zuzkahris
27.03.09,19:54
Ahojte, chcem sa spýtať, či nemá nikto skúsenosti s touto úžasnou mäsožravkou...
Kúpila som si ju pred dvoma rokmi, pekne mi vytvárala nové °krčahy°, no teraz po zime začala vyháňať nové listy a vždy na konci, kde sa má vytvoriť nový krčah, koniec akoby uschol. Mám pod ňou misku s dažďovou vodou, 2 krát denne rosím a stále to isté...
Prikladám obrázok, aké som mala pekné krčahy...
Poraďte prosím.
aviator
27.03.09,20:18
No, moja vyzera tiež dosť zle. Toto by mala byť reakcia na nizku vzdušnu vlhkosť, ale keď predtym to fungovalo....
Ináč nepenthes potrebuje občas zmladiť, ale tým to asi nebude.
Z mäsožraviek odporúčam na pestovanie na okne rosičky, ale hlavne sarracenie, najkrajšia je leucophylla.
zuzkahris
28.03.09,18:30
Teraz som dala nephentes do závesného kvetináča pri okne, no uvidím, či začne vytvárať krčahy. Mám aj sarracenu minor a heliamphoru, ktorej sa veľmi darí, ešte aj dionaelu, ktorá tiež akokeby po zime sa teraz začala spamätávať. Len tá nephentes ma trápi, je to obdivuhodná rastlinka.
aviator
28.03.09,19:14
Super! Heliamphora je dosť náročná na pestovanie. Mäsožravky sú super. Kedysi som mal väčšiu zbierku, tuším 35 druhov a teraz ich chcem znovu pár pestovať, zatiaľ mám len dve biedne nepenthesky.
zuzkahris
29.03.09,18:02
Zajtra ide presadiť nephentes, možno treba vymeniť substrát, som zvedavá, či potom začne tvoriť kalichy. Inak kedy by sa mala zrezať? Neodíde tak celá rastlinka?
zuzkahris
30.03.09,16:42
Mám ešte jednu súrnu otázku... Presádzala som tú moju nephentes a má jednu odnož s troma lístkami, no je zrastená s materskou rastlinkou. Ako ju mám oddeliť? Ona pustí potom korienky??
Ďakujem
aviator
30.03.09,17:15
Ak nepenthes netvorí konvice môže to byť spôsobené buď nízkou vlhkosťou alebo nedostatkm svetla, ak je to tá druhá možnosť, malo by sa to zlepšiť - intenzita svetla dosť rastie. Reže sa kvôli tomu, že ako starne a drevnatie, tvoria sa v stonke korkové vrstvy, listy nemajú výživu a schnú. Optimálny termín na rez je predjarie.
Zrezané časti sa dajú zakoreniť - aj tá tvoja odnož - ak nemá korene, je to rezok a dá sa zakoreniť. Rezok by mal mať cca 30 cm, dá sa do kvetináča s rašelinou a to celé do fóliového vrecka.
Opäť vrelo odporúčam super knihu Studnička: Masožravé rostliny.
zuzkahris
30.03.09,17:34
Ďakujem veľmi pekne, listy zatiaľ neschnú, iba staré kalichy obschli, tie som odstrihla. Myslím, že vlhkosti má dosť, 2krát denne ju rosím dažďovou vodou.
Odnož ešte 30 cm nemá, takže asi ešte radšej počkám, však?
Ja mám knižku M. Zoun - Masožravé rostliny, ale ak táto je lepšia, kúpim si ju, ďakujem.
aviator
30.03.09,18:14
Ďakujem veľmi pekne, listy zatiaľ neschnú, iba staré kalichy obschli, tie som odstrihla. Myslím, že vlhkosti má dosť, 2krát denne ju rosím dažďovou vodou.
Odnož ešte 30 cm nemá, takže asi ešte radšej počkám, však?
Ja mám knižku M. Zoun - Masožravé rostliny, ale ak táto je lepšia, kúpim si ju, ďakujem.
Asi áno, Studnička je špička na mäsožravky.
Odporúčam aj botanickú záhradu v Liberci, kde funguje/fungoval?/ majú tam zbierku mäsožraviek aje to aj zaujímavé po architektonickej stránke.http://www.botaniliberec.cz/pavilony-masozrave-rostliny.php
aviator
30.03.09,18:18
Ešte dodám, že o mäsožravkách je aj pár pekných webov, google vie.
zuzkahris
30.03.09,18:35
No určite sa tam raz vyberiem, fascinujú ma tieto rastliny..
Aj som si všeličo vygooglila, ale najlepšie je, keď niekto poradí, kto má osobné skúsenosti.