monika-s
26.03.09,13:51
Dobrý deň,

zamestnanec podpísal dohodu o skončení pracovného pomeru v znení:

Zamestnanec a zamestnávateľ uzatvárajú dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 28.02.2009.
Pracovný pomer sa skončí dohodou podľa § 60 ZP.
Zamestnávateľ a zamestnanec obdržia po jednom vyhotovení tejto Dohody o skončení pracovného pomeru.

Je to v poriadku? Stačí to? V ZP sa píše ešte aj o tom, že ak to zamestnanec požaduje, musí byť uvedený dôvod. Nemám žiadne písomné stanovisko od zamestnanca že to požaduje. Jednoducho uvedenú dohodu podpísal a teraz "skúša".

ďakujem

Mon
Tweety
26.03.09,12:54
Dobrý deň,

zamestnanec podpísal dohodu o skončení pracovného pomeru v znení:

Zamestnanec a zamestnávateľ uzatvárajú dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 28.02.2009.
Pracovný pomer sa skončí dohodou podľa § 60 ZP.
Zamestnávateľ a zamestnanec obdržia po jednom vyhotovení tejto Dohody o skončení pracovného pomeru.

Je to v poriadku? Stačí to? V ZP sa píše ešte aj o tom, že ak to zamestnanec požaduje, musí byť uvedený dôvod. Nemám žiadne písomné stanovisko od zamestnanca že to požaduje. Jednoducho uvedenú dohodu podpísal a teraz "skúša".

ďakujem

Mon
Je to v súlade so ZP.
gabriela2579
26.03.09,12:57
tak keď teraz "skúša", prečo sa predtým "dohodol"???a hlavne podpísal???
Tweety
26.03.09,12:58
tak keď teraz "skúša", prečo sa predtým "dohodol"???a hlavne podpísal???
Možno tá dohoda bola pod nátlakom zamestnávateľa. Mnohí tak skúšajú psychiku zamestnancov.
monika-s
26.03.09,13:00
My sme mu práveže jasne povedali o možnostiach a o situácii a on podpísal. Jemu by aj tak o mesiac skončila zmluva. Ja len aby nebol problém s tým uvedením dôvodu
gabriela2579
26.03.09,13:07
My sme mu práveže jasne povedali o možnostiach a o situácii a on podpísal. Jemu by aj tak o mesiac skončila zmluva. Ja len aby nebol problém s tým uvedením dôvodu

Ak podpísal a pri podpise nepožadoval doplnenie dôvodu, je to v poriadku.
monika-s
26.03.09,13:29
Ok, to mi odľahlo. ďakujem všetkým.
majoneza
26.03.09,19:03
Jedna "vec" je, ze nie je tam napisane, ze zamestnanec dostane peniaze za posledny mesiac v riadnom platobnom termine zamestnavatela. Tak mzdarka bude musiet robit vyplatnu pasku prenho a platit mu mzdu asi v hotovosti v posledny pracovny den. Tiez je treba mu pripravit posudok prace, aby on to prevzal v posledny den. Ked on "skusa" teraz tak lepsie nerobit chybu okolo toho.

Ja zvycajne davam tam nieco take ako Zamestnavatel a zamestnanec hlasia, ze podpisuju tuto dohodu dobrovolne, sice asi by sa dalo povedat, ze nedobrovolne podpisal to, ze podpisuje dobrovolne. :)
eva1907
02.04.09,18:52
Na stretnutí so zamestnancom sme 26.2. písomne podpísali zápis s tohto stretnutia o skončení pracovného pomeru dohodou 31.3. Dňa 16.3. doniesol potvrdenie zo SP, že podal žiadosť o starobný dôchodok. V dohode o skončení pracovného pomeru podľa par. 60 sme uviedli, že mu bude vyplatené odchodné podľa ZP vo výške priemerného mesačného platu. Sme obč. združenie, kolektívnu zmluvu nemáme. Zamestnanec dohodu podpísal a o tri hodiny prišiel s tým, že to nečítal a požaduje 3-mesačné odchodné a vyhrážal sa, že to poženie pred súd. Na svojom originály dohody svoj podpis prečiarkol a nechal nám ho na stole. Vlastne on teraz nemá žiaden doklad o skončení prac. pomeru. Prosím, poraďte ako by sme mali v tomto prípade mi ako zamestnávateľ ďalej konať. Ďakujem.
Chobot
03.04.09,10:08
Na stretnutí so zamestnancom sme 26.2. písomne podpísali zápis s tohto stretnutia o skončení pracovného pomeru dohodou 31.3. Dňa 16.3. doniesol potvrdenie zo SP, že podal žiadosť o starobný dôchodok. V dohode o skončení pracovného pomeru podľa par. 60 sme uviedli, že mu bude vyplatené odchodné podľa ZP vo výške priemerného mesačného platu. Sme obč. združenie, kolektívnu zmluvu nemáme. Zamestnanec dohodu podpísal a o tri hodiny prišiel s tým, že to nečítal a požaduje 3-mesačné odchodné a vyhrážal sa, že to poženie pred súd. Na svojom originály dohody svoj podpis prečiarkol a nechal nám ho na stole. Vlastne on teraz nemá žiaden doklad o skončení prac. pomeru. Prosím, poraďte ako by sme mali v tomto prípade mi ako zamestnávateľ ďalej konať. Ďakujem.

Myslím, že ujco si značne mýlil pojmy ako ODCHODNÉ a ODSTUPNÉ.

Ak ani ty nevieš, aký je medzi tým rozdiel, tak si prečítaj pozorne § 76 ods. 1 a 6:


(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

....

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

A ak si myslí, že je na koni, tak ho nechajte v tom, on sa časom zobudí. Nárok na 3 mesačné odchodné nemá v žiadnom prípade.

Aby som ťa ukľudnil, ste absolútne v práve. Pre istotu mi ešte napíš, z akého dôvodu končí PP - je to z dôvodu organizačných zmien? Alebo to bolo z jeho podnetu? V podstate na skončenie PP to nemá vplyv, ten skončí 31.3.2009 tak či tak. Môže to mať vplyv na nárok na odstupné.

Ak už ale podpísal dohodu, kde nie je uvedený dôvod skončenia PP, tak nemá nárok na odstupné. Odchodné vo výške 1 mes. platu mu vyplatíte pri skončení.

Ani to, že on nemá v ruke žiadny papier (dohodu) teba trápiť nemusí. Je to jeho vec, ak nechce mať písomný doklad (mohol ho kľudne aj zahodiť). Druhý originál dohody máte vy a podľa toho ukončíte PP 31.3.2009 a ten občan sa môže aj rozkrájať, nepomôže si.
eva1907
03.04.09,12:59
Stretnutie 26.2. bolo z jeho podnetu, nakoľko sa vyjadril pred nadriadenými opakovane už predtým, že chce odísť do dôchodku - nárok na starobný dôchodok mu vznikol 15.3., a že chce pracovať do 31.3.2009. Dúfam, že to aj tak nič nemení na situácii. Tiež som mu vysvetľovala rozdiel medzi odstupným a odchodným, ale on stále ten paragraf chápe vcelku tak pre odstupné ako aj pre odchodné. Vysvetľuje si to tak ako je to pre neho najvýhodnejšie.
Chobot
03.04.09,13:05
Stretnutie 26.2. bolo z jeho podnetu, nakoľko sa vyjadril pred nadriadenými opakovane už predtým, že chce odísť do dôchodku - nárok na starobný dôchodok mu vznikol 15.3., a že chce pracovať do 31.3.2009. Dúfam, že to aj tak nič nemení na situácii. Tiež som mu vysvetľovala rozdiel medzi odstupným a odchodným, ale on stále ten paragraf chápe vcelku tak pre odstupné ako aj pre odchodné. Vysvetľuje si to tak ako je to pre neho najvýhodnejšie.

AK teda odchádza z vlastnej iniciatívy (teda na jeho žiadosť), tak nemá nárok na žiadne odstupné. Nech si to vysvetľuje ako chce, nemá pravdu.

Ty máš riadny podklad na ukončenie PP (podpísanú dohodu) tak mu ukonči PP a vyplať mu mesačné odchodné. A nech sa sťažuje hoci aj v Haagu, žiadny súd mu nedá za pravdu.
terezamaria
03.04.09,13:46
Evi, postupovali ste absolútne správne. Pokiaľ je pracovný pomer skončený dohodou § 60 ZP, odstupné sa nevypláca.Iná vec by bola vtedy, keby sa obidve strany, zamestnávateľ i zamestnanec na odstupnom písomne dohodli. Odchodné mu patrí z dôvodu odchodu do starobného dôchodku, o čom priniesol potvrdenie § 76, ods.6 ZP. Pokiaľ nemáte kolektívnu zmluvu, jednoznačne postupujete podľa Zákonníka práce.
eva1907
03.04.09,16:38
Ďakujem za odpovede a prajem príjemný slnečný víkend.