mandyla
26.03.09,11:04
V posledných dňoch som bola nútená vyjasniť si nejaké veci na katasterportáli a náhodou som zistila aj skutočnosti o ktorých som nemala tušenia.V 69-tom roku mojim rodičom bola vyvlastnená poľnohospodárska pôda a rozparcelovaná na stavebné pozemky.Niektorí vlastníci domov majú komplet LV, aj na dom,aj na náš vyvlastnený pozemok okolo domu. Tri rodiny pozemok nevlastnia a zistila som že som ich zdedila ja po svojich rodičoch, sú zapísané ako parcela E. Teda neboli vyvlastnené, resp. kúpené alebo neviem čo sa s nimi dialo.Ja som sa o to nezaujímala lebo som si myslela že je to ukončená vec. Pamätám sa však že ľudia ktorým bol pridelený stavebný pozemok, dávno potom čo domy už boli postavené, chodili za mojimi rodičmi niečo vyjednávať, kvôli niečomu potrebovali ich podpisy. Viem že moji rodičia odmietli prevziať od MNV smiešnu kúpnu cenu 40 halierov za vyvlastnené pozemky.Vedel by mi niekto povedať či tie pozemky naozaj vlastním ja a môžem od vlastníkov domov žiadať aby pozemky riadne odkúpili alebo je to skôr nejaká chyba v zápise, ako mohlo dôjsť k tak rozdielnym právnym stavom?
vratnik
27.03.09,07:44
Tak to mate stastie. Vacsinou ludi postrasili a akceptovali predajnu cenu. Tie rodiny co maju C-cko si v '90 rokoch pozemok legalne vydrazli, tam uz moc neurobite, ale tie tri rodiny co nemaju legalne odkupeny pozemok mozete teraz doslova vyzmykat. Mozete dokonca ziadat odstranenie stavby, kedze pod domom nemaju vlastny pozemok, nemozu reknstruovat-prerabat dom, pokial nebudu mat suhlas vlastnikov pozemku.
Inac k cenam pozemkov, za 1. republiky, v '30 rokoch, za socializmu boli na tu dobu primerane a dostupne, pamatam si ako babka odlozila par dochodkov a kupila si dalsiu rolu, teraz ludia nevedia co pytat a za ttp kde je realne vyuzite seno pytaju horibilne sumi.
Chodte na kataster, dajte si vytlacit mapovy list (musite poznat cislo parcely E) a postupne mozete obehat vlastnikov (zrejme to budu starsi ludia)
vratnik
27.03.09,12:04
Este mala poznamka, vasi predkovia podla cien v minulosti kupili vacsiu polnohospodarsku parcelu z pohladu '60 rokoch za smiesnu sumu. V '60 rokoch sa stavebne pozemky bezne predavali po 5 - 6 tisic korun, za 1500m2, teda z dnesneho pohladu za smiesnu sumu, boli cenove stropy kvoli zabraneniu cenovej spiraly. Preto si za socializmu mohli bez velkeho setrenia dovolit kupit pozemok v podstate kazdy. Nevedno aka bola dohoda medzi vasimi predkami a novymi vlastnikmi. Poznam pripady ked boli ustne dohodi, resp. si vymenili stare zmluvy, bez registracie a pozemok bol predany. Teraz s nimi maju velke problemi, stari ludia pozomierali a mladi si nepamataju a najdu maximalnu cenu v lokalite, a tlacia resp. blokuju takto z ich pohladu neodkupene pozemky. Moze byt tiez taka moznost, ze maju doma kupne zmluvy, ale neboli zaregistrovane na katastri. Ak by ste si na tie parcely urobili geom. plan - C parcelu tak su im tie domnele zmluvy v podstate zbytocne.
anonym222
27.03.09,18:28
Osobne si myslím, že stavebné pozemky, ktoré vznikli rozdelením vašej pôdy boli v minulosti jednotlivým užívateľom pridelené do trvalého užívania a boli s nimi uzatvorené zmluvy o trvalom užívaní pozemku. Takéto pozemky prešli so zákona neskôr do vlastníctva týchto užívateľov, a nemuseli si ich vydržiavať. Ak však niektoré zmluvy neboli zaregistrované na št. notárstve, stáli sa neplatnými, a oprávneným vlastníkom ste ešte stále vy. Z tohoto titulu však určite nemôžete žiadať odstránenie stavby, avšak môžte žiadať nájomné, resp. ponúknuť užívateľovi túto pôdu na odkúpenie.
izachar
20.04.09,10:37
Dobry den potreboval by som radu, Babka vlastni vela pozemkov ale nie su vysporiadane a chce si ich este vysporiadat kym zije. Dala mi zoznam pozemkov s cislami parciel lem problem je v tom ze cisla parciel boli zmenene a tie co mam ja su este stare. Na katastri som sa bol opytat ci mi mozu poskytnut nove cisla k tym parcela co mam ja, Lenze ako to na slovensku chodi, ochota sama o sebe, ze si to mam zistit na nete podla LV a ta mi ukaze vsetky parcely co ona vlastni, to by slo keby vsetky pozemky kde je spoluvlastnickou chcela prepisat na seba, kedze je spoluvlastnickou aj na pozemkoch na ktore si robia naroky iny spoluvlastnici ktory aj tieto pozemky vyuzivaju. Preto by som potreboval poradit ako sa zistit podla starych cisiel parciel ich nove cisla.
Teda okrem toho aby som si dal vytlacit celu mapu dediny kde su pozemky,
Dakuem
ascari
23.04.09,11:26
K tomu prvému príspevku: Žiadať o zbúranie domu nemôžeš v žiadnom prípade ale tlačiť ich k odkúpeniu samozrejme môžeš. Mala by si si zisťiť za akú cenu sa v Tvojej obci pohybuje cena za m2 zastavanej plochy. Ak budeš pýtať nereálnu sumu tak asi nedostaneš nič a prídeš o nervy ;).

k tomu čo sa pýtal izachar:
Neviem čo myslíš pod pojmom že došlo k prečíslovaniu parciel. Parcely sú registra E to sú staré vlastnícke parcely ktoré vlastní aj tvoja babka a nové C parcely ktoré sa robili prevažne podľa užívacieho stavu. Samozrejme vlastníctvo môže byť evidované aj v C aj v E. Prečíslovať sa zvykli pri novom mapovaní parcely C. O tom že by sa prečíslovali E-parcely som nepočul ale nyvylučujem to. Tvoj postup je taký že si na kataster-portáli alebo na katastri vyhladáš podľa mena čo babka vlastní. Podľa čísel nehľadaj ak tvrdíš že sú iné. Potom si poprípade podľa výmery skontroluj či si našiel všetko. (samozrejme pozor či babkine doklady sú v metroch alebo v holdoch)
geodet123
23.04.09,15:26
k tomu čo sa pýtal izachar:
Neviem čo myslíš pod pojmom že došlo k prečíslovaniu parciel. Parcely sú registra E to sú staré vlastnícke parcely ktoré vlastní aj tvoja babka a nové C parcely ktoré sa robili prevažne podľa užívacieho stavu. Samozrejme vlastníctvo môže byť evidované aj v C aj v E. Prečíslovať sa zvykli pri novom mapovaní parcely C. O tom že by sa prečíslovali E-parcely som nepočul ale nyvylučujem to. Tvoj postup je taký že si na kataster-portáli alebo na katastri vyhladáš podľa mena čo babka vlastní. Podľa čísel nehľadaj ak tvrdíš že sú iné. Potom si poprípade podľa výmery skontroluj či si našiel všetko. (samozrejme pozor či babkine doklady sú v metroch alebo v holdoch)

To môže byť preto, že babka mu dala nejaký zoznam, ktorý vychádza napr. z pozemkovej knihy (veľmi pravdepodobné) alebo niečoho iného a ako určený operát bolo určené niečo iné (komasačný operát...). Výmer by som sa veľmi nedržal, resp. by som si zistil aké parcely mám a ako presný (kvalitný) je ten operát. Ak to vychádza napr. z krokárských máp tak výmery môžu byť totálne nepresné a môžu byť maximálne len ako vodítko, že ak mám pozemniknižnú A=3000m2 a pozemn. B=500, tak potom je zrejmé, že EKN=2489m2 bude A a EKN=300m2 bude B (ale ako som napísal závisí od presnosti toho operátu z čoho vychádzajú babkine čísla)
ruci
19.05.09,05:54
prosim Vas,
mozno predat pozemok s parcelou registra E bez toho, aby sa to muselo menit na parcelu registra C?
nechce sa mi do tych geometrickych planov a velkych vydavkov :) dakujem
vratnik
19.05.09,06:40
Ano, mozete predat ak na danu parcelu mate list vlastnictva. Ak LV nemate, tak vtedy budete potrebovat geom. plan. Vymera parcely E sa moze lisit od novej vymery parcely C. Moze byt aj taky pripad, ze parcela E moze mat niekolkonasobne mensiu vymeru ako bude mat nova C ckova parcela (zrejme v minulosti sa v pozemkovej knihe evidovala mensia vymera kvoli daniam) alebo moze nastat opacny pripad, ze nova C parcela bude mensia ako E parcela. Ja byt kupcom a ak je cena za m2 vysoka, tak trvam na geom. plane, ktory by mal uhradit vlastnik pozemku, pretoze nebudem kupovat macku vo vreci.
hrotko
19.05.09,06:43
K tomu prvému príspevku: Žiadať o zbúranie domu nemôžeš v žiadnom prípade ale tlačiť ich k odkúpeniu samozrejme môžeš. Mala by si si zisťiť za akú cenu sa v Tvojej obci pohybuje cena za m2 zastavanej plochy. Ak budeš pýtať nereálnu sumu tak asi nedostaneš nič a prídeš o nervy ;).

k tomu čo sa pýtal izachar:
Neviem čo myslíš pod pojmom že došlo k prečíslovaniu parciel. Parcely sú registra E to sú staré vlastnícke parcely ktoré vlastní aj tvoja babka a nové C parcely ktoré sa robili prevažne podľa užívacieho stavu. Samozrejme vlastníctvo môže byť evidované aj v C aj v E. Prečíslovať sa zvykli pri novom mapovaní parcely C. O tom že by sa prečíslovali E-parcely som nepočul ale nyvylučujem to. Tvoj postup je taký že si na kataster-portáli alebo na katastri vyhladáš podľa mena čo babka vlastní. Podľa čísel nehľadaj ak tvrdíš že sú iné. Potom si poprípade podľa výmery skontroluj či si našiel všetko. (samozrejme pozor či babkine doklady sú v metroch alebo v holdoch)


Prečíslovanie :

staré číslo s novým spáruješ cez identifikáciu parciel.
ruci
19.05.09,07:05
Ano, mozete predat ak na danu parcelu mate list vlastnictva. Ak LV nemate, tak vtedy budete potrebovat geom. plan. Vymera parcely E sa moze lisit od novej vymery parcely C. Moze byt aj taky pripad, ze parcela E moze mat niekolkonasobne mensiu vymeru ako bude mat nova C ckova parcela (zrejme v minulosti sa v pozemkovej knihe evidovala mensia vymera kvoli daniam) alebo moze nastat opacny pripad, ze nova C parcela bude mensia ako E parcela. Ja byt kupcom a ak je cena za m2 vysoka, tak trvam na geom. plane, ktory by mal uhradit vlastnik pozemku, pretoze nebudem kupovat macku vo vreci.

dakujem
super, tak to ste ma potesili, ze to nemusim menit na C a aj to po kupe zapisu na katastri
ja byt kupcom tiez by som chcela, aby si to zmenil povodny vlastnik, no iniciativa kupit pozemok vysla od kupujuceho a pre mna je to nevyuzitelna parcela a zbytocne naklady