Miriam K
27.03.09,07:12
Dobré ránko prajem,
živnostník účtuje v Alfe. Kúpil DVD prehrávač za 33 euro (999 Sk) a reproduktory k notebooku za 67 euro (2030 Sk). Môže si to uplatniť do výdavkov? Ak áno bude to krátkodobý majetok alebo materiál? Kúpil si aj mobilný telefón za 23 euro (690 Sk) mám ho zaúčtovať ako materiál priamo do spotreby? Ďakujem za vaše rady :D
Martin Mocko
27.03.09,06:21
Dobré ránko prajem,
živnostník účtuje v Alfe. Kúpil DVD prehrávač za 33 euro (999 Sk) a reproduktory k notebooku za 67 euro (2030 Sk). Môže si to uplatniť do výdavkov? Ak áno bude to krátkodobý majetok alebo materiál? Kúpil si aj mobilný telefón za 23 euro (690 Sk) mám ho zaúčtovať ako materiál priamo do spotreby? Ďakujem za vaše rady :D

Ak tieto veci slúžia na zabezpečenie a udržanie príjmu - účtujú sa do kolónky "materiál"
Ak neslúžia - tak osobná spotreba.
Miriam K
27.03.09,07:46
Ak tieto veci slúžia na zabezpečenie a udržanie príjmu - účtujú sa do kolónky "materiál"
Ak neslúžia - tak osobná spotreba.
Ak to zahrniem do materiálu môžem to zdôvodniť tým, že to podnikateľ používa pri prezentácii firmy?
Martin Mocko
28.03.09,14:08
Ak to zahrniem do materiálu môžem to zdôvodniť tým, že to podnikateľ používa pri prezentácii firmy?

Celý tento web je o poradení..ale v rámci zákona. Tvoja otázka navádza k nezákonnej ceste. Môžem povedať iba to, čo som už povedal. Pokiaľ výdavok (náklad) súvisí s podnikaním, bol použitý na zvýšenie, zachovanie alebo dosiahnutie príjmu...zároveň bol obstaraný účtovnou jednotkou a zaúčtovaný v účtovníctve - ide o daňovo uznateľný náklad.
tetrisss
28.03.09,14:12
O mobilnom telefone nie je pochyb, bez telefonu uz asi podnikat nikto nemoze a tie ostatne veci naozaj zalezia od povahy podnikania a este od benevolencie ci doslednosti danoveho pracovnika, ktory to pripadne bude kontrolovat.