Karida
28.03.09,21:28
Ahojte, viete mi dat nejake tipy na auto, ktore si chcem kupit v lete - robim si soferak a auto budem potrebovat tak na kazdodennu dopravu do prace, co je cca 25km po dialnici z mesta do mesta a sem tam s dietatom niekam, ziadne dialavy ani nic, proste jednoduche a spolahlive auto...na zaciatok ale urcite jazdene, a investicia by mala byt okolo 2000 eur...Vdaka!!
ROBIN111
29.03.09,08:44
Ak by si bola ochotná nejaké 3-4 stovky pridať, odporúčam ti Wolksvagen Golf 1,9TDI Variant 66kW tretej generácie. Ide o spoľahlivé, kvalitné, rokmi overené auto.
Pokiaľ financie nepustia, prichádza do úvahy napríklad Nissan Almera 1,4 16V (generácia N15). Tiež je to spoľahlivé auto a pokiaľ ti nevadí japonsky strohý dizajn a použité lacné plasty v interiéri, je to dobrá voľba.
Karida
29.03.09,11:39
Ak bude stáť za to, kludne pár stovák prihodím. A čo Fiat Punto??? Príp. Felicia...?
Filip Glasa
29.03.09,11:47
diesel pri jazdení cca 12 000 km/rok sú vyhodené peniaze. 100% sa dá kúpiť golf benzín v tom istom prevedení lacnejšie a hlavne nehučí jak traktor a v zime sa rýchlo zohreje.
ROBIN111
29.03.09,12:14
Ak bude stáť za to, kludne pár stovák prihodím. A čo Fiat Punto??? Príp. Felicia...?
Punto a Felícia nespĺňajú tvoju požiadavku spoľahlivosti a Felícia navyše veľmi hrdzavie.
Karida
29.03.09,12:32
takze sa mam poobzerat po GOlfe benzin? pozerala som golf variant 1,9 TD / to vsetky su tie varianty combi? keby som chcela obyc?
ROBIN111
29.03.09,12:43
diesel pri jazdení cca 12 000 km/rok sú vyhodené peniaze. 100% sa dá kúpiť golf benzín v tom istom prevedení lacnejšie a hlavne nehučí jak traktor a v zime sa rýchlo zohreje.
V tejto cenovej kategórií nie je rozdiel medzi benzínom a dieselom veľký. Je pravda, že diesel má mínusy, ktoré si spomínal. Napriek tomu som ho odporučil, pretože motor TDI patril vo svojej dobe (a ešte dlho po nej) k technologickej špičke.
Ale aj benzínová varianta je dobrá voľba.
ROBIN111
29.03.09,12:50
takze sa mam poobzerat po GOlfe benzin? pozerala som golf variant 1,9 TD / to vsetky su tie varianty combi? keby som chcela obyc?
Áno. Variant = kombi.
Pokiaľ ti stačí menší batožinový priestor, tak sa poobzeraj po hatchbacku. Bude lacnejší.
Karida
29.03.09,13:12
A čo hovoríte na VW Polo?
Bionda
30.03.09,12:51
Ja som zástanca japoncov a švédov - áut, v spoľahlivosti sú naozaj super, ( vlastnili sme nissan,volvo, audi,daihatsu, hondu , toyoty - )jazdné vlastnosti a výbava sú v pomere k cene oveľa lepší ako nemecké autá. :)
prvé čo sme mali bol nissan almera benzín- vyčítať sa mu nedalo úplne nič, predávali sme ho s 200t km po necelých 4rokoch (kupovali úplne nové) a ako mám info, slúži spoľahlivo:) ostatné vymenované už sme mali aj naftové- musím tiež odsúhlasiť ,napr. toyota že pri 2,2obsahu a aj pri dupnutí na plyn je spotreba okolo 6,7:)
Kmotra si kúpila yarisku a tiež si vychvaľuje má na nej po roku18t km.
U mňa tiež rozhoduje fakt, aby som aj po odparkovaní sa mala do čoho vrátiť :D , aby auto nepatrilo medzi top v kradnutí.:D
Jeden golf nám ukradli , druhý bol už pripravený na odchod- čosi zlodejov vyrušilo- ja ten pocit poznám, keď úfa- dúfa majiteľ, že určite len si nepamätá kde zaparkoval a určite sa auto nájde.......
Rozhodnutie je na tebe, ale treba si to vždy dobre premyslieť.:)
Šťastné rozhodnutie a veľa km na autíčku
Theo
30.03.09,17:00
Podľa mňa,ako starého vodiča aj majitela auta rozhodne LACNÉ.Do tej sumy sa v pohode zmestí Š Felicia 1,3 MPI
Ak s nim najazdíš pár tis.km tak potom aj ja odporúčam nejaké japonské.Teraz ak niečo pridáš,sú aj Fabie od r.v 2001 okolo 3250€
iriska
31.03.09,05:15
Hlavne odporúčam poznať predpisy a nepreceňovať sa, lebo potom môžeš mať auto aj za xy eur a ako vidíme v správach, či na lacných, či na drahých autách 18-20-roční "puberťáci" vyklopení kde kade po priekopách, lebo práve dostali vodičák a chcú šoférovať ako "šumacher" :(
Karida
31.03.09,13:58
Tak dakujem za rady, hlavne za tu poslednu :D... 18 - 20 nemam :D trochu viac ale nevadi, a Sumacher zo mna tak skoro nebude, ked na mna v autoskole vsetci trubia a ukazuju paste ked ma obchadzaju :D. Auto zial potrebujem, ale na zaciatok nieco jednoduche a spolahlive. Preto sa aj pytam, ako zena nie som az tak znala v tomto obore, a nechcem zas kupovat smejd :D. Ten Golf sa mi celkom pozdava, este ak niekto viete o niecom "pre mna", sem s tym!! Pozerala som sa este po Renaulte Clio...ci ee?
Manual
31.03.09,14:24
Tak dakujem za rady, hlavne za tu poslednu :D... 18 - 20 nemam :D trochu viac ale nevadi, a Sumacher zo mna tak skoro nebude, ked na mna v autoskole vsetci trubia a ukazuju paste ked ma obchadzaju :D. Auto zial potrebujem, ale na zaciatok nieco jednoduche a spolahlive. Preto sa aj pytam, ako zena nie som az tak znala v tomto obore, a nechcem zas kupovat smejd :D. Ten Golf sa mi celkom pozdava, este ak niekto viete o niecom "pre mna", sem s tym!! Pozerala som sa este po Renaulte Clio...ci ee?
Ja som kúpil nový Fiat Punto 1,2 SX v roku 1996, po dobu 8 rokov žiadny problém, parkovanie na ulici, jazdilo sa za každého počasia. Ročne sa najazdilo cca 18.000 km. Potom sa predalo, žiadna hrdza, maximálna spokojnosť. A pre ženu šikovné auto aj na parkovanie v meste atď. Treba sa rozhodnúť.
Ak kupuješ ojazdené, nevieš čo sa v ňom skrýva. Často to bývajú opravené búračky. Veď to poznáš, každý chce zarobiť... Ale treba mať zasa aj šťastie a nejakého odborníka - mechanika so sebou, aby to obhliadol "odbornejším" okom.
Tak šťastný výber.
bubo236
31.03.09,14:37
Ahoj,v prvom rade by som chcel podotknut, ze auto ma sluzit Tebe a nie Ty jemu... Takze ja by som par euracov prihodil a kupil si nove.Je tam predpoklad,ze aspon 3 roky nebus musiet vrazit vacsie naklady,okrem benzinu
bubo236
31.03.09,14:39
mam auto treti rok a som maximalne spokojny :o)
rob999
31.03.09,18:55
Ak by si bola ochotná nejaké 3-4 stovky pridať, odporúčam ti Wolksvagen Golf 1,9TDI Variant 66kW tretej generácie. Ide o spoľahlivé, kvalitné, rokmi overené auto.
Pokiaľ financie nepustia, prichádza do úvahy napríklad Nissan Almera 1,4 16V (generácia N15). Tiež je to spoľahlivé auto a pokiaľ ti nevadí japonsky strohý dizajn a použité lacné plasty v interiéri, je to dobrá voľba.

Dobre napísané až na tú poznámku o lacných plastoch u japoncov. A to akože golfy majú kvalitné plasty a nebodaj peknú prístrojovku? Nesranduj. Mal som 2 golfy - čo sa týka spoľahlivosti celkom ok, ale tie interiéry? Strohosť, tvrdosť - úbohé. Akýkoľvek VW a takisto FABIU a FELDU ti ukradnú. Kúp japonca ako píšu iní, príp. FIAT ako napísal MANUAL, alebo si kúp KIU (nepoznám staršie modely ale ak z nových radšej by som kúpil CEED ako GOLF). Eventuálne kúp staršie VOLVO - roky budeš mať pokoj, motory sú pohoda s dobrou spotrebou (väčšina), podvozky môžu súťažiť aj s tankami a o bezpečnosti a pevnosti plechov ani netreba hovoriť a hlavne sa NEKRADNÚ!!!
dad111
31.03.09,19:12
Za 2000.-€ VOLVO, alebo KIA CEED? To by museli byť nabúrané šroty. Môj názor je, čo najnovšie a hlavne pozor na podvodníkov, čo na tom aute všetko robili sami. Dobré je len to, ktoré nepotrebovalo žiadnu opravu. Na tých vrakoch poskladaných z viacerých búračiek sa začiatočník moc mepovozí. V dnešnej dobe sú skoro všetky autá dobré, ale dokiaľ ich niekto nezačne "vylepšovať".
Hľadať teda auto čo možno najnovšie a s dostupným a lacným servisom.
Karida
31.03.09,20:01
No tak to je pekne, len na zaciatok si budem musiet vystacit s jazdenym lacnejsim...tych 2000 / 2500 sa da...A nove auto mi neukradnu??? Ci co..ja parkovat budem doma na dvore a pred firmou hned pod oknom...Isto sem tam aj inde... len ma to tak prekvapilo kolko faktorov to ovplyvnuje...to ma ani nenapadlo ze kradez a tak :D Zacat s niecim musim...len fakt neviem s cim... A este taky detail / som dost mala,tak by som uvitala keby malo vyskovo nastavitelne sedadlo :D
rob999
31.03.09,20:33
No tak to je pekne, len na zaciatok si budem musiet vystacit s jazdenym lacnejsim...tych 2000 / 2500 sa da...A nove auto mi neukradnu??? Ci co..ja parkovat budem doma na dvore a pred firmou hned pod oknom...Isto sem tam aj inde... len ma to tak prekvapilo kolko faktorov to ovplyvnuje...to ma ani nenapadlo ze kradez a tak :D Zacat s niecim musim...len fakt neviem s cim... A este taky detail / som dost mala,tak by som uvitala keby malo vyskovo nastavitelne sedadlo :D

Karida, GOLF ktorý mi ukradli stál pod oknom, druhý golf v poradí ktorý skoro ukradli (všetko bolo prekonané, akurát ho niečo vyrušilo) bol tiež pod oknom a to sme bývali na prízemí. Na to sa nespoliehaj. Ďalší typ je NISSAN MICRA 1,0 resp. 1,3 benzín alebo YARIS od TOYOTY s malým benzínovým motorom. My sme predali jednu MICRU 3-ročnú 40.000 km (druhé auto v rodine) pred asi 6 rokmi za 100.000 (3319 €) a to mala aj klímu a samozrejme veci ako ABS, AIRBAG.....
ROBIN111
31.03.09,20:41
Dobre napísané až na tú poznámku o lacných plastoch u japoncov. A to akože golfy majú kvalitné plasty a nebodaj peknú prístrojovku? Nesranduj. Mal som 2 golfy - čo sa týka spoľahlivosti celkom ok, ale tie interiéry? Strohosť, tvrdosť - úbohé.O peknej prístrojovke som nepísal nič. Keď som dávnejšie obiehal bazáre a vyberal si auto, skúšal som okrem iných aj Avensisku, Corolu, Primeru... všetko ročníky 97-98. Preto tvrdím, čo som písal vyššie. Niektoré dielce v interiéri pôsobia veľmi lacno, až odpudzujúco. Ako príklad stačí spomenúť tú otrasnú gumovú manžetu riadiacej páky napríklad v Almere a Corolle, ktorá vyzerá ako z traktora. V Golfe použitá koženka je predsalen estetickejšia.
Hansa
01.04.09,05:10
A čo tak Ford pre začiatočníka?

Má niekto skúsenosti s Fordom?
Ivus44
01.04.09,07:04
Ja som v podobnej situacii. Robim vodicak a obzeram pouzivane auta do 2000 eur. Najskor to bolo punto, ale teraz ma ovela viac zaujal opel corsa. Ma malinku spotrebu, je utle, cize pre zaciatocnika ako ja, by to malo byt velke ulahcenie minimalne pre parkovanie :)
31Jankal
01.04.09,07:26
Ja som si minulý rok kúpila Punto a som s ním spokojná. Som sama s dieťaťom chodíme na nom na nákupy do práce a cez leto na výlety. Už si to bez auta neviem ani predstaviť. Felícia je veľmi ťarbavá a punto je také živšie. Môj názor.
Karida
01.04.09,08:24
Je to asi dost tazko specifikovat, kazdy ma ine predstavy, kazdemu sadne cosi ine, niekomu je jedno, ake plasty su v interiery, niekomu zas vyhovuje strohy nemecky dizajn, ja som tiez sama s dietatom, aj preto potrebujem auto, potrebujem hlavne spolahlive, ale zas nech je aj trosku utulne vnutri :D A zase tie prve jazdy budu zaujimave, tak neh sa nacvicim na dacom jednoduchom a nie moc drahom...:D Len fakt neviem na com :D
zuzana.b
01.04.09,08:43
z mojej osobnej skusnosti vyhrava fiat panta na plnej ciare, spolahlivost - pre babu to najdolezitejsie, nizka spotreba, parkovanie zvladnes za chvilu, panda je male a aktivne auto s motorom od 1 litra je uplne postacujuce, chodim na nom aj na dovolenky k moru, bez jedinej poruchy za cele 4 roky, okrem mojej sikovnosti pri havarke, uplne bezproblemove auticko
:)
rozhodni sa spravne
Filip Glasa
01.04.09,09:05
tá panda je za babku už aj ako nové auto, nie?
zuzana.b
01.04.09,09:25
jedno z najlacnejsich aut na trhu
evinasa
01.04.09,10:32
tak ja som tiež začiatočník, jazdím asi mesiac - snažím sa :) A kúpila som si Fabiu - je malá, takže s parkovaním nie je problém a servis aj náhradné diely sú lacné. Ale 2 000 sa mi zdá aj za jazdené auto málo, predsa len by to malo mať nejakú výbavu (klíma, airbagy, el. okná, bezpeč. systém a pod.) Aby si nemala pocit, že jazdíš len v kocke plechu :) PS: Fabia má aj dobré polohovanie sedadla, ja to využívam najmä pri tom parkovaní :)
Karida
01.04.09,20:51
noo, to jo..je to malo..ale ked sa este kus prihodi, da sa nieco...:D Este taky detail - aku si mam dat hrabicu najazdenych km - cca, kolko max je este ok? Viem ze zalezi na aute a nie vzdy su najazdene km aj real, ale prihliadnutim na vyber - Punto, Almera, Golf, Panda...
tilia
02.04.09,05:09
Odporucam Honda Jazz, je super. V niektorom nasom denniku bolo prevzate hodnotenie nemeckej poistovne a toto auticko bolo aj po rokoch jazdenia v prvej desiatke kvality.
Ja som mala prve staru skodovku 25 rocnu, vselico som jej urobila. Potom Honda jazz nemala chybu.
Ale cena je asi vyssia
Sifosp
02.04.09,06:29
Jam mam 12 rocny Ford Fiesta. Mozem velmi odporucat. Nemal som nejake vacsie opravy, iba take, co sa Ti moze stat aj s novym autom. Kupil som ho pred 2 rokmi za 70tisic Sk.Raz do mesiaca robim aj dlhsiu vzdialenost cca 400km.
Ak uvazujes o fabii alebo felicii, tak ford fiesta je urcite ovela lepsia volba. A ak uctujes nejakemu automechanikovi, o servis mas postarane.
Kedze mas male dieta, tak problem bude ak mas velky kocik. Ale da sa.

Odporucam kupit radsej od znameho ako z bazaru. Aj ked kvoli srotovnemu to bude asi velky problem.
Bionda
02.04.09,06:39
noo, to jo..je to malo..ale ked sa este kus prihodi, da sa nieco...:D Este taky detail - aku si mam dat hrabicu najazdenych km - cca, kolko max je este ok? Viem ze zalezi na aute a nie vzdy su najazdene km aj real, ale prihliadnutim na vyber - Punto, Almera, Golf, Panda...
závisí aj na motore,:) a vždy lepšie čo najmenej:)
Mne sa - síce v inej triede podarilo kúpiť pred 2r. 4ročnú RAV4 s reálnymi 50tis. km (pravidelne servis- kúpená na Slovenku.)
Inak aj to je pre mňa dosť dôležité - aj predtým CRV čo som mala, kupovala som ju cez servis- ktorý ho predával a pravidelne servisoval.
Zatiaľ som bola spokojná:) . Ohľadom malých áut, určite sa pozri aj na Micru Nissan, okrem mňa, čo som ho v 99 dostala pod stromček nové aj Zuzka - tu z Porady mala aj starú a vymenila za novú a je véééľmi spokojná .
Filip Glasa
02.04.09,07:01
Este taky detail - aku si mam dat hrabicu najazdenych km
no toto bude asi jedno, lebo skutočný stav najazdených km sa len ťažko dozvieš.
U nás je to národný šport - stočiť tachometer minimálne o polovicu pred predajom.
Karida
02.04.09,07:21
no toto bude asi jedno, lebo skutočný stav najazdených km sa len ťažko dozvieš.
U nás je to národný šport - stočiť tachometer minimálne o polovicu pred predajom.

takze lepsie je kupi ho cez znameho ako bazar? Alebo ak pojdem s niekym kto sa vyzna, da sa to odhalit? Ci ani moc nie?

Kocik uz nemam, dieta ma uz 3a pol, taze len autosedacku pre krpca, ani kufor nemusi byt nejaky big...
Karida
02.04.09,07:23
Jam mam 12 rocny Ford Fiesta. Mozem velmi odporucat. Nemal som nejake vacsie opravy, iba take, co sa Ti moze stat aj s novym autom. Kupil som ho pred 2 rokmi za 70tisic Sk.Raz do mesiaca robim aj dlhsiu vzdialenost cca 400km.
Ak uvazujes o fabii alebo felicii, tak ford fiesta je urcite ovela lepsia volba. A ak uctujes nejakemu automechanikovi, o servis mas postarane.
Kedze mas male dieta, tak problem bude ak mas velky kocik. Ale da sa.

Odporucam kupit radsej od znameho ako z bazaru. Aj ked kvoli srotovnemu to bude asi velky problem.

Fiesta sa mi celkom paci, len ci ho zozeniem aj v dobrej cene a dobrom stave... A zosrotovat nemam co, takze ten problem nemam :D
Filip Glasa
02.04.09,07:29
najlepšie je podľa mňa kúpiť auto z rodiny od kamaráta a podobne tak, že viem že celý čas na ňom od jazdil. Treba naisto poznať históriu toho auta.
Ani na známych by som sa veľmi nespoliehal.
ROBIN111
02.04.09,13:47
takze lepsie je kupi ho cez znameho ako bazar? Alebo ak pojdem s niekym kto sa vyzna, da sa to odhalit? Ci ani moc nie?Najlepšie sa ojazdené auto kupuje od známeho, ktorý to auto vlastní a vie o jeho stave prakticky všetko. Ideálne od dedka-dôchodcu, ktorý najazdí 2000km ročne, 5 dní v týždni ho má v garáži a na víkend ho vytiahne vyvenčiť.:)
Určite auto z bazáru nechoď kupovať sama, mohla by si sa popáliť. Možno by si mala šťastie a natrafila by si na bezproblémové auto a možno by si kúpila vrak. Na druhej strane, ani ten najlepší odborník ti nedá záruku, že auto bude bez chyby. Odhaliť môže len chyby viditeľné okom, alebo skúšobnou jazdou.
Ak sa to so stáčaním kilometrov prehnalo, dá sa to zistiť, pretože potom je nesúlad medzi "najazdenými" kilometrami a stavom vozidla. Treba si všímať napr.: ošúchaný volant, alebo pedále atď.
Ten čo sa v tom vyzná, vie na čo sa má pri kúpe zamerať.
dana9
02.04.09,14:00
Históriu vozidla, a jeho stav je tiež možné overiť v servise danej značky, pokiaľ ide auto, na ktoré sa ešte vzťahuje záručná dobra, alebo je krátko po nej. Treba hodiť reč s prijímacíi technikmi
Filip Glasa
02.04.09,15:36
niektoré autá majú okrem tachometra na budíkoch zvlášť počítadlo kilometrov v riadiacej jednotke. V servise vedia skontrolovať s počítačom či v tom nie je nesúlad.

Ak auto bolo servisované v značkových servisoch, tak zase vedia v takom servise vypluť históriu opráv.

Ináč ja som kupoval auto s 250 000 km, naozajstný stav, a nie je to až taký vrak.
rob999
02.04.09,17:24
Viem že to bude drahšie, ale auto nie je investícia na pár mesiacov. Doporučujem auto kúpené na Slovensku so servisnou knižkou od nefajčiara s mensím počtom kilometrov. Prezrieť v autorizovanom servise s dohodou s predávajúcim, že ak bude auto v poriadku zaplatíš prehliadku ak skrýva vady, zaplatí ju on. Ak je auto dobré a nechce ťa obtiahnúť - pristúpi na to.
Uvedom si, že ponuka prevyšuje dopyt a je finančná kríza. Áut je a bude kopec a záujemcov málo. Treba to využiť.
Ak máš ale malé dieťa/deti a ak sa len trochu dá, uvažuj o väčšom a bezpečnejšom aute. Nehodu nemusíš spôsobiť ty a následky v malých autách sú často fatálne. Preto jazdí toľko žien na offroadoch, lebo vozia naše deti. Tak je to i v našej rodine. Nepíšem to pre vyvyšovanie sa nad niekým, ale treba uvažovať vždy nad tým že na cestách jazdia neuveriteľní hazardéri a ty si vozíš to najdrahšie pre teba čo máš.
Karida
02.04.09,19:15
Najlepšie sa ojazdené auto kupuje od známeho, ktorý to auto vlastní a vie o jeho stave prakticky všetko. Ideálne od dedka-dôchodcu, ktorý najazdí 2000km ročne, 5 dní v týždni ho má v garáži a na víkend ho vytiahne vyvenčiť.:)
Určite auto z bazáru nechoď kupovať sama, mohla by si sa popáliť. Možno by si mala šťastie a natrafila by si na bezproblémové auto a možno by si kúpila vrak. Na druhej strane, ani ten najlepší odborník ti nedá záruku, že auto bude bez chyby. Odhaliť môže len chyby viditeľné okom, alebo skúšobnou jazdou.
Ak sa to so stáčaním kilometrov prehnalo, dá sa to zistiť, pretože potom je nesúlad medzi "najazdenými" kilometrami a stavom vozidla. Treba si všímať napr.: ošúchaný volant, alebo pedále atď.
Ten čo sa v tom vyzná, vie na čo sa má pri kúpe zamerať.

...este mat tak toho dedka...:D
Karida
02.04.09,19:20
Viem že to bude drahšie, ale auto nie je investícia na pár mesiacov. Doporučujem auto kúpené na Slovensku so servisnou knižkou od nefajčiara s mensím počtom kilometrov. Prezrieť v autorizovanom servise s dohodou s predávajúcim, že ak bude auto v poriadku zaplatíš prehliadku ak skrýva vady, zaplatí ju on. Ak je auto dobré a nechce ťa obtiahnúť - pristúpi na to.
Uvedom si, že ponuka prevyšuje dopyt a je finančná kríza. Áut je a bude kopec a záujemcov málo. Treba to využiť.
Ak máš ale malé dieťa/deti a ak sa len trochu dá, uvažuj o väčšom a bezpečnejšom aute. Nehodu nemusíš spôsobiť ty a následky v malých autách sú často fatálne. Preto jazdí toľko žien na offroadoch, lebo vozia naše deti. Tak je to i v našej rodine. Nepíšem to pre vyvyšovanie sa nad niekým, ale treba uvažovať vždy nad tým že na cestách jazdia neuveriteľní hazardéri a ty si vozíš to najdrahšie pre teba čo máš.

Tak to suhlasim, ja nevravim ze auto ma byt male - ma byt hlavne spolahlive a bezpecne. Ale aj to, ze bude moje prve a nemam nanho vyselektovane az tolko... Teda zaucit by som sa chcela na niecom takom, potom ho posuniem dalej a ak mi to soferovanie pojde od ruky, obzriem sa po novsom, lepsom.... Tak co odporucas, ak by to mal byt offroad? Asi tazko zozeniem nieco take pri mojom cenovom strope - cca 2.500 ...;)
bubo236
04.04.09,17:59
prosim vas, ten fiat punto alebo panda by som velmi zvazil, neviem ci sa to oplati kupovat...
rob999
04.04.09,19:02
No v tom rozpočte € 2500 to bude ťažké nájsť offroad. V každom prípade skús popozerať auto s nejakými airbagmi (funkčnými-nevystrelenými) a neskôr kúpiš niečo väčšie. :)
Karida
06.04.09,06:08
prosim vas, ten fiat punto alebo panda by som velmi zvazil, neviem ci sa to oplati kupovat...

Prečo Punto nie?? Rozmyslala som nad nim... Mate s nim niekto zle skusenosti? Myslim s jazdenym..?
bubo236
07.04.09,13:37
Fiat samo o sebe znie nie velmi doveryhodne....moj nazor, mozno som zvyknuty na inu znacku ale ja by som odporucal vw polo.
Pri jazdenom aute je dolezity hlavny faktor, kto auto uzival a ako sa on staral.
robin78
08.04.09,07:41
Aky mate nazor na Ford Focus 1.6TDCi co sa tyka spolahlivosti ?
rob999
08.04.09,20:51
Pred necelými tromi rokmi keď som kupoval nové auto, bol jedným z favoritov aj FORD MONDEO TDCI. Nakoniec som ho nekúpil a všetci mi potvrdili že som urobil dobre. Známy ho mal (vtedy ešte nebol známy) a veľmi nadával na TDCI motor. Údajne bol stále v servise so vstrekovaním. Či to platí aj u FOCUSa a inej kubatúre to neviem - jazdí toho pomerne dosť.
rob999
08.04.09,20:54
Fiat samo o sebe znie nie velmi doveryhodne....moj nazor, mozno som zvyknuty na inu znacku ale ja by som odporucal vw polo.
Pri jazdenom aute je dolezity hlavny faktor, kto auto uzival a ako sa on staral.

A ja osobne by som to PUNTO bral a možno aj radšej ako VW. Asi som zaujatý kvôli 1 odcudzenému a druhému skoro.
tutiola
09.04.09,05:10
K tejto téme by som chcela povedať len toľko. Kto aké auto má, také chváli.
Najprv sme mali Š-105L, neskôr sme kúpili Š-125, Feliciu a teraz máme Fiat Punto. Boli to vždy nové auta, kúpené na Slovensku a benzínove. Ak to mám porovnať, najbezpečnejšie a najpohodlnejšie boli Škodovky. Keď sme išli na dovolenku do Rumunska s 2 malými deťmi, mali sa vzadu kde hrať aj spať.
Prečo tie predpojaté rady, ak nemáte skúsenosti s týmito autami? Veď si stačí sadnúť k niektorým správam a počúvať s akými autami sú najhoršie dopravné nehody. Nie sú to práve tie, ktoré odporúčate ako najbezpečnejšie? Záleži prredovšetkým na tom, kto v tých autach sedí. Ak je to rozumný človek, ktorému záleži na jeho živote aj to najslabšie auto je bezpečné. Ak je hazardér, nepomôže ani pancierované.
Filip Glasa
09.04.09,07:46
Keď sme išli na dovolenku do Rumunska s 2 malými deťmi, mali sa vzadu kde hrať aj spať.
keď potrebujete väčšie auto, tak ste si mali kúpiť väčšie a nenadávať na rozmer. Na trhu je kopec väčších áut ako je punto :-)
Každopádne argument o zle vybranej veľkosti asi nikomu pri výbere nepomôže.

A ešte dodám - skúste si na rok vymeniť tú 125 za punto a som naozaj zvedavý ktoré bude, ale už bez sentimentu, lepšie.

Inak tie VW, škodovky a ostatné nemecké autá sa naozaj dosť kradnú. Aj to treba zvážiť.

Teoreticky by mohli byť spoľahlivé a pre zlodejov nezaujímavé - japonské autá.
tutiola
09.04.09,09:49
Nechcem nikoho urážať, ale je taká múdrosť: To, že poznáme písmena, ešte neznamená, že vieme čítať.

Citát z môjho príspevku bol vytrhnutý z kontextu a dosť nešťastne.

Fiat Punto máme a nesťažujem sa. Tým som len chcela povedať, že netreba zatracovať nejaku značku len preto, že niekto s autom takejto značky mal dopravnú nehodu, ktorá nedopadla dobre, alebo má niekto zlé skúsenosti.

Nezáleži na značke ale na tom, ako sa ten-ktorý výrobok vydarí. Jeden môže chváliť a iný haniť.
Manual
09.04.09,14:34
A ja osobne by som to PUNTO bral a možno aj radšej ako VW. Asi som zaujatý kvôli 1 odcudzenému a druhému skoro.
Osobne poznám veľa "Puntárov" ale čo to kúpili nové !!! A ani jeden si nesťažuje na poruchy. / Tiež som mal Punto viď príspevok niekde na začiatku/. Začínam mať dojem, že zlé refernecie na jednotlivé značky áut (nie len na Fiat) dávajú tí motoristi, ktorí to kupujú z 2 alebo z 3 ruky. A to je na 95% búračka alebo skrytá vada a podobne. Samozrejme každý chce zarobiť a potom to tak vypadá. Treba si uvedomiť, že dnešný Fiat nie je ten, ktoré sa sem "navláčili" po otvorení hraníc a stále ich majitelia držia pri živote ako človeka pod prístrojmi. :)
bubo236
09.04.09,15:45
môj posledný názor do tejto diskusie: mal som chuť kúpiť punto, páčilo sa mi vzhľadom, šikovné rozmery do mesta,no proste bol to môj sen. Nakoniec som si kúpil mercedes a od vtedy nedám dopustiť na túto značku. Je pravda,že nemôžem porovnať, lebo v punte som nesedel. Ale asi sa to porovnať ani nedá.
Na Rodose je týchto aut tak veľa ako cikád a nikto sa nesťažoval. Hlavne je aby to auto odviezlo jeho majiteľa kde potrebuje...
dad111
09.04.09,17:45
Ešte raz a pomaly si prečítajte zadanie. Karida si robí vodičák, chce auto za 2000€ na cesty do práce a po okolí. Silné reči o Mercedesoch, Volvách a jazdení po Rodose ju nezaujímajú. Možno, až sa naučí jazdiť na tom prvom, potom nám všetkým ukáže svoje parkovačky, keď nás bravúrne predbehne v alpských serpentínach.
Teda reč by mala byť o aute nižšej triedy, skôr novšie a málo jazdené. To sú tie Škodovky a Puntá.
Karida
14.04.09,11:06
Ešte raz a pomaly si prečítajte zadanie. Karida si robí vodičák, chce auto za 2000€ na cesty do práce a po okolí. Silné reči o Mercedesoch, Volvách a jazdení po Rodose ju nezaujímajú. Možno, až sa naučí jazdiť na tom prvom, potom nám všetkým ukáže svoje parkovačky, keď nás bravúrne predbehne v alpských serpentínach.
Teda reč by mala byť o aute nižšej triedy, skôr novšie a málo jazdené. To sú tie Škodovky a Puntá.
No, uz som tiez mala pocit ze nic z toho...zacinala som byt nestastna ze si auto za 2000eur ani nekupim.. Jasne ze je to riziko, kupovat jazdene, ale ked ina moznost nie je.. Aj ked zaujima ma vsetko, kazdy ma predsa ine skusenosti, ale je pravda, ze sa soferovat len ucim.;);) ale tie alpske serpentiny nevylucujem :cool::---
bepo
14.04.09,13:33
Skús sa opýtať najskôr u známych či nepredávajú auto, autobazár len ako východisko z núdze kvôli stočeným km, len v nedeľu do kostola a nikdy nebúraným autám.
Bastian
14.04.09,14:58
Ahojte, viete mi dat nejake tipy na auto, ktore si chcem kupit v lete - robim si soferak a auto budem potrebovat tak na kazdodennu dopravu do prace, co je cca 25km po dialnici z mesta do mesta a sem tam s dietatom niekam, ziadne dialavy ani nic, proste jednoduche a spolahlive auto...na zaciatok ale urcite jazdene, a investicia by mala byt okolo 2000 eur...Vdaka!!


Skús sa opýtať najskôr u známych či nepredávajú auto, autobazár len ako východisko z núdze kvôli stočeným km, len v nedeľu do kostola a nikdy nebúraným autám.
Súhlasím. Určite je najistejšie kúpiť od známych... treba všetkým naokolo povedať, že chceš kúpiť.

V bazároch je veľa pozliepaných a zničených áut. Je to mačka vo vreci.
Keď z bazáru, tak jedine s odborníkom... ale ani ten nemusí odhaliť všetko.
31Jankal
15.04.09,10:04
ahojte. no kúpila som si auto /punto/ a čo mám dať čo najskôr skontrolovať a vymeniť? sú tu nejaký odborníci na autá?
elpka
15.04.09,11:06
Ahoj, no odborník síce nie som, ale ja som si dala vymeniť olej,rozvody, filtre a nechala som si pozrieť brzdy to sú asi tie základné veci a ak máš klímu tak aj tu. Prajem ti veľa šťastných kilometrov.:)
31Jankal
15.04.09,11:29
dakujem. Idem vymeniť olej aj filter. A ostatné ešte neviem kedy.
Bionda
15.04.09,12:31
Brzdy tie hlavne :D aby si nezostala zaskočená, keď budeš potrebovať zabrzdiť :D
buchač
15.04.09,19:25
Pravidlá pri kúpe ojazdeného automobilu

Musíte dávať pozor na všetko a automobil radšej skontrolovať dva razy. Nezabudnite ani na kontrolu originality. Doviezť auto na vlastnú päsť sa nemusí vždy vyplatiť.
Ojazdené auto je stále výhodnejšie
Za predaj kradnutého automobilu je zodpovedný bazár
Kontroly originality brzdia prihlasovanie

Pri kúpe jazdeného vozidla treba dôkladne skontrolovat celý automobil vrátane podvozka.

Desatoro o kúpe ojazdeného vozidla

1. Ak je to možné, vyhnite sa kúpe od anonymnej súkromnej osoby
2. Uprednostnite kúpu cez autobazár alebo prostredníctvom oficiálneho dílera značky
3. Uprednostnite vozidlo, pri ktorom je možné ľahko vystopovať históriu
4. Uprednostnite vozidlo, ktoré malo jediného majiteľa
5. Požadujte lehotu, počas ktorej môžete auto bez dôvodu vrátiť
6. Lehotu využite na technickú kontrolu a pri drahších autách investujte aj do kontroly originality
7. Podrobne si preštudujte kúpnu zmluvu
8. Požadujete zapracovať do zmluvy zápis o technickom stave kupovaného vozidla, kde majiteľ musí uviesť všetky poruchy auta
9. V prípade, že v technickom preukaze je ako súčasný majiteľ uvedená iná osoba ako tá, s ktorou uzatvárate dohodu o kúpe auta, vyžiadajte si splnomocnenie na predaj auta
10. Trvajte na tom, aby zmluva obsahovala potvrdenie o tom, že vozidlo nepochádza z trestnej činnosti, nie je po ňom vyhlásené pátranie a nie je v čase kúpy v lízingu

Čo si všímať pri kúpe ojazdeného vozidla

Lakovanie
Vizuálna kontrola laku môže veľa napovedať o zatajení havárie. Na dobrom svetle si preto pozrite odtiene na jednotlivých dielcoch karosérie a ich častiach, ako aj vnútorné plochy. Odlišnosti napovedajú, že dielec karosérie nie je originálny alebo ho z dôvodu poškodenia opravili tmelením a lakovaním.

Karoséria
Dôsledne si prezrite línie karosérie, najmä strešné oblúky. Prejdite po nich rukami. Mali by byť hladké a rovnomerné. Ak sú narušené, je takmer isté, že vozidlo bolo vážne havarované. Skúška dverí a kapôt spočíva nielen v zistení, či sa dajú ľahko otvárať a zatvárať, ale aj v tom, či presne lícujú s ostatnými časťami karosérie.

Interiér
Stav interiéru môže veľa napovedať o starostlivosti majiteľa o vozidlo aj o spôsobe zaobchádzania s autom. Poškodené textílie, vysedené sedadlá, zošúchaný povrch volantu a radiacej páky, ale aj poškodené alebo podozrivo nové gumené kryty pedálov majú vyššiu vypovedaciu hodnotu ako deklarovaný stav najazdených kilometrov.

Palubná doska
Poškodenie palubnej dosky v oblasti airbagov vypovedá o vážnej havárii. Akékoľvek nerovnosti či snahy o opravu jednoznačne nasvedčujú, že airbagy sú s veľkou pravdepodobnosťou nefunkčné. Na nefunkčnosť airbagov upozorňuje nesprávna činnosť kontroliek. Kontrolné svetlá musia po otočení kľúča v spínacej skrinke zhasínať postupne.

Podvozok
Skontrolujte, či sa na podvozku nenachádzajú podozrivé zvary. Tie môžu svedčiť o tom, že vozidlo bolo zostavené z viacerých havarovaných áut. Od podvozku by sa nemali šíriť nijaké zvuky pripomínajúce nárazy kovových predmetov. Stav polosí preveríte postupným rozjazdom na kruhovej dráhe. Ak sú v poriadku, nemali by zvuky pripomínať preskakujúcu reťaz.

Tlmiče a brzdy
Funkčnosť tlmičov možno ľahko preveriť rozhojdaním auta. Po zatlačení na blatník v oblasti uchytenia tlmiča by sa vozidlo malo vracať pomalšie. Samotné tlmiče by mali byť suché, bez akýchkoľvek olejových škvŕn. Funkčnosť bŕzd preverte prudkým brzdením z vysokej rýchlosti. Akékoľvek vibrácie, neobvyklé zvuky či strata smerovej stability nasvedčujú, že niečo nie je v poriadku.

Motor a prevodovka
Motor by mal byť dokonale suchý bez známok netesností, ktoré sa prejavujú olejovými škvrnami. Mal by rýchlo naštartovať a na voľnobehu udržiavať rovnomerné otáčky. Výfukové plyny majú byť priehľadné. Dráhy prevodovky majú byť presné a páka sa má pohybovať ľahko. Ťažké radenie môže byť aj výsledkom nesprávnej činnosti spojky.

Riadenie a geometria
Skúste počas jazdy pustiť na rovnej trati volant. Ten by nemal vibrovať a vozidlo by malo pokračovať ďalej v rovnom smere, a to aj pri brzdení. Ak to tak nie je, môže ísť o zle nastavenú geometriu, zlé vyváženie kolies, poškodenie pneumatík, poškodenie náprav alebo bŕzd.

Elektrické zariadenia
Funkčnosť elektrických zariadení možno skontrolovať preverením všetkých exteriérových a interiérových svetiel, kontrolou činnosti ventilátora, prípadne centrálneho uzamykania a elektrického ovládania okien. Ak nie je batéria dostatočne dobíjaná, mala by vás o tom informovať kontrolka na prístrojovom paneli. Vozidlo by malo bez problémov štartovať.

Doviezť auto na vlastnú päsť je riziko

Okrem kúpy ojazdeného vozidla na Slovensku máte dnes možnosť nájsť si vysnívané auto aj v zahraničí. Európsky trh ponúka neporovnateľne väčší výber modelov ako slovenský. Nájsť si tak môžete presne to, čo hľadáte. Lenže až také ideálne to nie je. Doterajšia prax ukázala, že ak nemá záujemca o vozidlo dobre zmapovaný trh alebo známeho, ktorý mu auto predá a vybaví formality, býva individuálny dovoz rizikový a dokonca aj nevýhodný.

Auto cez dovozcu môže byť lacnejšie

Je dobré rozmyslieť si, či kúpiť ojazdené auto na vlastnú päsť alebo cez hromadného dovozcu. Dovoz cez profesionála má niekoľko výhod.

Tou základnou môže byť nižšia cena. Hromadný dovozca má prehľad o cenách a kupuje autá zväčša za lepšie ceny ako človek, ktorý berie jedno auto. Dokáže aj znížiť cenu za dopravu, keďže na návese odvezie viac áut súčasne.
Prostredníctvom špecialistu na dovoz sa vyhnete aj ďalším problémom. Napríklad vybavovaniu zložitých administratívnych úkonov a ušetríte čas tým, že nemusíte cestovať do zahraničia. Náklady s tým spojené nie sú práve zanedbateľné.

Dovozca ponúka a záruky

Máte aj viac záruk v prípade výskytu problémov, napríklad skrytých porúch a podobne. Solídne spoločnosti, ktoré sa venujú dovozu dlhodobo, majú vlastný majetok, ktorým môžu ručiť. To však, samozrejme, nevylučuje existenciu menej solídnych dovozcov.
Zákazník by sa mal preto v prípade neistoty dožadovať nejakých referencií. Napríklad kontaktov na ľudí, ktorí služby takejto spoločnosti využili. Osobný rozhovor môže byť veľmi užitočný. Hlavná zásada však je, aby ste sa vyhli ponukám tých spoločností, ktoré požadujú dopredu zálohu.

Požiadajte o prehliadku

Ak sa predsa len rozhodnete pre samostatný dovoz, dajte pred kúpou na inzerát prednosť veľkému zahraničnému predajcovi, ktorý ponúka nielen certifikáty konformity, ale aj ďalšie služby, napríklad odhlásenie auta, vybavenie prevoznej značky či poistenia. Ponúka aj záruku, že vozidlo nepochádza z trestnej činnosti a do istej miery právne zodpovedá aj za deklarovaný technický stav.
Tak či tak je najlepšou prevenciou požiadať predávajúceho o umožnenie technickej prehliadky vozidla. Bez tej auto nikdy nekupujte. Nikdy neuzatvárajte obchod v časovej tiesni. To je obľúbený trik tureckých bazáristov, ktorí prakticky ovládajú trh s jazdenými autami v západnej Európe.

Výhody individuálneho dovozu ojazdených vozidiel
+ širšia ponuka - zahraničný trh s ojazdenými vozidlami ponúka neporovnateľne väčší výber ako slovenské autobazáre
+ možnosť nájsť špecifický model - napríklad taký, ktorý sa na Slovensko nedovážal, alebo model so špeciálnou výbavou, farbou laku a podobne
+ možnosť nájsť lacnejšiu ponuku - najmä pri silnejúcom kurze slovenskej koruny
+ bohatšie vybavenie - zahraničné vozidlá, najmä nižších tried, majú zväčša bohatšie vybavenie ako tie, ktoré boli predané ako nové na Slovensku
+ prehľadný pôvod - vozidlá z vyspelých západoeurópskych krajín majú zväčša veľmi dobre zdokumentovanú históriu (servis, počet majiteľov...)
+ lepší technický stav - vozidlá z vyspelých krajín boli zväčša lepšie servisované a jazdili po kvalitnejších cestách

Nevýhody
- viac najazdených kilometrov - vozidlá z vyspelých západoeurópskych krajín majú zväčša viac najazdených kilometrov ako porovnateľné ročníky v slovenských bazároch
- nutnosť vycestovať - pri individuálnom dovoze sa nevyhnete vycestovaniu a s tým spojenými nákladmi
- byrokratický postup - nevyhnutnosť získať certifikát konformity, vyhotovenie prekladov úradných listín, poplatky, technická kontrola, emisná kontrola...
- cena za dopravu - na Slovensko
- problematické reklamácie - v prípade reklamácií technických chýb, ktoré boli zatajené, nastávajú komplikácie spôsobené vzdialenosťou, jazykovou bariérou a podobne
- riziko nelegálneho pôvodu - pri kúpe od súkromnej osoby, prípadne pri dovoze cez neserióznu firmu, hrozí aj riziko dovozu vozidla s nelegálnym pôvodom

Zdroj : Internet
rob999
17.04.09,19:35
Pravidlá pri kúpe ojazdeného automobilu

Musíte dávať pozor na všetko a automobil radšej skontrolovať dva razy. Nezabudnite ani na kontrolu originality. Doviezť auto na vlastnú päsť sa nemusí vždy vyplatiť.
Ojazdené auto je stále výhodnejšie
Za predaj kradnutého automobilu je zodpovedný bazár
Kontroly originality brzdia prihlasovanie

Pri kúpe jazdeného vozidla treba dôkladne skontrolovat celý automobil vrátane podvozka.

Desatoro o kúpe ojazdeného vozidla

1. Ak je to možné, vyhnite sa kúpe od anonymnej súkromnej osoby
2. Uprednostnite kúpu cez autobazár alebo prostredníctvom oficiálneho dílera značky
3. Uprednostnite vozidlo, pri ktorom je možné ľahko vystopovať históriu
4. Uprednostnite vozidlo, ktoré malo jediného majiteľa
5. Požadujte lehotu, počas ktorej môžete auto bez dôvodu vrátiť
6. Lehotu využite na technickú kontrolu a pri drahších autách investujte aj do kontroly originality
7. Podrobne si preštudujte kúpnu zmluvu
8. Požadujete zapracovať do zmluvy zápis o technickom stave kupovaného vozidla, kde majiteľ musí uviesť všetky poruchy auta
9. V prípade, že v technickom preukaze je ako súčasný majiteľ uvedená iná osoba ako tá, s ktorou uzatvárate dohodu o kúpe auta, vyžiadajte si splnomocnenie na predaj auta
10. Trvajte na tom, aby zmluva obsahovala potvrdenie o tom, že vozidlo nepochádza z trestnej činnosti, nie je po ňom vyhlásené pátranie a nie je v čase kúpy v lízingu

Čo si všímať pri kúpe ojazdeného vozidla

Lakovanie
Vizuálna kontrola laku môže veľa napovedať o zatajení havárie. Na dobrom svetle si preto pozrite odtiene na jednotlivých dielcoch karosérie a ich častiach, ako aj vnútorné plochy. Odlišnosti napovedajú, že dielec karosérie nie je originálny alebo ho z dôvodu poškodenia opravili tmelením a lakovaním.

Karoséria
Dôsledne si prezrite línie karosérie, najmä strešné oblúky. Prejdite po nich rukami. Mali by byť hladké a rovnomerné. Ak sú narušené, je takmer isté, že vozidlo bolo vážne havarované. Skúška dverí a kapôt spočíva nielen v zistení, či sa dajú ľahko otvárať a zatvárať, ale aj v tom, či presne lícujú s ostatnými časťami karosérie.

Interiér
Stav interiéru môže veľa napovedať o starostlivosti majiteľa o vozidlo aj o spôsobe zaobchádzania s autom. Poškodené textílie, vysedené sedadlá, zošúchaný povrch volantu a radiacej páky, ale aj poškodené alebo podozrivo nové gumené kryty pedálov majú vyššiu vypovedaciu hodnotu ako deklarovaný stav najazdených kilometrov.

Palubná doska
Poškodenie palubnej dosky v oblasti airbagov vypovedá o vážnej havárii. Akékoľvek nerovnosti či snahy o opravu jednoznačne nasvedčujú, že airbagy sú s veľkou pravdepodobnosťou nefunkčné. Na nefunkčnosť airbagov upozorňuje nesprávna činnosť kontroliek. Kontrolné svetlá musia po otočení kľúča v spínacej skrinke zhasínať postupne.

Podvozok
Skontrolujte, či sa na podvozku nenachádzajú podozrivé zvary. Tie môžu svedčiť o tom, že vozidlo bolo zostavené z viacerých havarovaných áut. Od podvozku by sa nemali šíriť nijaké zvuky pripomínajúce nárazy kovových predmetov. Stav polosí preveríte postupným rozjazdom na kruhovej dráhe. Ak sú v poriadku, nemali by zvuky pripomínať preskakujúcu reťaz.

Tlmiče a brzdy
Funkčnosť tlmičov možno ľahko preveriť rozhojdaním auta. Po zatlačení na blatník v oblasti uchytenia tlmiča by sa vozidlo malo vracať pomalšie. Samotné tlmiče by mali byť suché, bez akýchkoľvek olejových škvŕn. Funkčnosť bŕzd preverte prudkým brzdením z vysokej rýchlosti. Akékoľvek vibrácie, neobvyklé zvuky či strata smerovej stability nasvedčujú, že niečo nie je v poriadku.

Motor a prevodovka
Motor by mal byť dokonale suchý bez známok netesností, ktoré sa prejavujú olejovými škvrnami. Mal by rýchlo naštartovať a na voľnobehu udržiavať rovnomerné otáčky. Výfukové plyny majú byť priehľadné. Dráhy prevodovky majú byť presné a páka sa má pohybovať ľahko. Ťažké radenie môže byť aj výsledkom nesprávnej činnosti spojky.

Riadenie a geometria
Skúste počas jazdy pustiť na rovnej trati volant. Ten by nemal vibrovať a vozidlo by malo pokračovať ďalej v rovnom smere, a to aj pri brzdení. Ak to tak nie je, môže ísť o zle nastavenú geometriu, zlé vyváženie kolies, poškodenie pneumatík, poškodenie náprav alebo bŕzd.

Elektrické zariadenia
Funkčnosť elektrických zariadení možno skontrolovať preverením všetkých exteriérových a interiérových svetiel, kontrolou činnosti ventilátora, prípadne centrálneho uzamykania a elektrického ovládania okien. Ak nie je batéria dostatočne dobíjaná, mala by vás o tom informovať kontrolka na prístrojovom paneli. Vozidlo by malo bez problémov štartovať.

Doviezť auto na vlastnú päsť je riziko

Okrem kúpy ojazdeného vozidla na Slovensku máte dnes možnosť nájsť si vysnívané auto aj v zahraničí. Európsky trh ponúka neporovnateľne väčší výber modelov ako slovenský. Nájsť si tak môžete presne to, čo hľadáte. Lenže až také ideálne to nie je. Doterajšia prax ukázala, že ak nemá záujemca o vozidlo dobre zmapovaný trh alebo známeho, ktorý mu auto predá a vybaví formality, býva individuálny dovoz rizikový a dokonca aj nevýhodný.

Auto cez dovozcu môže byť lacnejšie

Je dobré rozmyslieť si, či kúpiť ojazdené auto na vlastnú päsť alebo cez hromadného dovozcu. Dovoz cez profesionála má niekoľko výhod.

Tou základnou môže byť nižšia cena. Hromadný dovozca má prehľad o cenách a kupuje autá zväčša za lepšie ceny ako človek, ktorý berie jedno auto. Dokáže aj znížiť cenu za dopravu, keďže na návese odvezie viac áut súčasne.
Prostredníctvom špecialistu na dovoz sa vyhnete aj ďalším problémom. Napríklad vybavovaniu zložitých administratívnych úkonov a ušetríte čas tým, že nemusíte cestovať do zahraničia. Náklady s tým spojené nie sú práve zanedbateľné.

Dovozca ponúka a záruky

Máte aj viac záruk v prípade výskytu problémov, napríklad skrytých porúch a podobne. Solídne spoločnosti, ktoré sa venujú dovozu dlhodobo, majú vlastný majetok, ktorým môžu ručiť. To však, samozrejme, nevylučuje existenciu menej solídnych dovozcov.
Zákazník by sa mal preto v prípade neistoty dožadovať nejakých referencií. Napríklad kontaktov na ľudí, ktorí služby takejto spoločnosti využili. Osobný rozhovor môže byť veľmi užitočný. Hlavná zásada však je, aby ste sa vyhli ponukám tých spoločností, ktoré požadujú dopredu zálohu.

Požiadajte o prehliadku

Ak sa predsa len rozhodnete pre samostatný dovoz, dajte pred kúpou na inzerát prednosť veľkému zahraničnému predajcovi, ktorý ponúka nielen certifikáty konformity, ale aj ďalšie služby, napríklad odhlásenie auta, vybavenie prevoznej značky či poistenia. Ponúka aj záruku, že vozidlo nepochádza z trestnej činnosti a do istej miery právne zodpovedá aj za deklarovaný technický stav.
Tak či tak je najlepšou prevenciou požiadať predávajúceho o umožnenie technickej prehliadky vozidla. Bez tej auto nikdy nekupujte. Nikdy neuzatvárajte obchod v časovej tiesni. To je obľúbený trik tureckých bazáristov, ktorí prakticky ovládajú trh s jazdenými autami v západnej Európe.

Výhody individuálneho dovozu ojazdených vozidiel
+ širšia ponuka - zahraničný trh s ojazdenými vozidlami ponúka neporovnateľne väčší výber ako slovenské autobazáre
+ možnosť nájsť špecifický model - napríklad taký, ktorý sa na Slovensko nedovážal, alebo model so špeciálnou výbavou, farbou laku a podobne
+ možnosť nájsť lacnejšiu ponuku - najmä pri silnejúcom kurze slovenskej koruny
+ bohatšie vybavenie - zahraničné vozidlá, najmä nižších tried, majú zväčša bohatšie vybavenie ako tie, ktoré boli predané ako nové na Slovensku
+ prehľadný pôvod - vozidlá z vyspelých západoeurópskych krajín majú zväčša veľmi dobre zdokumentovanú históriu (servis, počet majiteľov...)
+ lepší technický stav - vozidlá z vyspelých krajín boli zväčša lepšie servisované a jazdili po kvalitnejších cestách

Nevýhody
- viac najazdených kilometrov - vozidlá z vyspelých západoeurópskych krajín majú zväčša viac najazdených kilometrov ako porovnateľné ročníky v slovenských bazároch
- nutnosť vycestovať - pri individuálnom dovoze sa nevyhnete vycestovaniu a s tým spojenými nákladmi
- byrokratický postup - nevyhnutnosť získať certifikát konformity, vyhotovenie prekladov úradných listín, poplatky, technická kontrola, emisná kontrola...
- cena za dopravu - na Slovensko
- problematické reklamácie - v prípade reklamácií technických chýb, ktoré boli zatajené, nastávajú komplikácie spôsobené vzdialenosťou, jazykovou bariérou a podobne
- riziko nelegálneho pôvodu - pri kúpe od súkromnej osoby, prípadne pri dovoze cez neserióznu firmu, hrozí aj riziko dovozu vozidla s nelegálnym pôvodom

Zdroj : Internet


No toto všetko je super, ale keď sme my odišli od témy, tak ty si od nej na tisíce kilometrov vzdialený.
2000 €

tzn. za 2000 € kúp hocičo, aj tak to budeš musieť skoro vymeniť. Obúchaj, nauč a predaj za 1000.
buchač
18.04.09,17:38
No toto všetko je super, ale keď sme my odišli od témy, tak ty si od nej na tisíce kilometrov vzdialený.
2000 €

tzn. za 2000 € kúp hocičo, aj tak to budeš musieť skoro vymeniť. Obúchaj, nauč a predaj za 1000.

Téma bola zadaná :

Ahojte, viete mi dat nejake tipy na auto, ktore si chcem kupit v lete - robim si soferak a auto budem potrebovat tak na kazdodennu dopravu do prace, co je cca 25km po dialnici z mesta do mesta a sem tam s dietatom niekam, ziadne dialavy ani nic, proste jednoduche a spolahlive auto...na zaciatok ale urcite jazdene, a investicia by mala byt okolo 2000 eur...Vdaka!!

ČIŽE :

1.Po návrate a prelúskaní komplet témy ma zaujalo nasledovné ....

2.Na Slovensku po lovensky

nejake tipy na auto,
- nie je tip ako typ
...dajte mi nejaké tipy na typy vozidiel .......asi vyznie lepšie význam vety ?

3.
http://www.porada.sk/1007934-post16.html - bubo236ale aké ?


rob999Karida, GOLF ktorý mi ukradli stál pod oknom, druhý golf v poradí ktorý skoro ukradli
GOLF - auto ?
golf - hru ? Vám ukradli spred domu , mini alebo 9 - jamkový ?;)


Filip Glasanajlepšie je podľa mňa kúpiť auto z rodiny od kamaráta a podobne tak, že viem že celý čas na ňom od jazdil.
Nikdy v živote !!!!!!!!

4.Dúfam , že si sa vrátil z cesty späť / ..těch tisíc mil,těch tisíc mil.. - W.Matuška / , nakoľko si nepochopil , že záleží aj na tom , ako si vyberáš auto a nielen akú značku a typ výrobcu .
A čo je najpodstatnejšie , že si nepochopil , čo som chcel príspevkom naznačiť .
Že všetko podstatné z viacerých iných príspevkov som ja zhrnul do jedného .

5.
Preto jazdí toľko žien na offroadoch, lebo vozia naše deti. Tak je to i v našej rodine. Nepíšem to pre vyvyšovanie sa nad niekým, ale treba uvažovať vždy nad tým že na cestách jazdia neuveriteľní hazardéri a ty si vozíš to najdrahšie pre teba čo máš.Ja len dúfam , že taká šoférka v tereňáku , čo vezie svoje najdrahšie , nenapáli do mňa , sediac za volantom v jednej ruke cigu , v druhej kávu a plecom pridržiava mobil . Mal som možnosť vidieť :eek::eek::eek:

P.S.:Neviem prečo si sa obul do mňa , viď nasledujúce bez reakcií .....
Sorry za prudkosť príspevku , ale ja som už raz taký ....:cool:


ale na zaciatok nieco jednoduche a spolahlive. Preto sa aj pytam, ako zena nie som az tak znala v tomto obore, a nechcem zas kupovat smejd

Ak kupuješ ojazdené, nevieš čo sa v ňom skrýva. Často to bývajú opravené búračky. Veď to poznáš, každý chce zarobiť... Ale treba mať zasa aj šťastie a nejakého odborníka - mechanika so sebou, aby to obhliadol "odbornejším" okom.

no toto bude asi jedno, lebo skutočný stav najazdených km sa len ťažko dozvieš.
U nás je to národný šport - stočiť tachometer minimálne o polovicu pred predajom.

takze lepsie je kupi ho cez znameho ako bazar? Alebo ak pojdem s niekym kto sa vyzna, da sa to odhalit? Ci ani moc nie?

Ak sa to so stáčaním kilometrov prehnalo, dá sa to zistiť, pretože potom je nesúlad medzi "najazdenými" kilometrami a stavom vozidla. Treba si všímať napr.: ošúchaný volant, alebo pedále atď.
Ten čo sa v tom vyzná, vie na čo sa má pri kúpe zamerať.
Karida
05.05.09,13:36
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D dobreeeeee, som sa dávno tak nepobavila :D:D:D
Taserda
09.05.09,13:06
Za 2000 E si kúp Punto.Nech Ti ho niekto vyskúša na zlej ceste ,najlepšie niekto čo také auto má,prezrie podlahu a motor daj prezrieť v hocktorom servise kde robia emisiu.Značkové servisy sú trošku drahšie.
Hansa
19.05.09,10:33
Ak môžete, pridajte názor:

- začiatočník - čerstvý šofér - chce používať Renault Scénic 1,9 dTi /myslí sa tým cesta do práce, na nákupy, na výlety/?

Nie som odborník - no to číslo 1,9 dTi je dúfam správne?!
Hansa
20.05.09,04:54
Ak môžete, pridajte názor:

- začiatočník - čerstvý šofér - chce používať Renault Scénic 1,9 dTi /myslí sa tým cesta do práce, na nákupy, na výlety/?

Nie som odborník - no to číslo 1,9 dTi je dúfam správne?!


Posúvam...
Karida
23.05.09,13:39
A čo Citroen Saxo - máte niekto skúsenosť?? Ešte to som našla v tej cene, samo jazdené...:)
misomiso
23.05.09,14:29
A čo Citroen Saxo - máte niekto skúsenosť?? Ešte to som našla v tej cene, samo jazdené...:)

Radsej by som si kupil http://www.autovia.sk/autobazar/citroen-xantia-2-0i-16v-sx-582574
misomiso
23.05.09,14:37
Bionda
27.05.09,12:56
a čo takto Kia Piccanto ? :)
buchač
27.05.09,14:09
Laco-monter
16.12.09,09:28
jednoznacne Daewoo Lanos alebo Nubira su velmi dobre najme na LPG,je to jazdenie ako vino a samozrejme velmi lacne...

Felicia nie je auto pre zeny ale pre kulturistov (!) ,hlavne pri manevrovani na parkovisku.

lenze netreba zabudat na udrzbu,nové Lanosy si kupovali hlavne zeny,lebo nebolo treba robit ziadnu udrzbu
pisem o tom preto,lebo auto za 2000€ uz ma nieco za sebou ale ak sa na nom vymenie vsetky diely,ktore je potrebne po urcitom pocte najazdenych km vymenit,tak auticko moze dalsich 5 rokov sluzit.
Inak ak si niekto mysli,ze si kupi auto za 2000€ a nebude musiet na nom nic menit,je naivny.