Karida
28.03.09,21:35
Vie mi niekto poradiť - podávala som si DP - som živnostník od 07/08 - a v kolonke o daňovom bonuse na dieťa som sa zasekla - mám dcéru 3,5 ročnú, chcela som si na ňu uplatniť bonus, no uplatnil si ho jej otec, z kt. spolu nežijeme, on je zamestnany na HPP,tam mu 555Sk dávali každý mesiac spolu s výplatou, dieťa je zverené do mojej starostlivosti. Môj príjem za r. 2008 bol 105.000. Má na DB vôbec nárok on? Ak bz som si ho chcela uplatniť za rok 2009, ako mám postupovať ak on nie je ochotný to riešiť? Dˇakujem
mzdarka renca
28.03.09,22:59
Vie mi niekto poradiť - podávala som si DP - som živnostník od 07/08 - a v kolonke o daňovom bonuse na dieťa som sa zasekla - mám dcéru 3,5 ročnú, chcela som si na ňu uplatniť bonus, no uplatnil si ho jej otec, z kt. spolu nežijeme, on je zamestnany na HPP,tam mu 555Sk dávali každý mesiac spolu s výplatou, dieťa je zverené do mojej starostlivosti. Môj príjem za r. 2008 bol 105.000. Má na DB vôbec nárok on? Ak bz som si ho chcela uplatniť za rok 2009, ako mám postupovať ak on nie je ochotný to riešiť? Dˇakujem

Na DB máš nárok v prvom rade ty, ako matka. V tvojom prípade, ako píšeš, že dieťa je zverené do tvojej starostlivosti, tak otec nemá nárok na DB, viď citáciu zo Zákona o dani z príjmu § 33, odst. 1 a 4. Ak si ho otec uplatňoval, tak je povinný buď v rámci RZD, alebo DP za rok 2008 vrátiť celý, resp. časť od kedy nežije s vami v jednej domácnosti, alebo od času, kedy dieťa bolo zverené do tvojej starostlivosti. Že to on nechce riešiť, je jeho problém. Ak chce mať problémy z DÚ, nech si ho uplatňuje "veselo" ďalej. Možno sa raz zobudí a bude musieť vrátiť neprávom uplatnený DB aj s penálmi.

§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 822Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
Karida
29.03.09,11:36
Juuj, ďakujem moc, ste ma potešili, zajtra idem na DU, tak to tam spomeniem a dúfam, že s tým niečo urobia. (Otec dieťaťa s nami nikdy nežil v jednej domácnosti, proste kým som študovala tak to šikovne využil. Zverená do mojej starostlivosti je od októbra 2007).
veronikasad
29.03.09,11:37
Vie mi niekto poradiť - podávala som si DP - som živnostník od 07/08 - a v kolonke o daňovom bonuse na dieťa som sa zasekla - mám dcéru 3,5 ročnú, chcela som si na ňu uplatniť bonus, no uplatnil si ho jej otec, z kt. spolu nežijeme, on je zamestnany na HPP,tam mu 555Sk dávali každý mesiac spolu s výplatou, dieťa je zverené do mojej starostlivosti. Môj príjem za r. 2008 bol 105.000. Má na DB vôbec nárok on? Ak bz som si ho chcela uplatniť za rok 2009, ako mám postupovať ak on nie je ochotný to riešiť? Dˇakujem
Požiadaj manželovho zamestnávatela o zastavenie výplaty daňového bonusu z dôvodu neoprávnenej výplaty - dieťa nežije s manželom v spoločnej domácnosti.
veronikasad
29.03.09,11:40
Juuj, ďakujem moc, ste ma potešili, zajtra idem na DU, tak to tam spomeniem a dúfam, že s tým niečo urobia. (Otec dieťaťa s nami nikdy nežil v jednej domácnosti, proste kým som študovala tak to šikovne využil. Zverená do mojej starostlivosti je od októbra 2007).
Pokial sa týka roku 2008, na DB ti vznikol nárok. Ak by si si ho chcela uplatniť, pošli spolu so svojim DP na DU oznámenie, že DB si neoprávnene uplatňoval otec dieťaťa, ktorý s ním nežije v spoločnej domácnosti, môžeš priložiť kopiu rozhodnutia súdu. DU vyzve otca dieťaťa na vrátenie DB. Nezabudni uviesť rodné číslo, meno a adresu otca dieťaťa - poberateľa DB.
dopravca
29.03.09,12:22
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 822Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


Dobre tomu rozumiem, že ak SZČO mal síce príjem vyšší ako 6nás. MZ, ale mal vyššie výdavky ako príjmy, nemá nárok na DB? Ďakujem
Anja111
29.03.09,12:26
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 822Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


Dobre tomu rozumiem, že ak SZČO mal síce príjem vyšší ako 6nás. MZ, ale mal vyššie výdavky ako príjmy, nemá nárok na DB? Ďakujem
Áno...
mzdarka renca
29.03.09,12:26
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 822Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


Dobre tomu rozumiem, že ak SZČO mal síce príjem vyšší ako 6nás. MZ, ale mal vyššie výdavky ako príjmy, nemá nárok na DB? Ďakujem

chápeš to dobre, nárok na DB nemá. musí mať kladný základ dane
srska
29.03.09,14:01
A keď je takýto prípad?
úhrn čiastk. základov dane.................=236043
uplat. čiast.strata z r.2007................=137546
----------------------------------------------------------
ZD=98497
zníženie ZD § 11 na daňovníka...............-98496
ZD= 1
+dieťa je študentom SŠ má nárok na bonus?
Tweety
29.03.09,14:05
A keď je takýto prípad?
úhrn čiastk. základov dane.................=236043
uplat. čiast.strata z r.2007................=137546
----------------------------------------------------------
ZD=98497
zníženie ZD § 11 na daňovníka...............-98496
ZD= 1
+dieťa je študentom SŠ má nárok na bonus?
Áno, má, podmienku, že vykazuje ZD splnil , samozrejme musí ísť ešte aj o spoločnú domácnosť s dieťaťom.
srska
29.03.09,14:11
Tweety ďakujem za odpoveď. K DP treba priložiť potvrdenie o návšteve SŠ alebo stačí doložiť pri kontrole?
Tweety
29.03.09,14:11
Tweety ďakujem za odpoveď. K DP treba priložiť potvrdenie o návšteve SŠ alebo stačí doložiť pri kontrole?
K DP priložíš kópiu RL aj potvrdenia o návšteve školy.
srska
29.03.09,14:27
Tweety aj v tom prípade keď si daňovník uplatnil na odpočet časť straty napr. tých 137546,- Sk zcelkovej straty 400000 z roku 2007?
Tweety
29.03.09,14:28
Tweety aj v tom prípade keď si daňovník uplatnil na odpočet časť straty napr. tých 137546,- Sk zcelkovej straty 400000 z roku 2007?
Áno.
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 822 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
MilanVTU
22.02.10,09:17
Tweety ďakujem za odpoveď. K DP treba priložiť potvrdenie o návšteve SŠ alebo stačí doložiť pri kontrole?

Chcel by som sa spýtať. Ak dieťa študuje v zahraničí, potrebujem doložiť zamestnávateľovi originály potvrdenia, že je škola ekvivalentná a potvrdenia o návšteve školy preložené do slovenského jazyka, či stačí iba kópie?

Ďakujem za odpoveď