MilanLacza
27.03.09,08:21
Chcel by som sa spytat, nastal taky problem, ze na konci roku 2008 nebola v s.r.o. zauctavana dan z prijmu PO, ktora ma byt odvedena danovemu uradu.
Teda na pociatocnom stave 431 na zaciatku roka nie je cisty zisk ale hruby, este nezdaneny.
Dan bola vycislena a zaplatena teraz v marci, suvaha sedi tiez, len tam nie je zauctavana dan. 591/341 na konci roku. Teoreticky je to ako keby bola dan 0 %, takze vsetky vykazy sedia

Teraz, ked je dan zaplatena, nevidim zavazok na zaplatenie dane v uctovnictve a teda ju nie je oproti comu zlikvidovat, lebo v starom roku chyba zapis 591/341.

Da sa tento zavazok 591/341 spravit teraz v novom roku, dan normalne zlikvidovat akoby sa nic nestalo alebo co robit ?
Gard
27.03.09,08:54
Vsak to este zauctuj do stareho roku, nie ?
Stefan2005
27.03.09,09:23
...Teda na pociatocnom stave 431 na zaciatku roka nie je cisty zisk ale hruby, este nezdaneny.
Dan bola vycislena a zaplatena teraz v marci, suvaha sedi tiez, len tam nie je zauctavana dan. 591/341 na konci roku. Teoreticky je to ako keby bola dan 0 %, takze vsetky vykazy sedia...

... čo znamená, že všetky výkazy sedia?
Totiž pri dodržaní zásad účtovania musia v každom okamihu výkazy sedieť. Otázka je, či sú vyhotovené po zaúčtovaní všetkých účtovných operácií. V tvojom prípade asi nie (osobne tlačím výkazy pred zdanením, i po zaúčtovaní dane).
Teda ak si neuzavrel rok 2008 a neodovzdal DP, tak postupuj tak, ako napísal Gard - doúčtuj do roku 2008 a vyhotov nové výkazy. Ak si už odovzdal, tak postupuj takisto - ešte si v termíne, odovzdal by som opravné výkazy....
MilanLacza
27.03.09,10:20
Ja viem, ze v PU musi vzdy vsetko sediet (trebars aj v polovici augusta), ked uctujes podvojne. Ja nemam len zauctovanu dan 591/341 na konci roka. Je to ako keby dan bola 0 %, t.j. uctovalo by sa 591/341 na 0 EUR.
Nemam to tam ale a DP som uz odovzdal. Mozem to dodatocne dat do 2009 na datum 1.1. ? Zlikviduje sa to tak isto ako keby to bola nejaka ina dan.
V DP mam dan vycislenu a uz aj zaplatenu.
Stefan2005
27.03.09,16:48
... Ja nemam len zauctovanu dan 591/341 na konci roka. Je to ako keby dan bola 0 %, t.j. uctovalo by sa 591/341 na 0 EUR. ....

... proste ak daň nebola 0 %, tak to nie je v poriadku - výkazy máš nesprávne vyplnené. Ale je na tebe, ako sa rozhodneš.
rahar
29.03.09,04:31
Som na tom tak isto, ibaže ja nemám naúčtovanú daň za rok 2007.Čo s tým??????
Tweety
29.03.09,06:03
Som na tom tak isto, ibaže ja nemám naúčtovanú daň za rok 2007.Čo s tým??????
Zaúčtovať ju.
liba2
05.04.09,14:30
Ja viem, ze v PU musi vzdy vsetko sediet (trebars aj v polovici augusta), ked uctujes podvojne. Ja nemam len zauctovanu dan 591/341 na konci roka. Je to ako keby dan bola 0 %, t.j. uctovalo by sa 591/341 na 0 EUR.
Nemam to tam ale a DP som uz odovzdal. Mozem to dodatocne dat do 2009 na datum 1.1. ? Zlikviduje sa to tak isto ako keby to bola nejaka ina dan.
V DP mam dan vycislenu a uz aj zaplatenu.
V čase keď si chybu zistil, t.j. dátumovo po podaní daň. priznania (keď si už nemohol opraviť r. 2008) napr. v marci zaúčtuješ 591/341 ako DP/2008; bude to prípad r. 2009.
Pozor však na to, že o túto daň sa znižuje zisk dosiahnutý za r. 2008 a teda rozdeliť medzi spoločníkov možno menej. Možno práve preto by bolo vhodnejšie použiť účet 429.
ekofan
28.05.09,12:18
Chcem si overiť zaúčtovanie dane v s.r.o.
Daň za obdobie 2008 som vyčíslila v DP po odpočítaní straty minulého roku zo základu dane. Daň zaúčtujem 591/341 s dátumom 31.12.2008? Túto operáciu-zaúčtovanie dane som nemala urobenú, keď som podávala DP. Ovplyvní mi to nejako výkazy?
atka4
28.05.09,12:31
Chcem si overiť zaúčtovanie dane v s.r.o.
Daň za obdobie 2008 som vyčíslila v DP po odpočítaní straty minulého roku zo základu dane. Daň zaúčtujem 591/341 s dátumom 31.12.2008? Túto operáciu-zaúčtovanie dane som nemala urobenú, keď som podávala DP. Ovplyvní mi to nejako výkazy?
Samozrejme, že ti to ovplyvní výkazy.
Pri závierkových prácach a pred vyplnením DP:
1. Najprv si máš vytlačiť výkazy pred zdanením.
2. Vyplníš daňové priznanie podľa údajov z výkazov +/- úpravy, t.j. o jednotlivé pripočitateľné a odpočitateľné položky.
3. Vzniknutú daňovú povinnosť zaúčtuješ, ako jeden z posledných účtovných prípadov aktuálneho roka, t.j. v tvojom prípade k 31.12.2008 - lebo sa daň na toto obdobie vzťahuje.

a či ti to ovplyvní výkazy, samozrejme, oba výkazy, lebo daňovú povinnosť účtuješ (prevažne) cez účty 591/341, (nebudem sa rozpisovať o ostatných možnostiach),
t.j.
591-účet nákladový - ovplyvní Výkaz zisku a strát
a
341 účet súvahový - ovplyvní Súvahu.

Ak daň nezaúčtuješ v aktuálnom období, nemáš vyčíslený správny hospodársky výsledok na účte 431, môže sa stať, že spoločníci si neoprávnene vyplatia vyššie odmeny, než na aké majú nárok......

Na DÚ odovzdávaš Výkazy, t.j. Výkaz aj Súvahu po zaúčtovaní dane-ak vznikla.
ekofan
28.05.09,12:50
Samozrejme, že ti to ovplyvní výkazy.
Pri závierkových prácach a pred vyplnením DP:
1. Najprv si máš vytlačiť výkazy pred zdanením.
2. Vyplníš daňové priznanie podľa údajov z výkazov +/- úpravy, t.j. o jednotlivé pripočitateľné a odpočitateľné položky.
3. Vzniknutú daňovú povinnosť zaúčtuješ, ako jeden z posledných účtovných prípadov aktuálneho roka, t.j. v tvojom prípade k 31.12.2008 - lebo sa daň na toto obdobie vzťahuje.

a či ti to ovplyvní výkazy, samozrejme, oba výkazy, lebo daňovú povinnosť účtuješ (prevažne) cez účty 591/341, (nebudem sa rozpisovať o ostatných možnostiach),
t.j.
591-účet nákladový - ovplyvní Výkaz zisku a strát
a
341 účet súvahový - ovplyvní Súvahu.

Ak daň nezaúčtuješ v aktuálnom období, nemáš vyčíslený správny hospodársky výsledok na účte 431, môže sa stať, že spoločníci si neoprávnene vyplatia vyššie odmeny, než na aké majú nárok......

Na DÚ odovzdávaš Výkazy, t.j. Výkaz aj Súvahu po zaúčtovaní dane-ak vznikla.
A ako by som mala teraz postupovať, keď som daň nezaúčtovala?
azla
28.05.09,13:03
A ako by som mala teraz postupovať, keď som daň nezaúčtovala?

Prečítaj si príspevok č. 8 a postupuj podľa neho.:)
KEJKA
28.05.09,13:29
musíš opraviť výkazy, lebo z nich výška dane tiež má vyplývať.
Výkazy opravíš ľahko aj ručne, ale aby ti to sedelo na účtovníctvo, tak by si mala 591/341 naozaj zaúčtovať ešte do obdobia 2008.
Aby si nemusela pracne preklápať a ak ti to soft dovolí, tak PS vieš tiež opraviť ručne - doplníš 341 PS a znížiš 431 PS, a je to.

príspevok, kde píšeš o roku 2007, tak to neviem, ako boli teda urobené výkazy za rok 2007 - čo sa výkazy 2008 - minulé obdobie iba prepísali čísla?
a celý rok 341 nikomu nevadila? Rok 2007 sa však už otvárať nedá, takže teraz v roku 2009 stačí zaúčtovať 428/341 oprava minulých období.
ekofan
28.05.09,13:54
Viem si to v softe opraviť ešte do minulého roka (doúčtovať daň), len nebudú sedieť výkazy, keď ich opravím s tými, čo som podávala na DÚ. Z toho mám chaos.
O roku 2007 som ja nepísala, ale po dva roky dozadu sme umorovali stratu, tak daň nevyšla, až tento rok.
KEJKA
28.05.09,14:11
ja som odpovedala všeobecne, viem isto, že bol aj iný príspevok s rokom 2007 - to si teda nevšímaj.
Samozrejme urobíš nové výkazy, napíšeš tam dátum zostavenia aktuálny, aj dopíš dátum schválenia (hádam táto verzia už schválená bude) a pošli na DU, pošleš do Zbierky listín a máš pokoj.
Na DU musíš poslať, aby o rok, ked dáš ako minulé obdobie - opravené údaje, tak aby im to sedelo. To nie je na pokutu.
ekofan
29.05.09,04:57
ja som odpovedala všeobecne, viem isto, že bol aj iný príspevok s rokom 2007 - to si teda nevšímaj.
Samozrejme urobíš nové výkazy, napíšeš tam dátum zostavenia aktuálny, aj dopíš dátum schválenia (hádam táto verzia už schválená bude) a pošli na DU, pošleš do Zbierky listín a máš pokoj.
Na DU musíš poslať, aby o rok, ked dáš ako minulé obdobie - opravené údaje, tak aby im to sedelo. To nie je na pokutu.
ďakujem za cenné rady :-)

Ešte jedna otázka: z akej sumy vytvorím prídel do rezervného fondu? Ešte som ho netvorila, lebo 1.rok podnikania bola strata, 2. rok bol zisk, ale fond som nevytvorila, lebo som umorovala stratu z predchádzajúceho roka v celej výške daňového základu (ale myslím si, že sme ho už mali tvoriť) a tento rok zase zisk, časť daňového základu som použila ešte na umorenie zostávajúcej straty z 1. roku a zvyšok som zdanila a odviedla daň. Z akej sumy vytvorím RF?
KEJKA
29.05.09,13:35
Vždy tvoríš z disponibilného zisku, takže aj v ten rok, ked si neplatila daň. Vytvorený RF možeš v nasledujúci rok použiť na uhradu straty.
Tvoríš podľa spoločenskej zmluvy, väčšinou je to zhodné s OZ, teda 5% zo zisku je tvorba RF.
Najskôr vytvor fond a zvyšok použiješ na úhradu straty, nie naopak. Teda pozri najskor ako to máš v SZ.
ekofan
01.06.09,07:20
A s akým dátumom vytvorím RF? Je to ešte účtovná operácia do r.08 alebo až po schválení ÚZ v r. 09? Ďakujem!
Čo je SZ?
azla
01.06.09,08:06
SZ - spoločenská zmluva

Rozdeľovanie HV za r. 2008 - je v r. 2009 - aj účtovanie je účtovnou operáciou roku 2009.
ekofan
01.06.09,09:25
ďakujem:)
ekofan
01.06.09,11:09
Vždy tvoríš z disponibilného zisku, takže aj v ten rok, ked si neplatila daň. Vytvorený RF možeš v nasledujúci rok použiť na uhradu straty.
Tvoríš podľa spoločenskej zmluvy, väčšinou je to zhodné s OZ, teda 5% zo zisku je tvorba RF.
Najskôr vytvor fond a zvyšok použiješ na úhradu straty, nie naopak. Teda pozri najskor ako to máš v SZ.
Prerozdelím zisk po zdanení? Teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami (riadok 100 DP) - daň (riadok 850 DP)?
liba2
01.06.09,14:32
Prerozdelím zisk po zdanení? Teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami (riadok 100 DP) - daň (riadok 850 DP)?
To čo je 1.1.2009 zaúčtované na účte 431 ako zisk z roku 2008 je predmetom rozdelenia VH:
1. vypočíta a zaúčtuje sa tvorba RF,
2. uhradí sa strata z minulých období (ak je na účete 429),
3. ak ešte čosi zostane, tak to je podiel na HV, ktorý sa rozdelí medzi spoločníkov.
Najskôr VZ schváli účtovnú závierku a súčasne rozhodne o rozdelení HV.
Ak ide o jednoosobovú s.r.o. rozhodne o tom jediný spoločník.
Všetko musí mať písomnú formu.
Až na základe zápisnice/rozhodnutia účtuješ.
Keďže sa to celé odohrá v roku 2009, ide o účtovné operácie roka 2009.
Keity
09.06.09,07:36
Dobry den potrebovala by som pomoct. Sme firma, ktora ma povinnost auditu za rok 2007 a ten musi byt teda ukonceny k 31.12.2008. Moj problem vznika ten, ze z nedostatocnych podkladov, sme zvladli uzavriet audit az teraz a tym padom Audit vykazy odo mna chce s datumom zostavenia 31.12.2008. Lenze nam vychadza aj ina dan takze musim aj danove priznanie zaslat na DU. T.j. Dodatocne danove priznanie by malo mat datum z juna 2009, aby sme boli bez pokuty, ale vykazy maju datum 31.12.2008. Okrem toho sa nam vo februari menil Konatel, t.j. su dva rozdielne podpisy.
Vie mi niekto poradit ako vyjst z tohto problemu?
Dakujem