ondrejvla
08.07.05,14:57
Dúfam, že som zadala túto tému do správneho chlievika.

Mám dotaz na pána Mihála, prípadne na tých, ktorí majú skúsenosť priamu - so zákonom 273/94 Z.z.
Jozef Mihál
08.07.05,13:07
Pripomeňte mi túto tému, dnes už bežím, ale stačí v jaspi pozrieť ako vyzeral zákon 273 v danom období...
Janka6685
08.07.05,13:18
na akej adrese? Nepoznám jaspi.http://jaspi.justice.gov.sk
Janka6685
08.07.05,13:22
Dúfam, že som zadala túto tému do správneho chlievika.

Mám dotaz na pána Mihála, prípadne na tých, ktorí majú skúsenosť priamu - so zákonom 273/94 Z.z.
O keď som nechcela hovoriť o sebe, prinútila ma dnes návšteva ZP, konkrétne VŠZP v Žiline, kde som bola odhlásiť registráciu ako SZČO, a chcela som si zároveň vybrať kartu E111. Vtedy sa začal môj problém, pani, ktorá mi mala vydať kartu, ma upozornila, že nemám vykryté obdobie 03/1995 až 08/1995. Už predtým, ako som sa bola zaregistrovať ako SZČO na ZP som doložila toto obdobie potvrdením zo Sociálnej poisťovne, že som v tom období poberala peňažné dávky nemocenského poistenia. Vo februári 1995 som pri správnom rozčúlení bola postihnutá mozgovou príhodou, našu firmu sa rozhodlo vedenie mesta zlikvidovať bez likvidácie, zanechalo to stopy na mojom zdraví. Firma bola zlikvidovaná 28.2.1995, tak som od 1.3.1995 mala dávky PN vyplácané Sociálnou poisťovňou. Napriek tomu, že lekárka ma chcela uznať plne invalidnú, dávala mi tieto návrhy, chcela som naďalej byť aktívna, po vyliečení ( ak sa to dá tak nazvať) som sa zamestnala, neskôr som sa zaregistrovala ako SZČO. Všetky dávky som si platila v predstihu, nemala som omeškanú ani jedinú platbu. Teraz, po 10 rokoch, mi pracovníčka VŠZP povedala, že toto obdobie 6 mesiacov, som si povinná doplatiť, inak môžem mať exekučný postih. Myslela som, že dostanem ďalšiu porážku, keď na mňa vyšla s tým, že nemám nárok na E111, a budú postihy, lebo zákon 273/1994 v znení neskorších predpisov nepozná ochrannú lehotu, tá je až od roku 1998.
Pán MIhál, to skutočne musím doplatiť toto obdobie, napriek tomu, že som bola PN ešte počas existencie firmy, v ktorej som pracovala 20 rokov a bola zrušená?, z akého dôvodu som mala platiť, alebo mám doplácať na to, že "som si dovolila ochorieť?" Keď som sa rozčuľovala, zavolala vedúceho pracovníka a ten mi povedal, že keď som bola chorá, je to môj problém, ale zaplatiť musím!
Vôbec mi nejde o tú finančnú platbu, i keď každá korunka je v dôchodku dobrá, ale ide mi o princíp! Poznám veľmi veľa OBČANOV, ktorí sú v evidencii ÚP, a sú tam veľmi spokojní, štát platí za nich všetko a ja mám platiť? Na koho? Za to, že som od tej doby zdravotne postihnutá a mám problémy?
Júj, ale ma čert berie!
Prosím všetkých, ktorí mi vedia poradiť, a chcú poradiť o pomoc. Nikdy neviete, či sa v takejto situácii neocitnete vy, alebo niekto z vašich blízkych, nikomu to neprajem.
Všetkým vopred srdečná vďaka.
Svätá pravda to, že za istých občanov štát platí všetko a oni si váľajú šunky a je im dobre. Hrozná situácia. Dúfam, že ti niekto pomôže.
lenkak
08.07.05,13:54
Len vyberám z tvojej prílohy úryvok:
(6) Štát je platiteľom poistného za
i) osoby, ktoré poberajú dávky sociálnej starostlivosti z dôvodu sociálnej odkázanosti, a osoby, ktoré sú invalidné a nevznikol im nárok na invalidný dôchodok

Takže čumím ako puk.
lenkak
08.07.05,13:56
Alebo to na Teba nespadá???
Janka6685
08.07.05,13:59
Asi treba tento zákon strčiť pod nos kompetentným na poisťovni.
lenkak
08.07.05,14:00
Alebo:
(8) Sociálna poisťovňa a orgán, ktorý priznáva, vypláca, zastavuje a odníma dávky nemocenského zabezpečenia podľa osobitného predpisu, platí poistné za osoby, ktorým poskytuje peňažné dávky nemocenského poistenia (nemocenského zabezpečenia) nahrádzajúce mzdu, plat, služobný príjem alebo inú odmenu za prácu alebo príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitných predpisov11ab) (ďalej len "orgán príslušný na výplatu peňažných dávok").
Janka6685
08.07.05,14:09
Štát chce, aby mal vysokú zamestnanosť a robí takéto veci?
lenkak
08.07.05,14:10
Alebo:
(8) Sociálna poisťovňa a orgán, ktorý priznáva, vypláca, zastavuje a odníma dávky nemocenského zabezpečenia podľa osobitného predpisu, platí poistné za osoby, ktorým poskytuje peňažné dávky nemocenského poistenia (nemocenského zabezpečenia) nahrádzajúce mzdu, plat, služobný príjem alebo inú odmenu za prácu alebo príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitných predpisov11ab) (ďalej len "orgán príslušný na výplatu peňažných dávok").
Myslela si tento? Potom som si ho všimla aj ja.
Denda
08.07.05,14:12
Ako s Vami rozviazala firma pracovný pomer? Neplatila tam ochranná lehota počas poberania nemocenských dávok.
accad
08.07.05,14:13
Ja by som po prečítaní § 10 dala dokopy doklady o nemocenských dávkach vyplácaných za dané obdobie Sociálnou poisťovňou a napísala na riaditeľstvo danej zdravotnej poisťovne a požiadala ich o výklad a stanovisko. Určite by som tam pridala aj dosť necitlivú vetu od vedúceho pracovníka ZP.

v § 10 ods.8 je zavádzajúca formulácia ... nahrádzajúcu mzdu, plat, služobný príjem..., predpokladám, že po 1.3. už to neboli dávky nemocenského poistenia nahrádzajúce mzdu, nakoľko už za toto obdobie by nevznikol nárok na mzdu. S akým dátumom je ukončenie pracovného pomeru? Ako bolo ošetrené v ZP v danej dobe rozviazanie pracovného pomeru so zamestnancom na PN.
Ak firma bola zlikvidovaná k dátumu 28.2.1995 a v tom čase ešte nebol v platnosti inštitút ochrannej lehoty, požiadala by som SP o výklad, že ak zamestnanec k termínu likvidácie firmy bol PN a poberal dávky nemocenského poistenia, kto v tomto čase mal byť platiteľom poistného v zmysle § 10 zákona č.273/1994.
endrju
08.07.05,14:21
Vlasta, skutočne Vám nie je čo závidieť.
Nahliadol som do znenia zákona 273/94 platného od 1.1.1995 do 25.5.1995.
Po "preletení" zákona to vychádza, že rozhodujúcou skutočnosťou pre riešenie Vášho problému bude to, kedy a či vôbec ste sa evidovali na úrade práce po zrušení firmy a či ste poberali podporu v nezamestnanosti.
Ak sa tak nestalo, tak pravdu bude mať asi zdravotná poisťovňa hovoriaca o chýbajúcom období poistenia.
Ale z ľudského hľadiska je to absurdita na "x-tú".
Podobne je to teraz s povinným hlásením akejkoľvek zmeny v poistení poistencom. A to aj v prípade,že sa mu stal úraz a záchranka ho "ukradne hrobárovi z lopaty". Ak do ôsmich dní neohlási poistenec zmenu v poistení, tak má rovnaký problém ako ho máte Vy.
A z ARO (tam väčšinou začína liečenie takých ťažkých diagnóz o akej píšete aj Vy) sa asi málokto dokáže dostať do 8 dní a utekať rovno do zdravotnej poisťovne "podať hlásenie".

Pamätám si zo školení o zdravotnom poistení, ktoré som svojho času absolvoval k zákonu 273/94, že nám prednášajúci radil:
"Ak dostanete výpoveď a pôjdete sa zaregistrovať na úrad práce, tak najdôležitejšie je, aby sa Vám nič nestalo v čase medzi ukončením pracovného pomeru a zaevidovaním na úrade práce. A ak sa Vám predsa niečo stane, tak najprv sa nechajte odviezť na úrad práce a až potom na pohotovosť."
Toto je asi aj Váš prípad, že niekoľko dní pred cestou na úrad práce ste mali smolu a ocitli ste sa na dlhý čas v nemocnici bez pomyslenia na povinnosti "hlásiť to".
ondrejvla
08.07.05,14:21
Myslela si tento? Potom som si ho všimla aj ja.
Áno Lenka, myslela som tento.
Denda
08.07.05,14:28
Na úrade práce podľa mňa mali pravdu z toho dôvodu, že ochranná lehota na rozviazanie pracovného pomeru platila.
Firma Vám v tomto prípade veľmi uškodila, lebo s Vami nemohla rozviazať pracovný pomer a mrzí ma, že na toto Vás neupozornili ani na úrade práce.
endrju
08.07.05,14:28
Možno sa podarí nájsť nejakú cestičku cez paragrafy ohľadom platenia poistného sociálnou poisťovňou. Ale, zdá sa, že to bude "beh na veľmi dlhú trať".
Predpokladám však, že tu na Porade sa nájde dosť ochotných ľudí, ktorí sa budú snažiť pomôcť Vám.
lenkak
08.07.05,14:33
Určite si stoj za tým. Aj to správanie zo strany VšZP, no hrôza. Radšej sa nebudem ani vyjadrovať...
accad
08.07.05,14:45
Mňa zavádza výklad, že zamestnanec, ktorý bol v čase likvidácie firmy, t.j. k ukončeniu pracovného pomeru na PN-ke, sa mal ísť zaregistrovať na úrad práce podľa vtedy platných zákonov. Neviem si predstaviť prípad človeka, ktorý je dlhdobo hospitalizovaný, aby v situácii, že v tom čase jeho firma bola zlikvidovaná a s ním bol rozviazaný pracovný pomer, išiel na ÚP sa zaregistrovať. Určite iná situácia je vtedy, ak so zamestnancom bol rozviazaný pracovný pomer 1.3.1995 a on 1.3.1995 nastúpil PN-ku. Ale v tomto prípade, ak som to správne pochopila, ide o PN-ku, ktorej začiatok bol pred ukončením pracovného pomeru z titulu likvidácie firmy. Určite je tam potom nejaké právne vákuum.
durisovad
08.07.05,14:52
S hrozou a doslova s vytrestenymi ocami som si precitala tento pribeh. Je to strasne.
Ja by som poradila, napis na ministerstvo zdravotnictva, je tam jedna velmi prijemna (aspon podla pisomneho prejavu sa mi tak javi) osobka. Reaguje dost rychlo. Skus jej opisat toto vsetko a apelovat na tvrdost zakona, mozno poradi, co robit.
Tu je jej adresa: Zuzana.Motajova@health.gov.sk
Denda
08.07.05,14:55
A čo keby tam boli zamestnankyne na materskej dovolenke? To by sa ako riešilo?
Neviem, mne sa stále zdá, že ten úrad práce v tomto prípade hrá dosť podstatnú úlohu.
Denda
08.07.05,14:57
Áno, je to presne tak, ako si napísala. Ja som nemohla ísť na ÚP, pracovníčka zo SP, ktorá bola u nás na preberačkách a kontrole povedala kolegyniam, že všetko preberá SP, takže aká ochranná lehota? Veď ja som bol PN ešte pred ukončením prac.pomeru. Alebo ma tam mali priviesť s prepáčením takú nemtavú ? Vtedy neexistoval zákon o ľudských právach? Veď už sme mali Ústavu! Alebo neplatila pre všetkých?Ale oni preberali len vyplácanie nemocenských dávok, poprípade materských ak by ste mali. Takéto prípady sme mali aj my. Rozväzovanie pracovných pomerov ich nikdy nezaujíma ani nezaujímalo. Ochranná lehota podľa mňa platila pre každého, bezohľadu na to či Vás rušilo mesto alebo likvidátor.
Trošku ma to hnevá, lebo v tomto prípade Vám bolo uškodené a mestu takéto rozviazanie pracovných pomerov len vyhovovalo.
babenko1
08.07.05,15:03
Vlastička.. toto je nad ľudské chápanie....
ondrejvla
08.07.05,15:19
S hrozou a doslova s vytrestenymi ocami som si precitala tento pribeh. Je to strasne.
Ja by som poradila, napis na ministerstvo zdravotnictva, je tam jedna velmi prijemna (aspon podla pisomneho prejavu sa mi tak javi) osobka. Reaguje dost rychlo. Skus jej opisat toto vsetko a apelovat na tvrdost zakona, mozno poradi, co robit.
Tu je jej adresa: Zuzana.Motajova@health.gov.skUložila som si jej adresu a skúsim. Ďakujem.
Aj vám vypadáva Porada?
lenkak
08.07.05,15:32
Vlasti: zatiaľ nie, pozri mail.
durisovad
08.07.05,15:40
Lenka ďakujem, aspoň nejaké pozitívum dnešný deň.

Netreba vesat hlavu, aj ked je to neprijemna zalezitost, ved ono sa to nejako vyvrbi. Ja si pri takychto prilezitostiach poviem, ze su ludia, ktori su nestastnejsi ako som ja (a je to pravda) a hned sa na svet divam veselsie.
lenkak
08.07.05,15:47
Netreba vesat hlavu, aj ked je to neprijemna zalezitost, ved ono sa to nejako vyvrbi. Ja si pri takychto prilezitostiach poviem, ze su ludia, ktori su nestastnejsi ako som ja (a je to pravda) a hned sa na svet divam veselsie.
Aj ja to dokonale poznám.
JanaSys
09.07.05,05:35
Neskutočné. A to si ma manžel doberá, že už aj doma sa chovám ako účtovníčka - odkladám každý papier. Nikto nevie, čo budem musieť po 10 rokoch zdokladovať.
Jozef Mihál
09.07.05,06:21
Poisťovňa má pravdu, keď tvrdí, že za 3/1995 až 8/1995 ste mali zaplatiť poistné. Otázne však je, či súčasný zákon dáva poisťovni možnosti toto nezaplatené poistné vymáhať.

Poďme po poriadku.

Zákon 273/1994 v roku 1995 (nájdete na http://jaspi.justice.gov.sk (http://jaspi.justice.gov.sk/), do položky "Predpis č." treba zadať "273/1994", a do položky "Účinný k dátumu" napr. "01.03.1995") skutočne nepoznal úľavu pri platení poistného v prípade, že šlo o osobu "dobrovoľne nezamestnanú", ktorá bola na PN a poberala nemocenské.

Citujem dôležité paragrafy z tohto zákona (opakujem že ide o stav k 1.3.1995):

§ 10
Platitelia poistného


(1) Podľa tohto zákona sú povinní platiť poistné na zdravotné poistenie (ďalej len "poistné")

a) zamestnanci,
b) samostatne zárobkovo činné osoby,
c) spolupracujúce osoby,
d) zamestnávatelia,
e) štát,
f) Fond zamestnanosti Slovenskej republiky.

(2) Poistné sú povinné platiť aj osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré

a) nie sú v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý má sídlo na území Slovenskej republiky,
b) nie sú samostatne zárobkovo činné na území Slovenskej republiky s výnimkou osôb vyňatých zo zdravotného poistenia podľa § 3 ods. 3,
c) nie sú osobami, za ktoré platí poistné štát.

(3) Zamestnancom 4) sa na účely tohto zákona rozumejú

a) osoby v pracovnom pomere,
b) osoby v obdobnom pracovnom vzťahu, ak nie sú poistené podľa iných predpisov, 5)
c) spoločníci spoločností s ručením obmedzeným a členovia družstiev, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitných predpisov považuje za príjem zo závislej činnosti, 6)
d) ďalšie osoby, o ktorých to ustanovujú osobitné predpisy 7)(ďalej len "zamestnanec").

(4) Zamestnávateľom na účely tohto zákona sa rozumie fyzická osoba alebo právnická osoba zamestnávajúca inú fyzickú osobu v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu alebo plniaca voči zamestnancovi povinnosti zamestnávateľa.

(5) Samostatne zárobkovo činnými osobami a spolupracujúcimi osobami sa na účely tohto zákona rozumejú osoby uvedené v osobitnom predpise. 8)

(6) Štát je platiteľom poistného za

a) nezaopatrené deti, 9)
b) osoby, ktoré poberajú dôchodky z dôchodkového zabezpečenia Slovenskej republiky, ak nie sú zamestnancami, samostatne zárobkovo činnými osobami alebo spolupracujúcimi osobami,
c) osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré poberajú dôchodok z dôchodkového zabezpečenia Českej republiky, ak nie sú zamestnancami, samostatne zárobkovo činnými osobami alebo spolupracujúcimi osobami,
d) osoby vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie nepoberajúcich hmotné zabezpečenie,
e) osoby, ktoré sa osobne celodenne a riadne starajú o dieťa vo veku do troch rokov alebo dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vo veku do 18 rokov, ktoré vyžaduje mimoriadnu starostlivosť alebo osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť, 10) ak nie je umiestnené v zariadení pre takéto deti s celoročným alebo týždenným pobytom,
f) osoby, ktoré sa osobne celodenne a riadne starajú o blízku osobu, 11) ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna alebo staršia ako 80 rokov a nebola umiestnená v ústave sociálnej starostlivosti alebo obdobnom zdravotníckom zariadení,
g) osoby, ktorým z dôvodu starostlivosti o dieťa alebo starostlivosti o blízku osobu nevznikol nárok na dôchodok a vzhľadom na svoj vek nie sú zárobkovo činné,
h) osoby, ktoré poberajú dávky sociálnej starostlivosti z dôvodu sociálnej odkázanosti,
i) vojakov základnej (náhradnej) vojenskej služby a osoby vykonávajúce civilnú službu za podmienok, že ich príjem nepresahuje výšku minimálnej mzdy,
j) osoby vo výkone väzby a vo výkone trestu odňatia slobody, ak nie sú zárobkovo činné,
k) osoby, ktoré dosiahli vek potrebný pre nárok na starobný dôchodok, avšak nespĺňajú podmienky na jeho priznanie a nemajú príjmy zo zamestnania, zo samostatnej zárobkovej činnosti, z kapitálového majetku, z prenájmu ani ostatné príjmy podľa zákona o daniach z príjmov alebo nepoberajú dôchodok z cudziny, alebo ak výška príjmov a dôchodkov z cudziny nepresahuje mesačne výšku minimálnej mzdy,
l) cudzích štátnych príslušníkov a osoby bez štátnej príslušnosti, ktoré majú priznané postavenie utečenca a nie sú zamestnancami, samostatne zárobkovo činnými osobami alebo spolupracujúcimi osobami,
m) osoby, ktoré vykonávajú pracovnú činnosť pre cirkevné, rehoľné a charitatívne spoločenstvo a nemajú z tejto alebo inej činnosti príjem.

(7) Fond zamestnanosti Slovenskej republiky platí poistné za uchádzačov o zamestnanie poberajúcich hmotné zabezpečenie.

(8) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz.

§ 15
Platenie poistného

(1) Povinnosť platiť poistné vzniká

a) dňom nástupu do pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu,
b) dňom vzniku oprávnenia na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti,
c) dňom, od ktorého sa spolupracujúca osoba podieľa na činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby,
d) dňom nasledujúcim po dni, v ktorom sa skončila povinnosť platiť poistné z pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu alebo zo samostatnej zárobkovej činnosti,
e) dňom nasledujúcim po dni, v ktorom sa skončila povinnosť štátu platiť poistné za osoby uvedené v § 10 ods. 6.

(2) Povinnosť platiť poistné nie je po dobu, po ktorú

a) osoby uvedené v § 10 ods. 1 písm. a) až c) boli uznané za dočasne práceneschopné na výkon pracovnej činnosti a bola im poskytnutá peňažná pomoc v materstve alebo rodičovský príspevok; u zamestnancov ani po dobu, po ktorú trvá potreba ošetrovania člena rodiny,
b) osobám uvedeným v § 10 ods. 1 písm. a) zamestnávateľ poskytol neplatené pracovné voľno v rozsahu viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní bez náhrady príjmu, ak tieto osoby preukážu, že platiteľom poistného je iný zamestnávateľ, pre ktorého sú v tej dobe činné,
c) osoby uvedené v § 10 ods. 1 písm. a) až c) sa dlhodobo najmenej po dobu šiestich mesiacov zdržiavajú v cudzine, kde sú zdravotne poistené. V takomto prípade nemá poistenec nárok na úhradu zdravotnej starostlivosti. Túto skutočnosť je poistenec povinný oznámiť príslušnej poisťovni.


Vy ste boli osoba podľa § 10 ods.2. Na takúto osobu sa nevzťahuje oslobodenie od platenia poistného podľa § 15 ods.2 písm.a).

"Dobrovoľne nezamestnaná osoba" musela platiť aj počas PN-ky počas ktorej poberala nemocenské.

Pozrime si však ďalej paragraf:

§ 21
Premlčanie poistného

(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa jeho splatnosti.

(2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba, spolupracujúca osoba alebo osoba uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa nepremlčuje.

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.

(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.

Predpokladám, že ste sa ako osoba uvedená v § 10 ods.2 vôbec neprihlásili.
To znamená, že právo predpísať poistné sa nepremlčuje.

Avšak - poisťovňa dnes musí postupovať pri vyrubovaní penále podľa aktuálne platného zákona č.580/2004 v znení 718/2004. A v tomto zákone je diera - nie je v ňom uvedené, ako postupovať v prípade "starých" pohľadávok, vzniknutých pred 31.12.2004.

Všimnite si novelu ktorá má platiť od 1.9.2005 - tá už obsahuje v prechodných ustanoveniach § 32, kde sa riešia staré pohľadávky.

V aktuálnom zákone 580/2004 je len takéto ustanovenie:


§ 21


Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

Preto podľa aktuálneho zákona je poistné nezaplatené v roku 1995 premlčané.
evina
09.07.05,10:37
Pán Mihál, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Podľa poslednej vety :
Preto podľa aktuálneho zákona je poistné nezaplatené v roku 1995 premlčané, nemá poisťovňa nárok vymáhať odo mňa toto poistné? Dobre som pochopila? Ale platí to aj pre VŠZP Žilina?- teda ak dobre chápem Vašu odpoveď.
Poraďte mi prosím pán Mihál, kam sa mám obrátiť, nakoľko ak ste si prečítali moje zdôvodnenie, pochopíte, že bolo nemožné sa zaregistrovať v stave a situácii, v akej som sa v danej dobe nachádzala. Logika mi hovorí, že ja som nikdy nebola dobrovoľne nezamestnaná, ÚP ma nemohol zaregistrovať, bola som PN, na SP som nepatrila, bol rozviazaný pracovný pomer, zamestnaná som nebola, lebo...
Viete, že mám pocit, že sa rozhodujem či som to vôbec bola ja, alebo si zo mňa život len vystrelil? Alebo sa na všetko vykašľať a hrať sa na mŕtveho chrobáka, nakoľko som doteraz nedostala žiadnu výzvu, že mám niečo neuhradené a nebyť E111, tak ani o tom neviem, alebo aby moje deti s dedičstvom nezískali aj "dlžobu"mamy, ísť to radšej uhradiť?! Aj napriek tomu, že sa mi to prieči, že mi to zdravý rozum zakazuje?
Bože môj, veď ja už ani neviem, či ten zdravý rozum mám, a píšem tu o ňom!!
Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.
Poistné je určite premlčané a nemôže poisťovňa nič vymáhať. Neviem však aké sú podmienky pre vybratie karty E111, -jedine tam by mohol byť zádrhel.

K premlčacej dobe ešte pripájam tento link
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8623&page=2&pp=10&highlight=preml%E8acia+doba
evina
09.07.05,10:59
Napísala by som na Správnu radu VŠZP to je podľa schémy na www. stránke ich najvyšší orgán s kópiu na riaditeľa VŠZP, keď by som nepochodila na MZ. S pobočkou by som sa už nebavila. Viem chce to hodne nervov a trpezlivosti, ale ja sa v takýchto príadoch už z princípu nevzdávam a väčšinou dosiahnem úspech. Vždy všetko záleží od ľudí. Mali sme podobný prípad neochoty pobočky SP a Ústredie potvrdilo našu pravdu
ondrejvla
09.07.05,12:21
Evina ďakujem, skúsim.
Jozef Mihál
10.07.05,08:45
Vlastička, čo k tomu dodať - podľa zákona 273/1994 v stave v roku 1995 ste sa prihlásiť mali. Nikoho nezaujíma, že ste boli v takom stave ako ste boli atď.

Druhá vec je, že zákonom 580/2004 sa zrušil zákon 273/1994 a keďže v zákone 580/2004 v znení zákona 718/2004 nie sú žiadne prechodné ustanovenia, VšZP nemá žiadnu oporu v zákone, podľa ktorej by mohlo vymáhať náležitosti z roka 1995. Nie je to Váš problém, že v zákone 580 je diera. Sťažujte sa na ich vedení, ako Vám radí Evina.
Marína
10.07.05,09:04
Súhlasím, čo tu bolo povedané, ale s poisťovňou nastáva problém, že síce vymáhať poistné od vás nemôže, ale ak potrebujete potvrdenie od nej na rôzne účely, že voči poisťovni nemáte žiadne záväzky, čiže že máte uhradené všetky platby, nedostanete ho, resp. dostanete s tým, že máte voči poisťovni neuhradené záväzky. Moja osobná skúsenosť v Košiciach.
evina
10.07.05,09:27
Súhlasím, čo tu bolo povedané, ale s poisťovňou nastáva problém, že síce vymáhať poistné od vás nemôže, ale ak potrebujete potvrdenie od nej na rôzne účely, že voči poisťovni nemáte žiadne záväzky, čiže že máte uhradené všetky platby, nedostanete ho, resp. dostanete s tým, že máte voči poisťovni neuhradené záväzky. Moja osobná skúsenosť v Košiciach.
Treba sa preto sťažovať na vedení, §§ o premlčacej dobe platia pre všetkých aj pre ZP.
ondrejvla
10.07.05,10:58
Môžete mi prosím niekto poskytnúť adresu na Správnu radu VŠZP? Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
10.07.05,11:11
Preto odporúčam všetkým starším, ak sa vám stane podobný prípad, sanitka nech vás zaviezie najskôr na ÚP a na ZP, a keď nebudete môcť vysvetliť slovami, tak nech hovoria vaši blízki, lebo inak je posledná inštancia patológia!
...dovolím si upozorniť, že máme rok 2005. Pri aktuálnom stave zákona o ZP za osobu, ktorá nie je ani zamestnancom ani SZČO (čo by bol Váš prípad, keby sa to stalo teraz), platí poistné štát. Takže netreba nič riešiť.

Trochu inak ale s rovnakým záverom to bude od 1.9.2005. Za osobu, ktorá poberá nemocenské, platí poistné štát.
lenkak
10.07.05,11:11
Našla som len riaditeľstvo VšZP, neviem či Ti to ale pomôže.
Riaditeľstvo:
Mamateyova 17, P.O.BOX 41
850 05 Bratislava 55
tel:02/6727 7111
fax:02/6241 2631
Dokonca je možnosť priamo z ich stránky poslať mail na Riadisteľstvo
ondrejvla
10.07.05,11:38
Lenka ďakujem.
durisovad
11.07.05,14:00
Som rada, ze pani Motajova potvrdila dobry dojem, ktory som mala aj ja pri jednani s nou. Dufam, ze vsetko dospeje do dobreho konca.
Jozef Mihál
11.07.05,14:29
Na MZ vôbec pracujú samí príjemní ľudia ;) .
durisovad
18.07.05,18:57
Ak som tomu dobre pozumela, nic neodpustia ani neprepacia. To asi len tym vacsim panom a vacsie sumy.
bepo
18.07.05,19:07
Sankcie sa môžu odpustiť a ostane zaplatiť niečo cez 2000 Sk,s úrokom z omeškania sa to prehupne cez 10 tis.
durisovad
18.07.05,19:13
A nie je to, vzhladom k okolnostiam, krajne nespravodlive? A okrem toho desat tisic nie je taky maly peniaz.
durisovad
18.07.05,20:09
Aj ja som presvedčená, že je to krajne nespravodlivé, ale vidím, že pravdy sa v tomto štáte nedá dovolať!

Vždy som sa rozčuľovala nad podvodníkmi, ktorí tento štát len využívali, ale vidím, že neprávom! Keby som bola aj ja podvodníkom, tak nemusím platiť nič.
Takže berte si príklad, nedajbože ochorieť!
Boze, tak to uz naozaj v tomto state slusny clovek nema ziadnu sancu?
Mozno by sa tohoto problemu chytila MARKIZA v relacii Palba. Ako som to pozorovala, vyriesili uz dost problemov so statnym aparatom.
Jozef Mihál
18.07.05,20:13
Aj ja som presvedčená, že je to krajne nespravodlivé, ale vidím, že pravdy sa v tomto štáte nedá dovolať!

Vždy som sa rozčuľovala nad podvodníkmi, ktorí tento štát len využívali, ale vidím, že neprávom! Keby som bola aj ja podvodníkom, tak nemusím platiť nič.
Takže berte si príklad, nedajbože ochorieť!Bol som prekvapený výsledkom ale nedá sa nič robiť, len žiadať o odpustenie poplatku z omeškania, pokuty, poplatku za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
durisovad
18.07.05,20:23
A to budeme naozaj rezignovat? Viem, ze hlavou sa mur prebit neda, ale nepaci sa mi to. Podla mna by sa malo najst nejake riesenie, aby sa aj slusny clovek mohol citit v tomto state dobre. Ved ked vsetci budeme len mlcky platit a prikyvovat, tak nas zoderu aj z desiatej koze.
Ja by som aspon skusila to, co radi p.Mihal, aj to je viacej ako nic.
Duša
18.07.05,20:29
Je ťažké niečo k tomu napísať. Asi len toľko, že mi je ozaj ľúto, že to takto dopadlo. V tomto štáte sú jednoducho peniaze viac ako čokoľvek iné.
Jozef Mihál
18.07.05,20:45
Táto diskusia sa postupne dostáva na zlú koľaj. Ak je zákon taký aký je, jednoducho sa musí dodržiavať. Je fakt, že firma, ktorá do ZP nezaplatí milióny, si pokojne skrachuje a tie peniaze už nikto v ZP neuvidí. Obyčajný človek však skrachovať nemôže - takže ak sa nechce dožiť ešte väčších problémov, mal by platiť svoje dlhy aj keď je na vine viac zlý zákon, ako tento človek.

Preto hlavne pre pokoj duše radím ofenzívne v ZP oficiálne upozorniť na Váš nedoplatok - § 23 ods.1 = nižšia sadzba poplatku z omeškania - a súčasne žiadať o odpustenie sankcií.
Jozef Mihál
18.07.05,20:53
Pán Mihál ďakujem. Pôjdem tam, požiadam o zaplatenie. Alebo vlastne, ja ich môžem požiadať aj listom, nech mi zašlú výmer, či nie?Ja by som osobne. S dobrou náladou a milým úsmevom, ktorým budete okolo seba šíriť pozitívnu energiu v pobočke, Vám tie sankcie určite odpustia.
durisovad
19.07.05,12:53
Pán Mihál ďakujem za Vaše rady a aj pomoc. Pôjdem teda osobne.
Prajem pokojnú dobrú noc, veľa zdravia.
No, veru neviem, ci by som dokazala pri navsteve pobocky ten usmev vyludit na tvari. Ale asi to bude potrebne, ked zakony su nie pre cloveka ale proti nemu, zvlast proti poriadnemu a poctivemu.
Prajem pevne nervy.
Tweety
11.08.05,12:11
je to pekne napísané, zahrané na city (ak nejaké majú) pracovníkov , ktorí žijú z nás, len ktovie, či oni to tak pochopia. Inak, je to veľmi smutné, že človeka takto podrazia. Asi je to v našej republike tak, že iba tým čo dlhujú štátu veľké peniaze je odpustené. Možno raz sa dožijeme aj takých zákonov, ktoré budú pre obyčajných smrteľníkov. Verme...

príjemý deň prajem
Mária M
durisovad
11.08.05,15:07
Mila Vlasta, blahozelam k takejto odpovedi, som rada, ze si do poistovne nesla s previnilym usmevom, ale ako clovek, ktory si je isty svojou pravdou. Aj ked ta nasa pravda sa velmi odlisuje od pravdy tych, ktori si na nu osobuju monopol.
Zakony budu vzdy take, aki budu ich tvorcovia. Tvoria ich bohati pre bohatych. Je to smutne, ale cim skor sa s touto skutocnostou vyrovname, tym viac zdravia si uchovame. Aj mna kadeco jeduje, ale nakoniec si poviem, ze rozculovat sa ma zmysel len nad tym, co mozem zmenit.
durisovad
11.08.05,16:41
Mila moja Vlasticka, ak dufas, ze zakony budu pre takych ludi ako sme my, myslim, ze sa dost mylis. Ved si len pozri novelu zakona o zdravotnom poisteni, podla ktoreho (ak som to dobre porozumela), budeme platit aj z dohody o vykonani prace, ak zarobime viac ako polovicu minimalnej mzdy. Keby nam za to dali aspon zlavu na okuliare alebo na lieky, nemala by som namietky, ale nedostaneme za to vobec nic.
V inej sekcii som sa uz zmienila o tom, ze by som povazovala za spravodlive, keby sa platili odvody z vysokych prijmov a nebol by obmedzeny vymeriavaci zaklad, no ale takeho riesenia sa sotva kedy dockame, lebo ved to by boli sami proti sebe.
Evaman
22.11.05,11:49
Vyťahujem túto tému lebo môj problém je podobný. Dostala som list zo ZP, že mám zdokladovať obdobie od 2/99 do 12/01. Vraj nemám nahláseného žiadneho platiteľa. Viem vydokladovať obdobie 3/99 - 12/01 a to´potvrdením o evidencii na Úp a novým zamestnávateľom . To by malo byť teda OK. Bohužial zdokladovať 2/99 neviem pretože som bola v tom čase v zahraničí a mala som len poistenie liečebných nákladov v zahraničí. No pamätám sa , že som vtedy bola odniesť túto kópiu dokladu na pobočke a pani ma vtedy presviedčala , že to stačí odovzdať a že by to malo byť v poriadku. Aj som to odovzdala no kópiu z toho , že som to odovzdala nemám.Vtedy som ešte nebolá dostatočne zbehlá v tomto "chaose ekonomických zákonov" lebo som pracovala v odvetví informatiky a tak som si myslela , že všetko je OK. Až do včera :eek: Dnes som volala na pobočku a pani mi povedala, že aj keď zdokladujem tento 2/99 potvrdením liečebných nákladov v zahraničí , že to neplatí a postupuje sa podľa platného zákona.
To znamená že podľa § 33 v prech. ustanoveniach kde sa uvádza 10 ročná lehota dozadu mi môžu vyrúbiť doplatiť poistné za daný mesiac, poplatok z omeškania a ešte aj pokutu za nesplnenie si oznamovacej povinnosti???
No je veľmi zaujímavé , že na to prišli až teraz takmer po 7 rokoch až keď nadobudola účinnosť novely 580/2004 kde sa uvádza presne tá 10 ročná lehota do zadu.
Vie niekto poradiť na čo by sa dalo odvolať?
Evaman
22.11.05,13:04
Prosím, nevie nikto poradiť?
ajobs
22.11.05,14:38
Prosím, nevie nikto poradiť?

Na toto je naozaj odborník Dr. Mihál, je prihlásený, tak verím, že si tvoj práspevok všimne.:cool:
ondrejvla
22.11.05,19:52
Vyťahujem túto tému lebo môj problém je podobný. Dostala som list zo ZP, že mám zdokladovať obdobie od 2/99 do 12/01. Vraj nemám nahláseného žiadneho platiteľa. Viem vydokladovať obdobie 3/99 - 12/01 a to´potvrdením o evidencii na Úp a novým zamestnávateľom . To by malo byť teda OK. Bohužial zdokladovať 2/99 neviem pretože som bola v tom čase v zahraničí a mala som len poistenie liečebných nákladov v zahraničí. No pamätám sa , že som vtedy bola odniesť túto kópiu dokladu na pobočke a pani ma vtedy presviedčala , že to stačí odovzdať a že by to malo byť v poriadku. Aj som to odovzdala no kópiu z toho , že som to odovzdala nemám.Vtedy som ešte nebolá dostatočne zbehlá v tomto "chaose ekonomických zákonov" lebo som pracovala v odvetví informatiky a tak som si myslela , že všetko je OK. Až do včera :eek: Dnes som volala na pobočku a pani mi povedala, že aj keď zdokladujem tento 2/99 potvrdením liečebných nákladov v zahraničí , že to neplatí a postupuje sa podľa platného zákona.
To znamená že podľa § 33 v prech. ustanoveniach kde sa uvádza 10 ročná lehota dozadu mi môžu vyrúbiť doplatiť poistné za daný mesiac, poplatok z omeškania a ešte aj pokutu za nesplnenie si oznamovacej povinnosti???
No je veľmi zaujímavé , že na to prišli až teraz takmer po 7 rokoch až keď nadobudola účinnosť novely 580/2004 kde sa uvádza presne tá 10 ročná lehota do zadu.
Vie niekto poradiť na čo by sa dalo odvolať?

Evaman, určite ti nepomôže nič, ani žiadne odvolanie. Zákony totiž nie sú pre všetkých jednaké, budeš musieť uhradiť nevykryté obdobie, tak ako som musela aj ja. U mňa to bolo dokonca po 10 rokoch, no a keď som chcela mať pokoj v dôchodku, tak som to uhradila. Zbytočne sa nerozčuľuj, nepomôže ti to a rozčuľovaním sa uškodíš len sebe.
durisovad
22.11.05,20:53
Veru, toto je svata pravda. Zakony su take, ze nas obycajnych ludi postihuju za kazdu malickost, aby sa vacsie lapsusy tych bohatsich mali z coho financne vykryt.
Evaman
23.11.05,06:28
Durisovad , Vlasta, vďaka Vám za povzbudenie máte pravdu, viem , že proti takému niečomu je zbytočné sa rozčulovať. Včera som sa veru rozčúlila poriadne ale teraz si hovorím, že si pedsa musím šetriť svoje zdravie . Veď to je dôležitejšie. Vždy keď príde na návštevu moja teta zo susedného Nemecka a je potrebné niečo povybavovať na úradoch, tak tá len zíra ako to tu u nás beží. Vždy mi len povie , bóže , tie vaše zákony , ja im vôbec nerozumiem.
Nuž veru tak to tu u nás chodí , že poctiví ľudia sa pravdy nedovolajú.
Jozef Mihál
23.11.05,07:14
Neodpustím si reakciu na tú tetu z Nemecka - viete, aký majú v NSR komplikovaný napr. zákon o dani z príjmov? To je iné kafčo, ako náš-či naše!
Evaman
23.11.05,07:42
Veď práve , že viem, nakoľko o ňom dosť často rozpráva ale jednoducho niektoré pasáže z našich zákonov jej neviem rozumne zdôvodniť, prečo to či ono je tak.
Jozef Mihál
23.11.05,07:51
:D čo je to "rozumne zdôvodniť" ?
Evaman
23.11.05,08:02
rozumne = použiť správne a pádne argumenty :eek: Hm , ale neviem či je to tým , že mi nerozumie fyzicky = nechápe význam niektorých slovenských slov, nakoľko používa slovensko - nemeckú reč alebo psychicky = jednoducho nechápe :D
ondrejvla
23.11.05,08:12
rozumne = použiť správne a pádne argumenty :eek: Hm , ale neviem či je to tým , že mi nerozumie fyzicky = nechápe význam niektorých slovenských slov, nakoľko používa slovensko - nemeckú reč alebo psychicky = jednoducho nechápe :D

Jój Evaman, niektoré zákony nechápeme ani my, a priznám sa, nie je to problém ani fyzický, no ale ani psychický. Aspoň zatiaľ som na sebe nezbadala, že by to bolo z týchto dôvodov!
Ale moja osobná rada, nerozčuľuj sa, uhraď! A to nie psychicky,( to je blbosť, veď to sa ani nedá!) ale skutočne z fyzických peňazí.
Evaman
23.11.05,08:32
:D :D veru tak. Uhradím fyzicky a psychicky sa s tým vysporiadam.;) lebo ma už prešla zlosť :D
durisovad
23.11.05,14:42
Neodpustím si reakciu na tú tetu z Nemecka - viete, aký majú v NSR komplikovaný napr. zákon o dani z príjmov? To je iné kafčo, ako náš-či naše!
Je mozne, ze danovy zakon v NSR je komplikovany. Ale je aj tak casto nemeny a novelizovany ako su nase zakony?
Katija
23.11.05,19:30
Jój Evaman, niektoré zákony nechápeme ani my, a priznám sa, nie je to problém ani fyzický, no ale ani psychický. Aspoň zatiaľ som na sebe nezbadala, že by to bolo z týchto dôvodov!
Ale moja osobná rada, nerozčuľuj sa, uhraď! A to nie psychicky,( to je blbosť, veď to sa ani nedá!) ale skutočne z fyzických peňazí. Prečítala som si celú tému a jedému nerozumiem. Téma bola založená 8.7.2005 a ide o neuhradené poistné za 3-8/1995. Nech rátam ako rátam, mesiace 3-6/1995 boli už 10 rokov po splatnosti. Zákon 273/1994 Zb. podľa ktorého Vám dlžoba vznikla bol k 1.1. 2005 zrušený celý zákonom 581/2004 Zb. a naši zákonodarci nepovedali v prechodných ustanoveniach ako treba takéto poistné pre budúcnosť posudzovať. Logicky teda predpokladám, že sa malo nehradené poistné posudzovať podľa platného zákona 580/2004 Zb. a podľa toho bolo poistné 5 rokov premlčané (viď príspevok 28) Tak čím argumentovala pobočka VšZP, že ste sa rozhodli všetko zaplatiť? Toto vysvetlenie mi v téme chýba a dosť by ma to zaujímalo. :):cool:
ondrejvla
23.11.05,20:47
Prečítala som si celú tému a jedému nerozumiem. Téma bola založená 8.7.2005 a ide o neuhradené poistné za 3-8/1995. Nech rátam ako rátam, mesiace 3-6/1995 boli už 10 rokov po splatnosti. Zákon 273/1994 Zb. podľa ktorého Vám dlžoba vznikla bol k 1.1. 2005 zrušený celý zákonom 581/2004 Zb. a naši zákonodarci nepovedali v prechodných ustanoveniach ako treba takéto poistné pre budúcnosť posudzovať. Logicky teda predpokladám, že sa malo nehradené poistné posudzovať podľa platného zákona 580/2004 Zb. a podľa toho bolo poistné 5 rokov premlčané (viď príspevok 28) Tak čím argumentovala pobočka VšZP, že ste sa rozhodli všetko zaplatiť? Toto vysvetlenie mi v téme chýba a dosť by ma to zaujímalo. :):cool:

Katija, len si myslíš, že si prečítala celú tému, množstvo mojich príspevkov som vymazala, mala som na to pádny dôvod!
A prečo som to uhradila? - aj pán minister mi napísal, že musím...
Prosím Ťa, viac sa nepýtaj, už nechcem aby sa problém môjho zdravotného stavu zopakoval, skrátka, nechcem urobiť radosť tým, komu moje príspevky prekážali.
Katija
23.11.05,21:51
Katija, len si myslíš, že si prečítala celú tému, množstvo mojich príspevkov som vymazala, mala som na to pádny dôvod!
A prečo som to uhradila? - aj pán minister mi napísal, že musím...
Prosím Ťa, viac sa nepýtaj, už nechcem aby sa problém môjho zdravotného stavu zopakoval, skrátka, nechcem urobiť radosť tým, komu moje príspevky prekážali.
Prepáč. V žiadnom prípade som ťa nechcela rozrušiť, len som tomu naozaj nerozumela. Netuším čo sa tu v lete dialo. Tak nič. Zdravie je aj tak nadôležitejšie. Prajem ti všetko dobré.:):cool: