kinimod
27.03.09,08:11
Otázka 1:

Ak dostanem (prijmem) faktúru (za služby) od neplatiteľa DPH, zapíšem ju do evidencie záväzkov, mám ju zapísať aj do evidencie DPH s 0% DPH?
Alebo sa nezapisuje vôbec? Nemal by som tú DPH za dotyčného neplatiteľa odviesť ja?


Otázka 2:

Ako je to s dátumom prijatia faktúry? Ak teraz zaplatím DPH za prvý štvrťrok 2009, ale akákoľvek faktúra od dodávateľa mi príde až v novom štvrťroku (takže som o nej nevedel), pričom vznik daňovej povinnosti bol ešte v tom predošlom, čo s tým? Predpokladám, že pre DPH rozhoduje dátum prijatia?

Ďakujem
Rozalaia
27.03.09,11:55
Odpoved č. 1: FA od neplatitela zapis do evidencie zavazkov a nezapisuj vobec do evidencie DPH.
Odpoved č. 2: Ak ta FA od dodavatela prisla po termine na podanie danoveho priznania, mozes si ju dat do dalsieho stvrtroku.
kinimod
27.03.09,12:39
Ahoj, vďaka za pomoc. Vkladal som túto tému aj do kategórie "Daň z pridanej hodnoty" a čo sa týka prvej otázky, dostal som opačnú odpoveď.

http://www.porada.sk/t108247-videncia-dph-faktury-od-neplatcov-dph.html

Kto má teda pravdu? :)
hanelie
27.03.09,12:53
do evidencia dokladov o DPH sa nezapisuje /

neviem aký máš soft, ale v MRP sa v kolonke typ DPH zadá : neovplyvňuje DPH - to znamená, že sa do knihy DPH nedostane tento zápis
Rozalaia
27.03.09,16:26
detto SW ALFA fa od neplatcu automaticky dava mimo DPH a do knihy DPH nezapisuje.
A len tak mimochodom, ako si vysvetlujes termin "DPH 0%" uvedeny v prispevku z toho linku? Ze plnenie je predmetom DPH so sadzbou 0% (???) alebo ze je predmetom DPH ale je oslobodene (???) alebo ze NIE JE PREDMETOM DPH?