anka
08.07.05,14:13
Mozem zamestnanca, ktory robi vo firme na TPP+DOVP v mesacnom vykaze-prilohe pre SP uviest v jednom riadku, alebo je potrebne rozdelit TPP a DOVP?
brm
08.07.05,12:17
má dve osobné čísla? rozdeľ to...z každého sú iné odvody...ľahšie to skontrolluješ...a hlavne za päť rokov pri dákej kontrole to oceníš...
Janka6685
08.07.05,12:20
Na porade som sa v iných témach dozvedela, že sa to má rozpisovať do dvoch riadkov, ako keby to boli dvaja zamestnanci, lebo sú to dva rozdielne zmluvy.
anka
08.07.05,12:32
To znamená, ze mam robit aj 2 vyplatne pasky?
Paula
08.07.05,12:35
Áno, dve výpl.pásky :)
Pretože tie dve výplaty ti bude inak rátať - z DOVP len daň a úrazové poistenie za zamestnávateľa.
brm
08.07.05,14:39
To znamená, ze mam robit aj 2 vyplatne pasky?áno, rozhodne je to najmä v tvojom záujme...
Denda
10.07.05,08:26
Áno, dve výpl.pásky :)
Pretože tie dve výplaty ti bude inak rátať - z DOVP len daň a úrazové poistenie za zamestnávateľa.
Nesúhlasím!
1.v zákone o dani z príjmov sa v par.39 okrem iného píše, že mzdový list musí na daňové účely obsahovať za každý kalendárny mesiac úhrn vyplatených zdaniteľných miezd bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie a zároveň vystaviť doklad o súhrnných údajoch podľa par.39 ost.2.
2. v tomto prípade by bola nesprávne vypočítaná daň zo závislej činnnosti po uplatnení odpočítateľnej položky.
Jozef Mihál
10.07.05,08:34
S tými dvomi výpl.páskami by som bol opatrný - vie Váš soft na účely výpočtu dane "zlúčiť" údaje takýchto "dvoch zamestnancov" dohromady?
brm
10.07.05,17:36
Nesúhlasím!
1.v zákone o dani z príjmov sa v par.39 okrem iného píše, že mzdový list musí na daňové účely obsahovať za každý kalendárny mesiac úhrn vyplatených zdaniteľných miezd bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie a zároveň vystaviť doklad o súhrnných údajoch podľa par.39 ost.2.
2. v tomto prípade by bola nesprávne vypočítaná daň zo závislej činnnosti po uplatnení odpočítateľnej položky.no neviem...ale predsa vyhlásenie k odpočtu ...máš podpísané u pravného pomeru,nie u dohody...a koniec koncov, existuje ešte ročné zúčtovanie dane...
ondrejvla
10.07.05,19:28
Nie som mzdový účtovník, ale súhlasila by som s Karkulkou. Na konci roku si požiada zamestnanec o RZD - s daňového hľadiska to bude vyrovnané. Neviem, či existuje soft, v ktorom by bolo možné zamestnancovi urobiť mzdu z TPP a aj z DoVP na jednu pásku? Keď sme robili mzdy ručne, tam viem, že to bolo možné, ale takto...?

Áno zamestnanec má dve pásky v tomto prípade a nemôže ich mať? - veď na výkaze pre SP na jednom má 30 dní a na druhom napr. 8, potom by sa mu muselo uviesť 38 dní, no a samozrejme, že by nesedeli ani odvody pre ÚP. Neviem, je to len moja úvaha, ešte som sa nestretla s tým, aby som v softe spracovala jednému zamestnancovi aj mzdu z TPP aj DoVP. Ale viem si predstaviť pracovníčku SP, ktorá by mi poslala predvolanie s tým, že som nesprávne vyplnila výkaz!
Ja odporúčam zavolať na SP a spýtať sa, čo v takomto prípade. Ale, veď ja som už celá domotaná, no ale myslím si, že mám pravdu, či nie?
ondrejvla
11.07.05,05:35
Áno, existuje.;)
Hm, ako si sa rozpísal! Načo tak veľa?
Denda
11.07.05,05:49
no neviem...ale predsa vyhlásenie k odpočtu ...máš podpísané u pravného pomeru,nie u dohody...a koniec koncov, existuje ešte ročné zúčtovanie dane...
V mesiaci nemôžem deliť zamestnancovi u jedného zamestnávateľa príjem na dohodu a príjem na pracovnú zmluvu, pretože zákon o dani z príjmov nedelí príjem podľa typu zmluvy. V par.35 odst.1 zákona o dani z príjmu sa hovorí, že zamestnávateľ vyberie preddavok na daň z úhrnu zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za kalendárny mesiac.
Vyhlásenie sa podpisuje na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Základ dane je v tomto prípade jeho celkový príjem v mesiaci po odpočítaní poistného. Vyhlásenie mám podpísané k príjmu u zamestnávateľa, t.j. súhrnu všetkých príjmov teda k PP aj dohode.
Jozef Mihál
11.07.05,05:58
...súhlasím s Dendou a nesúhlasím s karkulkou ani Vlastičkou. Z pohľadu daňového ide o jedného zamestnanca, aj keď má u toho istého zamestnávateľa 3 pracovné zmluvy a 4 dohody súčasne.
brm
11.07.05,06:03
...súhlasím s Dendou a nesúhlasím s karkulkou ani Vlastičkou. Z pohľadu daňového ide o jedného zamestnanca, aj keď má u toho istého zamestnávateľa 3 pracovné zmluvy a 4 dohody súčasne.ok, beriem...ja len vychádzam s vlastnej skúsenosti s daňovým úradom Ba I....tiež mám soft ktorý mi dokáže robiť pod jedným osobným číslom aj hlavný pracovný pomer aj dohodu, ale....skrátka mi to bolo vytknuté...tak to rozpisujem
anka
11.07.05,06:07
Takze mam vo vykaze pre SP uvadzat jedneho zamestnanca len v jednej kolonke?
Jozef Mihál
11.07.05,06:15
pardon, omylom som stlačil "Súhlasím" a už sa to nedá zobrať späť.

Vlastne som sa ešte nevyjadril k samotnej téme. Takže.

Na stretnutí SW-istov v SP-ni dňa 7.4.2005 padla aj otázka, čo s človekom, ktorý okrem prac.pomeru má aj dohodu.

Pamätám si, na to, že:
- prihlasovať, odhlasovať treba osobitne prac.pomer a osobitne dohodu
- uvádzať na výkaz by sa asi malo osobitne - týmto nie som si istý, neviem to nájsť v poznámkach
- ak na dohodu nemá v nejakom mesiaci príjem - možno ho na výkaz uviesť s nulami alebo neuviesť vôbec - SP-ni je to jedno.
Denda
11.07.05,06:54
Skúsim navoliť situáciu.
Príklad: príjem 6500,-/pracovná zmluva/ a príjem 2000,-/dohoda/ u jedného zamestnanca.
Pri správnom nadefinovaní položiek mi na prílohe vykázalo:
VZ 6500,- pre NP,SP,SDS,IP a PvN.
VZ 8500,- pre UP.
Je v tom nejaký problém pri vykazovaní v SP?
Potom by bol problém napr. aj pri vymeriavacích základoch, ktoré prevyšujú maximum, ale na UP idú v celkovej výške.
Prepáčte, ale ináč to neviem popísať. Dúfam, že skratky sú jasné.
Porušujem týmto niečo, že ho neprihlásim ako dohodára.
A ak mám zamestnanca, ktorý má zároveň aj pracovný pomer na kratší prac.čas, tak ho mám tiež prihlasovať zvlásť? Takisto má 2 zmluvy.
kvet
11.07.05,06:55
Ja vykazujem zamestnanca, ktorý je v pracovnom pomere a zároveň vykonáva prácu na dohodu o vykonaní práce u toho istého zamestnávateľa na dvoch riadkoch, ale mzda je spracovaná v "úhrne" z obidvoch činností, teda jedna výplatná páska. Treba vychádzať zo skutočnosti, že aj v sociálnej poisťovni je takýto zamestnanec prihlásený dvakrát u jedného zamestnávateľa. Mám aj zamestnanca, ktorý má uzavreté dva pracovné pomery u toho istého zamestnávateľa, je dvakrát prihlásený do sociálnej poisťovne a vo výkaze ho uvádzam tiež na dvoch riadkoch (tento postup mám to potvrdený aj zo Sociálnej poisťovne-ústredia).
relisys
11.07.05,07:34
pardon, omylom som stlačil "Súhlasím" a už sa to nedá zobrať späť.

Vlastne som sa ešte nevyjadril k samotnej téme. Takže.

Na stretnutí SW-istov v SP-ni dňa 7.4.2005 padla aj otázka, čo s človekom, ktorý okrem prac.pomeru má aj dohodu.

Pamätám si, na to, že:
- prihlasovať, odhlasovať treba osobitne prac.pomer a osobitne dohodu
- uvádzať na výkaz by sa asi malo osobitne - týmto nie som si istý, neviem to nájsť v poznámkach
- ak na dohodu nemá v nejakom mesiaci príjem - možno ho na výkaz uviesť s nulami alebo neuviesť vôbec - SP-ni je to jedno.
Dobrý deň,
Sociálna poisťovňa predsa podľa nových predpisov vyžaduje oznamovanie začatia a ukončenia pracovného pomeru alebo DoVP v deň nástupu do zamestnania, to zanemná, že pracovník ktorý je prihlásený na úrade ako DoVP musí mať príjem-inak načo je prihlásený. Dohoda o vykonaní práce je na určitú činnosť a nemôže byť na celý rok platná.
Pracovník ktorý má pracovnú zmluvu na určitú činnosť dostáva za to odmenu a potom
má u toho istého zamestnávateľa uzavretú DoVP ale už na inú činnosť, a ten istý pracovník môže mať uzavretú DoVP u iného zamestnávateľa podľa mňa mal by mať tri výplatné pásky aj evidencia o mzdách je priehladnejšia a vykonáva sa ročné zúčtovanie dane kde sa vysporiada ročná daň.
Dúfam,že sa nemýlim.
Denda
11.07.05,07:55
Ja vykazujem zamestnanca, ktorý je v pracovnom pomere a zároveň vykonáva prácu na dohodu o vykonaní práce u toho istého zamestnávateľa na dvoch riadkoch, ale mzda je spracovaná v "úhrne" z obidvoch činností, teda jedna výplatná páska. Treba vychádzať zo skutočnosti, že aj v sociálnej poisťovni je takýto zamestnanec prihlásený dvakrát u jedného zamestnávateľa. Mám aj zamestnanca, ktorý má uzavreté dva pracovné pomery u toho istého zamestnávateľa, je dvakrát prihlásený do sociálnej poisťovne a vo výkaze ho uvádzam tiež na dvoch riadkoch (tento postup mám to potvrdený aj zo Sociálnej poisťovne-ústredia).Toto ti robí v prílohe program?
kvet
11.07.05,08:19
Áno, ak zadám zamestnanca napr. 2 x s tým istým osobným číslom, ale iným druhom činnosti ( raz pracovný pomer a druhý DVP) program vypočítava príjem v úhrne na jednej páske (na páske je len poznámka "príjem z vedľajšej činnosti" a tam je uvedená odmena (brutto) za DVP) a v prílohe k výkazu SP je zamestnanec uvedený v dvoch riadkoch, prvý riadok VZ a odvody za pracovný pomer a druhý riadok VZ a odvod za DVP - úrazové poistenie.