abcd.kates
26.03.09,17:43
Ja by som nadviazala na aktuálnu tému zdanie príjmov FO. Mám prípad, keď dôchodca okrem dôchodku pracoval na hlavný pracovný pomer, to by som ešte zvládla, treba mu vyplniť DP A. Nakoľko dôcôhodcom bol ak k 1.1.2008 nemá nárok na odpočitateľnú položku. No okrem tohoto všetkého má v osobnom vlastníctve 1-izb.byt, kde nemá trvalý pobyt, ale prenajíma jednej mladej rodine. Musí aj tento príjem zdaniť? A počíta sa celý príjem, alebo len to, čo nájomníci platia "navyše" (napr. platia 7000,-sk a z toho dôchodca vyplatí nájom a energie 5000,-, čiže vlastne príjem je len tých zvyšných 2000,-sk . Chápem to dobre? Alebo bude príjem celá mesačná platba od nájomníkov? :confused:
babi2
26.03.09,16:52
Áno tento príjem sa tiež zdaňuje, do príjmov sa dá celý príjem za prenájom od toho si odpočíta sumu 25 650,- Skk čo je suma oslobodená od dane pri príležitostných príjmoch. Ako náklad bude mať buď skutočné náklady, alebo si vypočíta 40% poušálny náklad. Ak si bude uplatňovať skutočné náklady, tak potom tieto treba ponížiť percentuálnym pomerom - koľko % tvorí tých 25650 Skk z celého príjmu, toľko % si odráta zo skutočných nákladov
mzdarka renca
26.03.09,16:58
doplním, príjem je celá čiastka 7000 Sk/mesiac
abcd.kates
26.03.09,17:17
Áno tento príjem sa tiež zdaňuje, do príjmov sa dá celý príjem za prenájom od toho si odpočíta sumu 25 650,- Skk čo je suma oslobodená od dane pri príležitostných príjmoch. Ako náklad bude mať buď skutočné náklady, alebo si vypočíta 40% poušálny náklad. Ak si bude uplatňovať skutočné náklady, tak potom tieto treba ponížiť percentuálnym pomerom - koľko % tvorí tých 25650 Skk z celého príjmu, toľko % si odráta zo skutočných nákladov

aha! už to chápem. Ale v tom prípade mu musím prepísať DP na B , nie?
A čo treba k tomu prenájmu priložiť, príjmové doklady za každý mesiac
(od nájomníkov)? Aôe stačí len nájomná zmluva ? A ešte jedna otázka: čo znamená, že dôchodca je pri prenájme prihlásený na DÚ Ak nie je jprihlásený, DP nemusí podávať ? Diky veľmi pekne, baby2.
abcd.kates
26.03.09,18:12
prosím niekoho milého o odpoveď, termín DP sa rapídne blíži....
mzdarka renca
26.03.09,18:16
aha! už to chápem. Ale v tom prípade mu musím prepísať DP na B , nie?
A čo treba k tomu prenájmu priložiť, príjmové doklady za každý mesiac
(od nájomníkov)? Aôe stačí len nájomná zmluva ? A ešte jedna otázka: čo znamená, že dôchodca je pri prenájme prihlásený na DÚ Ak nie je jprihlásený, DP nemusí podávať Je povinnosťou daňovníka, ktorý prenajíma byt, sa najneskôr do 30 dní od prenajímania nehnuteľnosti prihlásiť na DÚ, kde mu pridelia DIČ. ? Diky veľmi pekne, baby2.

K DP neprikladáš nič, ale môžeš priložiť kópiu nájomnej zmluvy.
abcd.kates
26.03.09,18:58
K DP neprikladáš nič, ale môžeš priložiť kópiu nájomnej zmluvy.
ďakujem renča, a to DP mám podať B ? (viď vyššie uvedené). Diky moc.:)
Muška
26.03.09,19:01
ďakujem renča, a to DP mám podať B ? (viď vyššie uvedené). Diky moc.:)
veď príjmy z § 6 odst. 3 máš iba v DP typ B.
Aknazuz
26.03.09,19:14
aha! už to chápem. Ale v tom prípade mu musím prepísať DP na B , nie?
A čo treba k tomu prenájmu priložiť, príjmové doklady za každý mesiac
(od nájomníkov)? Aôe stačí len nájomná zmluva ? A ešte jedna otázka: čo znamená, že dôchodca je pri prenájme prihlásený na DÚ Ak nie je jprihlásený, DP nemusí podávať ? Diky veľmi pekne, baby2.
abcd.kates,
urobíš mu DP typu B a vyplníš v ňom aj §5 a priložíš fotokópiu povrdenia zo zamestnania. Iné prílohy neprikladáš.
abcd.kates
29.03.09,18:02
veď príjmy z § 6 odst. 3 máš iba v DP typ B.

Renča, prosím ešte poradiť v tom, že či si tento dôchodca môže ten príjem z prenájmu rozdeliť s manželkou? Manželka mal len závislú činnosť v r.2008. niečo som o tom počula, neviem presne ako to funguje. Na nájomnej zmluve a aj na DÚ je písaný len manžel- dôchodca.:confused:
Zita5
29.03.09,18:06
Renča, prosím ešte poradiť v tom, že či si tento dôchodca môže ten príjem z prenájmu rozdeliť s manželkou? Manželka mal len závislú činnosť v r.2008. niečo som o tom počula, neviem presne ako to funguje. Na nájomnej zmluve a aj na DÚ je písaný len manžel- dôchodca.:confused:


K registrácii si pozrite tento link , podstatné pre Vás sú dokumenty priložené zo stránky drsr .
http://www.porada.sk/960140-post2.html

a prikladám aj

Zákon o dani z príjmov
§ 4
Základ dane
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
abcd.kates
29.03.09,18:30
K registrácii si pozrite tento link , podstatné pre Vás sú dokumenty priložené zo stránky drsr .
http://www.porada.sk/960140-post2.html

a prikladám aj

Zákon o dani z príjmov
§ 4
Základ dane
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Zita5,u môjho dôchodcu nejde o bezplatné prenajímanie, zistila som, že na ten byt sú na LV zapísaní spolu t.j. manžel a manželka podielom 1/1. T znamená, že majú bezpodielové vlastníctvo, nie ?
Narážam touto otázkou totiž na to, že ak by som príjem z prenájmu mohla rozdeliť na pol medzi oboch, a obaja by si odrátali tých 25650,-sk, tak by neplatili daň. Alebo sa mýlim ??????????????
mzdarka renca
29.03.09,18:50
Zita5,u môjho dôchodcu nejde o bezplatné prenajímanie, zistila som, že na ten byt sú na LV zapísaní spolu t.j. manžel a manželka podielom 1/1. T znamená, že majú bezpodielové vlastníctvo, nie ?
Narážam touto otázkou totiž na to, že ak by som príjem z prenájmu mohla rozdeliť na pol medzi oboch, a obaja by si odrátali tých 25650,-sk, tak by neplatili daň. Alebo sa mýlim ??????????????

Obaja manželia mali príjmy zo závislej činnosti. Ich príjem z nájmu je 7000/mesiac. Nenapísala si, či byt prenajímali celý rok 2008. Ak áno, ich príjem z nájmu za rok 2008 je 84000. Príjem si napr. rozdelia na polovicu.
Manželka 42000 - 25650 = 16350
Manžel 42000 - 25650 = 16350

Ak ich celkové príjmy, vrátane príjmov zo závislej činnosti nepresahujú výšku 49248, tak DP nepodávajú a nemusia platiť daň. Ale ak ich celkové príjmy boli vyššie ako 49248, tak príjem z nájmu musia priznať v DP typ B a to následovne. Môžu si uplatniť paušálne výdavky 40%, alebo si medzi sebou rozdelia skutočné výdavky.
príklad:
príjem: 16350
paušálne výdavky 40%: 6540
základ dane: 9810

je možné, ak by si uplatnili skutočné výdavky, ktorých výšku neviem, tak sa môže stať, že základ dane bude nižší.
abcd.kates
29.03.09,18:52
Ešte by som chcela jednu podotázočku: ak menovaným manželom príjem z prenájmu rozdelím na pól, každému z nich výjde príjem ktorý je menší ako odpočítateľných 25650,-sk. Musím tento príjem z prenájmu uviesť do daň. priznania? Vlastne sa teraz ani nezdaňuje, nie? Takže každý z manželov má DP zo závislej činnosti, a tento prenájom nebudú uvádzať v DP???
mzdarka renca
29.03.09,18:57
Ešte by som chcela jednu podotázočku: ak menovaným manželom príjem z prenájmu rozdelím na pól, každému z nich výjde príjem ktorý je menší ako odpočítateľných 25650,-sk. Musím tento príjem z prenájmu uviesť do daň. priznania? Vlastne sa teraz ani nezdaňuje, nie? Takže každý z manželov má DP zo závislej činnosti, a tento prenájom nebudú uvádzať v DP???

ak ich príjem pri rozdelení celkového príjmu z nájmu za rok 2008 je nižší ako 25650, do DP ho nedáš.
radowan1
29.03.09,19:03
Áno tento príjem sa tiež zdaňuje, do príjmov sa dá celý príjem za prenájom od toho si odpočíta sumu 25 650,- Skk čo je suma oslobodená od dane pri príležitostných príjmoch. Ako náklad bude mať buď skutočné náklady, alebo si vypočíta 40% poušálny náklad. Ak si bude uplatňovať skutočné náklady, tak potom tieto treba ponížiť percentuálnym pomerom - koľko % tvorí tých 25650 Skk z celého príjmu, toľko % si odráta zo skutočných nákladov

Mal by som k tomuto podotázku. Mám sitáciu, že náklady na prenájom bytu sú vyššie ako príjmy z prenájmu. Preto je pre mňa výhodnejšie si neuplatňovať zníženie príjmov o 25650 Sk a tým pádom rovnakým percentom neznižovať náklady.

Je teda možné si tých 25650 Sk neodpočítať?
mzdarka renca
29.03.09,19:05
Mal by som k tomuto podotázku. Mám sitáciu, že náklady na prenájom bytu sú vyššie ako príjmy z prenájmu. Preto je pre mňa výhodnejšie si neuplatňovať zníženie príjmov o 25650 Sk a tým pádom rovnakým percentom neznižovať náklady.

Je teda možné si tých 25650 Sk neodpočítať?

to nie je povinnosť, ale možnosť. takže si nemusíš nič odpočítavať a prepočítavať.:)
abcd.kates
29.03.09,19:15
ak ich príjem pri rozdelení celkového príjmu z nájmu za rok 2008 je nižší ako 25650, do DP ho nedáš.

Konečne som to celé pochopila, ďakujem ti renča. Takže pre zopakovanie: Obaja manželia podávajú DP zo závislej práce, lebo nepožiadali o ročné zúčtovanie v zamestnaní. Manžel je dôchodca od r. 2006, a mal aj závislú činnosť v r.2008. Keďže príjem z prenájmu za r.2008 bol 37000,- sk, rozdelím ho na polovicu t.j. len 18500,-sk pre každého z manželov. To znamená že do DP ho neuvádzam vôbec. A treba na DÚ napísať k tomu nejaké potvrdenie, čo musia obaja podpísať??? Napr. o tom že aký bol vysoký príjem z prenájmu a po rozdelení je nižší ako nezdaniteľná časť (25650 sk) ???
Díky renča, som ti moc a moc vďačná. A nie len tebe, celej porade, veľa som sa tu už naučila a objasnila. Ešte raz díky moc.
mzdarka renca
29.03.09,19:19
Konečne som to celé pochopila, ďakujem ti renča. Takže pre zopakovanie: Obaja manželia podávajú DP zo závislej práce, lebo nepožiadali o ročné zúčtovanie v zamestnaní. Manžel je dôchodca od r. 2006, a mal aj závislú činnosť v r.2008. Keďže príjem z prenájmu za r.2008 bol 37000,- sk, rozdelím ho na polovicu t.j. len 18500,-sk pre každého z manželov. To znamená že do DP ho neuvádzam vôbec. A treba na DÚ napísať k tomu nejaké potvrdenie, čo musia obaja podpísať??? Napr. o tom že aký bol vysoký príjem z prenájmu a po rozdelení je nižší ako nezdaniteľná časť (25650 sk) ???
Díky renča, som ti moc a moc vďačná. A nie len tebe, celej porade, veľa som sa tu už naučila a objasnila. Ešte raz díky moc.

Urob im DP typ A z príjmov zo závislej činnosti a môžeš listom oznámiť, že ich príjem z nájmu za rok 2008 bol nižší ako 25650Sk. To úplne stačí.
abcd.kates
29.03.09,20:00
Ďakujem renča. Keby boli všetci ľudia takí ochotní ako ty !
Želám ti pekný zvyšok večera !
mzdarka renca
29.03.09,20:02
Ďakujem renča. Keby boli všetci ľudia takí ochotní ako ty !
Želám ti pekný zvyšok večera !

Ďakujem, všetci poraďáci sú ochotní;)
radowan1
30.03.09,01:56
to nie je povinnosť, ale možnosť. takže si nemusíš nič odpočítavať a prepočítavať.:)

Dakujem :)
emillka
30.03.09,16:52
ak je na nájomnej zmluve len manžel a rovnako len manžel ma registráciu na daň. úrade tak nezdaniteľnú položku 25650 si môže uplatniť iba on, je to len jeho príjem. Ak chcú si príjem rozdeliť a uplatniť odpočitateľnú položku obaja tak musia mať obaja daň. registračné číslo, potom si príjem môžu rozdeliť do daňového priznania podľa vlasntného uvaženia
lachim1
30.03.09,19:51
pre abcd.kates
Akje byt v bezpodielovom vlastníctve je aj manželka povinná zaevidovať sa na DU./treba doriešiť/
Príjem z prenájmu je možné rozdeliť aj na manželku v pomere v akom sa vlastníci /manželia / dohodnú.