tinnnka
27.03.09,08:54
Ahojte
potrebujem súrne pomôcť fyzická osoba mala zo závislej činnosti príjem do mája 2008 potom išla na invalidný dôchodok a dostala od sociálnej poisťovne nejaké odškodné kvôli chorobe, ktorá vznikla pri výkone povolania - je to zdaniteľný príjem?
zltalienka
04.08.09,08:55
Ahojte Poraďaci,
chcem sa spýtať, či sa odškodné za poškodenie dobrého mena, ktoré dostane SZČO na základe súdu - vyhrá súdny spor - považuje za zdaniteľný príjem. A taktiež či sa z toho platia odvody do SP a ZP?
Ja by som povedala, že odškodné sa dá považovať za "prijatú náhradu podľa osobitných predpisov" (§2 písm.a ZDP) a teda to nie je zdaniteľný príjem, ale nakoľko to je príjem z podnikania (ak by nemal živnosť, k tomu súdu a odškodnému by nedošlo) tak neviem..... neriešil to už niekto?
zltalienka
04.08.09,09:23
... posúvam ...
zltalienka
06.08.09,07:57
... posúvam ešte raz ....
Vladimír Ozimý
06.08.09,08:50
Ahojte Poraďaci,
chcem sa spýtať, či sa odškodné za poškodenie dobrého mena, ktoré dostane SZČO na základe súdu - vyhrá súdny spor - považuje za zdaniteľný príjem. A taktiež či sa z toho platia odvody do SP a ZP?
Ja by som povedala, že odškodné sa dá považovať za "prijatú náhradu podľa osobitných predpisov" (§2 písm.a ZDP) a teda to nie je zdaniteľný príjem, ale nakoľko to je príjem z podnikania (ak by nemal živnosť, k tomu súdu a odškodnému by nedošlo) tak neviem..... neriešil to už niekto?

pozrite si § 9 ods. 2 písm. i)- podľa sa tam nenajdete. Ak sa tam nenajdete ide o zdaniteľný príjem podľa § 6, ktorý bude podliehať všetkým povinnostiam aj voči poisťovniam.
zltalienka
07.08.09,06:51
Prikladám § 9 ods. 2 písm. i) ZDP

2) Od dane sú oslobodené aj
i) prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za

1. stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkami alebo príplatkami podľa písmen a) a c),
2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodným majetkom,
3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou daňovníka (§ 6 ods. 1 a 2) a za škodu spôsobenú daňovníkom v súvislosti s prenájmom (§ 6 ods. 3),
4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý mal daňovník prenajatý, ak tento majetok využíval na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť,

V tomto prípade nejde o náhradu ušlého zisku (1. výnimka), ani o škodu na majetku (2. a 4. výnimka), len ten bod 3. mi robí problém.