Jana Vaňová
27.03.09,08:32
Chcela by som vedieť aký máte názor na nasledovnú tému.

Do 15.2.09 som mala odovzdať môjmu zamestnávateľovi žiadosť na vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmu. Momentálne som na PN a za chvíľu nastupujem na materskú, takže so zamestnávateľom komunikujem e-mailami alebo prostredníctvom pošty. Vyplnenú žiadosť + kópie podkladov (potvrdenie o príjme od bývalého zamestnávateľa, poistky, atď...) obdržal odo mňa 10.2.09. Napísala som mu na lístoček, nech to skontroluje, či je to správne vyplnené a nech to za mňa odovzdá externej firme, ktorá nám robí výplaty atď. Až do tejto stredy sa mi nik neozval, tak som si myslela, že je všetko ok. Ale prišiel mi e-mail túto stredu, že som sa dobrovoľne vystavila riziku, že si budem musieť robiť zúčtovanie sama, lebo som im namiesto originálov, poslala iba kópie podkladov. Volala som v stredu aj na Daňový úrad v GA a aj na stránkach daňového riaditeľstva SR je písané, že sa majú odovzdávať ako prílohy iba KÓPIE. Napísala som teda účtovníkovi, že čo a jako, a že ja nemám pocit, že by som sa vystavila nejakému riziku. On mi na to včera (3 dni pred odovzdaním dane z príjmu) odpísal nasledovné:

"Keďže ste nám ale odmietla dať originály, bolo Vám poslané potvrdenie od nás na doručenku do GA a môžete si tým pádom robiť daňové priznanie sama. Originály si teda môžete nechať, pretože daňovému úradu stačí k tomu doložiť kópie. Následne v prípade daňovej kontroly by sa kontrola vykonávala u Vás."

Nechápem, na čo trval stále na tých origináloch, keď som si to ešte včera bola overovať na daň.úrade, že žiadne originály sa neodovzdávajú len kópie! Ak by som nestihla podať daň.priznanie do 31.3.09, tak sa môžem obrátiť na skutočnosť, že som všetky potrebné podklady dala zamestnávateľovi, a on mi odmietol spraviť daň.priznanie? Môžem sa v prípade nejakých problémov odvolať na neho? Neverím, že zamestnávateľ postupoval správne!

ďakujem za komentáre príp.rady vopred.

S pozdravom

Jana