lasička
07.07.05,23:05
som živnostník-samouk a mám problém. chcel by som zmeniť softvér na fakturáciu a moja účtovníčka mi tvrdí, že to nie je možné v priebehu roka. má pravdu?
durisovad
07.07.05,21:12
Ja myslim, ze by to problem byt nemal, ak faktura bude mat vsetky nalezitosti podla zakona.
ondrejvla
07.07.05,21:12
som živnostník-samouk a mám problém. chcel by som zmeniť softvér na fakturáciu a moja účtovníčka mi tvrdí, že to nie je možné v priebehu roka. má pravdu?
Ak si zmeníš soft v priebehu roka, v ktorom i účtuješ a máš knihy pohľadávok a záväzkov, musel by si všetko nanovo zaúčtovať do nového softu. Ak by si chcel iba na faktúry vydané, aj tak by ti ich do starého softu pre účtovníctvo a knihy musela všetky nahodiť účtovníčka. Jedine, ak by si kúpil soft, v ktorom by ti vedeli prebrať (prekopŕcnuť) všetky dáta. Myslím, že sa to volá konverzia dát, ale nie som si istá tým výrazom.
ondrejvla
07.07.05,21:14
Ja myslim, ze by to problem byt nemal, ak faktura bude mat vsetky nalezitosti podla zakona.
Áno, nie je problém, ale už ich nemá kompletne všetky v knihe pohľadávok! Jedine ich tam pracne nahodiť.
durisovad
07.07.05,21:19
Áno, nie je problém, ale už ich nemá kompletne všetky v knihe pohľadávok! Jedine ich tam pracne nahodiť.Ja som to pochopila tak, ze meni len fakturaciu, nie uctovnictvo. Ja mam program fakturacie zvlast a vydane faktury nahadzujem do uctovnictva. Preto som myslela, ze je jedno, ak vsetky faktury v beznom roku nemaju rovnaky vzhlad.
liba2
07.07.05,21:25
Robila som firmu, kde mali 4 prevádzky a každá mala iný vzhľad faktúry (prispôsobený na svoje podmienky). Všetky sa účtovali v jednom účtovníctve. Zmena vzhľadu faktúry počas roka by nemal byť problém.
ondrejvla
07.07.05,21:28
Ja som to pochopila tak, ze meni len fakturaciu, nie uctovnictvo. Ja mam program fakturacie zvlast a vydane faktury nahadzujem do uctovnictva. Preto som myslela, ze je jedno, ak vsetky faktury v beznom roku nemaju rovnaky vzhlad.
No a ja som to pochopila inak. V tom prípade samozrejme súhlasím, faktúry nemusia mať rovnaký vzhľad. Ja som myslela, že ide kompletne o soft na účtovníctvo i fakturáciu, z toho dôvodu som mala pocit, že je to zbytočná dupľovaná robota.
Takže ak je to chápané takto, samozrejme, môže byť zmena. ( A zmena je život!)
liba2
07.07.05,21:35
ondrejvla, to ja som si zle prečítala, on naozaj chce zmeniť softvér. No museli by tie faktúry 2x evidovať (samozrejme tým istým číslom). prepáč
zukana
08.07.05,05:51
Na vzhľade faktúry nezáleží, len musí mať všetky potrebné náležitosti. S číslovaním faktúr však môže byť problém.

Stretla som sa i s takými názormi, že pokial účtovná jednotka mení v priebehu roka spôsoby účtovania, napr. z ručného na softvér, resp. rôzne softvéry, je dobré v tomto roku dokončiť účtovníctvo pôvodnou formou aj novou. Podľa mňa je to však prácne. Súhlasím však s predchádzajúcim príspevkom, že pokiaľ sa mení softvér v priebehu roka (aj z ručného na programové účtovanie) je potrebné do tohto softvéru zaúčtovať všetky účtovné prípady, ktoré vznikli od začiatku roka.
lenkak
08.07.05,16:15
Ja mám jeden účtovný softvér - MRP, a firma má dva rozdielne typy faktúr, jeden druh je skladové faktúry, druhý typ sú z klasickej T602 - fakturované sú služby a ja si ich potom nahodím do MRP. Je aj rozdielne číslovanie a nemala som s tým žiaden problém, ale jeden soft.
Johanka
08.07.05,16:24
Pokiaľ viem, v priebehu roka sa nesmú meniť postupy účtovania.
babenko1
08.07.05,16:50
Ked chceš zmeniť soft, nikde to nie je zakázané. Len si musíš nastaviť číslovanie tak, aby pokračovalo na to pôvodné. Škoda, že si sa už neohlásil, či meníš aj účto, alebo len soft na faktúry.
lasička
08.07.05,20:46
pardón, že nereagujem na Vaše príspevky, ale ja sa sem dostanem až v noci. Ale k tomu upresneniu. Ja mením len program na faktúry. Ja si tie FA vytlačím doma a zanesiem ich k účtovníčke. Doteraz som mal taký istý soft ako ona, ale ten mi nevyhovuje.