camozzi
26.03.09,11:16
Zdravim vas poradaci.
Prosim vas o radu v oblasti susedskych sporov.
Od roku 2002 mame odkupeny trojizbovy druzstevny byt a k nemu aj cast nebytovych spolocnych priestorov. Zo spolocnych priestorov sme si "zobrali" maly kumbal velkosti asi bytovej kupelne. Kluce od tejto miestnosti nam dala bytova dovernicka.
Neviem z akych dovodov jej (a zrejme aj niektorym inym susedom) zacalo prekazat, ze mame tu miestnost. Robia vsetko preto, aby nas odtial doslova vystvali - umyselne domovnik poskodil FAB zamok; na schodzi dokonca podali navrh, aby nam pravnicka poslala ultimatum na vypratanie. Pointa je ale v tom, ze dovernicka a ostatnych 15 rodin ma v spolocnych priestoroch (kocikaren, manglovna, chodby...) kopec bordelu - pneumatiky, bicykle, dosky, dokonca tam nosia prasce zo zabijacky a porcuju ich...
Ultimatum poslala pravnicka iba nam a vyhrazaju sa sudom.Ked som volal predsedovi, tak mi povedal, ze to sa nemusime vypratat, ze tam mozme mat kludne veci. Ked som mu povedal, ze ide o maly kumbal, tak bol prekvapeny a povedal, ze si to mame riesit my v bytovke.
Pre mna je nepochopitelne, preco posielaju ultimatum a vyhrazaju sa sudom, ked to potom neguju. A druha vec je, ze dohoda vznikne tazko, nakolko sa kazdy k tomu stavia lahostajne a pokusame sa delit priestory uz sedem rokov, ale neuspesne. Domovnicka je arogantna a dokonca nas uz aj slovne napadla. Skoncilo to z nasej strany zalobou.
Radili sme sa s advokatkou a paradoxne to my mozme zazalovat vlastnikov bytov, ze nam obsadili priestory. Poradila nam, ze zrejme nas na sud nikto davat nebude, nakolko je to pre nich dost komplikovane. A my ich na sud davat nebudeme, nakolko by bolo dokazne bremeno na nas a necitime sa byt vinni pre cca 4 metre stvorcove. Ocividne ide o zaujatost dovernicky voci nasej rodine. Aj ked netusim preco.
Aky mate nazor vy? Ako by ste ste postupovali? Dakujem vsetkym za nazor.
kyblik
26.03.09,15:02
Rovnako ako Vy aj vsetci ostatni najomnici Vasej bytovky maju narok na "Vas" kumbal, hoci ide o 4 m2. Rovnako Vy mate narok na ine spolocne priestory - kocikaren, manglovnu, chodby... Spolocne priestory - spolocny poriaddok, resp. humus. Pri bytovych domoch su stale taketo problemy, ak nejde o vykurovanie suseda, tak je tam iny problem. Za vsetkym sa skryva ludska hlupost a zloba. Ak stoji na strane domovnicky viac ludi, bude problem s tym nieco urobit. Ak nie treba ju jednoducho vymenit, ale ma chut robit to niekto iny? Sudom sa taketo veci riesia velmi tazko.

Je tazke ist proti jednemu hlupakovi... nemyslitelne proti viacerym...
camozzi
26.03.09,15:59
Plne s Vami suhlasim. Tak ako ostatni maju narok na "nas" kumbal, tak aj my mame narok na ostatne priestory. Tu sa vsak dostavame k problemu - dohodnut sa. Nie je to len o 15 rodinach proti jednej, respektive nam. Celkovo nikto s nikym nechce mat nic.
Z mojej strany bol pokus o jej odvolanie, ale nikto na to nereagoval. Ja skutocne mam ine zaujmy a ine problemy ako podavat vec na sud. V tej vyzve stalo, ze to budu vlastnici riesit sudnou cestou. Uprimne povedane, neverim ze okrem zaujatej dovernicky bude mat niekto zaujem sa sudit. V bloku sme s nikym nikdy nic nemali aniv dobrom a ani v zlom. Potrebuje sa zrejme iba neajko realizovat. V byte zijeme dvaja a okrem bytu mame este jednu nehnutelnost nedaleko bytovky. Cize nam v podstate tych 4 m2 chybat nebude, ale ide o princip.
Mam dojem, ze predseda ani netusil aky papier podpisuje a ze ich podpisuje denne niekolko. Usudzujem z toho, ze v telefone mi povedal, ze sa vyzvou nemusime zaoberat.
kyblik
26.03.09,16:42
Budem sa uz len opakovat... Je tazke ist proti jednemu hlupakovi.
camozzi
26.03.09,17:23
Na vyzvu uz reagovala nasa advokatka. Kto vie... mozno im to otvori oci. Pri najhorsom sa budu chciet sudit.
Dom si clovek vyberie. Suseda uz nie :rolleyes:
Mária27
26.03.09,17:53
Nie je mi jasné, či ide o spoločenstvo vlastníkov s predsedom, alebo o správcu so zástupcom vlastníkov (dôverníčkou). Sú to dve rôzne formy správy a ty uvádzaš znaky oboch.
Tiež si myslím, že nemáte spoločné nebytové priestory, ale ide o spoločné zariadenia.

V každom prípade ide o spoluvlastníctvo všetkých vlastníkov v dome. Môžete sa však (všetci spoluvlastníci) dohodnúť, že určité priestory budú užívať len niektorí vlastníci. Nečakaj však, že ich budeš užívať zadarmo. Preto odporúčam ponúknuť nájomné.
Zitulda
26.03.09,18:46
Nie je mi jasné, či ide o spoločenstvo vlastníkov s predsedom, alebo o správcu so zástupcom vlastníkov (dôverníčkou). Sú to dve rôzne formy správy a ty uvádzaš znaky oboch.
Tiež si myslím, že nemáte spoločné nebytové priestory, ale ide o spoločné zariadenia.

V každom prípade ide o spoluvlastníctvo všetkých vlastníkov v dome. Môžete sa však (všetci spoluvlastníci) dohodnúť, že určité priestory budú užívať len niektorí vlastníci. Nečakaj však, že ich budeš užívať zadarmo. Preto odporúčam ponúknuť nájomné.
Plne súhlasím s Máriou. Ak môžem, dovolím si Ti dať radu. Skús dopredu ty sám svojej dôverníčke povedať toľko, že si ochotný platiť do FO istú čiastku ako prenájom plochy spolu aj za osvetlenie toho priestoru. Je síce pravda, že treba stanoviť čiastku a túto si na chôdzi vlastníkov bytov odsúhlasiť. Nemali by mať ostatní proti tomu námietky a Ty by si mohol bezproblémovo užívať prenajaté priestory. Ak sa nemýlim, tak ten priestor cca 4 m2 máš aj osvetlené a za toto osvetlenie každý platí v zálohovom predpise.
Halli
26.03.09,19:07
Platba ...:D:D:D





Juraj

... no zadri keľo ?? :D:D
kyblik
26.03.09,19:59
Platba ...:D:D:D

Juraj

a komu???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Mária27
26.03.09,20:07
Sme spoločenstvo vlastníkov bytov , správcu robí organizácia ...

Organizácia má len správcovskú činnosť a nie povoľovaciu ..., čiže nebolo čo riešiť .:rolleyes:

Juraj

Juraj, ak máte spoločenstvo, potom vám organizácia nerobí správu, lebo môže byť len jedna forma správy na jeden dom - vy máte spoločenstvo ako správu domu. Tá organizácia vám vykonáva nejaké činnosti na zmluvu, ale nie je to správa domu.
To len aby si sa tu niečo aj naučil, napr. správne sa vyjadrovať. Zíde sa to.
camozzi
26.03.09,20:13
Takze ja upresnujem udaje.
Ide o bytove druzstvo na cele s predsedom. Mame zastupcu vlastnikov pre bytovku (4 vchody) a bytovu dovernicku pre nas konkretny vchod.
S BD bola v roku 2002 uzavreta Zmluva o prevode vlastnictva druzstevneho bytu. Citujem zo zmluvy:
"Predmetom prevodu vlastnictva podla tejto zmluvy je prevod: spoluvlastnickeho podielu na spolocnych castiach a spolocnych zariadeniach ( susiarne, kocikarne, vytay...) domu vo velkosti pomeru podlahovej plochy bytu ku podlahovej ploche vsetkych bytov v dome vo velkosti 71/4747."
Byt mame odkupeny. Nevidim dovod preco by som mal za to extra platit a len ja. Za osvetlenie, respektive energie platime (rovnako ako vsetci). Ak mam platit za priestory ja, tak potom nech platia aj ostatni. Okrem toho, do suseda, ktory si z kocikarne urobil posilovnu, sa nik neobuva. Tu "posilovnu" uz niekolko rokov nevyuziva a veci tam su dodnes. Podla advokatov je to z mojej strany ciste a zakony, ktorymi sa ohana dovernicka porusuju vlastnici bytov v nasom vchode.
Mária27
26.03.09,20:37
Ak si to nebudeš zamykať, budú tam mať prístup všetci spoluvlastníci a je len na nich, či to budú využívať. Ale takto to môžeš využívať len sám, preto je to potrebné nahradiť ostatným spoluvlastníkom.

Ak nebudeš za uzamknutú časť platiť, máš majetkový prospech bez právneho dôvodu, čo sa dá pokladať za bezdôvodné obohatenie.
camozzi
26.03.09,20:55
Zamykam to rovnako, ako si zamykaju aj ostatni. Kluce od miestnosti mi dala dovernicka. Podla advokatov, taketo shvalenie nemusi byt pisomne. Cize v podstate s tym suhlasila. Pokial ja nebudem mat pristup k ostatnym priestorom, tak je to aj nedovolene obohacovanie z ich strany. Vo futbalovej terminologii je to 1:1.
Ono tych 4 m2 ani tak nevadi spoluvlastnikom ako prave dovernicke. Neviem preco je voci nam taka zaujata. Napokon, ak sa citi pri peniazoch, tak nas kludne moze dat na sud. O jej solventnosti by som vsak zapochyboval.
Mária27
27.03.09,05:14
Dôverníčka nemá žiadne rozhodovacie práva. Vysvetlite si to na schôdzi a dajte do zápisnice.
kyblik
27.03.09,06:09
Zamykam to rovnako, ako si zamykaju aj ostatni. Kluce od miestnosti mi dala dovernicka. Podla advokatov, taketo shvalenie nemusi byt pisomne. Cize v podstate s tym suhlasila. Pokial ja nebudem mat pristup k ostatnym priestorom, tak je to aj nedovolene obohacovanie z ich strany. Vo futbalovej terminologii je to 1:1.
Ono tych 4 m2 ani tak nevadi spoluvlastnikom ako prave dovernicke. Neviem preco je voci nam taka zaujata. Napokon, ak sa citi pri peniazoch, tak nas kludne moze dat na sud. O jej solventnosti by som vsak zapochyboval.

A mozno fakt, ze nie je pri peniazoch je dovodom preco toto vsetko robi...

Zopakujem otazky ktore uz boli napisane: keľo - hodne a komu - dovernicke...:confused:
camozzi
27.03.09,07:12
Je to dost mozne. Stretavam susedov a najomnikov a nikto nam za celych 7 rokov nevycital, ze mame ten kumbal. Jedina, ktora s tym ma problem je dovernicka, ktora sa akoby skryvala za vlastnikov bytov a poziadala pravne oddelenie BD, aby poslalo tu vyzvu.
Reakcia BD je taka, ze si to mame riesit v bloku. S ignorantmi sa nic riesit neda, nakolko sa o to pokusame sedem rokov.
Platit dovernicke? :D Iste, az si to vysudi. A nie len ona...
camozzi
27.03.09,08:31
Priznavam, ze nedavno bola schodza, na ktorej sme sa z pracovnych dovodov nemohli zucastnit. Na tej schodzi vzisiel aj napad poslat nam vyzvu...
Tam som mohol podat navrh na jej odvolanie, ale to bude mozne asi az na dalsej schodzi.
Je tu podla mna vaznydovod na jej odvolanie. Skratim to:
Nastala havarijna situacia v spolocnych priestoroch - upchalo sa potrubie a splasky zaplavili spolocne priestory. Tie priestory, kde mam veci ja, dovernicka a aj ostatni susedia. Dovernicka napriek viacerym vyzvam odmietla zavolat havarijnu sluzbu, poskytnut nam cislo na HS a otvorit umyvarku. Vraj ked tam mame veci, tak si to mame riesit sami a ze nie je platena za to, aby volala HS.
Bolo to v nedelu v poludnajsich hodinach. Napokon som situaciu musel riesit ja, volat fekalne vozidlo HS, pratat tie sr*cky... Dokonca odmietla podpisat vodicovi HS papiere, ze bol pri zasahu. Na koniec prisla dole, hrubo nam vynadala a "aspon mame dobry skutok". Skoncilo to zalobou - priestupok voci spolocnemu spolunazivaniu.
Ani to jej nestacilo na to, aby odstupila. Vie mi niekto poradit ako ju zbavit funkcie domovnicky? Napisat ziadost o jej odvolanie na BD? Zrejme budu chciet podpisy vacsiny najomnikov a tie ja zbierat nemienim.
camozzi
27.03.09,14:09
Od ludi na diskusny forach necakam absolutne nic. Chcel som vediet len nazory "prispievatelov". V konecnom dosledku ty si mi neporadil dokopy nic.
camozzi
27.03.09,17:55
Takych JA ako si ty poznam kopec. Privitam, ak dalej budu pisat ludia, ktori maju co povedat k otvorenej teme.
camozzi
27.03.09,19:31
Dakujem za kulturnu vlosku. Dobre som sa pobavil :D Ten profil z Porady si kludne zapis aj do rodneho listu. Urcite mas byt na co hrdy.
Mensi inteligent odomna ma nedokaze urazit.
Zitulda
28.03.09,18:31
Od ludi na diskusny forach necakam absolutne nic. Chcel som vediet len nazory "prispievatelov". V konecnom dosledku ty si mi neporadil dokopy nic.
Ahojky a prečo hneď ten obranno-napádavý tón??? Háááá??? Veď aby si vedel, porada je nielen diskusným fórom, ale sú= tu naozaj fundovaní ľudia, čo vedia poradiť. Preto je to PORADA. Ak si chcel len názory, myslím si že ich bolo neúrekom. Nie???-alebo Ti názory nesadli tak, ako si sám myslel? Škoda, mnohí aj ja medzi nich patrím som si myslela, že očakávaš radu a názor. A nakoniec, sám si začínal svoj príspevok takto:
Zdravim vas poradaci.
Prosim vas o radu v oblasti susedskych sporov. A nie ako diskusiu!!!


Dakujem za kulturnu vlosku. Dobre som sa pobavil :D Ten profil z Porady si kludne zapis aj do rodneho listu. Urcite mas byt na co hrdy.
Mensi inteligent odomna ma nedokaze urazit.
Neviem, camozzi, koľko máš rokov, ale ani keby si mal 66, tak ako ja mal by si vedieť, že slušnosť má byť prvoradá u každého človeka. Aj etiketa porady vraví, že sa tu na PORADE nenapáda a neuráža. Prosím Ťa, nik Teba neurazil
ani v jednom príspevku, tak prečo to činíš Ty sám. Kvôli čomu???
O profile len toľko, každý si volí nick sám a niktonemá právo ho za to osočovať. A posledná Tvoja veta:rolleyes:....môžem vedieť akú máš výšku??? To len preto, aby som si vedela ťa predstaviť výškou;):):):)
Chobot
28.03.09,21:38
Zdravim vas poradaci.
Prosim vas o radu v oblasti susedskych sporov.
Od roku 2002 mame odkupeny trojizbovy druzstevny byt a k nemu aj cast nebytovych spolocnych priestorov. Zo spolocnych priestorov sme si "zobrali" maly kumbal velkosti asi bytovej kupelne. Kluce od tejto miestnosti nam dala bytova dovernicka.
Neviem z akych dovodov jej (a zrejme aj niektorym inym susedom) zacalo prekazat, ze mame tu miestnost. Robia vsetko preto, aby nas odtial doslova vystvali - umyselne domovnik poskodil FAB zamok; na schodzi dokonca podali navrh, aby nam pravnicka poslala ultimatum na vypratanie. Pointa je ale v tom, ze dovernicka a ostatnych 15 rodin ma v spolocnych priestoroch (kocikaren, manglovna, chodby...) kopec bordelu - pneumatiky, bicykle, dosky, dokonca tam nosia prasce zo zabijacky a porcuju ich...
Ultimatum poslala pravnicka iba nam a vyhrazaju sa sudom.Ked som volal predsedovi, tak mi povedal, ze to sa nemusime vypratat, ze tam mozme mat kludne veci. Ked som mu povedal, ze ide o maly kumbal, tak bol prekvapeny a povedal, ze si to mame riesit my v bytovke.
Pre mna je nepochopitelne, preco posielaju ultimatum a vyhrazaju sa sudom, ked to potom neguju. A druha vec je, ze dohoda vznikne tazko, nakolko sa kazdy k tomu stavia lahostajne a pokusame sa delit priestory uz sedem rokov, ale neuspesne. Domovnicka je arogantna a dokonca nas uz aj slovne napadla. Skoncilo to z nasej strany zalobou.
Radili sme sa s advokatkou a paradoxne to my mozme zazalovat vlastnikov bytov, ze nam obsadili priestory. Poradila nam, ze zrejme nas na sud nikto davat nebude, nakolko je to pre nich dost komplikovane. A my ich na sud davat nebudeme, nakolko by bolo dokazne bremeno na nas a necitime sa byt vinni pre cca 4 metre stvorcove. Ocividne ide o zaujatost dovernicky voci nasej rodine. Aj ked netusim preco.
Aky mate nazor vy? Ako by ste ste postupovali? Dakujem vsetkym za nazor.

Dal som si tú námahu a prečítal si celú diskusiu, najmä tvoje príspevky, kde popisuješ situáciu.

Môj názor je taký, že chyba je na oboch stranách. Od vás požaduje niekto to, čo sám koná, respl. toleruje u iných. Ide o to, že spoločné priestory sú spoločné priestory, preto k nim by mal mať prístup každý. Teda každý by mal dostať (prípadne ak požiada správcu) kľúče spoločných priestorov. Výnimkou by boli také priestory, o využívaní ktorých by nadpolovičná väčšina majiteľov rozhodla inak. Napr. mohli by majitelia bytov rozhodnúť, že ten váš kumbál by bol pridelený upratovačke, ktorá by tam mala veci na upratovanie. Alebo by ste sa dohodli, že to prenajmente niekomu (či už z domu, alebo cudziemu) napr. za odplatu.

Pokiaľ sa tak nedohodlo, mali by byť všetky spoločné priestory (okrem vyslovene takých, kde nesmie mať každý prístup, napr. výťahová šachta, výstup na strechu,...) prístupné všetkým. Takže ostatní vlastníci a ak je aj domovníčka vlastníkom, môže od vás požadovať, aby ste jej umožnili prístup do kumbálu, lebo ten nepatrí len vám. Patrí všetkým ľuďom v dome a je len na nich, či ho využívajú alebo nie.

Na druhej strane, aj ty môžeš žiadať od toho suseda, ktorý tam má posilňovňu, aby ti dal kľúče, lebo je to aj tvoj majetok.