majkla
29.03.09,06:52
Dobry den,chcela by som poradit,mame vo vchode susiaren a pracovnu.Susiaren uz je v prenajme a pracovna sluzila ako spolocny odkladaci priestor.Jeden z najomnikov ju chce ale do prenajmu.Vsetci najomnici vchodu okrem 2 mu to podpisali.Takze si vymenil zamok.Tí dvaja,cize ja a este jedna mlada rodinka sme nesuhlasili,pretoze mame male deti a priestor sluzil na odkladanie kociarov-ktore nemame v byte kde skladovat.Da sa nejako proti tomu bojovat,alebo nemame sancu,ked suhlasila nadpolovicna cast najomnikov vchodu.
Mária27
29.03.09,07:37
Mohli ste sa obrátiť na súd, váš dôvod je dosť závažný.

§ 14 zák. 182/93
(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká.
majkii
29.03.09,08:59
Dobry den,chcela by som poradit,mame vo vchode susiaren a pracovnu.Susiaren uz je v prenajme a pracovna sluzila ako spolocny odkladaci priestor.Jeden z najomnikov ju chce ale do prenajmu.Vsetci najomnici vchodu okrem 2 mu to podpisali.Takze si vymenil zamok.Tí dvaja,cize ja a este jedna mlada rodinka sme nesuhlasili,pretoze mame male deti a priestor sluzil na odkladanie kociarov-ktore nemame v byte kde skladovat.Da sa nejako proti tomu bojovat,alebo nemame sancu,ked suhlasila nadpolovicna cast najomnikov vchodu.

Takže, ak dotyčný pán si obehal susedov vo vchode a dal im podpísať súhlas s prenájmom, je takýto súhlas neplatný, pretože vlastníci môžu rozhodovať len na schôdzi vlastníkov resp. zhromaždení. Takúto "podpisovú akciu" nemožno považovať ani za písomné hlasovanie.
Ďalšou vecou je, že nestačí obehať susedov jedného vchodu, lebo tu ide o spoločné priestoru celého domu ne len jedného vchodu. Aj vlastníci iných vchodov sú podielovými spoluvlastníkmi spoločných priestorov a teda majú právo vlastníkov rozhodovať o spoločných veciach. Treba povedať aj to, že príjem z prenájmu je v prospech FPUaO domu.

Ako prvé by som sa teda obrátil na správcu alebo predsedu s upozornením, že prenájom bude neplatný, pretože nebol udelený súhlas vlastníkov v súlade s §14 ods.1), s tým, že nezákonným spôsobom prenajaté priestory Vám budú brániť v riadnom užívaní týchto prestorov.

Doplnenie
Aha, až teraz som si všimol, že nejde o vlastníkov ale o nájomcov, čiže tu platia trochu iné pravidlá. Nájom sa riadi ustanoveniami obč. zákonníka. Treba si pozreť nájomnú zmluvu, či tam nemáte upravené vzťahy k užívaniu spoločných priestorov. Totiž ani prenajímateľ ako vlastník (napr. SBD alebo obec) nemôže jednostranne zmeniť časť nájomnej zmluvy ohľadom užívania spoločných priestorov, tým, že prenajme inej osobe priestory, ktoré sú súčasťou nájomnej zmluvy. V tom prípade treba upozorniť prenajímateľa, že koná v rozpore s nájomnou zmluvou.
majkla
29.03.09,14:32
A keby som sa odvolala,že hlasovanie bolo neplatne, spravca by zvolal zhromaždenie, a nadpolovična väčšina by suhlasila,tak nemam šancu?/Ide o vlasnikov,zle som sa vyjadrila/
majkla
29.03.09,14:33
Ja som sa to dozvedela len od susedov, že je to už v prenajme,takže od kedy ani neviem.Podpisovanie bolo asi pred mesiacom, a ja som sa len vyjadrila že nesuhlasím.
Mária27
29.03.09,14:52
Ak si nebola pri hlasovaní, môžeš sa ohradiť do troch mesiacov. Správca nemohol priestor prenajať, ak za to nehlasovala nadpolovičná väčšina vlastníkov v dome. Odporúčam zistiť skutočnosti u správcu.

§ 14
(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.
Chobot
29.03.09,20:25
Takže, ak dotyčný pán si obehal susedov vo vchode a dal im podpísať súhlas s prenájmom, je takýto súhlas neplatný, pretože vlastníci môžu rozhodovať len na schôdzi vlastníkov resp. zhromaždení. Takúto "podpisovú akciu" nemožno považovať ani za písomné hlasovanie.
Ďalšou vecou je, že nestačí obehať susedov jedného vchodu, lebo tu ide o spoločné priestoru celého domu ne len jedného vchodu. Aj vlastníci iných vchodov sú podielovými spoluvlastníkmi spoločných priestorov a teda majú právo vlastníkov rozhodovať o spoločných veciach. Treba povedať aj to, že príjem z prenájmu je v prospech FPUaO domu.

Ako prvé by som sa teda obrátil na správcu alebo predsedu s upozornením, že prenájom bude neplatný, pretože nebol udelený súhlas vlastníkov v súlade s §14 ods.1), s tým, že nezákonným spôsobom prenajaté priestory Vám budú brániť v riadnom užívaní týchto prestorov.

Doplnenie
Aha, až teraz som si všimol, že nejde o vlastníkov ale o nájomcov, čiže tu platia trochu iné pravidlá. Nájom sa riadi ustanoveniami obč. zákonníka. Treba si pozreť nájomnú zmluvu, či tam nemáte upravené vzťahy k užívaniu spoločných priestorov. Totiž ani prenajímateľ ako vlastník (napr. SBD alebo obec) nemôže jednostranne zmeniť časť nájomnej zmluvy ohľadom užívania spoločných priestorov, tým, že prenajme inej osobe priestory, ktoré sú súčasťou nájomnej zmluvy. V tom prípade treba upozorniť prenajímateľa, že koná v rozpore s nájomnou zmluvou.

O prenájme spoločných priestoroch nemusia hlasovať iba na schôdzi, zákon o byt. a nebytových priestoroch umožňuje v § 14 ods. 6 aj písomné hlasovanie:

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

Takže je možné, že hlasovanie bolo platné.

Skôr, než snažiť sa urobiť hlasovanie neplatným, by som to riešil formou, ako navrhla Mária27 - súdnou cestou sa snažiť dosiahnuť zrušenie rozhodnutia. Hlavným argumentom by pritom bolo, že kvôli malým deťom potrebujete odkladací spoločný priestor a iný k dispozícii nie je.
majkii
29.03.09,22:37
[/I][/COLOR] Takže je možné, že hlasovanie bolo platné.

Skôr, než snažiť sa urobiť hlasovanie neplatným, by som to riešil formou, ako navrhla Mária27 - súdnou cestou sa snažiť dosiahnuť zrušenie rozhodnutia. Hlavným argumentom by pritom bolo, že kvôli malým deťom potrebujete odkladací spoločný priestor a iný k dispozícii nie je.

áno, ale skutočne išlo o riadne písomné hlasovanie, alebo sa jednalo o len o "podpisovu akciu" jedinca, ktorý si chce prenajať miestnosť ?

samozrenjme na túto otázku si musí zadávateľka odpovedať sama

súd je podľa mňa krajné riešenie, stojí prachy, nervy a môže sa vliecť až kým deti nevyrastú :)
majkla
30.03.09,09:04
mna sa len prišli opýtať či súhlasím, povedala som že nie,ale nič som nepodpisovala,keby to bolo riadne písomné hlasovanie tak by som musela niečo podpísať-či nie?
svojar
30.03.09,09:19
Podpisy na nejaké zoznamy nie sú písomným hlasovaním. To musí byť riadne oznámené s termínom a zadanými otázkami. Potom sa normálne hlasuje vhodením lístku s odpoveďou. Výsledok musí byť overený, teda krabicu, alebo čo budete mať nemôže otvoriť jedena osoba nez prítomnosti druhej. Obiehanie bytov je neprípusné.
Chobot
30.03.09,09:34
mna sa len prišli opýtať či súhlasím, povedala som že nie,ale nič som nepodpisovala,keby to bolo riadne písomné hlasovanie tak by som musela niečo podpísať-či nie?

Ono to vyzerá, že to nebolo štandardné hlasovanie. Ale aj keby si dokázala, že to nebolo riadne hlasovanie, tak urobia nové hlasovanie, v súlade so zákonom, kde to znovu odsúhlasí nadpolovičná väčšina a zase budeš na začiatku problému.
Mária27
30.03.09,10:09
Podpisy na nejaké zoznamy nie sú písomným hlasovaním. To musí byť riadne oznámené s termínom a zadanými otázkami. Potom sa normálne hlasuje vhodením lístku s odpoveďou. Výsledok musí byť overený, teda krabicu, alebo čo budete mať nemôže otvoriť jedena osoba nez prítomnosti druhej. Obiehanie bytov je neprípusné.

Máš pravdu, že hlasovanie musí byť oznámené vopred. Zadávateľka však nevie, či bolo oznámené.
Priebeh hlasovania nie je zákonom upravený, teda môže byť aj podpismi na listinách.
majkii
30.03.09,20:42
Máš pravdu, že hlasovanie musí byť oznámené vopred. Zadávateľka však nevie, či bolo oznámené.
Priebeh hlasovania nie je zákonom upravený, teda môže byť aj podpismi na listinách.

V zákone je toľko nejasností ohľadom písomného hlasovania, že v praxi je len ťažko použiteľné. Ale s tým podpisom na listine sa mi to nevidí. Písomné hlasovanie je o konkrétnej otázke o ktorej sa hlasuje za alebo proti alebo zdržal sa. Presne tak ako na schôdzi. Hlasovanie je prejav vôle a ten musí byť určitý a zrozumiteľny. Ako by sa na podpisovej listne vyjadril nesúhlas? resp. ten podpis by znamenal súhlas alebo nesúhlas?

Podľa mňa podpisová akcia aj keby ju organizoval a vykonal predseda alebo zástupca je neplatná, pretože nejde o hlasovanie už aj z povahy veci.
majkii
30.03.09,21:20
Ono to vyzerá, že to nebolo štandardné hlasovanie. Ale aj keby si dokázala, že to nebolo riadne hlasovanie, tak urobia nové hlasovanie, v súlade so zákonom, kde to znovu odsúhlasí nadpolovičná väčšina a zase budeš na začiatku problému.

V podstate súhlasím, ale budú o krok vpred, pretože hlasovanie už bude riadne a platné voči ktorému môže podať opravný prostriedok na súd ako prehlasovaná vlastníčka tak ako navrhuje Mária27.
Mária27
31.03.09,05:43
V zákone je toľko nejasností ohľadom písomného hlasovania, že v praxi je len ťažko použiteľné. Ale s tým podpisom na listine sa mi to nevidí. Písomné hlasovanie je o konkrétnej otázke o ktorej sa hlasuje za alebo proti alebo zdržal sa. Presne tak ako na schôdzi. Hlasovanie je prejav vôle a ten musí byť určitý a zrozumiteľny. Ako by sa na podpisovej listne vyjadril nesúhlas? resp. ten podpis by znamenal súhlas alebo nesúhlas?

Podľa mňa podpisová akcia aj keby ju organizoval a vykonal predseda alebo zástupca je neplatná, pretože nejde o hlasovanie už aj z povahy veci.

Máš pravdu s tými nejasnosťami. Pri písomnom hlasovaní je predsa len rozdiel v určitom ohľade. Kam by si zaradil tých, čo nie sú doma? Alebo tých, čo ti zabuchnú dvere s odpoveďou, že ich sa to netýka? Čo ti jednoducho nedajú žiadnu odpoveď?
Z toho vyplýva, že ak je za návrh nadpolovičná väčšina vlastníkov, návrh je prijatý. Inak nie.
sito
31.03.09,08:31
Zákon 182/1993, § 14, odsek 6.


(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.


Zákon hovorí kto môže navrhnúť písomné hlasovanie. Odsek 3 hovorí o čom sa nemôže písomne hlasovať. Dôvod: Na riadne zvolanej schôdzi sa do jednej hodiny od začiatku nezišla nadpolovičná väčšina. Vec na programe nie je možné schváliť. Prítomní môžu schváliť návrh na písomné hlasovanie. Zároveň by mali byť schválené podmienky písomného hlasovania. Vyvesený oznam: O čom sa hlasuje, od kedy do kedy sa hlasuje, kto predkladá písomné hlasovanie, u koho je možné podpísať hlasovanie.

Môže sa stať, že niekto zabuchne dvere, niekoho to netrápi ako hlasovanie dopadne. Ale Môže sa stať aj to, že ten kto predkladá hlasovanie, sleduje vývoj hlasovania a môže ho ovplyvniť tým, že môže predpokladať hlasovanie vlastníka a nevyhľadá ho a bude tvrdiť, že bol uňho viac krát, no nikdy nebol doma. Ale jeho hlas mohol ovplyvniť rozhodnutie. Buď schválenie, alebo neschválenie veci.

Môj názor, myslím, že nie je v rozpore so zákonom.
svojar
31.03.09,09:15
Neviem prečo sa tu spomína podpisovanie a obiehanie po bytoch. My sme tento spôsob písomného hlasovania využili raz. Na vývesnej tabuli sme uverejnili termín teda deň a časové rozpätie a otázku napr. Ste za to aby sa v práčovni odpojilo vykurovacie teleso? Do každej poštovej schránky sme dali očíslované hlasovacie lístky, o čom boli taktiež vlastníci upovedomení na tabuli. Keď nastal čas ukončenia, tak sme traja otvorili schránku SVB a lístky a hlasy prepočítali. A bolo jasné.
sito
31.03.09,09:50
Aj tak sa dá a je to v súlade so zákonom. No najjednoduchšie by bolo presvedčiť väčšinu, aby sa neriadila porekadlom : Zabudol vôl, že teľaťom bol. Že im to neprišlo na myseľ, keď mali malé deti a kočíkareň potrebovali. Deti sú preč. A tieto, čo tu teraz kočičíkajú nie sú naše. Z prenájmu dom nezbohatne , ale vzťahy v dome budú také aké budú.
Lotarka
31.03.09,17:16
Aj u nás bude na budúci týždeň prebiehať písomné hlasovanie. Mali sme v pláne hlasovať na schôdzi, no bohužial neprišlo na ňu dosť vlastníkov.
Trochu ma zarazili vaše poznatky zo spôsobov písomného hlasovania. U nás to správca organizuje tak, že v stanovenom termíne vyvesí oznámenie s otázkami a potom máme my zástupcovia ísť za vlastníkmi so zoznamom vlastníkom, aby ho podpísali a za podpisom napísali súhlas alebo nesúhlas. Otázka hlasovania je priložená ako prvá strana toho zoznamu.

Ja som síce človek, ktorý ide naozaj ku každým dverám, no kto mi to dokáže, že to tak naozaj bolo, a niekto mi napríklad neotvoril.
Ak som dobre pochopila, tak za podpisom môže byť kľudne napísané, že sa zdržuje hlasovania - napríklad taký vlastník, ktorý sa nevie rozhodnúť, či za alebo proti.
Budem to robiť prvý krát, asi bude lepšie, keď nepôjdem sama a ešte sa opýtam správcu na to zdržanie sa hlasovania.

Ďakujem za Vašu predchádzajúcu diskusiu, ako vždy som sa dozvedela nové veci!