eld
29.03.09,11:06
nedavno mi zomrel otec, ktoreho som nevidel viac ako 9 rokov. jedine co mal boli velke dlhy. mne a mojim surodencom dlzil na vyzivnom cez pol miliona...
chcem sa teda spytat ci nie je nejake riziko toho, ze by na nas presli jeho dlhy voci statu a sukromnikom aj ked odmietneme dedictvo?
a ci nie je nejaka sanca, ze by mi stat doplatil aspon cast vyzivneho ked som este stale student? na sirotske nemam narok kedze otec neplatil dane ani poistenia nic.

a este, ze moja sestra zije daleko v zahranici a nebude sa moct dostavit k notarke na dedicske konanie, tak ako to ma odmietnut ?

dakujem za rady.
Stanislav 1975
29.03.09,09:31
Mám pre teba jednu dobrú a jednu zlú správu- najprv tá dobrá- ak sa v dedičskom konaní zriekneš dedičstva,tak sa nemusíš báť- nebudeš nikomu musieť vyrovnávať žiadny dlh za otca- proste sa vzdáš dedičstva a je všetko pre teba skončené...
A teraz tá zlá správa- to čo otec na teba neplatil alimenty, ti už nikto nedoplatí, tiež to už je bezpredmetné...
samuelovic
29.03.09,09:47
Pokiaľ dlhy otca prevyšujú hodnotu dedičstva, tak sa ho jednoducho vzdáte a je to vyriešené.
sarasara
29.03.09,10:27
Sestra v zahraničí pošle splnomocnenie pre teba, že ju budeš na dedičskom konaní zastupovať, ale musí tam uviesť, ak bude dlh prevyšovať hodnotu dedičstva, môžeš (musíš) dedičstvo v jej mene odmietnuť.
eld
29.03.09,11:09
no po nom nic okrem dlhov neostalo, ani rodny list ani obciansky. vsetko si musime vybavit na novo cize tak. mne ide hlavne o to aby som zanho nemusel nic splacat, to vyzivne ma ani nestve.
brutailka
03.09.09,08:34
Dobrý deň. Nedávno mi zomrel otec, ktorého som 14 rokov nevidela.Keďže viem, že bol bezdomovec, tak predpokladám, že nemal žiadny majetok.Je možné, že mal aj dlhy. Ja by som sa však chcela vzdať akéhékoľvek dedičstva(som jedináčik a naši su rozvedení).Dnes som dostala predvolanku k notarke len neviem, že ak sa vzdám dedičstva, či nebudem musieť platiť jeho dlhy ja, alebo moje deti. Vie mi niekto poradiť?
ivka70
03.09.09,08:42
Dobrý deň. Nedávno mi zomrel otec, ktorého som 14 rokov nevidela.Keďže viem, že bol bezdomovec, tak predpokladám, že nemal žiadny majetok.Je možné, že mal aj dlhy. Ja by som sa však chcela vzdať akéhékoľvek dedičstva(som jedináčik a naši su rozvedení).Dnes som dostala predvolanku k notarke len neviem, že ak sa vzdám dedičstva, či nebudem musieť platiť jeho dlhy ja, alebo moje deti. Vie mi niekto poradiť?

Ak sa vzdas dedicstva ako celku, nebudes splacat nic.
Aj keby si sa ho nevzdala, dedis dlhy len do vysky aktiv, kedze otec nema ziadne aktiva, nemozes dedit ani dlhy.
arizona
03.09.09,08:43
Dobrý deň. Nedávno mi zomrel otec, ktorého som 14 rokov nevidela.Keďže viem, že bol bezdomovec, tak predpokladám, že nemal žiadny majetok.Je možné, že mal aj dlhy. Ja by som sa však chcela vzdať akéhékoľvek dedičstva(som jedináčik a naši su rozvedení).Dnes som dostala predvolanku k notarke len neviem, že ak sa vzdám dedičstva, či nebudem musieť platiť jeho dlhy ja, alebo moje deti. Vie mi niekto poradiť?
Prečítaj si príspevky vyššie...

Nie, nemusíš sa báť.
iriska
03.09.09,09:56
Dobrý deň. Nedávno mi zomrel otec, ktorého som 14 rokov nevidela.Keďže viem, že bol bezdomovec, tak predpokladám, že nemal žiadny majetok.Je možné, že mal aj dlhy. Ja by som sa však chcela vzdať akéhékoľvek dedičstva(som jedináčik a naši su rozvedení).Dnes som dostala predvolanku k notarke len neviem, že ak sa vzdám dedičstva, či nebudem musieť platiť jeho dlhy ja, alebo moje deti. Vie mi niekto poradiť?

Len na okraj - to, že je niekto bezdomovec neznamená, že nemá ani žiadny majetok. Ale to závisí od situácie.
brutailka
22.09.09,15:51
Ďakujem za vaše rýchle odpovede.Mali ste pravdu, vzdala som sa dedičstva, takže som oslobodená od zaplatenia všetkých dlhov. Ešte raz ďakujem.
peter kkk.
25.01.10,22:13
ahojte.
prosim mohli by ste mi poradit, ci v pripade odmietnutia dedicstva si moze notar voci porucitelovi narokovat nejake poplatky/odmeny za vykonane ukony?

hadam mi stihnete odpisat, dakujem pekne
zdenka131
26.01.10,03:49
Vyhláška o odmenách a náhradách notárov http://www.notar.sk/dotnetnuke/Legislat%C3%ADva/BVykon%C3%A1vaciepredpisy/Vyhl%C3%A1%C5%A1kaoodmen%C3%A1chan%C3%A1hrad%C3%A1 chnot%C3%A1rov/tabid/166/Default.aspx

§ 7
Notárovi patrí pomerná časť odmeny za notársky úkon, ak zostal nedokončený bez jeho zavinenia alebo ak nedokončený úkon priniesol účastníkovi prospech.
peter kkk.
26.01.10,10:39
to znamena ze podla uskutocnenych ukonov notara som povinny mu zaplatit hotove vydaje, ano?
Lashana
28.01.11,11:50
Dobrý deň,
môžete mi poradiť? Zomrel mi brat, bezdetný slobodný, posledných 10 rokov žil u mamy. Nemal žiadny hmotný majetok, len cca600m2 lesa ako dedičstvo po starom otcovi, ktorého sme sa ja a druhý brat vzdali v jeho prospech.
Mal nejaké pôžičky bez ručiteľa, ale nevieme koľko ešte dlhoval.
Nakoľko mama má 70 rokov a rôzné zdravotné problémy, brat i ja žijeme v cudzine, sa chcela dedičstva v rámci rychlého vyriešenia vzdať. Lenže dotyčná notárka jej opakovane tvrdí, že sa nemôže zrieknuť dedičstva a že tie lesy nemôže zdediť a ani slovom sa nezmienila o bratových dlhoch. Poradíte mi ako postupovať. Ak by sa mama písomne zriekla dedičstva, prešlo by sa to dedičstvo na mňa a brata alebo by pripadlo rovno štátu?
finis
28.01.11,12:06
Dobrý deň,
...Poradíte mi ako postupovať. Ak by sa mama písomne zriekla dedičstva, prešlo by sa to dedičstvo na mňa a brata alebo by pripadlo rovno štátu?


V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom......
Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

upozornujem este, ze odmietnut mozete dedicstvo najneskor mesiac odo dna kedy ste boli o nom upovedomeni.problem by bol ak by ste uz cast dedicstva prijali.
Lashana
28.01.11,12:17
vzhľadom ktomu, že sme vedeli, že má brat dlhy, tak sa mama chcela vzdať už pri prvom jednaní u notárky. Ale tá jej povedala, že sa nemôže vzdať dedičstva. Čo ničím neodôvodnila.
Nič sme neprijali. Má len dlhy a podiel na lesoch(zápis v katastri).
Mária27
28.01.11,13:12
Asi to odmietla už neskoro. Možno veritelia nenahlásili dlhy do dedičstva. Tak zdedíte lesy a predáte ich - prečo by sa nemohli zdediť? Možno tam bude problém s nejakým spoluvlastníctvom, to si zistíte, teraz píšeš o tom málo. Notárkou sa nedajte obabrať, nesúhlaste s nejakou dohodou bez dedenia tých lesov. Ak sa do 15 dní odvoláte proti osvedčeniu o dedičstve vydanému notárkou, bude súd pokračovať, ten vám to vysvetlí.
luja5
29.01.11,06:43
vzhľadom ktomu, že sme vedeli, že má brat dlhy, tak sa mama chcela vzdať už pri prvom jednaní u notárky. Ale tá jej povedala, že sa nemôže vzdať dedičstva. Čo ničím neodôvodnila.
Nič sme neprijali. Má len dlhy a podiel na lesoch(zápis v katastri).
Na doplnenie:
Pri "vzdaní sa" dedičstva sa zostava dedičov nemení a chápe sa tým konanie medzi aspoň dvoma dedičmi. Pri odmietnutí dedičstva sa zostava dedičov mení a po dedičovi, ktorý dedičstvo odmietol, nastupujú ďalší dediči podľa zákona v určenom poradí.
Mama patrí do II. skupiny dedičov len sama a preto sa nemá v prospech koho "vzdať".
Vy s bratom patríte do III. skupiny a dedili by ste, ak by mama dedičstvo odmietla. Potom, ak by ste sa rozhodli kvôli bratovým dlhom, mohli by ste aj Vy dedičstvo odmietnuť (len ako celok, teda aj s aktívami – podielmi na lesoch).

Mama mohla odmietnuť dedičstvo v lehote do jedného mesiaca odo dňa, keď bola súdom (pozn.: notárkou ako súdnou komisárkou) o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomená; z dôležitých dôvodov môže byť táto lehota predĺžená (§ 464 Obč. zákonníka). Bola o tomto svojom práve a jeho dôsledkoch mama poučená, napríklad v pozvánke na dedičské konanie?
- Ak bola, bolo prvé jednanie u notárky do mesiaca od doručenia pozvánky a hovorili tam o ne/odmietnutí dedičstva (nie o vzdaní sa)?
- Ak nebola, tým že dokonca u notárky prejavila záujem nedediť (§ 465 OZ), nemohla začať plynúť uvedená mesačná lehota. V takom prípade mama môže (aj na poslednom dedičskom jednaní u notárky) požiadať o vysvetlenie k odmietnutiu dedičstva a notárka by tak mala urobiť, vrátane poskytnutia mesačnej lehoty pre mamine rozhodnutie, ak by mama na tej lehote trvala. Odmietnutie dedičstva je možné vykonať (aj len) ústnym vyhlásením alebo písomne (§ 463 OZ).
Ak mama nebola a nebude o možnosti odmietnuť dedičstvo poučená, nemusí podpísať osvedčenie o dedičstve, tým skôr, že do osvedčenia sa napríklad dáva aj to, že dediči boli poučení o možnosti odmietnuť dedičstvo podľa § 463-467 OZ.
doktor23
29.01.11,22:30
Navrhnite jedno riešenie notárke. Nech vydá mame majetok nepatrnej hodnoty v zmysle ust. §-u 175 ods. 2 OSP (ak sa postarala o pohreb), nakoľko 600 m2 je majetok nepatrnej hodnoty a na ďalšie dlhy sa neprihliada.
Lashana
14.02.11,15:30
Dobrý deň,
veci sa trochu pohli a riešim novú situáciu.
Mamka odmietla dedičstvo. Dostala som(i brat) od notárky výzvu s termínom na dedičské konanie.
Brat má 2 deti. Keď to dobre chápem, keď sa brat vzdá dedičstva bude notárka konkaktovať jeho dedi ohľadom dedičstva?
Je možné riešenie, že by sa brat vzdal dedičstva v môj prospech a ja by som ho odmietla ako celok a tým pádom by sa to celé uzavrelo? Ak by to šlo, ako vyzerá takéto vzdanie sa dedičstva v niekoho prospech, keď sa ten dotyčný nemôže dostaviť na ded. konanie? Stačí keď má brat spolnomocní k odmietnutiu jeho podielu dedičstva?
Notárka žiada priniesť so sebou 50€ ako zálohu na dedičské konanie, platí sa to i v prípade odmietnutia? Nie je to veľa?
Budem vďačná za vaše rady.
Mária27
14.02.11,22:06
Luja5 ti už vysvetlila, že pri odmietnutí nastupujú za neho ďalší. Ak odmietne, ako by tu nebol - budú tu jeho deti.
Ak sa vzdá - to je vlastne dohoda dedičov, vzdať sa môže v tvoj prospech, ale ty to musíš prijať, inak by to nebola dohoda dedičov, ktorú by notárka potvrdila. Ak odmietnete obaja, nastupujú vaše deti. Ak by ste ich nemali, alebo by odmietli, išlo by sa do štvrtej skupiny, alebo by pripadlo dedičstvo štátu.
doktor23
15.02.11,08:06
Ešte raz .... navrhnite notárke, nech vydá v zmysle ust. §-u 175h ods. 2 OSP majetok nepatrnej hodnoty osobe, ktorá sa postarala o pohreb. Je to možné aj pri nehnuteľnostiach. A na ďalšie dlhy sa nebude prihliadať. Navrhli ste jej to? Ak áno, ako reagovala?
Lashana
15.02.11,11:15
Ešte raz .... navrhnite notárke, nech vydá v zmysle ust. §-u 175h ods. 2 OSP majetok nepatrnej hodnoty osobe, ktorá sa postarala o pohreb. Je to možné aj pri nehnuteľnostiach. A na ďalšie dlhy sa nebude prihliadať. Navrhli ste jej to? Ak áno, ako reagovala?

žijem v zahraničí, takže som u toho nebola, viem len že notárka tvrdila mamke, že to niekto zaplatiť musí ... tak sa chcem pripraviť na to stretnutie, aké sú možnosti. Ak nebude súhlásiť s týmto návrhom notárka, je nejaká iná možnosť ako do toho nezaťahovať ešte i bratove deti? Asi posledné o čo stoja, je cesta na Slovensko, pre zadĺžené dedičstvo po strýkovi...
doktor23
16.02.11,07:43
Notárovi dedičské konanie zapaltí štát a veritelia majú smolu. Ak sa bude postupovať podľa uvedeného §-u, ničoho sa nemusíte báť.
600 m2 lesa môže mať hodnotu tak maximálne 100 EUR a náklady na pohreb boli určite vyššie. Vo všeobecnosti sa za nepatrný majetok považuje majetok do hodnoty 1000 - 1500 EUR
Lashana
16.02.11,07:50
nevadí, že mamka, ktorá mala tie náklady, už dedičstvo odmietla?
doktor23
16.02.11,09:00
podľa môjho názoru nie ..... ona nededí, dedičské konanie sa zastavuje pre nemajetnosť a vydáva sa majetok nepatrnej hodnoty.
Zavolajte notárke
Lashana
17.02.11,10:41
zavolala som pani notárke.
Dozvedela som sa, telefonicky informácie neposkytuje, pretože nevie, kto je na druhej strane. Tak som jej zhrnula, čo viem, že je predmetom dedičského konania a spýtala sa, či je možne uplatniť §175h ods2. Pani notárka mi povedala, že ten zákon pozná, ale nejde ho uplatniť v mojom prípade, pretože je to nehnuteľnosť a pretože tam sú pasíva.
doktor23
17.02.11,15:08
nemá pravdu. Nič iné na to neviem povedať. Skús mi poslať do ss jej meno, pls
Lashana
17.02.11,17:00
nemá pravdu. Nič iné na to neviem povedať. Skús mi poslať do ss jej meno, pls
to by som vám rada, ale asi som tu veľmi krátko, tak nemám takú možnosť, nemám požadované prístupové práva
alaya1
30.03.11,19:12
Dobry vecer.

Potrebujem poradit.Mam dedit po matke, ja a brat, ako jedine deti. Matka bola vdova. Predmetom dedictva je byt v osobnom vlastnictve vylucne matky a poda tiez len v jej vlastnictve.. V tom byte zila matka s bratom a jeho rodinou, ja inde. Chcela by som to urobit tak, ze si nenarokujem na dedictvo bytu,. ale narokujem si na dedictvo pody. Tu podu by som chcela hned napisat na moje deti, jedno je neplnolete. Ake slovicka mam pouzit a ako to zariadit, aby sa to mohlo takto uskutocnit?
Citam, ze vzdat sa a odmientnut su 2 rozdielne pojmy. Dakujem.
arizona
31.03.11,04:16
Dobry vecer.

Potrebujem poradit.Mam dedit po matke, ja a brat, ako jedine deti. Matka bola vdova. Predmetom dedictva je byt v osobnom vlastnictve vylucne matky a poda tiez len v jej vlastnictve.. V tom byte zila matka s bratom a jeho rodinou, ja inde. Chcela by som to urobit tak, ze si nenarokujem na dedictvo bytu,. ale narokujem si na dedictvo pody. Tu podu by som chcela hned napisat na moje deti, jedno je neplnolete. Ake slovicka mam pouzit a ako to zariadit, aby sa to mohlo takto uskutocnit?
Citam, ze vzdat sa a odmientnut su 2 rozdielne pojmy. Dakujem.
Ty sa nemusis "vzdavat" dedicstva.
Dedicia sa mozu dohodnut,ako si majetok rozdelia a toto uvedu pri ded. konani.
alaya1
31.03.11,06:19
ja by som byt chcela nechat mojmu bratovi, preto sa pytam, ci sa da "vzdat", ci odmietnut len cast dedictva.
doktor23
31.03.11,06:39
ak chceš, aby priamo dedili Tvoje deti, odmietneš dedičstvo. Na Teba sa neprihliada, dedia len Tvoje deti (všetky). Tie sa musia dohodnúť s bratom na rozdelení dedičstva, avšak ak chceš, aby brat ddil byt a nevyplácal Tvoje deti, tak to súd neschváli, nakoľko malolatému dedičovi sa musí dostať aspoň toľko, koľko je jeho podiel zo zákona.

Takže moje odporúčanie: na dedičskom konaní sa dohodnite, že Ty nadobudneš pôdu, brat byt. Následne uzavrieš darovaciu zmluvu, kde daruješ pôdy svojim deťom, pričom to neplnoleté musí byť zastúpené svojím otcom (ak nie, musí súd určiť kolízneho opatrovníka) a táto darovacia zmluva podlieha schváleniu súdom.
alaya1
31.03.11,06:54
Doktor, dakujem pekne, zopakujem ci som porozumela spravne.
1. na dedicnom konani poviem, ze si nenarokujem na dedictvo bytu, ze ho prenechavam bratovi cely.
2. Poda- moja cast, t.j. polovica,/druha polovica je bratova/ tu si narokujem.
Potom poziadam, aby ta poda bola prevedena na moje 3 deti.
nebolo by jednoduchsie, kedy som odriekla aj dedictvo pody a tym nasleduju hned moje deti? Nevyznam sa v tom a nechcem nic pokazit. dakujem.
doktor23
31.03.11,07:50
tak sa to nedá, lebo súd by požadoval, aby maloleté dieťa nadobudlo aj podiel v byte. Čo ty nechceš. A pri pôde pozor .... máme zákon proti drobeniu pozemkov .... ael to ti už vysvetlí notár ....
alaya1
31.03.11,08:14
tak sa to nedá, lebo súd by požadoval, aby maloleté dieťa nadobudlo aj podiel v byte. Čo ty nechceš. A pri pôde pozor .... máme zákon proti drobeniu pozemkov .... ael to ti už vysvetlí notár ....


Dakujem velmi pekne. takze vychadza mi z toho, ze mozem odmietnut , pripadne sa vzdat len CASTI dedictva a ostatok si nechat? Chapem to dobre.?
T.J. byt nebudem pozadovat, ale cast svojho podielu na pode ano.
alaya1
31.03.11,08:26
dakujem ti velmi pekne,.
Mária27
31.03.11,08:28
Dedičskou dohodou môžete urobiť čokoľvek. aj to, že si vezmeš len jednu rolu a ostatné necháš bratovi, aj to, že všetko zdedí brat ...

Povinné podiely zakladajú nárok pri dedení zo závetu: ak by bol závet iný, môžu sa dedičia dožadovať jeho neplatnosti v tom bode. Ide o relatívnu neplatnosť - kým sa jej nedovolajú, platí to, čo je v závete. Maloletí musia dostať minimálne svoj zákonný podiel; ak však nastupujú na miesto plnoletého, ktorý mal nárok na polovičný podiel, už aj maloletí majú nárok len na polovicu zákonného podielu.
alaya1
31.03.11,08:37
Dakujem ti.