pisoir
28.03.09,14:32
Dobry den, prvykrat si sam podavam danove priznanie a mam niekolko "zaciatocnickych" otazok. Bol by som velmi rad, keby mi na ne vedel niekto odpovedat.
Prveho pol roka 2008 som bol studentom, pricom som bol popri studiu zamestnany (zarobil som viac ako 50 000, teda mi vznikla povinnost podat danove priznanie). V lete som ukoncil vysoku skolu a odisiel pracovat do Rakuska. Rad by som vedel, ci v pripade podania danoveho priznania typu B sa da zaratat dan z uroku zo stavebneho sporenia, resp. z dan z urokoveho bonusu (v pripade stavebneho sporenia VUB Flexibil bol aj urokovy bonus, ktory sa tiez zdanoval). Da sa zaratat dan z uroku za cely rok, hoci som bol studentom len pol roka? Da sa takisto zaratat aj dan z urokov z ostatnych beznych uctov (napr. studentskych, sporiacich, atd.). V pripade podania priznania typu A, daju sa zaratavat tieto uroky zo sporenia? (Je naozaj na mne, ci sa rozhodnem pre typ A, alebo typ B?)
Tiez by som sa rad spytal, kam sa ma zapisat uhrn zrazenych preddavkov na dan (bez uplatnenia danoveho bonusu), ktory mi slovensky zamestnavatel strhol. V pripade tlaciva FO Typ A je to riadok 61, alebo 62? V pripade Typu B, je to riadok 100 alebo 102? (nevyznam sa v tych paragrafoch)
Takisto som ako dobrovolne dochodkovo poistena osoba odviedol prispevky do socialnej poistovne (resp. 2. piliera) za niekolko mesiacov. Daju sa tieto dobrovolne prispevky zaratat do znizenia zakladu dane?

Dakujem.
lulinka10001
28.03.09,13:41
ak nie si živnostník podávas len danové typu A.úroky si teda neplatnujes.Preddavky pojdu na riadok 62 a potom na 65.samozrejme ak to bolo podla paragrafu 35
veronikasad
28.03.09,13:53
Dobry den, prvykrat si sam podavam danove priznanie a mam niekolko "zaciatocnickych" otazok. Bol by som velmi rad, keby mi na ne vedel niekto odpovedat.
Prveho pol roka 2008 som bol studentom, pricom som bol popri studiu zamestnany (zarobil som viac ako 50 000, teda mi vznikla povinnost podat danove priznanie). V lete som ukoncil vysoku skolu a odisiel pracovat do Rakuska. Do DP zahrňaš príjmy zo Slovenska aj Rakúska.Rad by som vedel, ci v pripade podania danoveho priznania typu B sa da zaratat dan z uroku zo stavebneho sporenia, resp. z dan z urokoveho bonusu (v pripade stavebneho sporenia VUB Flexibil bol aj urokovy bonus, ktory sa tiez zdanoval).áno Da sa zaratat dan z uroku za cely rok, hoci som bol studentom len pol roka?áno Da sa takisto zaratat aj dan z urokov z ostatnych beznych uctov (napr. studentskych, sporiacich, atd.). ánoV pripade podania priznania typu A, daju sa zaratavat tieto uroky zo sporenia? ak si chceš uplatniť vrátenie dane z úrokov, musíš podať DP typu B(Je naozaj na mne, ci sa rozhodnem pre typ A, alebo typ B?)
Tiez by som sa rad spytal, kam sa ma zapisat uhrn zrazenych preddavkov na dan (bez uplatnenia danoveho bonusu), ktory mi slovensky zamestnavatel strhol. V pripade tlaciva FO Typ A je to riadok 61, alebo 62? V pripade Typu B, je to riadok 100 alebo 102? r.98 - zrážková daň zo zamestnania + daň z úrokov, r. 100 - preddavková daň zo zamestnania(nevyznam sa v tych paragrafoch)
Takisto som ako dobrovolne dochodkovo poistena osoba odviedol prispevky do socialnej poistovne (resp. 2. piliera) za niekolko mesiacov. Daju sa tieto dobrovolne prispevky zaratat do znizenia zakladu dane?ano, pripočítaš ich k poistnému v r. 34 /typ B/

Dakujem.

odpoveď v texte
pisoir
28.03.09,14:15
Dakujem za odpovede. Len som teraz trochu zmateny. Veronika, nie som zivnostnik, mozem teda vyplnat tlacivo typu B a teda naozaj poziadat o vratenie dane z urokov? Co sa tyka dobrovolne dochodkoveho poistenia, bolo mi povedane, ze sa to vztahuje len na treti pilier. Ja som bol avsak po skonceni skoly dobrovolne dochodkovo poisteny v socialnej poistovni, ktora odvadzala prispevky do DSS, teda jednalo sa iba o 2. pilier.
veronikasad
28.03.09,14:19
Dakujem za odpovede. Len som teraz trochu zmateny. Veronika, nie som zivnostnik, mozem teda vyplnat tlacivo typu B a teda naozaj poziadat o vratenie dane z urokov? Co sa tyka dobrovolne dochodkoveho poistenia, bolo mi povedane, ze sa to vztahuje len na treti pilier. Ja som bol avsak po skonceni skoly dobrovolne dochodkovo poisteny v socialnej poistovni, ktora odvadzala prispevky do DSS, teda jednalo sa iba o 2. pilier.
úroky sú príjmom podľa § 7, uvádzaš ich v odd. VII, r. 2, preto musíš podať DP typu B.
Zaplatené poistné DPO /II. pilier/ uvedieš v r. 34 DP typu B
veronikasad
28.03.09,14:22
Uveď ešte prosím výšku celkových príjmov, vrátane príjmov z Rakúska. Ak tvoj základ dane zo zamestnania presiahol NČZD /98496sk/, nemá význam podávať DP typu B a uvádzať príjem z úrokov. Zrazená daň sa ti nevráti.
Stačí podať DP typu A - len príjmy zo závislej činnosti
Ellessar
30.03.09,15:29
Som tiez len uplny zaciatocnik, ale podla mojho nazoru dane zrazkou z urokov pri prijme 0,5M Sk nedostanes.