EXPE
08.07.05,15:03
Ahojte Poraďáci.

Prosím Vás nevie mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať výrobu stojanu na bicykle. Zamestnávateľ ho dal vyrobiť pre svojich zamestnancov, ktorí do práce dochádzajú na bicykloch. Neviem či je to daňovo uznaný náklad a či si z toho môžem uplatniť DPH. Veľmi pekne ďakujem.
Chobot
08.07.05,13:06
Poradit ti síce neviem, ale chcel by som Ta poprosit (ak to nie je tajné), kto vám tie stojany vyrobil. Zháname aj my nejakého výrobcu, ktorý by nám vyrobil stojany na bicykle do bytovky do kocíkarne. Môzes mi to poslat aj súkromnou správou.

Díky.
KEJKA
08.07.05,13:42
Ahojte Poraďáci.

Prosím Vás nevie mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať výrobu stojanu na bicykle. Zamestnávateľ ho dal vyrobiť pre svojich zamestnancov, ktorí do práce dochádzajú na bicykloch. Neviem či je to daňovo uznaný náklad a či si z toho môžem uplatniť DPH. Veľmi pekne ďakujem.
501/321, prípadne 501, 343 / 321
ak je to do 30000,-Sk
je to daňový náklad.
Jana Acsová
08.07.05,16:27
V tejto otázke záleží na tom, či bol majetok obstaraný vo vlastnej réžii, alebo externým dodávateľom a následne ako sa rozhodnete o ňom účtovať, t.j. či ako o dlhodobom majetku, alebo drobnom.
Nakoľko najproblematickejšie je zrejme účtovanie obstarania dlhodobého majetku vo vlastnej réžii, uvediem účtovanie:

1) 5xx ... všetky súvisiace náklady podľa účtovných dokladov (ktoré vojdú do vstupnej ceny t.j. napr.: materiál, mzdy, odvody, služby a pod.) Podľa § 25 ods. 1 písm. b) sa hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou oceňuje vlastnými nákladmi.
2) 042/622,624 - aktivácia nákladov a vnútropodnikových služieb na obstaranie dlhodobého majetku
V zaraďovacom protokole je vhodné uviesť podklady k výpočtu vstupnej ceny.

Stojan na bycikle a s tým súvisiace výdavky sú s plným nárokom na odpočítanie dane v zmysle ZDPH a výdavky na jeho obstaranie sú daňovo uznané v závislosti od účtovania (v prípade dlhodobého majetku sa dostanú do nákladov postupne prostredníctvom odpisov).
ondrejvla
08.07.05,16:33
Zadávateľ otázky píše, že zamestnávateľ ho dal vyrobiť pre svojich zamestnancov, čiže bol dodaný dodávateľským spôsobom. Predpokladám, že jeho cena bude určite nižšia ako 30 tis. Sk, tak zaúčtuj :

MD 501/A / D 321/A
MD 343/A / D 321/A a ja zároveň majetok ( drobný) nad 500,-Sk vediem v operatívnej evidencii, tak ako to mám určené v smernici.
durisovad
08.07.05,16:35
Ja by som to zauctovala ako investicny majetok, ak je hodnota nad 30 tisic Sk, zaradila do inventury a odpisovala. Ak je do 30 tisic, tak do 501. A odpocet DPH by som uplatnila.
Denda
08.07.05,16:44
Zadávateľ otázky píše, že zamestnávateľ ho dal vyrobiť pre svojich zamestnancov, čiže bol dodaný dodávateľským spôsobom. Predpokladám, že jeho cena bude určite nižšia ako 30 tis. Sk, tak zaúčtuj :

MD 501/A / D 321/A
MD 343/A / D 321/A a ja zároveň majetok ( drobný) nad 500,-Sk vediem v operatívnej evidencii, tak ako to mám určené v smernici.Zadávateľ zadal otázku ako zaúčtovať výrobu stojanu na bicykle.
ondrejvla
08.07.05,17:13
Zadávateľ zadal otázku ako zaúčtovať výrobu stojanu na bicykle.
Ahá, tak to som si v rozčúlení riadne neprečítala. Takže tak, ako radila AVO, ak bol vyrobený vo vlastnej réžii, cez prvotné náklady na materiál, mzdy,prípadne energie(myslím plyn na zváranie), potom aktivovať. Ak je cena do 30 tis. Sk, zaúčtovať na 501/A a zapísať do knihy drobného majetku.
adam
08.07.05,20:13
Pre AVO: Je to mimo témy, ale ten podpis je taký úžasný.........:):):)
Porada nie sú preteky do vrchu ani bojisko, ale priateľské stretnutie tretieho druhu. Takže odpovedaj s úsmevom. (http://showthread.php?t=10125)