Blankake
26.03.09,18:28
Dobrý deň, chystám sa zrušiť životnú poistku, na ktorú som si od r. 2005 uplatňovala zníženie ZD v sume 6036,- Sk. Viem, že to budem musieť dodaniť. Ale zároveň som tohto roku zistila, že mám ešte jednu poistku, ktorú som si tiež mohla uplatňovať. Keďže mi poisťovňa nezasielala žiadne potvrdenie, tak som nad tým ani neuvažovala... až teraz po mojej výzve mi ho poslali, a v tomto roku som si v DP za r. 2008 už uplatnila aj túto poistku - 9600,- Sk. Čiže som si uplatnila celú výšku 12 000,- Sk za obidve poistky. Myslela som si, že nebudem musieť nič dodaňovať, keďže som "objavila" túto druhú poistku na vyššiu sumu. Lenže táto druhá poistka bola uzavretá od 1.12.2005, čiže v tom roku by som si mohla uplatniť len časť (800,- Sk). Myslíte, že by mi "prešlo", keby som nič nedodaňovala s odôvodnením, že v rokoch 2006 a 2007 som si mohla uplatniť 12000,- Sk, ale som použila len 6036,-Sk?
Tweety
26.03.09,17:36
Dobrý deň, chystám sa zrušiť životnú poistku, na ktorú som si od r. 2005 uplatňovala zníženie ZD v sume 6036,- Sk. Viem, že to budem musieť dodaniť. Ale zároveň som tohto roku zistila, že mám ešte jednu poistku, ktorú som si tiež mohla uplatňovať. Keďže mi poisťovňa nezasielala žiadne potvrdenie, tak som nad tým ani neuvažovala... až teraz po mojej výzve mi ho poslali, a v tomto roku som si v DP za r. 2008 už uplatnila aj túto poistku - 9600,- Sk. Čiže som si uplatnila celú výšku 12 000,- Sk za obidve poistky. Myslela som si, že nebudem musieť nič dodaňovať, keďže som "objavila" túto druhú poistku na vyššiu sumu. Lenže táto druhá poistka bola uzavretá od 1.12.2005, čiže v tom roku by som si mohla uplatniť len časť (800,- Sk). Myslíte, že by mi "prešlo", keby som nič nedodaňovala s odôvodnením, že v rokoch 2006 a 2007 som si mohla uplatniť 12000,- Sk, ale som použila len 6036,-Sk? Nie, neprešlo Odpoveď v texte .
Blankake
26.03.09,17:37
Takže to v najbližsom DP dodaním, ale nárok spätne na uplatnenie zníženia ZD v plnej výške (12000) nemám?
Muška
26.03.09,17:42
...ja by som to videla na riešenie DDP s novými odpočtami.
Tweety
26.03.09,17:43
Takže to v najbližsom DP dodaním, ale nárok spätne na uplatnenie zníženia ZD v plnej výške (12000) nemám?
Tú druhú poistku, keďže si ju neuplatnila v roku, kedy si ju zaplatila a nebola zaplatená na obdobie dopredu, uplatniť teraz nemôžeš, jedine cez DDP za minulé roky.
Blankake
26.03.09,17:44
Tak to sa mi asi neoplatí...
Blankake
26.03.09,17:49
Tú druhú poistku, keďže si ju neuplatnila v roku, kedy si ju zaplatila a nebola zaplatená na obdobie dopredu, uplatniť teraz nemôžeš, jedine cez DDP za minulé roky.

Ja som uvažovala tak, že rok 2005 by som dodanila, ale na roky 2006 a 2007 by som akože "použila" tú druhú vyššiu poistku. Teda ja som v r. 2006 a 2007 uplatňovala len 6036,-, hoci som mohla použiť tú druhú poistku (9600,-). Čiže som myslela, že štátu vlastne dlhujem len za ten r. 2005... alebo to nemôžem takto kombinovať?
Tweety
26.03.09,18:27
Ja som uvažovala tak, že rok 2005 by som dodanila, ale na roky 2006 a 2007 by som akože "použila" tú druhú vyššiu poistku. Teda ja som v r. 2006 a 2007 uplatňovala len 6036,-, hoci som mohla použiť tú druhú poistku (9600,-). Čiže som myslela, že štátu vlastne dlhujem len za ten r. 2005... alebo to nemôžem takto kombinovať?
Nie, takto kombinovať to nemôžeš. Buď si uplatníš v DDP vyššiu pôžičku, ale aj tak, pôžičku, ktorú si si uplatnila a zrušila musíš do troch rokov od porušenia podmienok dodaniť.
Blankake
26.03.09,18:34
Nie, takto kombinovať to nemôžeš. Buď si uplatníš v DDP vyššiu pôžičku, ale aj tak, pôžičku, ktorú si si uplatnila a zrušila musíš do troch rokov od porušenia podmienok dodaniť.

A bude niekto kontrolovať, že prečo som si uplatnila takú a a nie inú sumu? Veď vlastne som štát o nič neukrátila, keďže som použila tú nižšiu poistku.
Muška
26.03.09,18:37
Majka,
ja by som aj súhlasila , lebo zákon hovorí NAJVIAC

(9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
robin78
26.03.09,18:49
Ja som minuly rok rusil zivotnu poistku, tak by som chcel navysit zaklad dane o uplatnene ciastky za minule roky. Vyplnam DP typ B (nie som szco, je to z dovodu prenajmu), chcem sa opytat do v ktorom riadku DP mozem tuto sumu vpisat? Vychadza mi to v oddiele VI. a riadok 40 (Položky zvyšujúce základ dane znižujúce stratu § 17 zákona). Je to spravne, aleby pre zvysenie zakladu dane by sa mal pouzit iny riadok? Dakujem.
mzdarka renca
26.03.09,18:56
Ja som minuly rok rusil zivotnu poistku, tak by som chcel navysit zaklad dane o uplatnene ciastky za minule roky. Vyplnam DP typ B (nie som szco, je to z dovodu prenajmu), chcem sa opytat do v ktorom riadku DP mozem tuto sumu vpisat? Vychadza mi to v oddiele VI. a riadok 40 (Položky zvyšujúce základ dane znižujúce stratu § 17 zákona). Je to spravne, aleby pre zvysenie zakladu dane by sa mal pouzit iny riadok? Dakujem.

sumu z uplatnenej OP za ŽP pripočítaš v riadku 67
robin78
26.03.09,19:09
sumu z uplatnenej OP za ŽP pripočítaš v riadku 67

dakujem za odpoved, tam by som to ani len omylom netipoval, kedze je tam zmienka o nepreinvestovanej strate :eek:. Ked mi napr. na riadku 57 vychadza danova strata 20tis a bolo uplatnenych po minule roky 12tis, tak do riadku 63 by som mal dat tych 20tis a potom do riadku 67 sumu 8tis a nasl. do riadku 68 sumu tiez 8 tis. Bude to tak spravne?
Muška
26.03.09,19:14
dakujem za odpoved, tam by som to ani len omylom netipoval, kedze je tam zmienka o nepreinvestovanej strate :eek:.
DP typ A to má pekne r. 35.
Nepochopím, prečo to v DP typ B /pri počte toľkých riadkov/ "tresli" spolu so stratou. :eek:

Tiež som to tam nehľadala :D
Reni, ď.
mzdarka renca
26.03.09,19:21
dakujem za odpoved, tam by som to ani len omylom netipoval, kedze je tam zmienka o nepreinvestovanej strate :eek:. Ked mi napr. na riadku 57 vychadza danova strata 20tis a bolo uplatnenych po minule roky 12tis, tak do riadku 63 by som mal dat tych 20tis a potom do riadku 67 sumu 8tis do tohoto riadku dáš uplatnené sumy na ŽP, asi v tvojom prípade 12000 a nasl. do riadku 68 sumu tiez 8 tis. dtto ako riadok 67 Bude to tak spravne?

ak ti teraz vyšla strata z podnikania, tak tú si odrátaš v následujúcich daňových obdobiach, keď budeš mať kladný základ dane.
robin78
26.03.09,19:29
ak ti teraz vyšla strata z podnikania, tak tú si odrátaš v následujúcich daňových obdobiach, keď budeš mať kladný základ dane.

nie som szco, tyka sa to prenajmu a je to strata za minuly rok, takze ak som to spravne pochopil tak v riadku 67 budem mat stratu ponizenu o tych 12 tis., dakujem za pomoc :)
mzdarka renca
26.03.09,19:31
nie som szco, tyka sa to prenajmu a je to strata za minuly rok, takze ak som to spravne pochopil tak v riadku 67 budem mat stratu ponizenu o tych 12 tis., dakujem za pomoc :)

áno
Blankake
26.03.09,20:29
Majka,
ja by som aj súhlasila , lebo zákon hovorí NAJVIAC

(9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu

Muška, takže myslíš, že by som tie dva roky (2006, 2007) mohla nechať tak a vyriešiť len ten rok 2005?