Wanda9
26.03.09,13:59
Ahojte,
prečítala som už všeličo o dotácii z úradu práce ale odpoveď na môj problém som nenašla. Viete mi poradiť ako zaúčtovať v JÚ prípad, keď prišla na účet dotácia z ÚP v decembri 08 ale začiatok živnosti je 1.1.09, takže podnikateľ začína podnikanie a účtovanie s počiatočným stavom k 1.1: zostatkom na účte 65 000,- Sk? Mal by to byť príjem roku 09? :confused: Ako zadať záväzok? Tváriť sa že všetko nabehlo 1.1.09? Ak viete poradiť, budem prešťastná
Wanda9
27.03.09,07:55
Len tak posúvam, či náhodou niekto neriešil niečo podobné...
Wanda9
30.03.09,07:58
Naozaj nikto nevie poradiť? :-(
Wanda9
02.04.09,09:36
Ahojte kolegovia,
skúšam, či náhodou po 31.3. nebude viac času na môj problém. Je apríl a ja neviem otvoriť rok...Keď nič iné, aj hocijaký názor mi možno pomôže odlepiť sa.
Zatiaľ Vám napíšem, nad čím uvažujem:

1. Dám počiatočný stav účtu k 1.1.09 =0,-EUR, hneď 1.1. vystavím ID PNZD: 65000,-Sk, (teda prerátam na EUR) a pokračujem podľa výpisov, t.j. k výdavkom z dotácie budem hneď vystavovať ID, ktorým rovnakú sumu prevediem do POZD.

2. Dám počiatočný stav účtu = 65 000,-, hneď 1.1. vystavím ID, ktorým vysvetlím, že peniaze sú z úradu práce z roku 2008.Ale neviem ako?

3. Dám počiatočný stav účtu 65000,- Sk (teda prerátam na EUR), budem pokračovať podľa výpisov a nebudem vystavovať ID na dotačné peniaze, ale v uzávierkových operáciách pozriem, koľko mi ostalo nevyčerpanej dotácie a tú cez ID prevediem do PNZD.

Čo vy na to?
Katarina
03.04.09,16:28
Mne akosi nesedia dátumy. Dotácia v decembri, živnosť od januára. Je to vôbec možné ? Wanda skúste konkrétnejšie. Týka sa tá dotácia tej živnosti ?
veronikasad
04.04.09,05:13
Mne akosi nesedia dátumy. Dotácia v decembri, živnosť od januára. Je to vôbec možné ? Wanda skúste konkrétnejšie. Týka sa tá dotácia tej živnosti ?
Ano je to možné, živnostenský list sa vybavuje v decembri, ale začiatok podnikania si môže živnostník určiť od 1.1.09
Wanda9
06.04.09,07:21
Ano je to možné, živnostenský list sa vybavuje v decembri, ale začiatok podnikania si môže živnostník určiť od 1.1.09

Presne tak. Dotácia sa poskytuje na začatie podnikania, môže sa minúť do 2 rokov od jej poskytnutia a bola poskytnutá ešte pred začiatkom podnikania a keďže to vyšlo takto nešťastne, že prišla v predchádzajúcom roku, tak mám vyššie spomenutý problém
ikovacikova
06.04.09,07:53
Ahoj, ja by som to normálne dala do roku 2009, nakoľko to nemáš za rok 2008 ako vykázať. Do akého daňového priznania by si to dala? A dala by som nejaké prehlásenie, že dotácia nabehla v roku 2008, ale riadne zaúčtované to mohlo byť z dôvodu vzniku živnosti až v roku 2009. Čo myslíte? Mohlo by to takto byť?
Iveta
Ala
06.04.09,08:07
Ja by som to urobila podla bodu číslo 3 - prva cast. Tu druhu cast by som tak neriesila. Cez interny doklad nahodila by som si dotaciu ako PS na nezdanitelne prijmy a odtial by som uctovala cerpanie. Na konci roka mam zostatok nevycerpanej dotacie. Je to iba v skratke.
ikovacikova
06.04.09,08:21
Keď nevieš otvoriť rok, tak to sprav asi takto: do počiatočných príjmov si nahoď do banky počiatočný stav. Nemôžeš to dať do iného roku, keď si nemala živnosť. Jasné, že dotácia sú príjmy neovplyvňujúce daň dovtedy, kým ich nepoužiješ. Postupne, máš na to dva roky. Myslím, že sa Ti takto podarí otvoriť účtovný rok. V akom programe účtuješ?
ikovacikova
06.04.09,08:24
Ešte mi napadlo. Na každom daňovom úrade je poradňa. Choď na úrad, kam patríš, oni by Ti mali poradiť a budeš to mať z prvej ruky.
mishelinka
06.04.09,09:55
ahojte,som uplny zaciatocnik,a nejak si neviem dat rady stou dotaciou..Muz je oddnes zivnostnik a caka na dotaciu.Rozhodol sa viest iba evidenciu prijmov a vydavkov.Ked mu ta dotacia pride na ucet tak ako to zapisem?ze prijem NZD?no a ked si bude cchiet kupit nieco z tych korun,napr. v sume 300EUR,tak to dam do vydavkov OZD?a musim urobit aj takyto krok ze na PPD uvediem dotacia pokladne tych 300EUR?jeden lektor mu tvrdil ze potom sa tych 300EUR uvedenych na PPD stava prijmom OZD.dakujem za rady,fakt uz som pocula vela nazorov,a neviem co stym:confused:
mishelinka
06.04.09,10:13
prepacte,zrejme mala byt moja otazka v nizsie uvedenych temach,ale ak sa niekto najde kto poradi,budem vdacna
Wanda9
06.04.09,10:31
Ja by som to urobila podla bodu číslo 3 - prva cast. Tu druhu cast by som tak neriesila. Cez interny doklad nahodila by som si dotaciu ako PS na nezdanitelne prijmy a odtial by som uctovala cerpanie. Na konci roka mam zostatok nevycerpanej dotacie. Je to iba v skratke.

Ahoj, znamená to, že mám dať počiatočný stav BÚ 65000,- a ešte vystaviť k 1.1.09 aj ID počiatočný stav na nezdaniteľne príjmy? Nezdvoja sa mi príjmy 2009? Mohla by si mi to rozpísať podrobnejšie, ktoré stĺpce PD idú do ID...?
Inak účtujem v POHODE a keďže doteraz som robila PÚ, už samotné JÚ je pre mňa dosť novinka :o
Wanda9
06.04.09,10:35
Ešte mi napadlo. Na každom daňovom úrade je poradňa. Choď na úrad, kam patríš, oni by Ti mali poradiť a budeš to mať z prvej ruky.

Písala som cez net aj na DÚ a dostala som odpoveď ako je to s daňou s príjmu a teda viem, že daňovým príjmom bude dotácia až keď budem mať daňové výdavky. Ale s účtovníctvom mi moc nepomohli:)
Abbas
07.04.09,07:23
Dobrý deň, potrebujem od Vás pomoc. S priateľkou by sme chceli odkúpiť jeden starý mlyn, ktorý je už dobrých cez 10rokov v demolátnom stave. Chcem sa spýtať, či nám Ministerstvo môže pomôcť s nejakými dotáciami, pretože mlyn by sme chceli prerobiť na bar a reštauráciu. Aké kroky treba podniknúť? Za odpoveď všetkým vopred ďakujem
ikovacikova
08.04.09,05:16
Vidím, že každý od toho dáva ruky preč. Ja by som to spravila ako som Ti písala na začiatku. Daj to ako počiatočný stav na účte, ale v peňažnom denníku to zaúčtuj ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Tým pádom sa Ti to nemôže zdvojiť. A keď budeš nakupovať, postupne to presunieš do príjmov a výdavkov. A urob si čestné prehlásenie. Myslím, že keď to daňovník bude takto vidieť, nemôže povedať nič, pretože Ti ani oni neporadili. A ak máš od nich odpoveď buď mailom, alebo nejakú inú písomnú, prilož si to k tomu prehláseniu.
Ešte čo sa týka eurofondov, drž sa presne podľa podnikateľského zámeru, pretože k nám prišla kontrola tesne pred uplynutím dvoch rokov. Kontrolovali doklady, či sú kompatibilné so zámerom a označenie zakúpených vecí euronálepkami.
Wanda9
08.04.09,07:47
Vidím, že každý od toho dáva ruky preč. Ja by som to spravila ako som Ti písala na začiatku. Daj to ako počiatočný stav na účte, ale v peňažnom denníku to zaúčtuj ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Tým pádom sa Ti to nemôže zdvojiť. A keď budeš nakupovať, postupne to presunieš do príjmov a výdavkov. A urob si čestné prehlásenie. Myslím, že keď to daňovník bude takto vidieť, nemôže povedať nič, pretože Ti ani oni neporadili. A ak máš od nich odpoveď buď mailom, alebo nejakú inú písomnú, prilož si to k tomu prehláseniu.
Ešte čo sa týka eurofondov, drž sa presne podľa podnikateľského zámeru, pretože k nám prišla kontrola tesne pred uplynutím dvoch rokov. Kontrolovali doklady, či sú kompatibilné so zámerom a označenie zakúpených vecí euronálepkami.

Ďakujem za tvoj názor ;). Myslím, že to tak urobím. Zdá sa, že som nadhodila dosť vzácne sa vyskytujúci problém, ale veď ako sa hovorí, čo nás nezabije, to nás posilní. Prajem ti pekný deň