renča1
08.07.05,07:58
Ahojte poraďáci , chcela by som sa spýtať jednu otázočku dosť dlho mi vrta v hlave. Ak si SZČO platca DPH a k tomu je účastníkom združenia FO kúpi tovar pre osobnú spotrebu , ako to potom bude vyzerať z hľadiska DPH a účtovania v JÚ?

Prosím poraďte mi ďakujem.:confused:
Zuzka
08.07.05,06:01
Podľa mňa je to výdavok NZD a nárok na odpočet DPH nie je.
durisovad
08.07.05,06:16
Podľa mňa je to výdavok NZD a nárok na odpočet DPH nie je.Suhlasim, v opacnom pripade by som mohla narokovat DPH aj z kazdodenneho nakupu potravin a drogerie!
Zita5
08.07.05,06:21
Ahojte poraďáci , chcela by som sa spýtať jednu otázočku dosť dlho mi vrta v hlave. Ak si SZČO platca DPH a k tomu je účastníkom združenia FO kúpi tovar pre osobnú spotrebu , ako to potom bude vyzerať z hľadiska DPH a účtovania v JÚ?

Prosím poraďte mi ďakujem.:confused:

A prečo to chceš účtovať cez peňažný denník ??? Já by som mu vyplatila čiastku v hodnote tovaru - výber pre osobnú potrebu a hotovo . Samozrejme za súhlasu členov združenia , a ak by boli peniaze tak tú istú čiastku aj ostat.členom . Já to robím takto . Robím evidenciu koľko , ktorý člen v priebehiu roka prevzal na osobnú potrebu a 31.12. sa mi sumy musia rovnať .
urs
08.07.05,06:24
Aj ja to robím ako Zita. Vôbec neučtujem také bloky.
ALDA
08.07.05,07:02
A prečo to chceš účtovať cez peňažný denník ??? Já by som mu vyplatila čiastku v hodnote tovaru - výber pre osobnú potrebu a hotovo . Samozrejme za súhlasu členov združenia , a ak by boli peniaze tak tú istú čiastku aj ostat.členom . Já to robím takto . Robím evidenciu koľko , ktorý člen v priebehiu roka prevzal na osobnú potrebu a 31.12. sa mi sumy musia rovnať . A ak platí bankovou kartou? Vtedy to musí prebehnúť cez denník. Samozrejme
bez nároku na DPH-osobná spotreba.
Zita5
08.07.05,07:06
A ak platí bankovou kartou? Vtedy to musí prebehnúť cez denník. Samozrejme
bez nároku na DPH-osobná spotreba.

V tomto prípade áno , osobná spotreba bez nároku odpočtu DPH . Vyrovnanie medzi členmi združenia tak ako som popísala vyššie v príspevku . Ale to netvrdím , že tak musí byť . Je to individuálny pohľad na vec .
renča1
08.07.05,09:53
a ešte sa vás spýtam ja viem, že už je piatok a mi to moc nemyslí, ale či to chápem dobre. Keď sa kúpi tovar na faktúru z EÚ nemám nárok na odpočet , urobím príjem na sklad a potom ako urobím výdaj zo skladu ked si ten tovar zoberie. Stačí urobiť výdaj ale k čomu kedˇnemám žiadnu odber.faktúru.Vystavuje združenie odber.faktúru tomu členovi združenia čo si berie na os.potrebu tovar? a ak áno tak bez DPH? Možno som to nezrozumiteľne napísala, alebo už mi to nemyslí.
Díky.
Zita5
08.07.05,10:05
a ešte sa vás spýtam ja viem, že už je piatok a mi to moc nemyslí, ale či to chápem dobre. Keď sa kúpi tovar na faktúru z EÚ nemám nárok na odpočet , urobím príjem na sklad a potom ako urobím výdaj zo skladu ked si ten tovar zoberie. Stačí urobiť výdaj ale k čomu kedˇnemám žiadnu odber.faktúru.Vystavuje združenie odber.faktúru tomu členovi združenia čo si berie na os.potrebu tovar? a ak áno tak bez DPH? Možno som to nezrozumiteľne napísala, alebo už mi to nemyslí.
Díky.
Asi sa to zamotáva . Chápem tak , že využil firmu na zakúpenie tovaru pre osobnú potrebu ??? To ale mení celú vec z pohľadu DPH - povinnosť uhradiť DPH voči štátu .

Ty ten tovar na sklad nemáš čo príjímať a ani vydávať , keď to je osobná spotreba .



Poprípade popíš príklad konkrétne o čo sa jedná .
renča1
08.07.05,10:19
Asi sa to zamotáva . Chápem tak , že využil firmu na zakúpenie tovaru pre osobnú potrebu ??? To ale mení celú vec z pohľadu DPH - povinnosť uhradiť DPH voči štátu .

Ty ten tovar na sklad nemáš čo príjímať a ani vydávať , keď to je osobná spotreba .



Poprípade popíš príklad konkrétne o čo sa jedná .
áno účastník združenia využil firmu na zakúpenie tovaru pre osobnú potrebu, prosím ťa ako to teda bude keď to mení pohľad na DPH? S takýmto problémom som sa ešte nikde nestretla a hlavne keď iba pol roka účtujem združenie FO.:confused:
Zita5
08.07.05,10:40
Ty si ale v Tvojom príspevku resp.otázke neuviedla , že to bol tovar zakúpený v zahraničí .

Môj názor je / ak je nesprávny tak ma opravte prosím , ešte som sa nestretla s takýmto prípadom /

1/ Zakúpenie tovaru zo zahraničia samozdaniť /pri dodržaní ustanovení Zákona o DPH /, podnikateľovi vystaví člen združenia , ktorý je poverený vedením účtovníctva faktúru včetne DPH/ Tu sa to DPH bude musieť odviesť/ . Len teraz vyvstáva otázka ceny ???? Či to bude nákupná , alebo obvyklá za akú by to firma predala v tuzemsku ???
2/ Na úhradu vystavenej fa sprav PPD
3/ Súčasne vystaviť VPD - výber osobnej spotreby/ v tej istej čiastke ako bude vystavená fa /
Vlastne fyzicky sa peniaze nedostanú do pokladne ani z pokladne .

V tomto prípade spravíš na sklade aj príjem aj výdaj .


No neviem , já by som to riešila asi takto , ale počkám na ostatné príspevky .
renča1
08.07.05,10:54
Ty si ale v Tvojom príspevku resp.otázke neuviedla , že to bol tovar zakúpený v zahraničí .

Môj názor je / ak je nesprávny tak ma opravte prosím , ešte som sa nestretla s takýmto prípadom /

1/ Zakúpenie tovaru zo zahraničia samozdaniť /pri dodržaní ustanovení Zákona o DPH /, podnikateľovi vystaví člen združenia , ktorý je poverený vedením účtovníctva faktúru včetne DPH/ Tu sa to DPH bude musieť odviesť/ . Len teraz vyvstáva otázka ceny ???? Či to bude nákupná , alebo obvyklá za akú by to firma predala v tuzemsku ???
2/ Na úhradu vystavenej fa sprav PPD
3/ Súčasne vystaviť VPD - výber osobnej spotreby/ v tej istej čiastke ako bude vystavená fa /
Vlastne fyzicky sa peniaze nedostanú do pokladne ani z pokladne .

V tomto prípade spravíš na sklade aj príjem aj výdaj .


No neviem , já by som to riešila asi takto , ale počkám na ostatné príspevky .Zatiaľ ďakujem počkám aj ja na ďalších čo poradia, ale ešte raz veľmi ti ďakujem.:)
Manual
08.07.05,14:40
Ty si ale v Tvojom príspevku resp.otázke neuviedla , že to bol tovar zakúpený v zahraničí .

Môj názor je / ak je nesprávny tak ma opravte prosím , ešte som sa nestretla s takýmto prípadom /

1/ Zakúpenie tovaru zo zahraničia samozdaniť /pri dodržaní ustanovení Zákona o DPH /, podnikateľovi vystaví člen združenia , ktorý je poverený vedením účtovníctva faktúru včetne DPH/ Tu sa to DPH bude musieť odviesť/ . Len teraz vyvstáva otázka ceny ???? Či to bude nákupná , alebo obvyklá za akú by to firma predala v tuzemsku ???
2/ Na úhradu vystavenej fa sprav PPD
3/ Súčasne vystaviť VPD - výber osobnej spotreby/ v tej istej čiastke ako bude vystavená fa /
Vlastne fyzicky sa peniaze nedostanú do pokladne ani z pokladne .

V tomto prípade spravíš na sklade aj príjem aj výdaj .


No neviem , já by som to riešila asi takto , ale počkám na ostatné príspevky .Možno by tu bolo ešte jedno riešenie, keď je to už tak domotané.
-nech tovar zo zahraničia kúpi združenie a príjme ho na sklad, do majetku, záleží čo to je.
-členovi združenia čo si ho objednal pre seba prostredníctvom združenia dať peniaze na osobnú potrebu /ale aj iným členon rovnakú čiastu/
-ten člen ktorý si ten tovar objednal si ho zo združenia odkúpi /aj na Fa/ alebo cez pokladňu, záleží čo to je /keď to u nás nedostať.../
-toto by asi bolo najjednoduchšie a najčistejšie vybaveniee problému.
Pekný večer želám...
ondrejvla
08.07.05,14:48
Určite nemôžeš odpočítať DPH, pri dovoze samozdaníš, a členovi združenia to zaúčtuješ pekne aj s DPH. Ak je to pre jeho osobnú spotrebu DPH nemáš nárok.
Manual
09.07.05,07:24
Určite nemôžeš odpočítať DPH, pri dovoze samozdaníš, a členovi združenia to zaúčtuješ pekne aj s DPH. Ak je to pre jeho osobnú spotrebu DPH nemáš nárok.No veď ako som písal združenie mu to predá buď na faktúru alebo cez pokladňu a tým pádom samozrejme aj s DPH ako každému "radovému" kupujúcemu.
Pekný aj keď upršaný deň želám...
Adra
28.10.05,11:14
Zdravím, rada by som sa opýtala ohľadom osobnej spotreby:
- u SZČO neplatca DPH - je nejaký " strop " do akej výšky môže byť osobná spotreba zaúčtovaná / mesačne /? Je na to nejaký zákon?

- u právn. osoby - konateľa, jediného zakladateľa spoloč. / ak nemá mzdu, len na konci roka odmenu / - rovnako ako u SZČO?
Jozef I
28.10.05,11:20
Strop je určený výškou hotovosti v pokladni a na bankovom účte. Lebo tam kde nič nie je, ani kura/konateľ nehrabe :D
Zita5
28.10.05,12:00
Zdravím, rada by som sa opýtala ohľadom osobnej spotreby:
- u SZČO neplatca DPH - je nejaký " strop " do akej výšky môže byť osobná spotreba zaúčtovaná / mesačne /? Je na to nejaký zákon?

- u právn. osoby - konateľa, jediného zakladateľa spoloč. / ak nemá mzdu, len na konci roka odmenu / - rovnako ako u SZČO?

Pozri toľko , aby to bolo " PŘIMĚŘENE" , ;) :) aby nevybral celú firmu , a potom bude neschopný uhrádzať poplatky , fondy , záväzky , dane a podobne.
Jana Acsová
28.10.05,13:33
Zdravím, rada by som sa opýtala ohľadom osobnej spotreby:
- u právn. osoby - konateľa, jediného zakladateľa spoloč. / ak nemá mzdu, len na konci roka odmenu / - rovnako ako u SZČO?Konateľ nemá mať akú osobnú spotrebu. A v prípade, že je účtovaná cez spoločnosť, je jeho zdaniteľným príjmom a zároveň nedaňovým výdavkom spoločnosti.

Ale upozorňujem mimotemy

Sme v téme daň z pridanej hodnoty a Váš príspevok s touto témou nesúvisí.