m.aj.a
27.03.09,21:26
Ahoje poraďaci,
potrebovala by som odobriť postup alebo poradiť so zásobami vnesenými o združenia.
Tri FO si založili Združenie 1.1.2007. Jeden z nich, (poverený tiež vedením účtovníctva za Združenie) do Združenia vniesol zásoby vo výške 150 tis. Teraz, po roku spoločného podnikania, sa dohodli tento záväzok zlikvidovať finančným vyrovnaním, keďže zásoby v Združení boli použité a predané.
Postupovala som správne, ak
1. v knihe pohľadávok 1. FO sa zaevidovala pohľadávka voči Združeniu 150 tis. a zaroveň ako Združenie si zaevidovalo záväzok v tejto výške voči nemu samému,
2. pri zostavovaní Výkazu o MaZ k 31.12.2007 sa tento záväzok rozdelil pre všetky tri FO.
Je možné teraz postupovať pri likvidácii tohto záväzku tak, že vlastne v účtovníctve Združenia vyhotovím VPD na 150 tis. ako nákup materiálu, v knihe záväzkov zlikvidujem záväzok, a v účtovníctve tej FO. ktorá tie zásoby vniesla do Združenia vystavím PPD na predaj materiálu/resp.tovaru/ a zlikvidujem danú pohľadávku.
Pre jasnejší prehľad v evidencii mám označené účtovanie pre jeho vlastné výdavky príp. nejaké iné príjmy /ako napr. preplatok na RZZP/ a účtovanie za Združenie.
Ešte k DPH, hoci to možno sem nepatrí, ale súvisí to s touto otázkou:
Do konca r. 2006 táto FO nebol platcom DPH, stal sa ním až ako spoločník Združenia Mení to niečo na tom vyrovnávaní zásob, myslím čo sa týka DPH?
Už finišujem, ale v tejto veci si nie som vôbec istá. Pozrie sa mi na to niekto, kto má skúsennosti s účtovaním v Združení? Veľmi ďakujem.
m.aj.a
28.03.09,13:36
Nevie mi nikto poradiť? Čítala som len o vysporiadaní vnesených vecí po skončení spoločného podnikania, či vystúpenia zo Združenia a pod. Ale nikde som nenašla odpoveď na to, či sa to môže urobiť, aj keď Združenie funguje ďalej. Prosím, prosím, prosím :mee:
Zita5
28.03.09,13:55
Spravili ste jednu chybu . Člen ktorý vlastnil zásoby , ich mal predať poverenej osobe vedením účtovníctva a tým by sa boli dostali do majetku a teda aj do spoločného účtovníctva aj do skladovej evidencie . Zásoby by ste boli vykazovali až do dňa ich predaja . Ako náhle by sa zásoby predali , a zinkasovali ich úhradu , tak vtedy by ste predávajúcemu vyplatili záväzok .
Zita5
28.03.09,13:57
Teraz som si všimla , že sa jedná o jednu osobu - t.j. povereného .
m.aj.a
28.03.09,14:51
Môžete mi prosím poradiť, ako mám teraz postupovať správne ďalej???
ego.mc
28.03.09,16:34
Ak môžem ja.:rolleyes:
Myslím,že postup je od začiatku nesprávny.
Združenie nie je subjekt, takže voči nemu nemôžu existovať pohľadávky.
A už vôbec nemôže mať FO záväzok voči sama sebe.
Asi najjednoduchšie by bolo to, čo napísala Zita5 v predchádzajúcom príspevku.

FO pri vklade majetku do združenia si mala uplatniť voči zvyšným dvom členom pohľadávku z finančnej pôžičky vo výške dvoch tretín hodnoty vložených zásob, t.j. voči každmu 50.000.
A tieto vyrovnať po predaji zásob.
Zita5
28.03.09,19:17
Ahoje poraďaci,
potrebovala by som odobriť postup alebo poradiť so zásobami vnesenými o združenia.
Tri FO si založili Združenie 1.1.2007. Jeden z nich, (poverený tiež vedením účtovníctva za Združenie) nerozumiem , prečo tiež poverený do Združenia vniesol zásoby vo výške 150 tis. Teraz, po roku spoločného podnikania, sa dohodli tento záväzok zlikvidovať finančným vyrovnaním, keďže zásoby v Združení boli použité a predané.vysvetlite prosím , ako boli použité
Postupovala som správne, ak
1. v knihe pohľadávok 1. FO sa zaevidovala pohľadávka voči Združeniu 150 tis. a zaroveň ako Združenie si zaevidovalo záväzok v tejto výške voči nemu samému,
2. pri zostavovaní Výkazu o MaZ k 31.12.2007 sa tento záväzok rozdelil pre všetky tri FO. kde sa podeli zásoby k 31.12.2007?Tie sa neuvádzali vo Výkaze o MaZ?
Je možné teraz postupovať pri likvidácii tohto záväzku tak, že vlastne v účtovníctve Združenia vyhotovím VPD na 150 tis. ako nákup materiálu, v knihe záväzkov zlikvidujem záväzok, a v účtovníctve tej FO. ktorá tie zásoby vniesla do Združenia vystavím PPD na predaj materiálu/resp.tovaru/ a zlikvidujem danú pohľadávku.
Pre jasnejší prehľad v evidencii mám označené účtovanie pre jeho vlastné výdavky príp. nejaké iné príjmy /ako napr. preplatok na RZZP/ a účtovanie za Združenie.Nebolo by lepšie , aby sa pre ich spoločne vykonávanú činnosť viedlo osobitne účtovníctvo ?
Ešte k DPH, hoci to možno sem nepatrí, ale súvisí to s touto otázkou:
Do konca r. 2006 táto FO nebol platcom DPH, stal sa ním až ako spoločník Združenia Mení to niečo na tom vyrovnávaní zásob, myslím čo sa týka DPH?
Už finišujem, ale v tejto veci si nie som vôbec istá. Pozrie sa mi na to niekto, kto má skúsennosti s účtovaním v Združení? Veľmi ďakujem.

Nie je mi jasné , ten čo vniesol zásoby , ten je aj poverený vedením účtovníctva , taktiež je poverený vedením záznamovej evidencie DPH a podávania daňových priznaní DPH za ich spoločnú činnosť + za jeho osobné aktivity ?
Člen združenia pred tým , než vniesol do združenia zásoby , si uplatnil tieto do výdavkov OVZD pri ich zaplatení vo svojom jednotlivom resp.osobitnom účtovníctve ?
m.aj.a
28.03.09,19:48
Poverený je vedením účtovníctva za Združenie, inú sam.zárobkovú činnosť nemá, ale v POHODE, kde účtujem, je možné oddeliť účtovníctvo, preto má svoje výdavky a príjmy (sú to iba odvody a príjem mal z preplatku ZP) oddelené. Takto je účtovníctvo za Združenie oddelené a na konci roka tretinovým podielom sa delia príjmy, výdavky a tiež majetok, pohľadávky a záväzky vzniknuté a nadobudnuté v Združení. Poverená osoba je tiež v evidencii a podávaní DP k DPH.
Výdavky na nákup uvedených zásob si uplatnil v predchádzajúcom období ako VOZD vo svojom účtovníctve ešte pred vstupom do Združenia. Preto, keď začali spoločne podnikať v rovnakej oblasti ako to robil predtým on sám, tak mu tie zásoby nebolo treba a vniesol ich do združenia, kde sa postupne využili. Zostatky zásob k 31.12.2007 sa tak isto rozdelili medzi členov a uviedli sa v ich jednotlivých výkazoch. Čo som čítala v Poradcovi, tak tam to bolo uvedené, že po skončení spoločného podnikania alebo zrušenia sa hodnota vnesených zásob vráti osobe, ktorá ich tam priniesla cez VPD(resp.PPD) od jednotlivých členov, alebo sa mu vráti materiál, čo však už v tom istom zložení asi by bolo ťažko možné.
Je to takto dosť zamotané, že?
Zita5
28.03.09,19:56
Poverený je vedením účtovníctva za Združenie, inú sam.zárobkovú činnosť nemá, ale v POHODE, kde účtujem, je možné oddeliť účtovníctvo, preto má svoje výdavky a príjmy (sú to iba odvody a príjem mal z preplatku ZP) oddelené. Takto je účtovníctvo za Združenie oddelené a na konci roka tretinovým podielom sa delia príjmy, výdavky a tiež majetok, pohľadávky a záväzky vzniknuté a nadobudnuté v Združení. Poverená osoba je tiež v evidencii a podávaní DP k DPH.
Výdavky na nákup uvedených zásob si uplatnil v predchádzajúcom období ako VOZD vo svojom účtovníctve ešte pred vstupom do Združenia. Preto, keď začali spoločne podnikať v rovnakej oblasti ako to robil predtým on sám, tak mu tie zásoby nebolo treba a vniesol ich do združenia, kde sa postupne využili. Zostatky zásob k 31.12.2007 sa tak isto rozdelili medzi členov a uviedli sa v ich jednotlivých výkazoch. Čo som čítala v Poradcovi, tak tam to bolo uvedené, že po skončení spoločného podnikania alebo zrušenia sa hodnota vnesených zásob vráti osobe, ktorá ich tam priniesla cez VPD(resp.PPD) od jednotlivých členov, alebo sa mu vráti materiál, čo však už v tom istom zložení asi by bolo ťažko možné.
Je to takto dosť zamotané, že?

Ale vlastne , on si uplatnil výdavky pred založením združenia o zásoby ....čiže znížil si aj základ dane, teda v čase , kedy združenie ešte neexistovalo . Mám chápať teraz , že vlastne zásoby sa predali v rámci spoločne vykonávanej činnosti a tým to končí ? Predaj zásob tým vstúpi do ZD všetkým trom a výdavok si uplatnil len ten člen , ktorý vniesol zásoby do združenia ?
Prepáčte , že Vám dávam otázky , ale chcem aby sme do toho vniesli viac svetla .

Ešte som doplnila otázku do vyššie uvedeného príspevku , kde píšete , že zásoby sa aj použili v združení a aj sa predali . Na čo boli použité ?

To čo uvádzate z Poradcu, sa týka pri rozpustení združenia alebo vystúpení zo združenia .
m.aj.a
28.03.09,21:49
Možno to zle vysvetľujem a stále zamotávam. Tie zásoby je vlastne materiál, ktorý bol použitý na výrobu výrobkov, ktoré boli potom predané. Príjmy z toho boli rozdelené medzi členov združenia.
Ja tomu rozumiem tak, že ten jeden ich do združenia akoby "zapožičal", zaevidoval si pohľadávku a na druhej strane bol vytvorený záväzok vlastne tie zásoby vrátiť, a teraz mu môžu tú pohľadávku vyrovnať v hotovosti. Ale ak to nie je možné, tak to necháme až na vyrovnanie po rozpustení Združenia.
Zita5
29.03.09,11:45
Mne tam stále ten predaj zásob chýba , už od počiatku , nemôžem si
pomôcť .Tak ako som písala v mojom prvom príspevku vyššie .Toto čo riešite , to je podľa môjho názoru len také plátanie nedostatkov , ktoré vznikli na počiatku .

Predpokladám , že o vnesených zásobách sa zmieňuje aj uzatvorená Zmluva o združení a rozpis zásob v OC tvorí neoddeliteľnú prílohu zmluvy .

V takom stave , akom to je teraz u Vás , mám za to , že vlastníkom zásob až do doby ich predaja je živnostník , čo deklaruje aj tým, že zásoby viedol vo svojom účtovníctve v čase ich obstarania a platby .Z toho mi vyplýva , že príjem za predaj zásob by si mal zdaniť vlastník zásob a nie členovia združenia , lebo ich nenadobudli kúpou pre ich spoločnú činnosť zo spoločne získaných peňazí z vykonávanej práce a o tejto kúpe zásob nebolo ani v ich spoločnom účtovníctve účtované .

Ostatnú pridanú hodnotu súvisiacu so zásobami , ktorá vyplývala z ich spoločne vykonávanej práce , to považujem za ich spoločne dosiahnutý príjem .

Čiže ja nevidím dôvod sa vyplácať navzájom z predaja zásob , pokiaľ zásoby podľa ich druhu neboli odpredané formou, ako som v mojom príspevku č.3 .
Peniaze za predané zásoby patria ich vlastníkovi a tieto ak vyplatíte zo spoločnej pokladne /združenia /, budú VNZD.

V rámci uzávierkových operácii v roku predaja zásob ,by som na základe Zmluvy o združení resp. Dodatku k Zmluve o združení , kde sa pojednáva o zásobách , zaúčtovala storno príjmov podľa ich členenia v spoločnom účtovníctve na povereného , ďalší krok by bol v rámci uzávierkových operácii by som zasa zaúčtovala príjem OVZD podľa členenia u toho , kto zásoby vlastnil .
S tým , že každý jeden interný doklad by niesol so sebou prílohu týkajúcu sa rozpisu zásob , to znamená aj v spoločnom účtovníctve/za združenie podnikateľov/aj v jednotlivom účtovníctve u vlastníka zásob .

Toto je môj názor , ale pripúšťam, že niekto môže mať iný názor na riešenie vo Vašom prípade.
m.aj.a
29.03.09,14:47
Ďakujem za odpovede, vidím, že som to zle chápala a riadne zmrvila. Tie zásoby boli v evidencii združenia. Takže teraz asi podľa prísp. 6 by som mala opraviť za min.rok výkazy o MaZ, kde "poverený" bude vykazovať pohľadávku len voči ostatným dvom členom.
Ďalej môžem postupovať ako mi radí Zita5 v príspevku vyššie. Alebo môže pohľadávka trvať až do rozpustenia združenia?
Zita5
29.03.09,15:04
Ďakujem za odpovede, vidím, že som to zle chápala a riadne zmrvila. Tie zásoby boli v evidencii združenia. Takže teraz asi podľa prísp. 6 by som mala opraviť za min.rok výkazy o MaZ, kde "poverený" bude vykazovať pohľadávku len voči ostatným dvom členom.
Ďalej môžem postupovať ako mi radí Zita5 v príspevku vyššie. Alebo môže pohľadávka trvať až do rozpustenia združenia?

Prečo čakať do rozpustenia združenia ,aký to má dôvod?Ak bude združenie existovať ďalších 10 rokov tak stále budete vykazovať pohľadávku ?