majkl77
26.03.09,18:04
Ahojte poradaci.

Chcem vas niekoho poprosi o podla moznosti co najskorsiu radu, ako to vlastne je v nasledovnom pripade:

Som zivnostnik, platca DPH a objednal som si od inej polskej firmy tovar. Tato polska firma "A" (resp. zivnostnik, ale to nie je podstatne) je taktiez platcom DPH vo svojej krajine.
Od tejto firmy "A" chcem kupit tovar, ktory ona zase kupila od inej polskej firmy "B" (taktiez platcu DPH).

Otazka znie: bude mi polska firma "A" fakturovat s (ich) DPH, alebo mi bude fakturovat iba vyslednu sumu, ktora nebude obsahovat nou zaplatenu DPH firme "B", teda ziadnu DPH? Ide o to, ze tato firma A nam ma len refakturovat nou zakupeny tovar od firmy B a nechceme, aby bola na tom nejak "stratova" - prave na tej DPH.

VELMI VELMI PEKNE VOPRED DAKUJEM ZA RADU!

M.
liba2
26.03.09,17:15
Ahojte poradaci.

Chcem vas niekoho poprosi o podla moznosti co najskorsiu radu, ako to vlastne je v nasledovnom pripade:

Som zivnostnik, platca DPH a objednal som si od inej polskej firmy tovar. Tato polska firma "A" (resp. zivnostnik, ale to nie je podstatne) je taktiez platcom DPH vo svojej krajine.
Od tejto firmy "A" chcem kupit tovar, ktory ona zase kupila od inej polskej firmy "B" (taktiez platcu DPH).

Otazka znie: bude mi polska firma "A" fakturovat s (ich) DPH, alebo mi bude fakturovat iba vyslednu sumu, ktora nebude obsahovat nou zaplatenu DPH firme "B", teda ziadnu DPH? Ide o to, ze tato firma A nam ma len refakturovat nou zakupeny tovar od firmy B a nechceme, aby bola na tom nejak "stratova" - prave na tej DPH.

VELMI VELMI PEKNE VOPRED DAKUJEM ZA RADU!

M.FA z Polska správne nebude obsahovať DPH, ide o dodanie v rámci EU. Ale SK firma musí na Slovensku nadobudnutie tovaru zdaniť a súčane ak má doklad od dodávateľa, bude mať právo si DPH odpočítať (takže vlastne to bude mať tiež bez DPH).
majkl77
26.03.09,20:28
Velmi VELMI pekne dakujem za odpoved!

Opytam sa este na jednu vec, v suvislosti s tymto istym pripadom.
Dodavatel toho tovaru mi stale tvrdi, ze musi vystavovat nejaky colny doklad - potvrdenie (?).. myslite si, ze to naozaj musi?? Mne osobne sa to nezda.

A zaroven odo mna chce, aby som prijal jeho predfakturu, ktora obsahuje aj vycislenu 22% DPH (taku maju v PL).
Je nejaka moznost na vratenie DPH zaplatenej v takejto predfakture, mne ako slovenskemu podnikatelskemu subjektu - zivnostnikovi (platcovi DPH len na SK)?

Dakujeeem este raz!

M.
liba2
27.03.09,01:49
Velmi VELMI pekne dakujem za odpoved!

Opytam sa este na jednu vec, v suvislosti s tymto istym pripadom.
Dodavatel toho tovaru mi stale tvrdi, ze musi vystavovat nejaky colny doklad - potvrdenie (?).. myslite si, ze to naozaj musi?? Mne osobne sa to nezda.
To je v poriadku. Každý dodávateľ - ak neúčtuje na fa DPH - musí deklarovať dôvod, t.j. musí vedieť preukázať, že jeho tovar opustil územie Poľska;
rovnako to platí na Slovensku pre SK dodávateľov; dokladu hovoríme vývozné JCD, colná deklarácia a pod.

A zaroven odo mna chce, aby som prijal jeho predfakturu, ktora obsahuje aj vycislenu 22% DPH (taku maju v PL).
Je nejaka moznost na vratenie DPH zaplatenej v takejto predfakture, mne ako slovenskemu podnikatelskemu subjektu - zivnostnikovi (platcovi DPH len na SK)?
Dakujeeem este raz!
M.No predfaktúra nie je doklad o ktorom sa účtuje. Je to len informácia, že dodávateľ požaduje nejakú úhradu, kam ju treba zaslať, dokedy, v akej výške a za čo to je. Sú to informácie, ktoré môžu byť formulované aj v podobe listu. Je na vás, či na úhradu dáte pokyn svojej banke alebo nie.
Pokiaľ ide o DPH a táto by bola na predfaktúre (proforma faktúre, zálohovej faktúre) uvedená, tak ja ako platiteľ dane by som dala na úhradu len sumu bez DPH. Vy ako platiteľ DPH nemáte dôvod zaplatiť cenu s DPH.
ivetaf
27.03.09,03:19
Súhlasím s Liba2, a k tomu colnému dokladu , Polský podnikateľ má pravdu, vy musíte nejakým spôsobom vydokladovať, že ten tovar bol na Slovensko dovezený, a aj on potrebuje doklad, že tovar ktorý predal opustil Polsko, v papiernictve dostať kúpiť tlačivá CMR, ktoré opečiatkujete obidvaja, dopíše sa ŠPZ vozidla, a každý si jednu kópiu doloží k faktúre
VladoaKatka
27.03.09,04:03
Súhlasím s Liba2, a k tomu colnému dokladu , Polský podnikateľ má pravdu, vy musíte nejakým spôsobom vydokladovať, že ten tovar bol na Slovensko dovezený, a aj on potrebuje doklad, že tovar ktorý predal opustil Polsko, v papiernictve dostať kúpiť tlačivá CMR, ktoré opečiatkujete obidvaja, dopíše sa ŠPZ vozidla, a každý si jednu kópiu doloží k faktúre
Nemusí CMR, niektoré firmy to robia, ale ten polský podnikateľ by mal na svoju FA napísať, že v zmysle ktoré ich zákona a ktorého §-u on vystavuje FA bez DPH.
Tu sú najpoužívanejšie:

http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html

Takisto môže na tej ich FA napísať, EČ vozidla a dátum, Vy vlastne podpisom
a pečiatkou potvrdíte, že ten tovar preberáte a veziete tovar na Slovensko.
majkl77
27.03.09,06:54
Mockrat dakujem, uz mam v tom uplne jasno!
Teraz sa to pokusim este nejak cele pretlmocit polskemu dodavatelovi :)

Este raz vam vsetkym dakujem.

M.
Katka2
06.04.09,10:38
Ahojte. Prosím, poraďte mi.
Nakupujeme tovar v Nemecku, on fakturuje bez DPH, v deň vystavenia fa zvyčajne odovzdá tovar na prepravu. Ako je to po novom? Musím mať ja ako odberateľ nejaký papier o nadobudnutí tovaru, kedy mám vlastne právo si túto daň odpočítať? Doteraz sme to robili tak, že on vystavil fa a odovzdal tovar, v ten deň som účtovala aj ja o nadobudnutí, keďže vždy s tovarom prišla aj fa. ďakujem za odpoveď
Jana Acsová
06.04.09,12:36
Ahojte. Prosím, poraďte mi.
Nakupujeme tovar v Nemecku, on fakturuje bez DPH, v deň vystavenia fa zvyčajne odovzdá tovar na prepravu. Ako je to po novom? Musím mať ja ako odberateľ nejaký papier o nadobudnutí tovaru, kedy mám vlastne právo si túto daň odpočítať? Doteraz sme to robili tak, že on vystavil fa a odovzdal tovar, v ten deň som účtovala aj ja o nadobudnutí, keďže vždy s tovarom prišla aj fa. ďakujem za odpoveďVznik daňovej povinnosti vychádza z jednotnej európskej úpravy. Nebol dôvod na zmenu podmienok v EÚ, ani na Slovensku. Naďalej daňová povinnosť vzniká:
- dňom vyhotovenia faktúry,
- 15-teho nasledujúceho mesiaca po kalendárnom mesiaci, kedy došlo k nadobudnutiu tovaru,
v závislosti od podmienok nadobudnutia.

Bližšie viď:
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
Jana Acsová
06.04.09,12:39
...Musím mať ja ako odberateľ nejaký papier o nadobudnutí tovaru, ...
Áno. Tým papierom je faktúra. Bližšie viď:

§ 74
Faktúra pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a prijatí
služby zo zahraničia
Osoba povinná platiť daň pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 69 ods. 6) alebo pri prijatí služby alebo tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou zo zahraničia (§ 69 ods. 2 až 4) musí mať faktúru od dodávateľa. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na eurá, sadzbu dane, prípadne oslobodenie od dane, a výšku dane v eurách.