robin78
26.03.09,14:27
Dobry den,

zvazujem ako dostat teplo z kachiel do susednej miestnosti, t.j. ktora sa nachadza hned za kachlami. Susedna miestnost je oddelena hrubou nosnou stenou z tehly. Rozmyslal som, ze hned za kachlami by som urobil otvor do vedlajsej miestnosti a do tohto otvor by som umiestnil ruru s ventilatorom a ukoncil mriezkami. Nasledne podla potreby by som potom nechal pusteny ventilator. Myslite, ze taketo riesenie by bolo efektivne? Pripadne vedeli by ste o nejakej lepsom variante? Dakujem za nazory a odpovede :)
kyblik
26.03.09,13:49
Neviem ake kachle mas : teplovzdusne alebo teplovodne?

Teplovzdusne: vytvorenim lievika nad kachlami a naslednym preburanim sa (vyvrtanim rury) by to mohlo ist, no efekt bude slaby... Ak sa na tych kachliach aj vari, vsetku "vonu" mas vedla v izbe, pretoze to bude sluzit skor ako odsavac par...

Teplovodne: cez bojler obehovym cerpadlom do radiatorov.
robin78
26.03.09,14:00
jedna sa ciste o teplovzdusne kachle urcene na kurenie, nie varenie :D. nie som si moc isty tou ucinnostou, t.j. ci to ma vobec zmysel pustat tam len teply vzduch z okolia kachiel, alebo ci potom radsej napojit rozvod priamo na kachle a v podstate horuci vzduch fukat vedla, ten druhy sposob si myslim ze by mohol vcelku dobre fungovat, len pohlad na tu hlinikovu ruru z kachiel do steny by nebol zrovna moc esteticky :rolleyes:
kyblik
26.03.09,14:35
No ak je tam niekde moznost napojit ruru tak nie je problem... Viete aj nazov kachli? Inak prekryt sa to da roznymi na to urcenymi obkladmi.
robin78
26.03.09,14:39
No ak je tam niekde moznost napojit ruru tak nie je problem... Viete aj nazov kachli? Inak prekryt sa to da roznymi na to urcenymi obkladmi.

hlinikovu flexi ruru prekryt obkladom? :eek: o tom som nejak nepocul...

montaz ventilatora umoznuju napriklad kanadske kachle
kyblik
26.03.09,15:13
hlinikovu flexi ruru prekryt obkladom? :eek: o tom som nejak nepocul...


Nie samotnu ruru ale priestor okolo nej... a ten typ kachli? Alebo este nemas kachle?
dad111
26.03.09,15:52
Riešením by mohol byť teplovzdušný výmešnník na komínovú rúru. Ak sú to kachle s nižšou účinnosťou, veľa tepla uniká do komína, veľka časť by sa dala zachytiť a toto teplo odovzdať vzduchu zo susednej miestnosti, ten zohriať a vrátiť späť. To by ale vyžadovalo dve diery do steny, jeden prívod, druhé spiatočka. Pre cirkuláciu je jedna diera aj tak málo. Nesačí len do vedľajšej miestnosti vháňať teplý vzduch, to by sa tam vytvoril pretlak.
robin78
26.03.09,17:02
Nie samotnu ruru ale priestor okolo nej... a ten typ kachli? Alebo este nemas kachle?

priestor okolo rury mi nerobi starosti, tam dam nejaky obklad, len ta hlinikova rura tam bude svietit ako päst na oko

kachle stale zvazujem, chcel by som nejake kvalitnejsie, silno zvazujem "kanadske kachle F1100" (google najde), alebo dovre kachle 640CB, vyhodou ktory je smaltovy povrch a mensie bocne dvierka na prikladanie

vyhodou tych kanadskych je moznost pripojenia ventilatora, ale zas je trochu problematicky povrch kachiel ktory je len striekany plech, nie som si isty udrziavatelnostou tohto povrchu z hladiska cistoty

zas pre dovre kachle je plusovy smaltovany povrch, bocne dvierka ale nie je mozne pripojit ten ventilator, zato bola aj moja otazka ohladom ucinnosti nejakeho ventilatora v stene
robin78
26.03.09,17:09
Riešením by mohol byť teplovzdušný výmešnník na komínovú rúru. Ak sú to kachle s nižšou účinnosťou, veľa tepla uniká do komína, veľka časť by sa dala zachytiť a toto teplo odovzdať vzduchu zo susednej miestnosti, ten zohriať a vrátiť späť. To by ale vyžadovalo dve diery do steny, jeden prívod, druhé spiatočka. Pre cirkuláciu je jedna diera aj tak málo. Nesačí len do vedľajšej miestnosti vháňať teplý vzduch, to by sa tam vytvoril pretlak.

dakujem za informacie, planujem tam kvalitne kachle s vysokou ucinnostou a neviem ci by som tam mohol vymyslat s nejakym vymennikom na kominovu ruru, nakolko zaustenie do steny potrebujem mat co najnizsie kvoli nizsiemu kominu, neviem aky vysoky je ten vymennik...

pretlak v druhej miestnosti by sa netvoril, nakolko tieto miestnosti su prepojene, problemom je, ze miestnost s kachlami sa nachadza vyssie o 80 cm a teplu sa dobrovolne dole schodmi nebude chciet ist
kyblik
26.03.09,20:28
Ad1: Nejako sa nerozumieme. Takze mal som na mysli vytvorit, resp. uzavriet cely priestor okolo aby nebolo vobec nic vidno za kachlami, najma nie hlinikovu ruru. Nejakou konstrukciou a sadrokartonom na to urcenym.
Ad2: Ak su nie su kachle prisposobene na ventilator - bez otvoru, z ktoreho by sme dostali vonku teply vzduch asi dodastocne napajanie nebude mat taky efekt...?

A to co pisal dad111: vymennik - to je niekolko kilovatova, liatinova, valcova nadstavba, cez ktoru ide dym do komina. Nakolko su cez nu navarene take rury, dym ju ohrieva a napomaha vyrobit dalsie teplo. Tento vymennik ak by sa uzavrel do dutiny ake sa robia pri krboch, mohol by zabezpecit nejake teplo do inej miestnosti - za pomoci ventilatora. Tieto vymenniky su pokial viem tri typy a sice 2,4 a 6 kW a dlzky su 40, 60 a 80 cm. Ale nie som si celkom isty z tymi cm.
robin78
27.03.09,06:15
Ad1: Ako tak nad tym rozmyslam, tak to nie je zly napad. Najvacsi problem s tou rurou mam, ze nemoze ist za kachlami rovno do steny, potom by ma vizaz tej rury netrapila, nakolko by bola viditelna az pri pohlade za kachlami, t.j. musi by vedena bud kus dolava alebo doprava (t.j. obist dve kominove rury v stene). Cize fakt asi len urobit vycnelok v stene do ktoreho by som schoval tu ruru.

Ad2: Takze v pripade kupy kachiel bez moznosti napojenia ventilatora mozem zabudnut na presun len tepleho vzduchu z okolia kachiel resp. to bude mat min. efekt...

Skusim si popozerat tie vymenniky, nech ziskam lepsiu predstavu. Nakolko su zabudovane v dymovode, tak mam len obavu, ci by neznizovali kominovy tah, ktory mam uz aj tak na hrane.

Uz sa len rozhodnut pre tie spravne kachle (nejake dobre tipy? ;-) ) a sposob ktorym dostavat sposob do vedlajsej miestnosti, ci uz tym vymennikom alebo ventilatorom z kachiel.

Dakujem pekne vsetkym za nazory a rady. Az by este niekto mal cokolvek dodat k teme, tak nech sa paci :)