koalko
08.07.05,14:01
Čítala som už viacero názorov, ako sa dopracovať k spotrebe, ktorá nie je uvedená v technickom preukaze. Najnovšou módou firiem ,ktoré predávajú motorové vozidlá neuvádzajú jeho spotrebu. A tak spadá ťarcha na plecia živnostníkov, ako aj účtovníkov. Posledne som sa dočítala v časopise Dane a účtovníctvo (výklad daňového poradcu),že stačí si vypracovať Smernicu na spotrebu vozidla. Bola by som rada keby ste sa k tomu viacerí vyjadrili.
A poprípade doložili aj nejakú tú Smernicu.
uko
08.07.05,12:19
vraj je na to nejaká odborná inštitúcia, ktorá urobí premeranie spotreby a vystaví k tomu aj doklad. ale, vraj to stojí dosť veľké peniaze. skús sa spýtať na krajskom úrade-odbor dopravy. my máme tiež auto, ktoré ma v technickom uvedenú normu, ktorú sme nemohli zohnať. chcem to vyriešiť tiež smernicou. ak sa mi podarí čosi "vykonštruovať", tak to tu priložím
koalko
08.07.05,12:23
Ano viem ,že robia prelitrovanie ale na nákladné vozidlo to stojí 12500.-Sk.
Myslíš, že keď budeme mať vypracovanú smernicu, že DU to bude akceptovať?
Čítala som ,že DU môže na Smernicu prihliadať, ale aj tak postupujú podľa vlastných pomôcok.
uko
08.07.05,12:37
tak tých 12.500,- je ozaj primoc. ja to skúsim len s tou smernicou a či ju budú akceptovať to naozaj neviem. a vlastné pomôcky: jeden autodopravca mi vravel vraj keď mal kontrolu tak DÚ mal vlastný kilometrovník a vraj nebrali do úvahy že je rozdiel či ideš na začiatok dediny alebo na koniec. ale tomu neverím
JanaSys
08.07.05,13:00
Ten článok v Poradcovi som nečítala, ale naozaj by ma zaujímalo, ako pre smernicu určíš spotrebu. To akože budeš jazdiť pol roka a určíš si priemer? Alebo odhadom? Normovaná spotreba (daňovo uznaná) je spotreba určená normou. Prelitrovanie sa robí vtedy, ak sa ti zdá, že normovaná spotreba je oveľa nižšia ako skutočná . Prelitrovaním sa nahradí normovaná spotreba novou.

To, že to predajcovia neuvedú do preukazu podľa mňa ešte neznamená, že normovaná spotreba neexistuje. Cez víkend zistím podrobnosti. Môžeš uviesť, pri akej značke auta ti neuviedli v preukaze spotrebu?

Na druhej strane, ak DU má nejaké pomôcky na určenie spotreby, prečo ich nezverejní? Alebo nech Ti potom normu v smernici odsúhlasia.

Niečo sa mi podarilo zistiť už teraz. Každý výrobca musí určiť normovanú spotrebu auta (majú na to špeciálne testy). Neexistuje aby takáto spotreba neexistovala. Túto spotrebu oznamuje importérovi značky. Takže sa obráť toho od koho si kúpil auto, nech ti ju oznámi. Jednoznačne na to existujú tabuľky, ktoré má každý importér a túto spotrebu musí vedieť. Že sa nezapisujú do techničákov je iná vec.
uko
08.07.05,13:16
no a keď som kúpila staréééé auto? nemohla by som použiť starú smernicu, ktorú mal vypracovnú starý kedysi štátny podnik na takéto auto? myslím to tak, že ako som kúpila auto tak som natankovala a sledovala jazdy, kilometre až som prišla fyzicky skutočne k nula litrov v nádrži. súčasne som rátala spotrebu podľa uvedenej normy a vtedy keď som prišla k tej nule som urobila porovnanie s výpočtom. ak by výsledok výpočtu sedel so skutočnosťou, urobila by som na základe toho svoju smernicu a tú by som používala?
JanaSys
08.07.05,13:20
ak by výsledok výpočtu sedel so skutočnosťou, urobila by som na základe toho svoju smernicu a tú by som používala?A čo keby ti nesedel? Nemajú ofotený starý techničák?
uko
08.07.05,13:25
no ja som to už robila. a naozaj mi to sadlo. v technickom je v kolonke spotreba paliva uvedene STN 27 pri rýchlosti 50 km.h-1. neviem ju zohnať.
Zuzaka
17.08.05,09:53
Chcela by som sa spytat ak je to ked mam na technicaku napisanu len jednu spotrebu paliva a to 7,6l/100km, tam pouzijem tuto spotrebu aj v meste aj mimo mesta ?
Dakujem

Zuzana
Zyka
22.08.05,10:58
Zuzana, toto by aj mna zaujimalo, ako to je s 1 udajom o spotrebe v TP, dufam, ze nam niekto poradi.
dakujeme voped
azalka
22.08.05,14:58
Ak budeš mať výpočet spotreby doložený údajmi ako si k tomu prišla, tak ti to musia akceptovať.
Ja som napr.pre AVIU počítala tak, že som si zobrala KJ za urč.obdobe (ešte keď bolo nové, čerstvo kúpené), nakúpené PH a určila strednú hodnotu (t.j. že som "orezala" nižšiu aj vyššiu hodnotu, pretože som nemohla sledovať spotrebu od plnej do plnej nádrže), pretože som to robila na konci roka a nebolo možné to počítať inak. Bolo to jednoduchšie tým, že robia stále tie isté trasy, tak som sa nemusela zaoberať mesto/mimo mesta.
Samozrejme, najlepšie sa to počíta, keď môžeš počítať od plnej nádrže do plnej.
Zyka
23.08.05,06:47
nerozumeli sme sa, ja sa pytam, ze ked mam v technicaku iba jeden udaj o spotrebe napr.7l/100km pouzivam tento na jazdy v meste aj mimo mesta ?
thanx
Paula
23.08.05,06:49
Používam tento údaj pre mesto aj medzimesto.
azalka
23.08.05,17:03
nerozumeli sme sa, ja sa pytam, ze ked mam v technicaku iba jeden udaj o spotrebe napr.7l/100km pouzivam tento na jazdy v meste aj mimo mesta ?
thanx
Sorry, odpovedla som na tie predošlé - a čo sa týka tvojho problému, súhlasím s Paulou.
Muška
23.08.05,17:18
Chcela by som sa spytat ak je to ked mam na technicaku napisanu len jednu spotrebu paliva a to 7,6l/100km, tam pouzijem tuto spotrebu aj v meste aj mimo mesta ?
Dakujem

ZuzanaZuzana, zákon 283/2002 § 7 ods. 4 písm. a)
Ak je v TP cestného motorového vozidla uvedená spotreba len odľa príslušnej STN, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy, pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa STN zvýši o 40 %.
Muška
23.08.05,20:11
Čítala som už viacero názorov, ako sa dopracovať k spotrebe, ktorá nie je uvedená v technickom preukaze. Najnovšou módou firiem ,ktoré predávajú motorové vozidlá neuvádzajú jeho spotrebu. A tak spadá ťarcha na plecia živnostníkov, ako aj účtovníkov. Posledne som sa dočítala v časopise Dane a účtovníctvo (výklad daňového poradcu),že stačí si vypracovať Smernicu na spotrebu vozidla. Bola by som rada keby ste sa k tomu viacerí vyjadrili.
A poprípade doložili aj nejakú tú Smernicu.Zákon 283/2002 § 7 ods. 6
AK TP cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa TP cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
Zuzaka
08.09.05,11:35
dakujem velmi pekne,
tento zákon hovori o ehk, stk, es ale ja nikde nemam na technicaku o aku normu sa jedna. Je tam jednoducho kolonka spotreba paliva 7,1l/100km. Takze neviem o co by som sa mohla opriet a zda sa mi nelogicke pouzit len jednu spotrebu - vzniknu velke nadspotreby. Prosim, vy to ako riesite ?
Zuzaka
27.09.05,13:41
Prosim pomožte !
ake mate vy s tym skusenosti - v TP je uvedena jedna spotreba a nie je napisane ani o aky typ sa jedna. Vznikaju prilis velke naspotreby.
Ako to riesite vy ??????

Zuzana
andrej_rv
27.09.05,14:39
Zákon 283/2002 § 7 ods. 6
AK TP cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa TP cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.Vychádzajúc z odvolávok v § 19 ods. 2 písm. d) a e) ZDP na zákon o cestovných náhradách toto platí len pri použití súkromného vozidla na pracovné cesty (zamestnanci alebo nezaradené vozidlá podnikateľa) - pri autách a ostatných strojoch zaradených v podnikaní platí ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l): "Vvýdavky na spotrebované PHL... prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba neuvádza...podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom." Čo je to "iný preukázateľný doklad" zákon bližšie nešpecifikuje, ale podľa dostupných komentárov by to mal byť doklad od špecializovanej organizácie alebo vlastný doklad organizácie, vypracovaný v zmysle Oznámenia MF SR č 8029/2000-72, uverejnenom vo Finančnom spravodaji 12/2000.


P.S. Finančný spravodaj 12/2000 som pridal do témy Dokumenty - Finančný spravodaj (neviem, kedy ho Richard odsúhlasí..), znenie samotného opatrenia pripnem do prílohy.
bepo
27.09.05,20:51
Ostatní to riešia tak že auto dajú na jeden deň do certifikovanej skúšobne ktorá im zmeria skutočnú spotrebu pri rôznych cykloch-na diaľnici pri rôznych rýchlostiach+ mestský cyklus a to s klímou a bez a vydá im protokol o skúške.Stojí do do 10 tis. Sk.
marta.vrazbova
16.08.06,10:24
ahoj,
som tu nova a potrebujem vediet, ako postupovat v pripade, ze spotreba PHM v technickom preukaze uvedena je, ale nase referentske vozidlo ma spotrebu vyššiu. (V podstate uz od novoty) Podla TP ma spotrebovat v meste 8,8 l/100 km, ale nam to vychadza na 9,3-9,5 l/100 km.Vozidlo jazdi len po Bratislave. Poradte mi, prosim.
eop
16.08.06,13:45
Chcela by som sa spytat, ked szco pouziva k podnikaniu vlastne sukromne auto a chce si dat do nakladov nahrady za prejazdene km, ale neodlozil si blocky o tankovani. Tym padom si nemoze dat do nakladov nic?
Dakujem,
Paula
16.08.06,13:51
Chcela by som sa spytat, ked szco pouziva k podnikaniu vlastne sukromne auto a chce si dat do nakladov nahrady za prejazdene km, ale neodlozil si blocky o tankovani. Tym padom si nemoze dat do nakladov nic? Mam pravdu? Lebo tento szco mi tvrdi opak.
Dakujem,

Môže si dať do výdavkov aj spotrebu, vyrátanú podľa údajov v TP.....ale zároveň hľadať ceny PH platné pre dané obdobie.....oveľa menej prácne je odkladať si doklady o nákupe a z nich spotrebu v korunách rátať. Permanentne sa tu opakje prosba: kde nájdem ceny?:cool:
Orsz
16.08.06,19:34
ahoj,
som tu nova a potrebujem vediet, ako postupovat v pripade, ze spotreba PHM v technickom preukaze uvedena je, ale nase referentske vozidlo ma spotrebu vyššiu. (V podstate uz od novoty) Podla TP ma spotrebovat v meste 8,8 l/100 km, ale nam to vychadza na 9,3-9,5 l/100 km.Vozidlo jazdi len po Bratislave. Poradte mi, prosim.

Budeš riadne evidovať skutočne najazdené km. Ak ste platcom DPH, uplatňuješ si celú DPH. Na konci roka urobíš prepočet km podľa spotreby uvedenej v TP a bohužiaľ tých 0,5-0,7l/100 km musíš vyčísliť ako nadspotrebu a pripočítať k daňovému základu. Aj v DP sa to uvádza na osobitnom riadku. Zákon o dani z príjmov akceptuje len túto spotrebu uvedenú v TP. Ak nie je uvedená, stačí smernica - kde musí byť výpočet skutočnej spotreby podľa odsledovania aj so záznamom o spotrebe.
eop
17.08.06,05:54
Môže si dať do výdavkov aj spotrebu, vyrátanú podľa údajov v TP.....ale zároveň hľadať ceny PH platné pre dané obdobie.....oveľa menej prácne je odkladať si doklady o nákupe a z nich spotrebu v korunách rátať. Permanentne sa tu opakje prosba: kde nájdem ceny?:cool:

Dakujem za odpoved, ale ja mam z toho aj tak chaos. To si moze vymyslet chocijake cesty?Ked nema podlozene dokladmi, ze tankoval?To moze mat to auto cely rok v garazi?Co ma byt k tomu dolozene? Len cestaky?
Dakujem.
Paula
17.08.06,06:39
To si moze vymyslet chocijake cesty?Ked nema podlozene dokladmi, ze tankoval?

Hocijaké cesty, to by veru nebolo múdre, cieľ cesty a výdavky na ňu by mali korešpondovať s budúcim príjmom, i keď v začiatkoch možno vzdialeným (na začiatku napr. len obchodné jednania, uzatváranie zmlúv, objednávky,výber tovaru, konzultácie, atp.). Čo sa týka dokladov, ich neodkladanie či stratu vidím ako "šlendriánstvo" :) .
eop
17.08.06,08:31
Permanentne sa tu opakje prosba: kde nájdem ceny?:cool:

Moc dakujem za odpovede. A este posledna o tych cenach. Vies mi poradit, odkial zistim ceny, ktore platili pre to obdobie. Dikdikdik
Paula
17.08.06,08:44
Moc dakujem za odpovede. A este posledna o tych cenach. Vies mi poradit, odkial zistim ceny, ktore platili pre to obdobie. Dikdikdik

skús:
http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm
apo
17.08.06,10:39
Budeš riadne evidovať skutočne najazdené km. Ak ste platcom DPH, uplatňuješ si celú DPH. Na konci roka urobíš prepočet km podľa spotreby uvedenej v TP a bohužiaľ tých 0,5-0,7l/100 km musíš vyčísliť ako nadspotrebu a pripočítať k daňovému základu. Aj v DP sa to uvádza na osobitnom riadku. Zákon o dani z príjmov akceptuje len túto spotrebu uvedenú v TP. Ak nie je uvedená, stačí smernica - kde musí byť výpočet skutočnej spotreby podľa odsledovania aj so záznamom o spotrebe.

Táto rada je presná a treba sa ňou riadiť. Ja mám problém týkajúci sa nového vozidla. V technickom preukaze sú uvedené spotreby, ale spotreba vzchádza hodne vyššia. V servise u predjacu ma informovali:
1. Kým nabehám cca 15.000 Km spotreba bude vyššia
2. Klimatizácia urobí cca 1 liter na 100 Km.

Poraďte ako sa vysporiadať s nadspotrebou nového vozidla a s nadspotrebou z titulu používania klimatizácie. V dokumnetácii k vozidlu, ale tieto informácie uvedené niesú. Chcelo by to mať od nejakej firmy overenú smernicu pre spotrebu PHM.

Čakám na radu.
Ďakujem.
apo
Orsz
17.08.06,19:38
Táto rada je presná a treba sa ňou riadiť. Ja mám problém týkajúci sa nového vozidla. V technickom preukaze sú uvedené spotreby, ale spotreba vzchádza hodne vyššia. V servise u predjacu ma informovali:
1. Kým nabehám cca 15.000 Km spotreba bude vyššia
2. Klimatizácia urobí cca 1 liter na 100 Km.

Poraďte ako sa vysporiadať s nadspotrebou nového vozidla a s nadspotrebou z titulu používania klimatizácie. V dokumnetácii k vozidlu, ale tieto informácie uvedené niesú. Chcelo by to mať od nejakej firmy overenú smernicu pre spotrebu PHM.

Čakám na radu.
Ďakujem.
apo

Apo, asi Ťa nepoteším, ale ten TP je smerodajný, a neovplyvní to ani klimatizácia. Asi by som mala poradiť, že klimatizáciu používať, čo najmenej, ale viem, že teraz v tých teplách to nie je idylka, my ju tiež neustále zapíname. Zatiaľ som sa v odbornej literatúre nestretla s takou možnosťou ako navrhuješ, ale stojí to za uváženie, pretože ak má mať podnikateľ dostatok energie na zabezpečenie svojich príjmov, mal by mať na to vytvorené vhodné podmienky - trebárs aj na dôstojné jazdenie autom, aby neprišiel za obchodnými partnermi ako "zmoknuté kura" - ale to je zrejme luxus.
engi
20.04.07,10:53
Dobrý deň
V porade som si našla že ste sa zaoberali v roku 2005 tými smernicami na spotrebu PHM máme dva many a nemajú samozrejme určenú spotrebu zaujímalo ma ako ste to poriešili a či Vám to akceptoval DU viem približne čo by mala obsahovať máme aj ročné sledovanie spotreby a teda aj nejakú tu priemernú spotrebu za rok, ale neviem čo presne s tým. Ak môžte pošli ti mi aspoň hrubú koncepciu tej smernice budem Vám veľmi povďačná zatiaľ dovi
liba2
20.04.07,12:37
Dobrý deň
V porade som si našla že ste sa zaoberali v roku 2005 tými smernicami na spotrebu PHM máme dva many a nemajú samozrejme určenú spotrebu zaujímalo ma ako ste to poriešili a či Vám to akceptoval DU viem približne čo by mala obsahovať máme aj ročné sledovanie spotreby a teda aj nejakú tu priemernú spotrebu za rok, ale neviem čo presne s tým. Ak môžte pošli ti mi aspoň hrubú koncepciu tej smernice budem Vám veľmi povďačná zatiaľ dovi
Pozri sem
http://www.porada.sk/showpost.php?p=114919&postcount=16

postupoj podľa toho - smernicu ti netreba.
Alexandra777
16.03.08,15:50
Ako mám postupovať, keď sme mesačný platcovia DPH máme 5 nákladných automobilov a mesačne mi dá konateľ iba pokladničné bloky z nákupu PHL. Môžem si DPH odpočítať zo všetkých pokladničných blokov, alebo si musím prepočítať podľa spotreby, akú výšku DPH môžem odpočítať?
apo
16.03.08,16:03
Ak sa zakúpené PHL používajú ako pohonná látka do automobilov tak DPH odpočítať hneď pri zaúčtovaní. Náklad z PHL ide až po vyúčtovaní spotreby. Krátiť odpočet z DPH z dôvodu nadspotreby nie je dôvod, to je otázka dane z príjmu.

apo
Alexandra777
16.03.08,16:38
Ďakujem. Takže pri DPH sa nemusím báť, keď dávam do nákladov všetky pokladničné bloky z nákupu PHL? Do DPH si to nemusím mesačne prepočítavať podľa spotreby nákladných automobilov?
Až teraz pri podávaní daňového priznania k dani z príjmov si prepočítam skutočnú spotrebu vozidla a podľa toho si upravím náklady, kt. si uplatňujem, v daňovom priznaní? DPH mi to vôbec neovplyvňuje?