katka 35
27.03.09,21:07
dobrý deň,
prosím mohli by ste mi poradiť: dostali sme dotáciu z úradu práce na "rozbehnutie" živnosti, podľa zákona 5/2004. je to príjem oslobodený od dane alebo podlieha zdaneniu?
ďakujem
sway
27.03.09,20:27
dobrý deň,
prosím mohli by ste mi poradiť: dostali sme dotáciu z úradu práce na "rozbehnutie" živnosti, podľa zákona 5/2004. je to príjem oslobodený od dane alebo podlieha zdaneniu?
ďakujem

je tu okolo tejto veci kopa , kuk sem:

http://www.porada.sk/t15058-dotacia-od-up.html

http://www.porada.sk/t103189-zalozenie-zivnosti-dotacia.html

http://www.porada.sk/t101918-dotacia-od-up.html

a ak zadáš do vyhľadávača dotácia ... tak nájdeš ešte kopec.... áno podlieha to dani ale za určitých podmienok....;)
ondrejvla
27.03.09,20:28
dobrý deň,
prosím mohli by ste mi poradiť: dostali sme dotáciu z úradu práce na "rozbehnutie" živnosti, podľa zákona 5/2004. je to príjem oslobodený od dane alebo podlieha zdaneniu?
ďakujem

Tento príjem je rozhodne príjmom OZD, podľa účelu, na čo bol poskytnutý. Musíš dokladovať, na čo bol použitý, či v súlade so zmluvou. Ak bol na majetok a ten ešte nebol zakúpený, vtedy ho budeš účtovať do príjmov formou odpisov.
veronikasad
27.03.09,20:31
dobrý deň,
prosím mohli by ste mi poradiť: dostali sme dotáciu z úradu práce na "rozbehnutie" živnosti, podľa zákona 5/2004. je to príjem oslobodený od dane alebo podlieha zdaneniu?
ďakujem
Ak budeš viesť účtovníctvo, prijatú dotáciu zaúčtuješ ako príjem neovpl. základ dane. Použitie dotácie = výdavok ovpl.základ dane. Na konci roka vyčerpanú časť dotácie zaúčtuješ cez interný doklad ako príjem ovpl.základ dane.
Vyčerpaná dotáciu vstupuje aj do vymeriavacieho základu do posudzovanie výšku príjmov pre platenie odvodov do sociálnej poisťovne.
katka 35
28.03.09,10:23
ďakujem.
my sme všetky financie z dotácie použili na nákup strojov potrebných na vykonávanie živnosti. teda celá dotácia pôjde do príjmov a doklady za zakúpené stroje pôjdu do výdavkov.. v tomto prípade asi nebudú výhodné paušálne výdavky, ked máme živnosť od decembra 2008..
trošku laicky, ale pochopila som to správne?
lulinka10001
28.03.09,13:06
ak ste vsetko použili,celá dotácia je príjem.aj keby ste účtovali paušalne šla by cela do príjmu.čiže je jedno ako budete účtovat.záleži čo je pre vás výhodnejšie.
veronikasad
28.03.09,13:11
ďakujem.
my sme všetky financie z dotácie použili na nákup strojov potrebných na vykonávanie živnosti. teda celá dotácia pôjde do príjmov a doklady za zakúpené stroje pôjdu do výdavkov.. v tomto prípade asi nebudú výhodné paušálne výdavky, ked máme živnosť od decembra 2008..
trošku laicky, ale pochopila som to správne?
Ak bola obstarávacia cena strojov do 30000sk a nebudeš ich odpisovať, celú dotáciu zahrnieš cez interný doklad do príjmu. Neviem, aké si mala príjmy zo živnosti, ale ak by si na dotáciu uplatnila paušálne výdavky, v podstate 60 % dotácie zdaníš. Pri preukázatelných výdavkoch je dopad na základ dane 0.

Okrem toho, vraj majú Úrady práce usmernenie, že pri poskytnutej dotácii sa nesmú uplatňovať paušálne výdavky, pri kontrolách požadujú vedenie účtovníctva. Daňový zákon však paušálne výdavky nezakazuje.
katka 35
28.03.09,16:41
ďakujem všetkým