ekofan
26.03.09,09:52
Počula som od dvoch nezávislých osôb, že sa mám znovu meniť hranica registrácie pre DPH na bývalých 1,5 mil. SK? Bola informácia v médiách?
Ja som k tomu zatiaľ nič nenašla....
Vladimír Ozimý
26.03.09,08:57
Počula som od dvoch nezávislých osôb, že sa mám znovu meniť hranica registrácie pre DPH na bývalých 1,5 mil. SK? Bola informácia v médiách?
Ja som k tomu zatiaľ nič nenašla....

zákonne to nie je ešte riešené ale po novom by sa mala hranica registrácie posunúť na 50 000 EUR
ekofan
26.03.09,09:02
Od akého dátumu? A čo napr. tí, ktorí mali povinnosť zaregistrovať sa po novom roku alebo v týchto mesiacoch, keby im obrat presiahol terajšiu hranicu 35 tis.€? Budú nejako zohľadnení alebo majú viacmenej smolu?
Tweety
26.03.09,09:03
Od akého dátumu? A čo napr. tí, ktorí mali povinnosť zaregistrovať sa po novom roku alebo v týchto mesiacoch, keby im obrat presiahol terajšiu hranicu 35 tis.€? Budú nejako zohľadnení alebo majú viacmenej smolu?
Skôr tá druhá možnosť, kedže ešte v ZZ nevyšlo nič. Tá hranica registrácie je zatiaľ len povolenie z Bruselu.
ekofan
26.03.09,09:27
počula som vyjadrenie podnikateľa, ktorému vychádza registrácia DPH v tomto období a jeho ekonómka mu povedala, že má vyčkať na novelu zákona, kde sa hranica posunie na 50 tis.€ a potom to na DÚ nejako obháji. Ja osobne by som sa na to nespoliehala....
Je to vôbec reálne možné nesplnenie registrácie obhájiť???
Tweety
26.03.09,09:29
počula som vyjadrenie podnikateľa, ktorému vychádza registrácia DPH v tomto období a jeho ekonómka mu povedala, že má vyčkať na novelu zákona, kde sa hranica posunie na 50 tis.€ a potom to na DÚ nejako obháji. Ja osobne by som sa na to nespoliehala....
Je to vôbec reálne možné nesplnenie registrácie obhájiť???
Kedže zatiaľ ešte nová hranica nie je v zbierke, platí to, čo v nej zatiaľ je, a to tých 35000 €.
Paula
26.03.09,09:44
počula som vyjadrenie podnikateľa, ktorému vychádza registrácia DPH v tomto období a jeho ekonómka mu povedala, že má vyčkať na novelu zákona, kde sa hranica posunie na 50 tis.€ a potom to na DÚ nejako obháji. Ja osobne by som sa na to nespoliehala....
Je to vôbec reálne možné nesplnenie registrácie obhájiť???


No, pani ekonómka asi podnikateľa obhajovať nebude, keď príde na pokutu...leda, že by tú sankciu si potom "prisvojila":)
Džudi
26.03.09,09:51
No musíme sa predsa držať platnej legislatívy a tá má obrat stanovený 35000 euro. Tí čo sa už zaregistrujú majú podľa mňa smolu a riešiť sa to bude podľa mňa tak že budú sledovať svoj obrat a ak po 12 mesiacoch tento poklesne pod sumu ak by sa schválila tá 50.000 euro potom budú môcť požiadať o zrušenie DPH. Ale zatiaľ viem že platí 35.000 obrat na účely registrácie.
kinimod
27.03.09,07:58
No musíme sa predsa držať platnej legislatívy a tá má obrat stanovený 35000 euro. Tí čo sa už zaregistrujú majú podľa mňa smolu a riešiť sa to bude podľa mňa tak že budú sledovať svoj obrat a ak po 12 mesiacoch tento poklesne pod sumu ak by sa schválila tá 50.000 euro potom budú môcť požiadať o zrušenie DPH. Ale zatiaľ viem že platí 35.000 obrat na účely registrácie.


Zrušenie registrácie
§ 81
(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom,....


Takže kto sa stal od 1.2.2009 alebo 1.3.2009 platiteľom, najskôr môže registráciu zrušiť až vo februári alebo marci 2010, aj keby už teoreticky podľa novej platnej legislatívy nepresiahol 50 000 € (za posledných 12 mesiacov) povedzme v auguste 2010.

Len neviem, prečo je okolo toho taký "humbuk", veď byť platiteľom DPH nie je v 99% prípadov žiadna nevýhoda. Len je tým menej priestoru pre dodatočné machinácie kvôli štvrťročnému odovzdávaniu...
ekofan
27.03.09,12:39
Ide o konkrétnu situáciu: podnikateľ vykonáva stavebný dozor na stavbe v tuzemsku pre pre Írsku firmu. Na základe uzatvorenej zmluvy slovenský podnikateľ fakturuje svoje služby stavebného dozoru Írskej firme. Zmluva bola uzatvorená na nejakú konkrétnu sumu v €. Vo februári prekročil obratom hranicu registrácie DPH. Keď sa zaregistruje za platiteľa:
1. Bude fakturovať zmluvnú sumu + DPH?
2. Alebo zmluvnú sumu vrátane DPH? Tým pádom je pre neho registácia pre DPH nevýhodná...
ranelx
27.03.09,12:45
Len neviem, prečo je okolo toho taký "humbuk", veď byť platiteľom DPH nie je v 99% prípadov žiadna nevýhoda. Len je tým menej priestoru pre dodatočné machinácie kvôli štvrťročnému odovzdávaniu...

Tých 99% nemyslíte vážne !?
kinimod
27.03.09,12:50
Tých 99% nemyslíte vážne !?

Možno teda nechápem, v čom je nevýhoda. Poučte ma prosím. Asi nejde len o to, že neplatitelia DPH mi musia platiť 19 % DPH navyše, ktorú nemuseli platiť predtým. (?)
jaja99
27.03.09,12:59
No tak keď si zoberiem konkrétne seba:

1/ AKé mám náklady na výkon činnosti? Od platiteľov: mobil, literatúra, technika, program, školenia (niektoré). Ostatné: prenájom, mzda, cestovné (70-80% z mojich nákladov) je bez DPH. náklady mám napr. 100, nárok na odpočet vo výške 4,80
2/ všetky výnosy zdaňujem - mám výnosy napr. 130 - DPH je 20,80. Tzn, že vždy platím.
3/ svoju nadhodnotu zdaním 2x 19% - aspoň ja to tak vidím (1x DPH, 2x daň z príjmov)
Aj keď mám väčšinou platiteľov DPH, nehrniem sa do toho stať sa ním.
ranelx
27.03.09,13:17
Podnikatelia, ktorí sú konečnými dodávateľmi pre občanov, sú určite drahší, platí to aj pre malé obchody a služby. To isté platí pre právnikov, notárov - tí musia byť všetci DPH, DP, účtovníkov (najmä v oblasti zdravotníctva), podľa mňa je to určite viac ako 1% podnikateľov.
ekofan
27.03.09,13:29
Ide o konkrétnu situáciu: podnikateľ vykonáva stavebný dozor na stavbe v tuzemsku pre pre Írsku firmu. Na základe uzatvorenej zmluvy slovenský podnikateľ fakturuje svoje služby stavebného dozoru Írskej firme. Zmluva bola uzatvorená na nejakú konkrétnu sumu v €. Vo februári prekročil obratom hranicu registrácie DPH. Keď sa zaregistruje za platiteľa:
1. Bude fakturovať zmluvnú sumu + DPH?
2. Alebo zmluvnú sumu vrátane DPH? Tým pádom je pre neho registácia pre DPH nevýhodná...
A ako bude teda fakturovať do Írska?
kori
27.03.09,13:55
Zrušenie registrácie
§ 81
(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom,....


Takže kto sa stal od 1.2.2009 alebo 1.3.2009 platiteľom, najskôr môže registráciu zrušiť až vo februári alebo marci 2010, aj keby už teoreticky podľa novej platnej legislatívy nepresiahol 50 000 € (za posledných 12 mesiacov) povedzme v auguste 2010.

Len neviem, prečo je okolo toho taký "humbuk", veď byť platiteľom DPH nie je v 99% prípadov žiadna nevýhoda. Len je tým menej priestoru pre dodatočné machinácie kvôli štvrťročnému odovzdávaniu...
s poslednou vetou si dovolím nesúhlasiť. napr.taký účtovník ktorý faktúruje neplatiteľom dph by v prípade že by bol on platiteľ pre tieto subjekty drahší o 19% oproti svojim kolegom-neplatiteľom. Alebo by mal o 19%nižšiu maržu. a obdobné je to aj napr.pre maloobchod,služby ako kaderníci a pod. kde je veľmi málo výdavkov/nákladov.
ropy
31.03.09,08:55
To nemyslíš vážne!!!! - tých 99% je poriadna somarina.
Poznám prípad, keď živnostník vykonáva služby, montuje veľmi drahé veci, čo však kúpi aj predá. Tým pádom má obrat okolo 1 mil.a pritom jeho práca je len toľko aby slušne žil.
Nový zákon DPH mu teraz zvýši jeho cenu služieb a môže sa ísť
rovno pochovať, nestačí mu kríza, dobije ho štát na smrť!!!
Uvedomte si aký to bude mať dopad u vačšiny živnostníkov. Ja si myslím, že na živnostenskom úrade nebudú mať prácu, ved za takýchto podmienok sa nebudú ľudia hrnúť do SZČO.....
erinkasz
26.07.09,12:10
49790 €