beata.b
27.03.09,11:21
Chcela by som poprosiť o pomoc, ako mám správne nahodiť ostat. záväzok. Potrebujem si zaúčtovať záväzok voči osobe, kt. nám poskytla pôžičku, ale program pýta predkontáciu účtov, ale ja by som potrebovala len vznik tohto záväzku. Ako to mám správne zaevidovať?

Ďakujem veľmi pekne.
Beáta
bea
27.03.09,11:19
Chcela by som poprosiť o pomoc, ako mám správne nahodiť ostat. záväzok. Potrebujem si zaúčtovať záväzok voči osobe, kt. nám poskytla pôžičku, ale program pýta predkontáciu účtov, ale ja by som potrebovala len vznik tohto záväzku. Ako to mám správne zaevidovať?

Ďakujem veľmi pekne.
Beáta
Ak dobre rozumiem, nechceš záväzok zaúčtovať?
Tak do predkontácie dáš "Bez".
beata.b
27.03.09,11:34
Vlastne neviem, akým spôsobom mám zaúčtovať vznik záväzku a jeho prijatie do pokladne. Ak v ostat. záväzkoch dám predkontáciu 211/záv., tak v účt. denníku sa mi objaví 211 na strane MD, ale v pokladni to nebude. Mám to potom ešte nahodiť do pokladne ako príjem, ale bez zaúčtovania?
Ďakujem.
Kája.
27.03.09,11:55
Ak sa jedná o pôžičku zaúčtovanie bude v knihe ostatných záväzkov bez zaúčtovania a v pokladni dáte likvidáciu záväzku a predkontáciu 211/249 krátkodobá pôžička alebo 211/479 dlhodobá pôžička
beata.b
27.03.09,12:27
Ďakujem za odpoveď.
atka4
27.03.09,12:30
Vlastne neviem, akým spôsobom mám zaúčtovať vznik záväzku a jeho prijatie do pokladne. Ak v ostat. záväzkoch dám predkontáciu 211/záv., tak v účt. denníku sa mi objaví 211 na strane MD, ale v pokladni to nebude. Mám to potom ešte nahodiť do pokladne ako príjem, ale bez zaúčtovania?
Ďakujem.
211/379 (napríklad) - príjem pôžičky do pokladne
bez - zaúčtovanie záväzku v OZ (v OZ nemôžeš použiť predkont.211 na Md v žiadnom prípade!!!)

379/211 - vrátenie pôžičky z pokladne
379/221 - vrátenie pôžičky prevodom

379 účet môžeš zameniť na iný, ktorý používate, prípadne ak ide o pôžičku od spoločníka a podobne tak samozrejme príslušné účty 365 a pod.249...

samozrejme aj časovo rozlíšiť podľa doby splatnosti (479 a pod.)