sonka1
26.03.09,17:08
Ahojte, chcela by som sa s Vami podeliť o jednu zaujímavosť, čo sa mi stala po RZD.
Zamestnanec mal základ dane nejakých 88000, čiže neplatil preddavky na daň zo mzdy.
pri RZD si uplatnil odpoč. položku zo živ.poistenia vo výške nejakých 7500sk.
A teraz problem: nevznikol mu totiž preplatok, ktorého sa stále domáha na základe tejto poistky.
Ked som mu vysvetlila, že neplatil preddavky na dan, lebo mal mesačne minimálnu mzdu, tak mu nemám z čoho vrátiť, tak to nepochopil a informoval sa na DU, kde mu povedala nejaká "velka kapacita" šéfka(meno nechcel povedať), že táto poistka nemá nič spoločné s tým že mal minimálnu mzdu a neplatil preddavky.
Prosím vás preto o názor, či ste sa s týmto stretli ???
Ved táto poistka predsa znižuje základ dane a nie je ako danový bonus.
Toto bude asi skôr patriť do nejakých kuriozít, alebo som zasa zmeškala nejakú novelu zákona??
mzdarka renca
26.03.09,16:16
Ahojte, chcela by som sa s Vami podeliť o jednu zaujímavosť, čo sa mi stala po RZD.
Zamestnanec mal základ dane nejakých 88000, čiže neplatil preddavky na daň zo mzdy.
pri RZD si uplatnil odpoč. položku zo živ.poistenia vo výške nejakých 7500sk.
A teraz problem: nevznikol mu totiž preplatok, ktorého sa stále domáha na základe tejto poistky.
Ked som mu vysvetlila, že neplatil preddavky na dan, lebo mal mesačne minimálnu mzdu, tak mu nemám z čoho vrátiť, tak to nepochopil a informoval sa na DU, kde mu povedala nejaká "velka kapacita" šéfka(meno nechcel povedať), že táto poistka nemá nič spoločné s tým že mal minimálnu mzdu a neplatil preddavky.
Prosím vás preto o názor, či ste sa s týmto stretli ???
Ved táto poistka predsa znižuje základ dane a nie je ako danový bonus.
Toto bude asi skôr patriť do nejakých kuriozít, alebo som zasa zmeškala nejakú novelu zákona??


Samozrejme, že je to tak, ako si napísala. Je dosť možné, že p.zamestnanec si túto rozprávku o daňovom úrade vymyslel. Tiež som mala podobný prípad, keď ma zamestnanec presviedčal, že jemu poisťovák povedal, že mu vrátia daň. Našťastie som mu vysvetlila, ako sa veci majú a pochopil.
Tweety
26.03.09,16:18
Ahojte, chcela by som sa s Vami podeliť o jednu zaujímavosť, čo sa mi stala po RZD.
Zamestnanec mal základ dane nejakých 88000, čiže neplatil preddavky na daň zo mzdy.
pri RZD si uplatnil odpoč. položku zo živ.poistenia vo výške nejakých 7500sk.
A teraz problem: nevznikol mu totiž preplatok, ktorého sa stále domáha na základe tejto poistky.
Ked som mu vysvetlila, že neplatil preddavky na dan, lebo mal mesačne minimálnu mzdu, tak mu nemám z čoho vrátiť, tak to nepochopil a informoval sa na DU, kde mu povedala nejaká "velka kapacita" šéfka(meno nechcel povedať), že táto poistka nemá nič spoločné s tým že mal minimálnu mzdu a neplatil preddavky.
Prosím vás preto o názor, či ste sa s týmto stretli ???
Ved táto poistka predsa znižuje základ dane a nie je ako danový bonus.
Toto bude asi skôr patriť do nejakých kuriozít, alebo som zasa zmeškala nejakú novelu zákona??
Áno, je to NČ podľa §11. Kedže jeho príjem bol nižší ako obidve NČ, preplatok dane mu ich uplatnením nevznikol.
Paula
26.03.09,16:34
Dotyčný zamestnanec nám pekne naznačil, aké sme my chúďatenká oproti veľkým kapacitám s teplým miestečkom za písacím stolom daňováckym :cool:
sonka1
27.03.09,04:45
Ano, ešte že mám zavolať na danový úrad, lebo určite som to urobila zle. Ale moje skúsenosti s danovým sú také, že tam nevedia ani to, že vyplácajú danový bonus, tak som to ani nekomentovala.
Chcela by som vidieť, ako mu "kapacita" vráti dan z ničoho.
Inak odvtedy sa mi neozval :)
Anja111
27.03.09,05:12
Podobný prípad som tento rok zažila aj ja, ale so SP. Tiež informovali zamestnanca, že si môže uplatniť na manželku celú NČ, hoci v priebehu roka bola PN a potom poberala materskú, o čom jej aj vydali potvrdenie. Vysvetlili mu, že zamestnávateľ mu vráti 18 tis. Sk...
Zbytočne som argumentovala, zdôvodňovala, zamestnanec na mňa nakričal a vyžiadal si Potvrdenie, aby si mohol urobiť DP sám...