ivetat
08.07.05,09:12
Prosím o radu. Má nárok zamestnanec na pracovné voľno s náhradou mzdy za deň, kedy bol na ošetrení s dieťaťom aj v takom prípade, keď je rozvedený, dieťa bolo súdom zverené do opatery matky a nežijú v spoločnej domácnosti? Alebo v tomto prípade aké potvrdenie musí doniesť zamestnanec, že manželka nemohla ísť s dieťaťom na ošetrenie a musel ísť on, aby mu bolo uznané pracovné voľno s náhradou mzdy? Ďakujem.
Chobot
08.07.05,07:17
Ja myslím, ze áno, ved je to jeho dieta nezávisle od toho, kto ho má v opatere. Bloby smutné, keby otec (aj ked je rozvedený) by nemohol íst s vlastným dietatom k lekárovi.

Mal by priniest potvrdenie od lekára, ze bol s dietatom na vysetrení. Lekári to vydajú na základe poplatku (cca 30-50 SKK). Alebo nech si to nechá potvrdit na priepustke (standardné tlacivo).
hana.m.
08.07.05,10:50
Ak mu lekár potvrdí, že bol s vlastným dieťaťom na lekárskom vyšetrení, tak áno. Veď dieťa mohlo ochorieť v čase, keď ho mal "na návšteve". Ak pôjde na vyšetrenie v mieste trvalého bydliska, nech si dá radšej potvrdiť nutnosť celodenného ošetrenia.
polka
05.11.12,08:45
Zaujíma ma, či pri sprevádzaní vlastnej vnučky k lekárovi má nárok stará mama na náhradu mzdy, ak matka musela ísť súrne do práce.
Tweety
05.11.12,08:47
Zaujíma ma, či pri sprevádzaní vlastnej vnučky k lekárovi má nárok stará mama na náhradu mzdy, ak matka musela ísť súrne do práce.
Áno, má.
veronikasad
05.11.12,08:49
Zaujíma ma, či pri sprevádzaní vlastnej vnučky k lekárovi má nárok stará mama na náhradu mzdy, ak matka musela ísť súrne do práce.
Ano, má. Vnučka sa v zmysle § 40 odst.5 ZP považuje za rodinného príslušníka

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
polka
05.11.12,09:24
Ešte by som potrebovala vedieť, či to platí aj v prípade, ak stará mama nežije spolu v domácnosti s matkou dieťaťa.
Katy a R
05.11.12,09:26
Ešte by som potrebovala vedieť, či to platí aj v prípade, ak stará mama nežije spolu v domácnosti s matkou dieťaťa.
spoločná domácnosť nie je v zákone vôbec spomenutá ;) .. je rodinný príslušník !!
doplním - že keď o sprevádzaní je reč (§141 3c)
Tweety
05.11.12,09:37
Ešte by som potrebovala vedieť, či to platí aj v prípade, ak stará mama nežije spolu v domácnosti s matkou dieťaťa.
Stará mama, vnuk sú rodinní príslúšníci, a u nich nie je podmienkou spoločná domácnosť. Tá je len pri iných osobách.
polka
05.11.12,11:27
Ďakujem za objasnenie, rýchlu a zrozumiteľnú odpoveď.
Anicka79
28.11.12,07:21
Prosím Vás, ako je to so zamestnancom - pri sprevádzaní švagriny na chemo??? má nárok zamestnankyňa na náhradu mzdy?
ak berieme do úvahy par. 40 odst. 5 ZP - definovanie rodinného príslušníka, v našom prípade ide o súrodenca manžela. ďakujem za odpoveď
Tweety
28.11.12,08:54
Prosím Vás, ako je to so zamestnancom - pri sprevádzaní švagriny na chemo??? má nárok zamestnankyňa na náhradu mzdy?
ak berieme do úvahy par. 40 odst. 5 ZP - definovanie rodinného príslušníka, v našom prípade ide o súrodenca manžela. ďakujem za odpoveď
§40 rodinný príslušník
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.