kinimod
26.03.09,10:19
Prekročil som v januári limit pre povinnú registráciu ako platiteľ DPH, takže od 1. 2. 2009 som platiteľom.

Rok som začínal ako neplatiteľ DPH, ako mam ďalej účtovať, keďže som od februára platiteľ? Zdá sa, že program nepodporuje zmenu v priebehu roka.

Okrem toho, ak sa schváli návrh na zvýšenie limitu naspäť na 50 000 eur, tak si IČ DPH znova zruším.

Ako to vyriešiť v ALFE?

Ďakujem.
ekopo
26.03.09,09:21
najskôr otázka: podal si žiadosť o registráciu?

a ešte citát zo zákona o DPH
Zrušenie registrácie
§ 81
(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom,....

toto je zatial v platnosti
kinimod
26.03.09,09:29
Jasné, som registrovaný platiteľ, žiadosť som podal, mám pridelené IČ DPH.

O tom zrušení som nevedel, ďakujem. Možno aktualizujú aj tento paragraf po zvýšení limitu späť na 50 000 eur, aby nebolo nutné "čakať" až rok. Uvidíme, ale dobre, že to viem.

Čo teda s tou Alfou?
books
26.03.09,09:32
Jasné, som registrovaný platiteľ, žiadosť som podal, mám pridelené IČ DPH.

O tom zrušení som nevedel, ďakujem. Možno aktualizujú aj tento paragraf po zvýšení limitu späť na 50 000 eur, aby nebolo nutné "čakať" až rok. Uvidíme, ale dobre, že to viem.

Čo teda s tou Alfou?

Treba si otvoriť svoje účtovníctvo v Alfe a ísť do číselníkov, potom režim účtovania a tam si zaškrtnúť poličko platiteľ DPH.
kinimod
26.03.09,09:34
A nevadí, že toto nastavenie sa globálne aplikuje na celý rok a nezaznamenáva odkedy vznikla skutočnosť?
books
26.03.09,09:39
A nevadí, že toto nastavenie sa globálne aplikuje na celý rok a nezaznamenáva odkedy vznikla skutočnosť?

Do februára budú doklady nahodené ako neplatiteľ DPH a od dátumu zaregistrovania budú s DPH.
ekopo
26.03.09,09:54
Prekročil som v januári limit pre povinnú registráciu ako platiteľ DPH, takže od 1. 2. 2009 som platiteľom.

Určite je to takto?
Pretože ak v januári prekročíš limit, máš povinnosť sa registrovať do 20.2. a platcom môžeš byť na základe rozhodnutia DU až po tomto dátume (dátume žiadosti..)

To len na okraj.
kinimod
26.03.09,09:56
OK. Ďakujem.

ekopo: Zaregistroval som sa už v polovici januára. Platiteľom som od 1. 2. 2009. Overil som si to telefonicky na DÚ a tiež to mám tak uvedené na kartičke. :)