zdenkahn
27.03.09,11:25
Dobrý deň, prosím o radu. Mám známeho a nevie si urobiť daňové. Bol živnostníkom v oblasti remeselných prác od roku 2003. Túto živnosť však ukončil 30.9. 2008. Zásoby mu neostali žiadne, za tých 9 mesiacov má asi 5 príjmov dokopy v sume cca 150tisíc, náklady si chce uplatniť paušálne 60%. Má ešte pár šekov za odvody. Aká bude na neho odpočítateľná čiastka? Pomerná časť z celej odpoč.položky za 9 mesiacov? Ako v takomto prípade urobím výkaz a príjmov a výdavkoch, budú tam len tie príjmy? Lebo výdavky sa vlastne uplatnia až v daňovom tých 60% plus sa dopíše suma odvodov alebo sa potom táto suma výdavkov dopíše aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Ďakujem.
UBIKA25
27.03.09,12:26
ked si chce uplatnit paušálne výdavky, nevedieš účtovníctvo, a nemáš z čoho urobiť výkaz prijmov a výdavkov.....minulý rok si uplatňoval paušálne výdavky?
denisie
27.03.09,12:31
[quote=zdenkahn;1002673]Dobrý deň, prosím o radu. Mám známeho a nevie si urobiť daňové. Bol živnostníkom v oblasti remeselných prác od roku 2003. Túto živnosť však ukončil 30.9. 2008. Zásoby mu neostali žiadne, za tých 9 mesiacov má asi 5 príjmov dokopy v sume cca 150tisíc, náklady si chce uplatniť paušálne 60%. Má ešte pár šekov za odvody. Aká bude na neho odpočítateľná čiastka? Pomerná časť z celej odpoč.položky za 9 mesiacov? Ako v takomto prípade urobím výkaz a príjmov a výdavkoch, budú tam len tie príjmy? Lebo výdavky sa vlastne uplatnia až v daňovom tých 60% plus sa dopíše suma odvodov alebo sa potom táto suma výdavkov dopíše aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Ďakujem.[/quote

k paušálnym výdavkom sa pripočítajú aj zaplatené odvody. Sumu spolu paušál + odvody uvedieš na r. 9, stl.2 v VI. oddiele

má nárok na NČZD 98496,-
veronikasad
27.03.09,12:40
Dobrý deň, prosím o radu. Mám známeho a nevie si urobiť daňové. Bol živnostníkom v oblasti remeselných prác od roku 2003. Túto živnosť však ukončil 30.9. 2008. Zásoby mu neostali žiadne, za tých 9 mesiacov má asi 5 príjmov dokopy v sume cca 150tisíc, náklady si chce uplatniť paušálne 60%. Má ešte pár šekov za odvody. Aká bude na neho odpočítateľná čiastka? Pomerná časť z celej odpoč.položky za 9 mesiacov? Ako v takomto prípade urobím výkaz a príjmov a výdavkoch, budú tam len tie príjmy? Lebo výdavky sa vlastne uplatnia až v daňovom tých 60% plus sa dopíše suma odvodov alebo sa potom táto suma výdavkov dopíše aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Ďakujem.
Vykonával len remeselnú živnosť ?
zdenkahn
30.03.09,09:09
Dobrý deň, tento známy si uplatňoval aj minulý rok paušálne výdavky, len teraz si nie je istý, či sa tým, že činnosť ukončil v septembri nebudú nejako skracovať tie percentá, prípadne odpočítateľná položka...
zdenkahn
30.03.09,09:10
a vykonával len čisto remeselnú činnosť...
veronikasad
30.03.09,09:15
Dobrý deň, tento známy si uplatňoval aj minulý rok paušálne výdavky, len teraz si nie je istý, či sa tým, že činnosť ukončil v septembri nebudú nejako skracovať tie percentá, prípadne odpočítateľná položka...
nie, má nárok na uplatnenie celej NČZD /98496sk/. Ak zo živnosti nemal iné príjmy ako z remeselnej živnosti, môže si uplatniť paušálne výdavky 60 % z príjmov + zaplatené odvody za rok 2008 - do skončenia podnikania.
zdenkahn
30.03.09,11:57
prosím vás a ešte jedna info z inej oblasti... další známy zabudol minulý rok do výkazu o majetku a záväzkoch doplniť zásoby - za rok 2007, tento rok to chceme podať opravené aby to sedelo s výkazom za rok 2008. aká typ uzávierky treba vo výkaze zaškrtnúť? pokuta by za to nemala byt? alebo?
UBIKA25
30.03.09,12:01
prosím vás a ešte jedna info z inej oblasti... další známy zabudol minulý rok do výkazu o majetku a záväzkoch doplniť zásoby - za rok 2007, tento rok to chceme podať opravené aby to sedelo s výkazom za rok 2008. aká typ uzávierky treba vo výkaze zaškrtnúť? pokuta by za to nemala byt? alebo?
OPAKOVANE
Zita5
30.03.09,12:09
OPAKOVANE

Opakovane môže zaškrtnúť vo Výkaze , ktorý sa používal v roku 2007.
Vo Výkazoch za rok 2008 už "Opakovane" neexistuje .

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vop_2008.pdf
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vom_2008.pdf
zdenkahn
30.03.09,12:14
ved práve že tam opakovane neexistuje a neviem teda akú uzávierku mám zaškrtnúť, či mimoriadnu alebo priebežnú.
Zita5
30.03.09,12:15
prosím vás a ešte jedna info z inej oblasti... další známy zabudol minulý rok do výkazu o majetku a záväzkoch doplniť zásoby - za rok 2007, tento rok to chceme podať opravené aby to sedelo s výkazom za rok 2008. aká typ uzávierky treba vo výkaze zaškrtnúť? pokuta by za to nemala byt? alebo?

Ja som dnes podávala jednému klientovi taktiež Výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2007 - opakovane .
Čiže odovzdala som tlačivo , ktoré sa používalo v roku 2007 a zaškrtla som opakovane .

Daňový úrad toto tlačivo rešpektoval .
zdenkahn
30.03.09,12:17
ale ja už také tlačivo nezoženie, teda ja by som na nete zohnala ale ten dotyčný ťažko zoženie staré tlačivo a ja s ním už nebudem lebo bývame dosť daleko od seba...
Zita5
30.03.09,12:19
ale ja už také tlačivo nezoženie, teda ja by som na nete zohnala ale ten dotyčný ťažko zoženie staré tlačivo a ja s ním už nebudem lebo bývame dosť daleko od seba...

Však tlačivo je na stránke www.drsr.sk
zdenkahn
30.03.09,12:21
ale ja mu to tlačivo už neviem dať. a neviem či on ho niekde zoženie... neviete nikto teda aký typ uzávierky tam má dať? lebo my sme to urobili na nový typ tlačiva a zaškrtli sme riadnu uzávierku ale mu to na daňovom nevzali...
zdenkahn
30.03.09,12:22
a ten dotyčný nemá internet aby si stiahol tlačivo..
Zita5
30.03.09,12:29
ale ja mu to tlačivo už neviem dať. a neviem či on ho niekde zoženie... neviete nikto teda aký typ uzávierky tam má dať? lebo my sme to urobili na nový typ tlačiva a zaškrtli sme riadnu uzávierku ale mu to na daňovom nevzali...

Tak sa informujte telefonicky na príslušnom daňovom úrade . Ja osobne nemám poznatok a ani skúsenosť , čo tam je potrebné zaškrtnúť , nakoľko sú to tlačivá nové za rok 2008, ktoré sa prvý krát vypisujú v tom znení , v akom sú .
zdenkahn
30.03.09,12:32
no ved tak mu mohli poradiť ked bol odovzdávať daňové, nie? ale oni ho s tým poslali preč, namiesto toho, aby mu poradili.. niektorí ľudia sú fakt ochotní.. asi ani sami nevedia...
zdenkahn
30.03.09,12:32
každopádne dakujem všetkým za odpovede...