Comanche
08.07.05,14:43
Ahojte Poraďáci, poradte.

V predchádzajúcom štvrťroku sme kupovali software zo zahraničia. Obe faktúry boli vystavené bez DPH. Ale obe sú rozdielne. Fa z Maďarska obsahuje všetky naše údaje (IČO, DRČ) a sumu. Faktura zo Spanielska je priam ukážková. Je tam len kontakt na firmu - adresa, telefón, stručný popis tovaru a naša poštová adresa bez identifikačných údajov. Peniaze sme im poslali. Šef vyplnil objednávkový formulár na internete (kópiu objednávky samozrejme nemáme). Zaujíma ma teda, či si môžme takúto "faktúru" dodaniť a odpočítať daň. Podľa nich je táto faktúra správna.
A ešte ma zaujíma ako správne postupovať pri DPH a ako správne zaúčtovať nákup odbornej literatúry v ČR. Na doklade z registračnej pokladne je 5% DPH. Je možné to riadne odpočítať, alebo nie?
Tomu DPH nerozumiem
Anairda
08.07.05,17:52
Uplatniť českú DPH si môžeš, len ak si platca DPH v ČR. Ináč ide celá suma vrátane DPH do nákladov. A tie faktúry, no ja by som požiadala písomne druhú stranu o riadne vypísanie fa, veď aj ony majú nejaké pravidlá, a keď je to podľa nich dobre, tak by som samozdanila.
JanaSys
09.07.05,07:26
Skôr si myslím, že nie sú platcovia DPH, preto im to je jedno. Inak by to nemohli vystaviť bez Vašeho ICDPH. Požiadaj ich mailom, nech ti potvrdia, či sú platcami alebo nie.
valeriam
11.07.05,06:43
Skôr si myslím, že nie sú platcovia DPH, preto im to je jedno. Inak by to nemohli vystaviť bez Vašeho ICDPH. Požiadaj ich mailom, nech ti potvrdia, či sú platcami alebo nie. A čo teda, ak nie sú plátcami? Nič? Mám taký prípad - ubytovanie a práca autožeriavu v ČR. Pri ubytovaní síce uvádzajú svoje IČDPH, to mám zdaniť? službu prijatú v ČR? Už neviem ani ako sa volám:confused:.
retep
11.07.05,11:37
Požiadaj o zaslanie IČ DPH od dodávateľa.Over si v systéme VIES /na stránke drsr.sk/ Potom pokračuj podľa toho či sú alebo niesú platcami DPH.
-Ak áno DPH vypočitť a dviesť následné odpočítanie,
-Ak nie tak nič s DPH.
Nabudúce pro objednávke treba uvádzať aj Vaše IČ DPH a všetky náležitosti.V tom prípade je potom Ináč sa môže stať že doklad bez náležitostí nebude DÚ pri kontrole akceptovať.
Českú DPH môžete odpočítať ak ste registrovaný pre DPH v ČR. Ak nie tak ide do nákladov celý doklad aj s DPH.
Comanche
12.07.05,07:35
Vdaka za radu, prajem krasny den.
anka1
11.12.06,12:41
Prosím o radu:
Obdržali sme faktúru s Maďarska za právne poradenstvo. Faktúra je bez DPH. Máme to samozdanit? Obaja sme platcami DPH. Ďakujem
Tweety
11.12.06,12:45
Prosím o radu:
Obdržali sme faktúru s Maďarska za právne poradenstvo. Faktúra je bez DPH. Máme to samozdanit? Obaja sme platcami DPH. ĎakujemMiesto dodania je v tomto prípade SR §15 odst 7,8 Zákon o dph. Fa je potrebné samozdaniť.
anka1
11.12.06,13:26
Miesto dodania je v tomto prípade SR §15 odst 7,8 Zákon o dph. Fa je potrebné samozdaniť.

Ďakujem :)
Heni
16.01.07,14:27
ja mám opačný problém:
faktúru z madarska, za nákup tovaru, s vyčíslenou DPH...
dodávateľ ju nie je ochotný opraviť, vystavil faktúru s DPH a hotovo.
čo s ňou? treba ju tiež dodaniť? celú sumu? :confused:
ALBO
16.01.07,15:32
ja mám opačný problém:
faktúru z madarska, za nákup tovaru, s vyčíslenou DPH...
dodávateľ ju nie je ochotný opraviť, vystavil faktúru s DPH a hotovo.
čo s ňou? treba ju tiež dodaniť? celú sumu? :confused:

Dodaniť ako nadobudnutie len cenu bez DH a maďarskú daň pýtať v Maďarsku.
Heni
16.01.07,15:34
Dodaniť ako nadobudnutie len cenu bez DH a maďarskú daň pýtať v Maďarsku.
dodaniť cenu bez DPH aj v tom prípade, ak tú maďarskú daň nebudem z maďarska pýtať? je to relatívne malá čiastka.....
koňo
16.01.07,15:38
Podľa § 15 ods. 7 zákona o DPH musíš samozdaniť, hoci druhá strana nie identifikovaná pre DPH. Nárok na odpočítanie uplatníš súčasne.
AK ti CZ fakturoval za knihy s ich daňou, urobil chybu. Ty si odpočítať českú DPH nesmieš. Je tvojím daňovým nákladom.
ALBO
16.01.07,16:05
dodaniť cenu bez DPH aj v tom prípade, ak tú maďarskú daň nebudem z maďarska pýtať? je to relatívne malá čiastka.....

Ano §23/1 a 22/1zakladom dane je dohodnuta cena znižena o daň=cena bez dane
Heni
16.01.07,16:23
Ano §23/1 a 22/1zakladom dane je dohodnuta cena znižena o daň=cena bez dane

dakujem.

teda, do nákladov (v JU) mi ide cela suma faktury aj s madarskou DPH a do dan. priznania len cena bez dph k dodaneniu... vyzera to na malicky gulasik...
zukana
23.04.12,12:06
Ahoj.
Nakúpili sme nábytok - regále do predajne v Maďarsku. Faktúra je vystavená bez DPH.
To je správne!!! A kde do DPH priznania, teda ktorý riadok mám použiť (r.7,8,21???).
Potrebujem to súrne, Ďakujem???
emma01
23.04.12,12:13
Ak je to nadobudnutie tovaru podľa §11, tak áno.
Tweety
23.04.12,12:17
Ahoj.
Nakúpili sme nábytok - regále do predajne v Maďarsku. Faktúra je vystavená bez DPH.
To je správne!!! A kde do DPH priznania, teda ktorý riadok mám použiť (r.7,8,21???).
Potrebujem to súrne, Ďakujem???
Musíte urobiť najprv samozdanenie.
zukana
23.04.12,12:28
A ako sa robí samozdanenie??
Tweety
23.04.12,12:29
A ako sa robí samozdanenie??
Zoberieš faktúru, to je základ dane, z neho vypočítaš 20% dph, ktorú zaúčtuješ 343MD,343D. AK máte nárok na odpočet, výsledný efekt samozdanenia je nulový.
zukana
23.04.12,12:33
účtovanie chápem, len v DPH priznaní, mám kam dať príslušnú sumu. Teda riadky v DPH priznaní.
Najprv použijem riadky 7,8 - nadobudnutie tovaru v tuzemsku a následne riadok 21 - odpočítanie dane???
Tak ako to robím aj pri tovare?
Mýli ma to, že tu sa nejedná o tovar, ktorý neskôr predáme.
zukana
23.04.12,12:40
regále budeme používať vrámici podnikateľskej aktivity, teda ak by som kupovala na slovensku, tak DPH dám na riadok 21, či???
zukana
23.04.12,17:16
???
lbebjak
24.04.12,12:12
prosím o pomoc, šefovci priniesli 2 bloky z tankovania z Nemecka, bloky dlhé, že nedovidíš konca, ale registračné číslo k DPH nikde nemôžem nájsť. Minulý rok to bolo v pohode, ale teraz tam nie je nič, čo by sa na IČ DPH ani podobalo. Máte s tým niekto tento rok skúsenosť? Ak to číslo nenájdem tak nemôžem požiadať o vrátenie DPH z Nemecka, bude potom vyčíslená DPH pre mňa daňový alebo nedaňový náklad?
mondes
25.04.12,22:14
prosím o pomoc, šefovci priniesli 2 bloky z tankovania z Nemecka, bloky dlhé, že nedovidíš konca, ale registračné číslo k DPH nikde nemôžem nájsť. Minulý rok to bolo v pohode, ale teraz tam nie je nič, čo by sa na IČ DPH ani podobalo. Máte s tým niekto tento rok skúsenosť? Ak to číslo nenájdem tak nemôžem požiadať o vrátenie DPH z Nemecka, bude potom vyčíslená DPH pre mňa daňový alebo nedaňový náklad?

Zdravím Vás, aj mňa táto téma zaujíma, nakoľko mám bloček z Poľska za tankovanie PHM zaplatenej platobnou kartou a neviem, ako ho zaúčtovať. Podľa mňa, nakoľko je to bloček zo zahraničia, ho priložím ako doklad k BV, z ktorého platba odišla a dám celú čiastku na BV do N. A na odpočet DPH nemám nárok, nakoľko je to nákup z Poľska. Či? Veľmi pekne Vás prosím o radu. Taktiež mám nejaké bloky za nákup materiálu resp. tovaru z Poľska zaplatený v hotovosti. Ako to mám zaúčtovať? Môžem kľudne vyplatiť z valutovej pokladne v hotovosti? Pretože som to aj tak urobila, ale si chcem potvrdiť, či je to správne. Program mi po zaplatení poľského bločku z valutovej pokladne automaticky prepočítal a výdaj urobil aj v eurovej pokladni. Je to OK? Vďaka.