Rammpa
26.03.09,09:28
Zdravim
mam starsie auto a potrebujem na vykon svojej zivnosti, tj, jazdenie za potencionalnimi zakaznikmi. Aky je postup na nejaky zapis. A ci sa da nejako aby mi stat vratil aspon peniaze za benzin. Alebo ako to funguje. Proste auto by som pouzival na vykon povolania a sem tam aj na sukromne ucely. A akym sposobom by som si mohol nejake naklady dat zaplatit od statu, ci to je az o rok k danovemu priznaniu, ci ako to je. Viem, ze by som to mal nahlasit na DU, a zaplatit DAN z mot vozidiel, a to musim zaplatit hned a aka suma to moze byt? Prosim poradte, ako vidite som z toho zmeteny.
capko456
02.04.09,18:06
neviem to presne ,ale s cestnou danou to suvisi,dan nieje vysoka rocna okolo 1200 sk,viac neviem
pizzanoel
03.04.09,18:29
Auto si mozes odpisovat 4 roky od kúpy a potom sa povazuje na suciastky teda aspon myslím. Zápis prebieha asi tak ze budes musiet ist na policiu a povedat ze chces to mat na podnikanie cize Fyzická osoba podnikatel a das im ICO to císlo. Neviem ako to je presne tu kedze ty uz si asi majitelom toho auta...tak neviem ako sa tam presne nahlasuje ta zmena... No benzín ti urcite nebudu preplácat, bloky od benzínu, servis si budes dávat do nákladov tak ako aj ine...No pocitaj s tym ze ked chces auto mat na zivnost tak zákonná poistka na auto bude ovela vyžšia ako mas teraz! Ja mam TD 1.9 a platim nejakych 6 000 Sk kebyze to nemam na zivnost tak platim nejakych 4 000 Sk. Závisi to od kubatury a od toho ci si zivnostník... No skus radsej pouvazovat nad tým ze si s niekym dohodnes fiktívnu zmluvu ze ti prenajíma auto a ty mu za to platis rocne napr.: 30 000Sk. A mozes si dávat potom do nákladov aj benzin, servis.... a nemusis platit poistky...a tiez nemusis si to odpisovat iba nejake 4 roky...Ale kazdy rok si das ze platis najom 30 000 Sk.Skus si to premysliet...
pavol54
05.04.09,14:36
Ak je tvoje auto súkromné ( nemáš ho v majetku) a staré tak to vyrieš cesťákom, je to výhodnejšie.
suverenka
18.05.09,07:22
Mam podobnu otazku. Ideme kupit ojazdene auto. Som zivnostnicka, tak sme rozmyslali, ze by sme to dali na moju zivnost, aby som si nieco mohla odpocitat aj z dani. Da sa nechat preplacat len benzin a opravy alebo aj to, ze to auto kupujeme. Okrem toho som sa chcela spytat, ci mi neviete poradit, ci sa mi to vobec oplati, ked od novembra pojdem na matersku. Dakujem za odpoved!
veronikasad
18.05.09,07:28
Mam podobnu otazku. Ideme kupit ojazdene auto. Som zivnostnicka, tak sme rozmyslali, ze by sme to dali na moju zivnost, aby som si nieco mohla odpocitat aj z dani. Da sa nechat preplacat len benzin a opravy alebo aj to, ze to auto kupujeme. Okrem toho som sa chcela spytat, ci mi neviete poradit, ci sa mi to vobec oplati, ked od novembra pojdem na matersku. Dakujem za odpoved!
Auto nemusíš zaradiť do majetku živnostníka. Môžeš si uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM. Nezabudni ho prihlásiť na DU na daň z mot. vozidiel. Ak ho počas MD nebudeš využívať na podnikanie, treba ho novembri odhlásiť, aby si neplatila daň z mot. vozidiel za celý rok.