michja
26.03.09,20:10
Zdravim.. potrebujem surne poradit..

Ked som predal nejaky tovar a este pre jeho odoslani som sa stal vazne pace neschopny a neviem poslat tej osobe ani tovar ani peniaze, tak sa chcem opytat ci je v zakone nieco o tom za aky cas by som mu mal vratit peniaze alebo dodat tovar. dakujem
Chobot
26.03.09,20:44
Zdravim.. potrebujem surne poradit..

Ked som predal nejaky tovar a este pre jeho odoslani som sa stal vazne pace neschopny a neviem poslat tej osobe ani tovar ani peniaze, tak sa chcem opytat ci je v zakone nieco o tom za aky cas by som mu mal vratit peniaze alebo dodat tovar. dakujem

Ten tovar si predal ako podnikateľ alebo ako fyzická osoba?
Stanislav 1975
26.03.09,20:55
Ten tovar si predal ako podnikateľ alebo ako fyzická osoba?
Myslím, že je bezpredmetné to, či to predal ako podnikateľ alebo fyzická osoba- pokial si niekto u neho niečo objednal,tak je úplne jedno,či je pn alebo čo sa mu stalo, ale je OKAMŽITE povinný buď vrátiť peniaze alebo tovar- inak sa jedná o trestný čin podvodu...!!! Žiaden zákon nerieši to, že niekto ochorel- proste buď tovar alebo peniaze a čo najskor
A poviem to aj tak ako osoba- ja keď si niečo objednám, tak ma nezaujíma či niekto ochorel - chcem to za čo som si zaplatil alebo naspať peniaze- teraz keď niekto bude rok chorý, ja neuvidím peniaze svoje???:mad::mad::mad:
Stanislav 1975
26.03.09,20:57
Zdravim.. potrebujem surne poradit..

Ked som predal nejaky tovar a este pre jeho odoslani som sa stal vazne pace neschopny a neviem poslat tej osobe ani tovar ani peniaze, tak sa chcem opytat ci je v zakone nieco o tom za aky cas by som mu mal vratit peniaze alebo dodat tovar. dakujem
Michja, nehnevaj sa ale špekuluješ..., a to sa mi nepáči...
Chobot
26.03.09,22:17
Myslím, že je bezpredmetné to, či to predal ako podnikateľ alebo fyzická osoba- pokial si niekto u neho niečo objednal,tak je úplne jedno,či je pn alebo čo sa mu stalo, ale je OKAMŽITE povinný buď vrátiť peniaze alebo tovar- inak sa jedná o trestný čin podvodu...!!! Žiaden zákon nerieši to, že niekto ochorel- proste buď tovar alebo peniaze a čo najskor
A poviem to aj tak ako osoba- ja keď si niečo objednám, tak ma nezaujíma či niekto ochorel - chcem to za čo som si zaplatil alebo naspať peniaze- teraz keď niekto bude rok chorý, ja neuvidím peniaze svoje???:mad::mad::mad:

som sa pýtal len preto, že či ho mám posudzovať ako firmu, ktorá má povinnosti voči spotrebiteľovi, alebo ako fyzickú osobu, ktorá inej fyz. osobe niečo predala a nedodala. Vymožiteľnosť od firmy je myslím, že väčšia, najmä z dôvodu, že na firmu majú dosah aj niektoré spotrebiteľské inštitúcie, napr. SOI.

Ale máš pravdu, že to vyzerá z jeho strany ako špekulácia, pretože ak dokáže komunikovať na porade, tak by nemal byť pre neho problém s tým klientom sa spojiť a dohodnúť s ním ďalší postup - či už vrátenie peňazí, alebo doručenie tovaru.
Paula
26.03.09,22:21
A možno ten tovar nikdy ani nemal.
michja
27.03.09,05:01
ale to sa nejedna omna ale o kamarata ktory ma poprosil aby som mu to zistil.. takze nic take nieje?
Chobot
27.03.09,10:41
ale to sa nejedna omna ale o kamarata ktory ma poprosil aby som mu to zistil.. takze nic take nieje?

Zákon nepočíta s tým, že by niekto zámerne neplnil svoje záväzky, aby mu ešte aj lehotu dával. Legislatíva to ponecháva na zmluvné strany. Tie si v zmluve majú dohodnúť dodaciu lehotu a prípadné sankcie za nesplnenie záväzkov.

AK ide o vzťah predajca - spotrebiteľ, tak má sa za to, že tovar dostáva spotrebiteľ ihneď po zaplatení. Ak ide o taký charakter predaja (napr. zásielková služba) alebo tovaru (kde nastáva výroba tovaru na základe objednávky), kde dodanie nastane nejaký čas až po zaplatení, tak predajca by mal v obchodných podmienkach určiť, do koľko dní po zaplatení expeduje tovar, alebo dodá tovar (koľko bude trvať výroba). Ak taká lehota nie je v obch. podmienkach, je povinný ihneď o zaplatení poslať tovar, v opačnom prípade ide o bezdôvodné obohatenie.

Takže ak penize prijal a tovar neposlal, tak kupujúci ho môže kľudne zažalovať na súde za bezdôvodné obohatenie a môže požadovať nielen vrátenie zaplatených peňazí, ale aj ušlý zisk. Preto by mal čím skôr poslať peniaze späť. Navyše spotrebiteľ môže v prípade zásielkového predaja kedykoľvek (najneskôr do 7 dní od doručenia tovaru) odstúpiť od zmluvy, takže asi aj tak bude musieť poslať späť peniaze. čím dlhšie ich bude držať u seba, tým nespokojnejší bude zákazník.