kinimod
27.03.09,09:49
Vediem JÚ.

Otázka 1:

Ak dostanem (prijmem) faktúru (za služby) od neplatiteľa DPH, zapíšem ju do evidencie záväzkov, mám ju zapísať aj do evidencie DPH s 0% DPH?
Alebo sa nezapisuje vôbec? Nemal by som tú DPH za dotyčného neplatiteľa odviesť ja?


Otázka 2:

Ako je to s dátumom prijatia faktúry? Ak teraz zaplatím DPH za prvý štvrťrok 2009, ale akákoľvek faktúra od dodávateľa mi príde až v novom štvrťroku (takže som o nej nevedel), pričom vznik daňovej povinnosti bol ešte v tom predošlom, čo s tým? Predpokladám, že pre DPH rozhoduje dátum prijatia?

Ďakujem
VladoaKatka
27.03.09,09:58
Vediem JÚ.

Otázka 1:

Ak dostanem (prijmem) faktúru (za služby) od neplatiteľa DPH, zapíšem ju do evidencie záväzkov, mám ju zapísať aj do evidencie DPH s 0% DPH? Každú FA musíš evidovať, takže ak je od neplatiteľa DPH zapíšeš do evidencie bez nároku na odpočet, teda 0% .
Alebo sa nezapisuje vôbec? Nemal by som tú DPH za dotyčného neplatiteľa odviesť ja? Nie, nemal by si odviesť, ak je neplatiľ DPH tak nemá ani daňovú povinnosť.


Otázka 2:

Ako je to s dátumom prijatia faktúry? Ak teraz zaplatím DPH za prvý štvrťrok 2009, ale akákoľvek faktúra od dodávateľa mi príde až v novom štvrťroku (takže som o nej nevedel), pričom vznik daňovej povinnosti bol ešte v tom predošlom, čo s tým? Predpokladám, že pre DPH rozhoduje dátum prijatia?
Rozhoduje deň daňovej povinnosti - dátum dodania tovaru alebo služby.
Ak bol dátum vzniku daňovej povinnosti v predchádzajúcom štvrťroku máš do 25.-ho do termínu na podanie daňového priznania dosť času na zaevidovanie
na vstupe. Tvôj dodávateľ ak si uplatní DPH na výstupe, by mal doručiť faktúru včas, aby si aj Ty mohol uplatniť DPH na vstupe.
Ďakujem
v texte
kinimod
27.03.09,10:45
Super, vďaka za pomoc.

Čo sa druhej otázky týka, to znamená, že sa s priznaním pre DPH nemám príliš ponáhľať a využiť skôr posledné dni, pokiaľ si nie som istý, či nie je "na ceste" nejaká faktúra na úhradu?

V prípade, že by predsalen nastala situácia s neskorým doručením, je mojou povinnosťou urobiť opravné priznanie?
babi2
27.03.09,11:04
Nie nerobíš opravné DP, ak príde fa aj po odovzdaní DP uplatníš si ju v nasledujúcom DP, lebo jednou z podmienok na uplatnenie DPH je aj to že musíš mať doklad
kinimod
31.03.09,19:47
VladoaKatka: Ešte doplnenie - čo konkrétne znamená "Každú FA musíš evidovať, takže ak je od neplatiteľa DPH zapíšeš do evidencie bez nároku na odpočet, teda 0%"?

1. plnenie je predmetom DPH, ale je oslobodené od DPH?
2. nie je predmetom?
3. je predmetom so sadzbou 0%?

Faktúry samozrejme evidujem v záväzkoch, ale čo sa týka evidencie DPH, toto sú 3 rozdielné veci. Môj softvér automaticky z partnerov neplatiteľov DPH ani neponúka zápis do evidencie DPH. V daňovom priznaní o DPH taktiež nie je žiadny priestor, kde by sa niečo také uvádzalo, a samotná evidencia DPH sa úradu pokiaľ viem ani neposiela. Načo by tam teda mali byť evidované faktúry od neplatiteľov DPH?
Andyke
31.03.09,19:50
Faktúry od subjektov, ktorí nie sú registrovaní ako platitelia DPH
nedávaš do evidencie DPH.