bosorka6669
29.03.09,13:57
Dobry den mohli by ste mi prosim Vas poradit ako je to stym domom za milion. Chcela bysom vediet co ktomu vsetko treba ake su skutocne naklady. Dakujem pekne
220870
29.03.09,12:27
S kamarátom sme nedávno riešili podbný problém.Býva na čižiaku.Tak sme rátali koľko by stál aspoň3+1 bungalov.Pozemok by bol.Nakoľko sme murári tak by sme to postavili takmer celé sami,aj to čo nezvládneme ,kúrenie plyn a el. tak máme veľa známych a spolupracujúcich živnostníkov, ktorý by to urobili takmer zadara.Ale pod 1 mil. sme sa nedostali.To by sme museli odfláknuť materiály.
Jediná možnosť ako sa dostať pod 1 mil , je kúpiť zopár unimobuniek a poskladať ich dokopy.
Ja mám určitú hranicu čo sa dá ešte považovať za dom a ,čo už je búda.Takže postaviť dom pod 1 mil,je možné len ak niektorú časť domu odfláknete .
bosorka6669
29.03.09,12:37
S kamarátom sme nedávno riešili podbný problém.Býva na čižiaku.Tak sme rátali koľko by stál aspoň3+1 bungalov.Pozemok by bol.Nakoľko sme murári tak by sme to postavili takmer celé sami,aj to čo nezvládneme ,kúrenie plyn a el. tak máme veľa známych a spolupracujúcich živnostníkov, ktorý by to urobili takmer zadara.Ale pod 1 mil. sme sa nedostali.To by sme museli odfláknuť materiály.
Jediná možnosť ako sa dostať pod 1 mil , je kúpiť zopár unimobuniek a poskladať ich dokopy.
Ja mám určitú hranicu čo sa dá ešte považovať za dom a ,čo už je búda.Takže postaviť dom pod 1 mil,je možné len ak niektorú časť domu odfláknete .

a potom kolko vidu tie domy Evo1
dalid
30.03.09,05:14
pokial viem tak tento projekt bol zastavavený, mali nejaké priblemy s dodávatelom, porusovanie podmienok zmluvy, alebo take nieco..
http://www.domzamilion.sk/
vratnik
30.03.09,12:42
Dom za milion je nemozne, ja rekonstruujem stand. podkrovie + zateplenie a vymena okien v celom dome + nove dvere, nemam dlazky, kupelnu kuchynu, povalu, vsetko si robim sam (okrem krovu a vody) a uz som na vyse 1.250 mil a to som zacal pred 4 rokmi. Len si hrubo zratajte, okna, strechu, murivo, zaklady, izolacie, len samotny material vas vyjde viac.
DanielaSL
30.03.09,12:54
Aj my sme rekonštruovali starší domček.Len holé múry ostali pôvodné.....nemám dojem, že by sme kupovali len to , čo je najdrahšie. Veľa sme nakúpili pri dobrom kurze aj v Poľsku..ale tiež sme už vyše milióna investovali a to ešte nie sme na konci. Tiež neverím na dom za milión. Mala som kamarátku...pred pár rokmi myslela,že sa jej to podarí, nakoniec brala pol miióna ešte úver a to aj tak nedokončila podkrovie.
mzdarka renca
30.03.09,13:12
Dom za milión je sci-fi
tromso
30.03.09,13:28
Prave vcera som robil rozpocet na presne spominany dom, kedze sa zaoberam stavbou takychto domov s co najnizsimi nakladmi a mozem potvrdit, ze sa to do miliona nevopcha ani nahodou, ak to ma byt poriadny dom na trvale byvanie schopny obyvania aj dalsou generaciou. Ale pri reklame domu za milion nie je spominanych viacero poloziek, ktore este treba zaplatit, takze dom za milion nie je za milion. ;) pekny den
tromso
31.03.09,17:24
Musim opravit vlastny prispevok. Nedalo mi to a dnes som siel do PL pozistovat ceny materialov na stavbu montovanych domov, musim povedat ze dom EVO 1 by sa dal postavit za jeden milion!!! ale ..... Material z 80% nakupeny u polskych dodavatelov. Takze ak je kvalita materialu rovnaka ako sa pouziva u nas, je to mozne. Nieco malo nad milion Sk, vcitane zakladovej dosky, by sa to dalo postavit. Klobuk dole firme co to dokaze postavit z materialov predavanych u nas, robia to bez zisku! Ale .... Da sa. to je podstatne.
dad111
31.03.09,18:51
TROMSO, klobúk dolu. živíš sa tým a priznal si, že to možné je. Nie sú teda ani u nás všetci len takí, čo strieľajú od pásu. Keď to dokáže niekto postaviť dodavateľsky, tak svojpomocne to musí byť ešte lepšie.
Každopádne BOSORKA 6669, ak nad tým rozmýšľaš, pusti sa do stavby, nemaj obavy. Drtivá väčšina stavieb sa dostavia. Podarí sa to aj Tebe. Bude to drina, ale za dva roky nám tu všetkým napíšeš, ako sa Ti býva v novom.
alltracboy
01.04.09,06:22
Dom za milión je sci-fi
dom za milion dnes uz nieje problem....eur :D
chandler
01.04.09,06:39
Musim opravit vlastny prispevok. Nedalo mi to a dnes som siel do PL pozistovat ceny materialov na stavbu montovanych domov, musim povedat ze dom EVO 1 by sa dal postavit za jeden milion!!! ale ..... Material z 80% nakupeny u polskych dodavatelov. Takze ak je kvalita materialu rovnaka ako sa pouziva u nas, je to mozne. Nieco malo nad milion Sk, vcitane zakladovej dosky, by sa to dalo postavit. Klobuk dole firme co to dokaze postavit z materialov predavanych u nas, robia to bez zisku! Ale .... Da sa. to je podstatne.

no neviem, vychadza to asi 12 500 sk za m2 a to uz je naozaj nizka suma ... ale ak si clovek skoro vsetko postavi sam tak mozno sa da dostat velmi blizko tej sumy ( bez pripojok, plotu a terenu)... ale urcite ziadna firma nedokaze taky dom za milion predat, jedine ze by ich predala iba niekolko a potom ked vyberie zalohy za dalsie by skrachovala :)
Wlady
01.04.09,08:06
V cechach to niektore firmy dokazu, napr. http://domy.axj.cz/ Je tam vela zaujimavych fotiek z jednotlivych stavieb.....
chandler
01.04.09,13:40
V cechach to niektore firmy dokazu, napr. http://domy.axj.cz/ Je tam vela zaujimavych fotiek z jednotlivych stavieb.....

ta stranka velmi doveryhodne nevyzera :) ale hlavne je to milon ceskych a bez dph a len v ceskych budejoviciach inde o 30% viac. takze na slovensku by to vyslo tak 1,8mil.
tromso
01.04.09,16:39
Myslim ze o tom to je, u nas firmy domy stavaju za vela penazi, robotnici robia za min. mzdy na stavbach aby mohol vazeny pan podnikatel majitel mat kazde dva roky najnovsi model BMW, dovolenku v Thajsku a pod. Ale da sa nechat si to postavit partiou zivnostnikov, ktori vedia co robia alebo zrucnejsi clovek si to naozaj postavi sam (okrem nejakych konstrukcnych prvkov mozno). Vtedy sa da naozaj usetrit a postavit poriadny dom.
Filip Glasa
01.04.09,16:51
robotnici robia za min. mzdy na stavbach
tak ty si si už dlho neobjednával nejakého toho robotníka ani živnostníka ;)
220870
01.04.09,17:01
tak ty si si už dlho neobjednával nejakého toho robotníka ani živnostníka ;)
Po starom 200 skk je cca priemerná mzda.Ak budete všetko stavať podľa pravidiel tak aj 400 na hodinu bude málo.V Čechách je možné postaviť dom za 1 000 000 CZ korún na stavbách tam pracujú len Ukrajinci a prepitý Slováci za pollitra vodky , borovičky na deň.Si skúste overiť na CZ diskusných fórach tú sumu .
jar88
01.04.09,18:58
no neviem, vychadza to asi 12 500 sk za m2 a to uz je naozaj nizka suma ... ale ak si clovek skoro vsetko postavi sam tak mozno sa da dostat velmi blizko tej sumy ( bez pripojok, plotu a terenu)... ale urcite ziadna firma nedokaze taky dom za milion predat, jedine ze by ich predala iba niekolko a potom ked vyberie zalohy za dalsie by skrachovala :)

Dom za milión je sci-fi, ale aj tak sa tou myšlienkou zaoberám už asi šesť rokov.

Čo znamená cena jeden milión Sk (33193,90 €) v roku 2003 a v roku 2009 ? V roku 2003 bol plat 13 500 Sk za mesiac, ako tak dobrý. Tak že milión bol 74 mesačných platov a s hypotékou 150 mesačných platov (66387,80 €), čo sú dva milióny.

Dnes pri 850 eurách za mesiac, je to 74 krát 850 € (62900) čo predstavuje porovnateľnú sumu 1 894 925 Sk (1,9 milióna) a to bez hypotéky.
Koľko asi bude 74 platov v lete 2011 ? Bode to 125000€ a zároveň aj cena rodinného bývania ?

Takto to vyzerá, že som prešpekuloval, stratil šesť rokov a cena je dvojnásobná. Ďalej bývam v paneláku, deti dorástli a potreba bývania je ešte akútnejšia. Pritom potreba bývania sa nám strojnásobila a pritom v Bratislave aj cena bývania na jednu rodinu dvojnásobná. Predajná cena nášho panelákového bytu bola 1 350 000 Sk v roku 2003 a teraz za 2 700 000 Sk je to nepredajné (odkúpenie bytu od družstva bolo za 78 000 Sk).

Teraz naša rodina potrebuje na najlacnejšie bývanie tri staré panelákové byty. Jeden máme a dva treba dokúpiť. Celkovo to reálne predstavuje 2 400 000 Sk na jeden byt. Na dva byty je to 4 800 000 Sk a s hypotékou 9 600 000 Sk a to znamená, že sa moje deti budú do dôchodku zaoberať splácaním hypoték. Ťažko sa s tým dá zmieriť. Som presvedčený, že je to hlúpy cieľ.

Lepšie riešenie je postaviť jeden dom s tromi bytmi. Takéto riešenie je praktickejšie a aj lacnejšie. Treba sa vedieť rešpektovať a znášať.

Rozdelené rodiny na tom budú určite horšie. Určite bude rozumnejšie, ak bude bývať viac generácii pohromade. Majú si ako pomáhať a bude to mať aj ekonomické a sociálne výhody.
220870
01.04.09,19:55
Dom za milión je sci-fi, ale aj tak sa tou myšlienkou zaoberám už asi šesť rokov.

Čo znamená cena jeden milión Sk (33193,90 €) v roku 2003 a v roku 2009 ? V roku 2003 bol plat 13 500 Sk za mesiac, ako tak dobrý. Tak že milión bol 74 mesačných platov a s hypotékou 150 mesačných platov (66387,80 €), čo sú dva milióny.

Dnes pri 850 eurách za mesiac, je to 74 krát 850 € (62900) čo predstavuje porovnateľnú sumu 1 894 925 Sk (1,9 milióna) a to bez hypotéky.
Koľko asi bude 74 platov v lete 2011 ? Bode to 125000€ a zároveň aj cena rodinného bývania ?

Takto to vyzerá, že som prešpekuloval, stratil šesť rokov a cena je dvojnásobná. Ďalej bývam v paneláku, deti dorástli a potreba bývania je ešte akútnejšia. Pritom potreba bývania sa nám strojnásobila a pritom v Bratislave aj cena bývania na jednu rodinu dvojnásobná. Predajná cena nášho panelákového bytu bola 1 350 000 Sk v roku 2003 a teraz za 2 700 000 Sk je to nepredajné (odkúpenie bytu od družstva bolo za 78 000 Sk).

Teraz naša rodina potrebuje na najlacnejšie bývanie tri staré panelákové byty. Jeden máme a dva treba dokúpiť. Celkovo to reálne predstavuje 2 400 000 Sk na jeden byt. Na dva byty je to 4 800 000 Sk a s hypotékou 9 600 000 Sk a to znamená, že sa moje deti budú do dôchodku zaoberať splácaním hypoték. Ťažko sa s tým dá zmieriť. Som presvedčený, že je to hlúpy cieľ.

Lepšie riešenie je postaviť jeden dom s tromi bytmi. Takéto riešenie je praktickejšie a aj lacnejšie.
Bude to len drahšie.Všetko to speje k stavu ktorý je teraz v Rakúsku.Dnes je ešte veľa firiem , a živnostníkov ktorý podnikajú viacmenej na čierno.Postavia dom ale odvedú na dani len časť.Takto sa dá fungovať len začas. Nie navždy.Chcel som pôvodne reagovať aj na vyššie uvedený príspevok od tromso.Ak si vezme do úvahy že materiál stojí min 500 000 v PL koľko stojí doprava ,dane ,odvody, ľudia.Dá sa kúpiť (auto) za 100 000 aj za 1 000 000 .Ale postaviť dom pod 1mil nie. Reálne vás dnes vyjde stavba priemerného bungalovu okolo 2,5mil(ak to postavia živnostníci načierno).Ak to stavia firma z odvodom všetkých daní tak o 19% DPH + 19% daň zo zisku na konci roku plus.Daňováci o tomto vedia a je len otázka času kým sa s tým začne niečo robiť.
dad111
01.04.09,20:37
Po starom 200 skk je cca priemerná mzda.Ak budete všetko stavať podľa pravidiel tak aj 400 na hodinu bude málo.V Čechách je možné postaviť dom za 1 000 000 CZ korún na stavbách tam pracujú len Ukrajinci a prepitý Slováci za pollitra vodky , borovičky na deň.Si skúste overiť na CZ diskusných fórach tú sumu .
Pri 170 hodinách mesačne je to 34000, alebo dokonca 68000 Sk. Tak a teraz povedzte, ktorý z tých stavebných podnikateľov takto platí svojich murárov. Ale účtujú si ich smelo. Prečo by u nás nemohli stavať Ukrajinci a keď bude treba hoci aj Bangladéžana. Koľkí naši začíňali v 90-tych rokoch práve v Rakúsku načierno. Keď to vtedy nevadilo tam, prečo by to dnes nemohlo byť unás. Nezdá sa mi, žeby to odvtedy bol dôvod akéhosi tragického pádu rakúskej ekonomiky.

materiál stojí min 500 000 v PL
Tak za čo by mal byť yen druhý polmilión. Poliaci sú takí frajeri, že ak si u nich objednáte materiál na celý dom, aj dopravu máte v cene.
Majú sa tí naši "podnikatelia" ešte čo učiť.
jar88
02.04.09,05:35
Bude to len drahšie.Všetko to speje k stavu ktorý je teraz v Rakúsku.Dnes je ešte veľa firiem , a živnostníkov ktorý podnikajú viacmenej na čierno.Postavia dom ale odvedú na dani len časť.Takto sa dá fungovať len začas. Nie navždy.Chcel som pôvodne reagovať aj na vyššie uvedený príspevok od tromso.Ak si vezme do úvahy že materiál stojí min 500 000 v PL koľko stojí doprava ,dane ,odvody, ľudia.Dá sa kúpiť (auto) za 100 000 aj za 1 000 000 .Ale postaviť dom pod 1mil nie. Reálne vás dnes vyjde stavba priemerného bungalovu okolo 2,5mil(ak to postavia živnostníci načierno).Ak to stavia firma z odvodom všetkých daní tak o 19% DPH + 19% daň zo zisku na konci roku plus.Daňováci o tomto vedia a je len otázka času kým sa s tým začne niečo robiť.

Čo sa týka toho, že to bude stále drahšie, si dovolím oponovať. Je tu situácia, ktorá tlačí ceny dole a náklady hore. Je to hlavne finančná kríza. Je málo peňazí a aj keď je veľká požiadavka na bývanie, rozvoj stavebníctva upadá. Ľudia čo majú málo peňazí, hľadajú cestu, ako postaviť aj za to málo, čo im po zdanení zostáva. Potrebujú bývať.

Viem, že ľudia chápu, že je lepšie a aj pohodlnejšie, ak stavajú odborníci a so zárukou. Ale prevažná časť ľudí na to jednoducho nemá, ale to bývanie potrebuje. Preto hľadajú cestu, ako bývať ale za menej. Nie je podstatné, či s daňou, ale hlavne lacnejšie, aj za cenu čiernej práce.

Prečo je to bývanie také drahé ? Určite je to v tých daniach a odvodoch. Veď polovicu ceny tvorí daň. Tá daň vytvorila aj finančnú krízu. Ľudia sa snažia obchádzať dane, hlavne preto, že už na ne nemajú.

Normálne stavebné firmy, ako je aj tá vaša, stavajú už len s malým ziskom. Nemáte veľké marže a aj tak ste drahí. Určite nie je ďaleko doba, keď budete stavať aj skoro bez zisku, alebo dokonca so stratou.

Alebo sa zaťať a so stratou aj nestavať a upadnúť do bankrotu.
vratnik
02.04.09,06:45
Kedysi sa stavala prevazna vacsina domov svojpomocne, zavolala sa rodina, zapisali sa sichty a cele pribuzenstvo si takto vzajomne postavilo domi. Milion a ani 1.5 miliona za dom postaveny svojpomocne nie je vela, akurat. Cena za svojpomocny dom je zhruba zrovnatelna ( k poctu priemernych platov) ako v '80 rokoch. Problemom su pozemky, kedysi stacilo par platov a clovek mal v meste taky pozemok, ze na nom mohol pestovat zemiaky pre celu rodinu. Teraz vas osklbu hned pri pozemku, spekulanti, relitky a banky vysrobovali cenu za m2 do neakceptovatelnych vysin.
jar88
02.04.09,07:34
Kedysi sa stavala prevazna vacsina domov svojpomocne, zavolala sa rodina, zapisali sa sichty a cele pribuzenstvo si takto vzajomne postavilo domi. Milion a ani 1.5 miliona za dom postaveny svojpomocne nie je vela, akurat. Cena za svojpomocny dom je zhruba zrovnatelna ( k poctu priemernych platov) ako v '80 rokoch. Problemom su pozemky, kedysi stacilo par platov a clovek mal v meste taky pozemok, ze na nom mohol pestovat zemiaky pre celu rodinu. Teraz vas osklbu hned pri pozemku, spekulanti, relitky a banky vysrobovali cenu za m2 do neakceptovatelnych vysin.

Správne, tá cena pozemku je skoro polovica ceny domu. Pritom si skoro nikto neuvedomuje, že každý stavebný pozemok bol iba roľa, alebo les či dokonca močiar.

Keď som tu niekde na nete ponúkal spolupodiel na premene role na stavebný pozemok, tak sa mi niekto vysmial, že pozemok za 200 Sk pri Bratislave bude asi nejaký „močár“.

Nerozumiem tomu argumentu realitiek, že ak chcete stavať tak si kúpte stavebný pozemok a dajte niekomu zarobiť. Tie administratívne úkony, dokáže zvládnuť aj každý občan, ale je to doménou rôznych dobre zarábajúcich skupiniek, lebo ľudia už neveria, že niečo na úradoch dokážu vybaviť. Je jasné, že tie razítka a povolenia sú len formalita a že aj niečo stoja. Naši občania za to bežne platia milión a viac, na jeden stavebný pozemok a ani si to neuvedomujú.

Cez rôzne spoločnosti sa pretransformuje roľa na stavebný pozemok a jednom hektáre (10.000 m2) urobia aj 10 miliónov zisku.

Toto je výsledok našej legislatívy a mentality našich občanov. Aj keď im to vysvetlím, neveria a hľadajú, ako sa nechať ožobráčiť.
Filip Glasa
02.04.09,07:37
keď niekto minulý rok zháňal murárov či už ako stavebná firma, alebo súkromne, tak vie, že rozprávky o tom, ako málo zarábajú a ako ich stavebné firmy zdierajú sú naozaj len rozprávky.
Taký murár, maliar, kominár atď. živnostník si neváha vypýtať celkovú sumu za mesiac práce tak, že mu na hodinu vyjde kľudne 400 - 500 korún.
Našťastie tento rok sa to obracia a konečne sa "zdieraní" murári vrátia do normálu.

Ešte sa prefíkane tvária, a hovoria že keď budete chcieť aj doklad, tak to bude o DPH drahšie a pri tom nie sú platcovia DPH.
jar88
02.04.09,08:06
keď niekto minulý rok zháňal murárov či už ako stavebná firma, alebo súkromne, tak vie, že rozprávky o tom, ako málo zarábajú a ako ich stavebné firmy zdierajú sú naozaj len rozprávky.
Taký murár, maliar, kominár atď. živnostník si neváha vypýtať celkovú sumu za mesiac práce tak, že mu na hodinu vyjde kľudne 400 - 500 korún.
Našťastie tento rok sa to obracia a konečne sa "zdieraní" murári vrátia do normálu.

Ešte sa prefíkane tvária, a hovoria že keď budete chcieť aj doklad, tak to bude o DPH drahšie a pri tom nie sú platcovia DPH.

Poznáte murára, čo zarába milión ročne ? Ja nie.
Ak by platilo 500 Sk/hod. krát 180 hod/mesiac, bolo by to 90 000 Sk/mesiac.
Za 12 mesiacov je to 1 080 000 Sk ročne.
Filip Glasa
02.04.09,11:23
Poznáte murára, čo zarába milión ročne ? Ja nie.
jasné že poznám a keby len murárov - ale aj maliarov, zámočníkov, obkladačov, elektrikárov, kúrenárov atď.

Ale to je vec posledného 1-2 rokov. Teraz bude horšie.

Čo sa týka témy - dom za milión: väčšina firiem stavia na to, že nikto nezostane pri minimálnej verzii domu a bude chcieť dorobiť hento a tamto a inú dlažbu a iné okná. A na týchto dorábkach to zákazníkovi pekne osolia.
tromso
03.04.09,15:17
Ono je to takto, ak budem platit robotnikov na hodiny, tak budu robit tak , aby zarobili, - pomaly. Vtedy to naozaj moze byt aj 500 Sk/hod. Ja som sa naucil robit v zahranici za odvedenu pracu, pritom cena za to a to je dana. Nic sa na nej nemeni, ak sa dohodne. Ak sa nieco zmeni, da sa to aj jednoducho vypocitat. Napriklad ked staviam sendvicove domy, cena sa uctuje za montaz toho a toho za m2 napr. steny,alebo bezny meter stavby krovu ci ine..., preto je cena taka a taka. A taka je aj na konecnej fakture. Ak to budem robit tyzden alebo mesiac je to moj problem, proste nezarobim. Ak to urobim nekvalitne, budem chodit opravovat reklamacie donekonecna a zadarmo. Ak je dany cennik za montaz toho a toho, kazdy si vie odsledovat co ma postavene a vypocitat, ci je vsetko ok.
centeso
03.04.09,18:18
keď niekto minulý rok zháňal murárov či už ako stavebná firma, alebo súkromne, tak vie, že rozprávky o tom, ako málo zarábajú a ako ich stavebné firmy zdierajú sú naozaj len rozprávky.
Taký murár, maliar, kominár atď. živnostník si neváha vypýtať celkovú sumu za mesiac práce tak, že mu na hodinu vyjde kľudne 400 - 500 korún.
Našťastie tento rok sa to obracia a konečne sa "zdieraní" murári vrátia do normálu.

Ešte sa prefíkane tvária, a hovoria že keď budete chcieť aj doklad, tak to bude o DPH drahšie a pri tom nie sú platcovia DPH.


:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused::confused:

Kua sa ti zda vela čo beru murary?. Tak si vrat na zem a poobzeraj sa okolo seba. Kdekolvek prideš tak všade beru strasne peniaze zanič a murar si to aspon odmaka . Stači ked len ked daš napr opravit nejaku blbost v PC a cvakas nehorazne peniaze a on to ma za 5 min. Alebo len vymena pneu za 8 min 20 eur. Tak tomu hovorim zdieranie. Vieš si predstavit kolko sa murar nadrie?Asi nie ked pišeš taketo sprostosti . Ved v dnesnej dobe maloktory vydrži robit do dochodku skus makat na stavbe ked mas 60 rokov tak sa stoho poserieš.. .. Murary beru podcenu ale to sa čoskoro zmeni lebo mlady ludia nechcu robit a ver tomu že čoskoro budes platit ozaj kvalitnemu murarovi trikrat tolko ako teraz a nebudes nadavat ale budeš rad že je tomu tak.:confused::confused::confused::confused::confu sed::confused::confused::confused::confused::confu sed::confused::confused::confused::confused::confu sed::confused::confused::confused::confused::confu sed:
dad111
03.04.09,19:28
Ono je to takto, ak budem platit robotnikov na hodiny, tak budu robit tak , aby zarobili, - pomaly. Vtedy to naozaj moze byt aj 500 Sk/hod.
S týmto nemôžem súhlasiť. Ja ako zákazník, ktorý potrebuje možno raz za život vymurovať dom, nedokážem posúdiť, či xy € za m3 murčiva je dobrá cena, možno vyberiem toho najlacnejšieho. To si ale píš, že dokážem po krátkej dobe rozoznať fachmana od flákača. Už som v živote došiel do kontaktu s rôznymi profesiami, a keď som si chvíľu pozrel ich tempo, preklínali tú hodinu,, keď sa so mnou zjednali.
Vôbec je ale nutné pri každej práci pozerať na prsty tomu čo to robí. Ak si dojednám nejakú prácu na úkol, tak sa robotník bude snažiť mať to čo najskôr hotové. Kvalita ide na bok. Videl som už maliarov, čo vo vedre zmiešali penetrák s fasádnou farbou, zarobili hustú kašu a na jeden raz natreli fasádu, veď cena už bola dohodnutá. Bežne murári vyrovnávajú nerovnosti nanesením hrubej vrstvy malty, pritom výrobca stanovuje maximálnu hrúbku na vrstvu. Aj to je dôsledok dojednanej sumy za dielo a nedostatok kontroly. Veď aj stavebné firmy svojich murárov platia na hodiny, lebo majiteľ si ich tempo ustriehne.
220870
04.04.09,05:14
Čo sa týka toho, že to bude stále drahšie, si dovolím oponovať. Je tu situácia, ktorá tlačí ceny dole a náklady hore. Je to hlavne finančná kríza. Je málo peňazí a aj keď je veľká požiadavka na bývanie, rozvoj stavebníctva upadá. Ľudia čo majú málo peňazí, hľadajú cestu, ako postaviť aj za to málo, čo im po zdanení zostáva. Potrebujú bývať.

Viem, že ľudia chápu, že je lepšie a aj pohodlnejšie, ak stavajú odborníci a so zárukou. Ale prevažná časť ľudí na to jednoducho nemá, ale to bývanie potrebuje. Preto hľadajú cestu, ako bývať ale za menej. Nie je podstatné, či s daňou, ale hlavne lacnejšie, aj za cenu čiernej práce.

Prečo je to bývanie také drahé ? Určite je to v tých daniach a odvodoch. Veď polovicu ceny tvorí daň. Tá daň vytvorila aj finančnú krízu. Ľudia sa snažia obchádzať dane, hlavne preto, že už na ne nemajú.

Normálne stavebné firmy, ako je aj tá vaša, stavajú už len s malým ziskom. Nemáte veľké marže a aj tak ste drahí. Určite nie je ďaleko doba, keď budete stavať aj skoro bez zisku, alebo dokonca so stratou.

Alebo sa zaťať a so stratou aj nestavať a upadnúť do bankrotu.

Môj predpoklad je taký že prestanú stavať devleportery veľké stavby(veľké firmy obchádzam oblúkom,sú to podvodníci),prestanú stavať nemajetný čo stavali na hypotéky .Týto ľudia asi prestanú celkom stavať a to je len dobre.Pre mňa neboli zaujímavý a ani som nikomu nestaval dom cez hypotéku alebo pôžičku.To sú práve tí čo hľadali hľadajú a budú hľadať tých najlacnejších borovičkových tiežmajstrov (potom chodia po porade a sťažujú sa).Moja klienela a predpokladám že v aj väčšiny ostatných solídnych firiem pochádza zo strednej vrstvy.To sú ľudia ktorý buď pracujú mimo SR alebo dokážu zarobiť toľko že sa nepotrebujú na celý život zadĺžiť.Týto si dokážu zistiť priemer cien a dokážu sa dohodnúť.Takže bez práce zostanú tý dedinský opilci ten kto vie a chce, sa určite dokáže presadiť.Moji murári nešli za posledných 5 rokov pod 250 na hodinu.A môžem vám kľudne napísať že je to minimálna hodinová mzda ktorú by mala mať každá upratovačka v SR.Problém slovákov je v tom že si nevedia riadiť svoj život a dupnúť.Potom len závidia tomu ča sa mu chce.Ak si niekto myslí ,že 130Sk za m2 omietky je moc nech si skúsi.Šikovný murár urobí za deň 25-35 metrov.
marek79
04.04.09,05:54
Môj predpoklad je taký že prestanú stavať devleportery veľké stavby(veľké firmy obchádzam oblúkom,sú to podvodníci),prestanú stavať nemajetný čo stavali na hypotéky .Týto ľudia asi prestanú celkom stavať a to je len dobre.Pre mňa neboli zaujímavý a ani som nikomu nestaval dom cez hypotéku alebo pôžičku.To sú práve tí čo hľadali hľadajú a budú hľadať tých najlacnejších borovičkových tiežmajstrov (potom chodia po porade a sťažujú sa).Moja klienela a predpokladám že v aj väčšiny ostatných solídnych firiem pochádza zo strednej vrstvy.To sú ľudia ktorý buď pracujú mimo SR alebo dokážu zarobiť toľko že sa nepotrebujú na celý život zadĺžiť.Týto si dokážu zistiť priemer cien a dokážu sa dohodnúť.Takže bez práce zostanú tý dedinský opilci ten kto vie a chce, sa určite dokáže presadiť.Moji murári nešli za posledných 5 rokov pod 250 na hodinu.A môžem vám kľudne napísať že je to minimálna hodinová mzda ktorú by mala mať každá upratovačka v SR.Problém slovákov je v tom že si nevedia riadiť svoj život a dupnúť.Potom len závidia tomu ča sa mu chce.Ak si niekto myslí ,že 130Sk za m2 omietky je moc nech si skúsi.Šikovný murár urobí za deň 25-35 metrov.

Vážený pán 220870,
ak si myslíte, že stredná vrstva si dokáže postaviť dom bez hypotéky, tak sa mýlite. Z vášho príspevku usudzujem, že si vážite ľudí podľa toho, koľko zarobia. Podľa Vás ten, kto zarobí menej tak si nezaslúži bývať? Pri akej výške platu je podľa Vás človek zo strednej triedy? Ja sa platovo zaraďujem do strednej vrstvy a nemyslím si, že by som dokázal postaviť dom bez hypotéky. A možno aj dokázal, ale o 40 rokov. Takže ja si vážim každého slušného človeka a takých podnikateľov, čo považujú ľudí s ročným príjmom pod 33 tis. za plebs máme žiaľ veľa. Prajme pekný slnečný deň a nech sa Vám darí.
kkllc
04.04.09,06:01
prestanú stavať nemajetný čo stavali na hypotéky .Týto ľudia asi prestanú celkom stavať a to je len dobre.

Tak prepáč, ale ked niekto zarába cca 25000 mesačne tak asi si ťažko postaví dom bez úveru. To neznamená, že naňho nemá právo. Aj ked bude ten úver splácať celý život.

P[B]re mňa neboli zaujímavý a ani som nikomu nestaval dom cez hypotéku alebo pôžičku.
Len aby si nebol niekedy vďačný aj za takých zákazníkov.

A že práve taký zháňajú borovičkových tiežmajstrov, to je vec názoru. Niekto ked má vela peňazí, tak zháňa takého majstra a niekto aj ked stavia na úver, tak si dá urobiť základne a dôležité veci odborníkom: murovanie, strechu, vodu, plyn....ale na vozenie fúrikov pre majstra predsa nemusím platiť odborníka.
jar88
04.04.09,09:11
Môj predpoklad je taký že prestanú stavať devleportery veľké stavby(veľké firmy obchádzam oblúkom,sú to podvodníci),prestanú stavať nemajetný čo stavali na hypotéky .Týto ľudia asi prestanú celkom stavať a to je len dobre.Pre mňa neboli zaujímavý a ani som nikomu nestaval dom cez hypotéku alebo pôžičku.

Moji murári nešli za posledných 5 rokov pod 250 na hodinu.

Vážený pán 220870,
ak si myslíte, že stredná vrstva si dokáže postaviť dom bez hypotéky, tak sa mýlite. Z vášho príspevku usudzujem, že si vážite ľudí podľa toho, koľko zarobia. Podľa Vás ten, kto zarobí menej tak si nezaslúži bývať? Pri akej výške platu je podľa Vás človek zo strednej triedy? Ja sa platovo zaraďujem do strednej vrstvy a nemyslím si, že by som dokázal postaviť dom bez hypotéky. A možno aj dokázal, ale o 40 rokov. Takže ja si vážim každého slušného človeka a takých podnikateľov, čo považujú ľudí s ročným príjmom pod 33 tis. za plebs máme žiaľ veľa. Prajme pekný slnečný deň a nech sa Vám darí.

Ja si myslím, že keď sa spojí rodina, máte možnosť postaviť si rodinný dom s tromi bytmi a priemernou cenou pod milión korún (33000€) a bez problémov to do piatich rokov aj splatiť. Ide taká doba (kríza), že to bude naozaj reálne. Popísal som to v príspevku č.18 na druhej strane. Ceny budú poriadne nízke a taký, ako pán 220870 sa o prácu u vás budú ešte predbiehať.

Čo sa týka pána 220870, určite bude stavať aj za iných podmienok, ako v minulích piatich rokoch.
Som presvedčený, že bude museť uznať, že čakať na dobu, ktorá práve pominula, je cesta k bankrotu. Možno sa ho ešte kríza nedotkla a dúfa, že sa len tak ošuchne. Tá kríza tu bude a určite bude poriadna.
marek79
04.04.09,10:00
Tak a) dom za 33 tis. je nerealne
b) ak niekto zarába 33 tis. ročne tak si myslím, že to už nie je stredná trieda
c) tým predošlým príspevkom som myslel to, že pán 220870 uberá právo na bývanie v rodinnom dome ľuďom, ktorí patria do strednej vrstvy s mesačbýn príjmom cca 1ooo EUR.
jar88
04.04.09,10:13
Tak a) dom za 33 tis. je nerealne
b) ak niekto zarába 33 tis. ročne tak si myslím, že to už nie je stredná trieda
c) tým predošlým príspevkom som myslel to, že pán 220870 uberá právo na bývanie v rodinnom dome ľuďom, ktorí patria do strednej vrstvy s mesačbýn príjmom cca 1ooo EUR.

Neviem, či ste si prečítal ten príspevok č.18, lebo tam som to zhruba popísal.
Mal som na mysli hlavne to, že u nás je bežné, že rodiny sú rozdelené a tým aj ich potenciál. Majú niekolko násobné potreby, ako je nevyhnutne nutné.
Ak si deti postavia s rodičmi spoločné, ale oddelené byty, majú šancu dostať sa pod milión.
Ak sa nevedia dohodnúť a rozhodnú sa ísť každý svojou cestou, stojí ich to namiesto 3.000.000.-Sk 9.000.000.- a splácanie až do dôchodku. Je to zlá voľba, ale je to ich vlastné rozhodnutie. Takto sa nemusia rozhodnúť.

Naviac, ak sa na to pozeráme reálne (nastávajúca kríza), ľudia s príjmom do 1000€ sú skoro bez šance. Treba si uvedomiť, že život v neustálom strachu a hádkach o peniaze, prestáva byť život. Alebo aspoň prestáva byť spokojný.
jar88
04.04.09,10:49
Bude to len drahšie.Všetko to speje k stavu ktorý je teraz v Rakúsku.Dnes je ešte veľa firiem , a živnostníkov ktorý podnikajú viacmenej na čierno.Postavia dom ale odvedú na dani len časť.Takto sa dá fungovať len začas. Nie navždy.Chcel som pôvodne reagovať aj na vyššie uvedený príspevok od tromso.Ak si vezme do úvahy že materiál stojí min 500 000 v PL koľko stojí doprava ,dane ,odvody, ľudia.Dá sa kúpiť (auto) za 100 000 aj za 1 000 000 .Ale postaviť dom pod 1mil nie. Reálne vás dnes vyjde stavba priemerného bungalovu okolo 2,5mil(ak to postavia živnostníci načierno).Ak to stavia firma z odvodom všetkých daní tak o 19% DPH + 19% daň zo zisku na konci roku plus.Daňováci o tomto vedia a je len otázka času kým sa s tým začne niečo robiť.

Koľko stojí doprava, treba zistiť, nakolko je kríza a ceny idú dole. Ponúkané ceny dopravcov klesajú na hranicu nákladov. Výroba nákladných aut klesla už na 20 %, čo znamená pokles o 80%. Dopravcovia skúšajú predať kamióny aj za 15000€ a aj tak sa nepredávajú.

Zaujíma ma, akú plochu v m2 má bungalov za 2.500.000.-
tromso
04.04.09,16:09
NO neviem co na toto napisat. Verim ze je to tak ako to pisete. Ale ide o to, ako kto robi, ak mam nieco urobit tak aby bolo urobene a je jedno ako, kaslem na to a nerobim. A myslim to vazne!!! Ak to ma byt odflaknute, nikdy to nemoze byt dobre a cakaju ma reklamacie. A reklamacie ja nerad, (napr v Skandinavii som nemal ani jednu za 7 rokov), lebo je to praca zdarma a navyse to stoji peniaze mna a nie zakaznika nehovoriac o tom, ze uz si v okoli ani klinec nepribijem, lebo sa to rozchyri. Ale je pravda ze u nas na SK je to trosku ine. Neviem ako je to v klasickej muracine, ale pri montovanych domoch je nieco co treba zmontovat a ak je to zmontovane dobre je vsetko ok, ak je zle tak katastrofa. A katastrofa znamena reklamaciu. Preto treba robit zodpovedne aj za cenu nizsieho zarobku. Aspon ja to tak robim. Na polievku vzdy bude. Netreba mi mercedes. :-)
jar88
06.04.09,06:25
Elegantné riešenie bývania za milión

Parádne bývanie za milión, lacné, praktické a reálne riešenie, ako že neriešiteľnej životnej situácie s bývaním.

Zložitá životná situácia nastáva rodine v Bratislave, kde majú rodičia už po štyridsiatke a deti po dvadsiatke. Deti sa stávajú dospelé a potrebujú sa osamostatniť. Takéto osamostatnenie pri bratislavských cenách bytov, ale aj cenách nájmov, je poriadne drahá a riskantná záležitosť. Hlavne v tejto neistej dobe (nástup následkov finančnej a ekonomickej krízy), je vlastné bývanie spojené s nutným zadlžením. Asi takto vyzerá klasický postup, našej bežnej, priemernej rodiny. Aká je v tom klasickom riešení perspektíva ?

Teraz býva štvorčlenná rodina v trojizbovom panelákovom byte v akože trhovej hodnote 3.200.000.-sk. V budúcnosti, ak sa jedno dieťa bude chcieť osamostatniť bude potrebovať aspoň nejaké bývanie, napríklad, malú novú garzonku (núdzové riešenie za 1.800.000.-sk). Potrebuje na to 500.000.- hotovosti a hypotéku na 2.500.000.- Sk. Nastáva možnosť, že to druhé dieťa, si môže založiť novú rodinku bez nákladov v detskej izbe u rodičov. Automaticky, ale nastáva zlá situácia, lebo to jedno dieťa je už vo finančnom probléme z hypotéky a to druhé nemá iné východisko, ako ísť do rovnakej situácie, lebo sa to v detskej izbe u rodičov, nedá vydržať. Zoberie si hypotéku na dvojizbový byt v starom paneláku (dnes za 2.600.000.-sk), ak má 500 až 600.000.- Sk v hotovosti, alebo na účte. Hypotéka môže byť asi na 3.800.000.- Sk. Takto sa dostanú všetci do zlej finančnej situácie, každý z nich, môže potrebovať pomoc, ale nikto z nich nebude mať na to, aby pomohol. Nikto dobre nežije a všetci zarábajú hlavne na to, aby mohli platiť bankám. Aby sa dostali do takejto situácie, musia najskôr našetriť milión, aby mohli mať dlh 5.600.000.- Sk. Deti našich detí (naši vnuci), budú vyrastať v rodine našich detí 20 rokov a tie naše deti, budú po celú dobu splácať hypotéku. Po 20 rokoch sa bude táto situácia opakovať, ale dnešný štyridsiatnik, bude šesťdesiatnik pred dôchodkom, alebo dôchodca.

Každý to vie už dnes a myslí si, že to inak ani nejde.

Možno budú šťastný a spokojný, že sa to deťom podarilo splatiť a že sa nedostali do neschopnosti tú hypotéku splatiť.

Máme ale aj inú možnosť, ak si uvedomíme svoju silu a náš potenciál, ktorý v rodine máme. Naša pôvodná rodina sa nemusí rozpadnúť, lebo vznikli naše ďalšie dve rodiny, ako to bolo v minulom režime (formálna rodina, vianočné, veľkonočné, narodeninové a pohrebné stretnutia). Len veľmi málo ľudí si uvedomuje, že na to má. Každý z vás, má obrovský potenciál, ale ho za vás využívajú iný. Váš potenciál využívajú správcovské spoločnosti vlastníkov bytov, dodávatelia tepla, developerské spoločnosti, banky jednoducho každý, len nie vy. Na viac, k tomu platíte aj nemalé dane.

Ideálne riešenie pre klasickú bratislavskú rodinu, je veľký trojbytový rodinný dom za Bratislavou. Takýto dom má pomerne malé náklady, veľký úžitok a je reálna možnosť to zvládnuť do piatich rokov. Som presvedčený, že väčšina normálnych ľudí, s príjmom okolo 700 až 1000 € mesačne si povie, že by to bolo fajn, ale je to nereálne, či dokonca naivná utópia. Pritom stačí urobiť pár správnych krokov, dobrých rozhodnutí a vyvarovať sa fatálnych omylov, ako sú neuvážené spotrebné úvery a hypotéky.

Ak chcete vedieť, ako na to, rád vám konkrétne kroky popíšem. Stačí, ak o ne prejaví skutočný záujem aspoň pár ľudí. Sám som sa do toho už pustil. Tak sa pridajte.
Braňo
06.04.09,07:19
Popíš konkrétne kroky.
maruška123
06.04.09,07:57
jar88: si presvedčený o tom, že väčšina ľudí na Slovensku zarába 700 - 1000 EUR mesačne??????? tak toto je podľa mňa utópia, väčšina ľudí toľko nezarába ani len v hrubom nie to v čistom, a nemám na mysli ľudí so skončenou základnou školou ale ľudí s vysokoškolským vzdelaním, poznám šikovných ľudí, ktorí zarábajú tak max. 600 EUR v hrubom a sú radi že majú nejakú prácu
dad111
06.04.09,18:19
Elegantné riešenie bývania za milión
Myšlienka je dobrá, mohlo by na tom niečo byť. Od pradávna predsa keď ťahá rodina spolu, dokáže veľa. Ten príjem okolo 1000.-€ je v Bratislave reálny, laebo nie?
jar88
08.04.09,08:38
Popíš konkrétne kroky.

Postupné kroky (kde začať) k bývaniu za milión.

V prvej rade treba so mnou prekonzultovať, aké máte potreby a aké sú vaše možnosti. Čo ste schopný a čo ste ochotný podstúpiť a obetovať. Ako si predstavujete svoj budúci život.

Každý má iné podmienky, lebo má aj iné možnosti. Nakoľko ľudia majú rôzne príjmy, osobné náklady, dlhy a záväzky, rôznu hodnotu majetku tak z toho vyplýva aj rôzny postup ako na to.

___ Sú aj taký, čo už ani so mnou na to nemajú. Pravdepodobne budú celý život splácať. Splácať donekonečna lebo sa z nejakých dôvodov predlžili. Ale aj taká situácia sa dá riešiť a znova sa postaviť na nohy. Tu už pomôže len finančná injekcia, ktorú splatia neskôr, až na to budú mať.

Nechcem ísť s tým mojim postupom na verejnosť, lebo sa obávam, že je veľmi veľa ľudí (aj bohatých ľudí), čo dokážu zneužiť všetko pre svoj prospech. Ako príklad dobre poslúži cena bytov, domov, pozemkov, úverov a hypoték. Sú ľudia, čo majú 150 až 300 tisíc € na to, aby s bytom zaplatili aj poplatky, dane, zisky bánk, developerov a spriaznených firiem. Nemám nič proti tomu, nech platia. Majú na to.

Ale sú aj ľudia, ktorý na to nemajú a slušne bývať potrebujú.
Väčšina je ale taká, že sú už presvedčený, že bývanie musí stáť najmenej 80 tisíc euro a že to musia splácať 20 rokov (hypo.160 tisíc €). Už sú v tom, že to považujú za normálne.
Ja tvrdím, že majú aj inú možnosť, ale o nej nevedia, alebo si ju aspoň neuvedomujú. Ak sa so mnou skontaktujú, rád poradím a osobne vysvetlím čo sa dá a ako sa to dá uskutočniť.

Nič za to nechcem a nič vás to nebude stáť. Už to, že sa pridáte, mi pomôže.
chandler
08.04.09,15:40
Ak si niekto myslí ,že 130Sk za m2 omietky je moc nech si skúsi.Šikovný murár urobí za deň 25-35 metrov.

tak sa mi zda ze si pichol do osieho hniezda :)

podla mojich pozorovanie dokaze sikovny clovek s dobrou organizaciou prace robit 2-3krat efektivnejsie ako ti slabsi. to sa samozrejme aj prejavi na plate. ale hned tu mame zavist :)
jar88
12.07.09,12:07
jasné že poznám a keby len murárov - ale aj maliarov, zámočníkov, obkladačov, elektrikárov, kúrenárov atď.

Ale to je vec posledného 1-2 rokov. Teraz bude horšie.

Čo sa týka témy - dom za milión: väčšina firiem stavia na to, že nikto nezostane pri minimálnej verzii domu a bude chcieť dorobiť hento a tamto a inú dlažbu a iné okná. A na týchto dorábkach to zákazníkovi pekne osolia.

Pán Glasa,
nemáte pocit, že vaša odpoveď je tak trochu zavádzajuca ?
Pýtal som sa, či poznáte remeselníka, čo zarába milión ročne, nie 500 Sk/hod.
Ja takého nepoznám a vy tiež.
jar88
12.07.09,12:27
jar88: si presvedčený o tom, že väčšina ľudí na Slovensku zarába 700 - 1000 EUR mesačne??????? tak toto je podľa mňa utópia, väčšina ľudí toľko nezarába ani len v hrubom nie to v čistom, a nemám na mysli ľudí so skončenou základnou školou ale ľudí s vysokoškolským vzdelaním, poznám šikovných ľudí, ktorí zarábajú tak max. 600 EUR v hrubom a sú radi že majú nejakú prácu

maruška,
tých 700 až 1000 € bol iba príklad na zdôraznenie, že našim ľuďom nepomôže ani 1200 €. Je to taká doba a mentalita ľudí. Sú aj ľudia čo zarábajú 600 € v hrubom. Jasné je, že sú presvedčení, že na dom nemajú.

Mám záujem dať tým, čo zarábajú menej, že na to majú, ale nevedia, ako na to.
jar88
20.09.09,17:05
Táto téma bola založená 28.2.2009 a vtedy bolo nepredstaviteľné, mať dom za milión.

Ubehlo sedem mesiacov a situácia je iná. Na dom už stačí aj 30.000 € a murári začínajú zháňať robotu. Už sú skromnejší.
Som zvedavý, čo bude na jar.

Možno to bude 35.000 € aj s pozemkom.
buchač
20.09.09,17:12
Táto téma bola založená 28.2.2009 a vtedy bolo nepredstaviteľné, mať dom za milión.

Ubehlo sedem mesiacov a situácia je iná. Na dom už stačí aj 30.000 € a murári začínajú zháňať robotu. Už sú skromnejší.
Som zvedavý, čo bude na jar.

Možno to bude 35.000 € aj s pozemkom.

5.000 éčiek za pozemok ....?????? Samozrejme , že záleží , aký veľký ...
Moju záhradu - 4 áre - pod 10 litrov by som nepredal ....;)

To snáď nemyslíš vážne , alebo povedz , že kde ...

Niekde na hraniciach s Ukrajinou ..?????
pivko
20.09.09,17:22
Táto téma bola založená 28.2.2009 a vtedy bolo nepredstaviteľné, mať dom za milión.

Ubehlo sedem mesiacov a situácia je iná. Na dom už stačí aj 30.000 € a murári začínajú zháňať robotu. Už sú skromnejší.
Som zvedavý, čo bude na jar.

Možno to bude 35.000 € aj s pozemkom.
Dám ti 90.000 EUR a postav mi nech kľudne spávam po nociach !
Ty si odkial? z MARSU??? za 30.000 nekúpiš ani 1.izb. byt
Radšej tu nepíš bludy....
pivko
20.09.09,17:24
5.000 éčiek za pozemok ....?????? Samozrejme , že záleží , aký veľký ...
Moju záhradu - 4 áre - pod 10 litrov by som nepredal ....;)

To snáď nemyslíš vážne , alebo povedz , že kde ...

Niekde na hraniciach s Ukrajinou ..?????
Súhlasím s tvojim názorom ,ale tu na porade by si mal používať iný slovník ako doma v Petržalskej krčme:D
DanielaSL
20.09.09,17:27
Dám ti 90.000 EUR a postav mi nech kľudne spávam po nociach !
Ty si odkial? z MARSU??? za 30.000 nekúpiš ani 1.izb. byt
Radšej tu nepíš bludy....

Ale veď neberte mu ilúziu..nech si to vyskúša a potom dá vedieť....
buchač
20.09.09,17:31
Súhlasím s tvojim názorom ,ale tu na porade by si mal používať iný slovník ako doma v Petržalskej krčme:D

mimotemy

Moju osobu si ale teda veľmi zlezaradil , to si myslíš , že len v Petržke sa takto vypráva ....;)

Hodím slang z B. City , poniektorí ani nebudete vedieť , o čo ide ....;)

Ale inak , dobre beriem ...;):rolleyes:
jar88
20.09.09,17:50
Dám ti 90.000 EUR a postav mi nech kľudne spávam po nociach !
Ty si odkial? z MARSU??? za 30.000 nekúpiš ani 1.izb. byt
Radšej tu nepíš bludy....

Pre pivka!
Neblázni, 90.000 € za jeden dom? Ty si odkial, ja z Bratislavy.
Čo by to stálo na marse neviem ani len tííípnúť.
Viem, že dnes vyhodiť 90.000 je prinajmenšom nerozvážne.

Tú vetu o bludoch som nečítal. Tých 90.000 si dobre odlož, lebo ešte nevieš, koľko to bude na jar. To že nevieš, že po zime bude jar, ťa z časti ospravedlňuje za tie bludy. Nič v zlom a neber to osobne.

Za 180 dní budeš múdrejší. Bude jar! Určite???
220870
20.09.09,17:54
Môj predpoklad je taký že prestanú stavať devleportery veľké stavby(veľké firmy obchádzam oblúkom,sú to podvodníci),prestanú stavať nemajetný čo stavali na hypotéky .Týto ľudia asi prestanú celkom stavať a to je len dobre.Pre mňa neboli zaujímavý a ani som nikomu nestaval dom cez hypotéku alebo pôžičku.To sú práve tí čo hľadali hľadajú a budú hľadať tých najlacnejších borovičkových tiežmajstrov (potom chodia po porade a sťažujú sa).Moja klienela a predpokladám že v aj väčšiny ostatných solídnych firiem pochádza zo strednej vrstvy.To sú ľudia ktorý buď pracujú mimo SR alebo dokážu zarobiť toľko že sa nepotrebujú na celý život zadĺžiť.Týto si dokážu zistiť priemer cien a dokážu sa dohodnúť.Takže bez práce zostanú tý dedinský opilci ten kto vie a chce, sa určite dokáže presadiť.Moji murári nešli za posledných 5 rokov pod 250 na hodinu.A môžem vám kľudne napísať že je to minimálna hodinová mzda ktorú by mala mať každá upratovačka v SR.Problém slovákov je v tom že si nevedia riadiť svoj život a dupnúť.Potom len závidia tomu ča sa mu chce.Ak si niekto myslí ,že 130Sk za m2 omietky je moc nech si skúsi.Šikovný murár urobí za deň 25-35 metrov.

Vážený pán 220870,
ak si myslíte, že stredná vrstva si dokáže postaviť dom bez hypotéky, tak sa mýlite. Z vášho príspevku usudzujem, že si vážite ľudí podľa toho, koľko zarobia. Podľa Vás ten, kto zarobí menej tak si nezaslúži bývať? Pri akej výške platu je podľa Vás človek zo strednej triedy? Ja sa platovo zaraďujem do strednej vrstvy a nemyslím si, že by som dokázal postaviť dom bez hypotéky. A možno aj dokázal, ale o 40 rokov. Takže ja si vážim každého slušného človeka a takých podnikateľov, čo považujú ľudí s ročným príjmom pod 33 tis. za plebs máme žiaľ veľa. Prajme pekný slnečný deň a nech sa Vám darí.
Nechcel som sa vás dotknúť ani uraziť.Ale ak má niekto príjem aj s manželkou 1000€ na mesiac ,vezme si hypotéku a ide stavať dom tak sa otočím a idem het....
jar88
20.09.09,17:55
Ale veď neberte mu ilúziu..nech si to vyskúša a potom dá vedieť....

Daniela, viem že máte svoje skúsenosti. Ja vám ich neberiem.

Myslíte si, že ak ste si vy, nabúrala ňufák, tak si ho musí nabúrať každý, kto ho má?
220870
20.09.09,17:57
Len tak mimochodom ,dom cca150m2 sa dal za komunistov postaviť do 250 000 KČS.A a to sa vtedy dalo kopu vecí ,, zohnať"!Netvrdím ,že sa teraz nedá postaviť za 33 000€ ,len či to bude ešte dom, alebo niečo iné.
jar88
20.09.09,17:57
Nechcel som sa vás dotknúť ani uraziť.Ale ak má niekto príjem aj s manželkou 1000€ na mesiac ,vezme si hypotéku a ide stavať dom tak sa otočím a idem het....

Prečo si to sem dal? Máš na to dôvod?
DanielaSL
20.09.09,18:01
Daniela, viem že máte svoje skúsenosti. Ja vám ich neberiem.

Myslíte si, že ak ste si vy, nabúrala ňufák, tak si ho musí nabúrať každý, kto ho má?
Žijem v realite a bez nabúraného ňufáku..... A moje skúsenosti by som si ani brať nedala.... Dovolila som si len vyjadriť svoj názor na dom za milión.... Niekedy ho sľubovali finalistke Miss... snáď v tej dobe aj za ten milión bol...
jar88
20.09.09,18:21
Žijem v realite a bez nabúraného ňufáku..... A moje skúsenosti by som si ani brať nedala.... Dovolila som si len vyjadriť svoj názor na dom za milión.... Niekedy ho sľubovali finalistke Miss... snáď v tej dobe aj za ten milión bol...

Tak teda, ak sme v realite, neviem prečo je celosvetová, hypotekárna a finančná a skoro hospodárska kríza.

Ta bublina bude reálne len pena. Pena = maličké bublinky.
Býva to na pive. Také biele.
buchač
20.09.09,19:05
Žijem v realite a bez nabúraného ňufáku..... A moje skúsenosti by som si ani brať nedala.... Dovolila som si len vyjadriť svoj názor na dom za milión.... Niekedy ho sľubovali finalistke Miss... snáď v tej dobe aj za ten milión bol...

Vieš Daniela , ja to vidím z iného uhla pohľadu....

Niekto má totiž nielen skúsenosti ....;)

No a niekto zasa , hm ,....:rolleyes:
AndrejG
20.09.09,20:32
Postupné kroky (kde začať) k bývaniu za milión.

V prvej rade treba so mnou prekonzultovať, aké máte potreby a aké sú vaše možnosti. Čo ste schopný a čo ste ochotný podstúpiť a obetovať. Ako si predstavujete svoj budúci život.

Každý má iné podmienky, lebo má aj iné možnosti. Nakoľko ľudia majú rôzne príjmy, osobné náklady, dlhy a záväzky, rôznu hodnotu majetku tak z toho vyplýva aj rôzny postup ako na to.

___ Sú aj taký, čo už ani so mnou na to nemajú. Pravdepodobne budú celý život splácať. Splácať donekonečna lebo sa z nejakých dôvodov predlžili. Ale aj taká situácia sa dá riešiť a znova sa postaviť na nohy. Tu už pomôže len finančná injekcia, ktorú splatia neskôr, až na to budú mať.

Nechcem ísť s tým mojim postupom na verejnosť, lebo sa obávam, že je veľmi veľa ľudí (aj bohatých ľudí), čo dokážu zneužiť všetko pre svoj prospech. Ako príklad dobre poslúži cena bytov, domov, pozemkov, úverov a hypoték. Sú ľudia, čo majú 150 až 300 tisíc € na to, aby s bytom zaplatili aj poplatky, dane, zisky bánk, developerov a spriaznených firiem. Nemám nič proti tomu, nech platia. Majú na to.

Ale sú aj ľudia, ktorý na to nemajú a slušne bývať potrebujú.
Väčšina je ale taká, že sú už presvedčený, že bývanie musí stáť najmenej 80 tisíc euro a že to musia splácať 20 rokov (hypo.160 tisíc €). Už sú v tom, že to považujú za normálne.
Ja tvrdím, že majú aj inú možnosť, ale o nej nevedia, alebo si ju aspoň neuvedomujú. Ak sa so mnou skontaktujú, rád poradím a osobne vysvetlím čo sa dá a ako sa to dá uskutočniť.

Nič za to nechcem a nič vás to nebude stáť. Už to, že sa pridáte, mi pomôže.

Prepac, ale toto su kecy "podomoveho" predajcu uverov. Ale nie tych klasickych, ale takych ktore si mentalne zdravy clovek nezoberie, teda spojene s roznymi poisteniami a setreniami a neviem cim este. Uver sa da brat jedine z banky, nie z poistovne, aj ked "agenti" radi hovoria o tom, ake su banky drahe, ze clovek preplati 2x tolko. To je samozrejme blbost, lebo hodnota penazi casom klesa.
AndrejG
20.09.09,20:34
Tak teda, ak sme v realite, neviem prečo je celosvetová, hypotekárna a finančná a skoro hospodárska kríza.

Kriza prichadza v ekonomike v pravidelnych intervaloch, je normalne ze raz za cas sa ekonomika prehreje a potrebuje sa trochu ukludnit a nastartovat. Za par rokov nikto ani nebude vediet ze nejaka kriza bola. A za par desiatok rokov pride dalsia...
Ferdosondo
21.09.09,05:16
Táto téma bola založená 28.2.2009 a vtedy bolo nepredstaviteľné, mať dom za milión.

Ubehlo sedem mesiacov a situácia je iná. Na dom už stačí aj 30.000 € a murári začínajú zháňať robotu. Už sú skromnejší.
Som zvedavý, čo bude na jar.

Možno to bude 35.000 € aj s pozemkom.
Prepáč, ale je to nezmysel. Dokončievam dom 128m2. Všetko tvrdá svojpomoc. Mal som majstrov iba na krov 1300 Eur + nejaké drobnosti ostatným cca 800 Eur. Dnes som na sume 43 000 Eur. Takže keď si z toho odrátaš tých 2 100Eur, tak ostatné sú čisto materiálové náklady a s tým už veľa nenakúzliš. A treba ešte fasádu, podbiť strechu, odkvapy, chodníky, plot, cestu, bránu, terasu, terénne úpravy, interiérové dvere, rôzne skrinky, poličky, vešiačiky, svetlá, satelit, ... Môj skromný odhad ešte cca 15 000-20 000 Eur.
Keďže Ty chceš stavať s majstrami, tak máš dve možnosti. Buď na stavbu rýchlo zabudnúť. Alebo zohnať peniaze.
Podľa toho, čo píšeš, tak sa do stavby nerozumieš a si veľmi naivný(neber to zle), ale prinesie Ti to kopec problémov a veľa sklamania. A ak Ti môžem poradiť, daj si zatiaľ pauzu a veľa, veľa študuj, prepočítavaj, diskutuj.
Na začiatku som mal tiež názor, že 1,2mil. mi na to bude stačiť a postavím to tak do 1,5 roka. Veľmi som sa bavil na tom, keď mi kamarát povedal: zrátaj si koľko ťa to bude stáť, ako dlho chceš stavať, vynásob dvomi a dostaneš sa na reálne čísla. Skoro sa aj trafil.:)
jar88
21.09.09,05:24
Prepac, ale toto su kecy "podomoveho" predajcu uverov. Ale nie tych klasickych, ale takych ktore si mentalne zdravy clovek nezoberie, teda spojene s roznymi poisteniami a setreniami a neviem cim este. Uver sa da brat jedine z banky, nie z poistovne, aj ked "agenti" radi hovoria o tom, ake su banky drahe, ze clovek preplati 2x tolko. To je samozrejme blbost, lebo hodnota penazi casom klesa.

Tak že kecy?
Skús sa pozrieť, ako to funguje inde na Slovensku.
Dulova Ves a jej starosta je žiarivým príkladom. Všetko má predané.
http://www.dulovaves.sk/investicna-vystavba.php (http://www.dulovaves.sk/investicna-vystavba.php)
Bývanie pri hrádzi je opačná strana tej istej mince. Parcelu na roli predávajú za 73 € a na takú potrebuješ 65.000 až 75.000 €. Ak chceš postaviť dom za tých podmienok, je jasné že pod milión nepôjdeš a takých je tu vätšina.
http://www.byvanieprihradzi.sk/ (http://www.byvanieprihradzi.sk/)
Tu na Slovensku a hlavne pri Bratislave si každý hovorí, že stavebný je stavebný a hypotéka je normálna.
Posúď sám, kto kecá, či ja alebo ty. Odpovedať nemusíš
Skús si pozrieť túto stránku a debatu o vyňatí pôdy (debata laikov a ich praktické skúsenosti) http://www.modrastrecha.sk/forum/show.php?vThreadID=88003
Ďalej http://www.porada.sk/t88174-vynatie-polnohospodarskej-pody.html (http://www.porada.sk/t88174-vynatie-polnohospodarskej-pody.html)
Vyvlastnenie http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/kde-najdem-zakon-o-vynati-pody-z-podneho-fondu/ je tam dostupný zákon o vynímaní pôdy.
http://www.trh.sk/nehnutelnosti/byvanie/232/vykupovanie-pozemkov-developermi (http://www.trh.sk/nehnutelnosti/byvanie/232/vykupovanie-pozemkov-developermi)
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?ContentID=2358&ThreadID=118293&sortBy=lastAnswer
jar88
21.09.09,05:31
Prepáč, ale je to nezmysel. Dokončievam dom 128m2. Všetko tvrdá svojpomoc. Mal som majstrov iba na krov 1300 Eur + nejaké drobnosti ostatným cca 800 Eur. Dnes som na sume 43 000 Eur. Takže keď si z toho odrátaš tých 2 100Eur, tak ostatné sú čisto materiálové náklady a s tým už veľa nenakúzliš. A treba ešte fasádu, podbiť strechu, odkvapy, chodníky, plot, cestu, bránu, terasu, terénne úpravy, interiérové dvere, rôzne skrinky, poličky, vešiačiky, svetlá, satelit, ... Môj skromný odhad ešte cca 15 000-20 000 Eur.
Keďže Ty chceš stavať s majstrami, tak máš dve možnosti. Buď na stavbu rýchlo zabudnúť. Alebo zohnať peniaze.
Podľa toho, čo píšeš, tak sa do stavby nerozumieš a si veľmi naivný(neber to zle), ale prinesie Ti to kopec problémov a veľa sklamania. A ak Ti môžem poradiť, daj si zatiaľ pauzu a veľa, veľa študuj, prepočítavaj, diskutuj.
Na začiatku som mal tiež názor, že 1,2mil. mi na to bude stačiť a postavím to tak do 1,5 roka. Veľmi som sa bavil na tom, keď mi kamarát povedal: zrátaj si koľko ťa to bude stáť, ako dlho chceš stavať, vynásob dvomi a dostaneš sa na reálne čísla. Skoro sa aj trafil.:)

V tom čo popisuješ, máš pravdu.
To je klasický postup rozumných ľudí. Ale začal si stavať v dobe, ktorá ti nepriala. Teraz je iná doba.
Teraz sú iné možnosti a ešte len budú. Jar 2010 možno leto 2010.
Ferdosondo
21.09.09,05:38
Môj predpoklad je taký že prestanú stavať devleportery veľké stavby(veľké firmy obchádzam oblúkom,sú to podvodníci),prestanú stavať nemajetný čo stavali na hypotéky .Týto ľudia asi prestanú celkom stavať a to je len dobre.Pre mňa neboli zaujímavý a ani som nikomu nestaval dom cez hypotéku alebo pôžičku.To sú práve tí čo hľadali hľadajú a budú hľadať tých najlacnejších borovičkových tiežmajstrov (potom chodia po porade a sťažujú sa).Moja klienela a predpokladám že v aj väčšiny ostatných solídnych firiem pochádza zo strednej vrstvy.To sú ľudia ktorý buď pracujú mimo SR alebo dokážu zarobiť toľko že sa nepotrebujú na celý život zadĺžiť.Týto si dokážu zistiť priemer cien a dokážu sa dohodnúť.Takže bez práce zostanú tý dedinský opilci ten kto vie a chce, sa určite dokáže presadiť.Moji murári nešli za posledných 5 rokov pod 250 na hodinu.A môžem vám kľudne napísať že je to minimálna hodinová mzda ktorú by mala mať každá upratovačka v SR.Problém slovákov je v tom že si nevedia riadiť svoj život a dupnúť.Potom len závidia tomu ča sa mu chce.Ak si niekto myslí ,že 130Sk za m2 omietky je moc nech si skúsi.Šikovný murár urobí za deň 25-35 metrov.

Vážený pán 220870,
ak si myslíte, že stredná vrstva si dokáže postaviť dom bez hypotéky, tak sa mýlite. Z vášho príspevku usudzujem, že si vážite ľudí podľa toho, koľko zarobia. Podľa Vás ten, kto zarobí menej tak si nezaslúži bývať? Pri akej výške platu je podľa Vás človek zo strednej triedy? Ja sa platovo zaraďujem do strednej vrstvy a nemyslím si, že by som dokázal postaviť dom bez hypotéky. A možno aj dokázal, ale o 40 rokov. Takže ja si vážim každého slušného človeka a takých podnikateľov, čo považujú ľudí s ročným príjmom pod 33 tis. za plebs máme žiaľ veľa. Prajme pekný slnečný deň a nech sa Vám darí.
Neviem akých majstrov máš Ty zamestnaných. Vážim si každého odbornáka vo svojom fachu. Môj názor je, že poriadny majster nepotrebuje byť zamestnaný, ale pracuje sám alebo v partii na vlastné triko. Nepotrebuje ešte niekoho živiť.Sú samozrejme aj výnimky, ktorým vyhovuje, že nemusia robiť papiere. Mal som možnosť vidieť prácu firiem pri stavbe domov, ako Ty nazývaš u "strednej vrstvy" na našom zbojníckom vŕšku. Tých investorov nezaujímalo, ako kvalitne robia, ale ako rýchlo. A najlepšie, keď rýchlejšie ako susedovi. Dnes vidno kopec chýb za ktoré by sa možno hambili aj tí dedinskí borovočkoví.
AndrejG
21.09.09,11:06
Tak že kecy?
Skús sa pozrieť, ako to funguje inde na Slovensku.
Dulova Ves a jej starosta je žiarivým príkladom. Všetko má predané.
http://www.dulovaves.sk/investicna-vystavba.php (http://www.dulovaves.sk/investicna-vystavba.php)
Bývanie pri hrádzi je opačná strana tej istej mince. Parcelu na roli predávajú za 73 € a na takú potrebuješ 65.000 až 75.000 €. Ak chceš postaviť dom za tých podmienok, je jasné že pod milión nepôjdeš a takých je tu vätšina.
http://www.byvanieprihradzi.sk/ (http://www.byvanieprihradzi.sk/)
Tu na Slovensku a hlavne pri Bratislave si každý hovorí, že stavebný je stavebný a hypotéka je normálna.
Posúď sám, kto kecá, či ja alebo ty. Odpovedať nemusíš
Skús si pozrieť túto stránku a debatu o vyňatí pôdy (debata laikov a ich praktické skúsenosti) http://www.modrastrecha.sk/forum/show.php?vThreadID=88003
Ďalej http://www.porada.sk/t88174-vynatie-polnohospodarskej-pody.html (http://www.porada.sk/t88174-vynatie-polnohospodarskej-pody.html)
Vyvlastnenie http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/kde-najdem-zakon-o-vynati-pody-z-podneho-fondu/ je tam dostupný zákon o vynímaní pôdy.
http://www.trh.sk/nehnutelnosti/byvanie/232/vykupovanie-pozemkov-developermi (http://www.trh.sk/nehnutelnosti/byvanie/232/vykupovanie-pozemkov-developermi)
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?ContentID=2358&ThreadID=118293&sortBy=lastAnswer

Vobec som nepochopil o co ti islo. Ze v Bratislave a okoli su drahe pozemky? A maju akoze zlacnit lebo niekde 400km od nej su lacnejsie??? Alebo preto, ze sa nejako zmenia zakony? Cenu urcuje jedine ponuka a dopyt, nic ine...aj ked naklady na kupu pozemku budu 100 nasobne nizsie, predavat sa budu za tie iste ceny, iba marze budu vacsie.
jar88
21.09.09,12:15
Vobec som nepochopil o co ti islo. Ze v Bratislave a okoli su drahe pozemky? A maju akoze zlacnit lebo niekde 400km od nej su lacnejsie??? Alebo preto, ze sa nejako zmenia zakony? Cenu urcuje jedine ponuka a dopyt, nic ine...aj ked naklady na kupu pozemku budu 100 nasobne nizsie, predavat sa budu za tie iste ceny, iba marze budu vacsie.

Treba si to poriadne prečítať a zamyslieť sa nad tým.

Prečo to nefunguje aj tu pri Bratislave. Prečo tu každý platí, ako sprostý a niekto napíše, že dom za 30.000 € sú kecy.

Ja som napísal, že so mnou a s trochou rozumu postavíš aj za menej.
Dokonca za 35.000 € aj s pozemkom.

Pri osobnom stretnutí ti to hodím aj na papier. Žiadne kecy, len logika a fakty.
Gabi03
21.09.09,12:34
Treba si to poriadne prečítať a zamyslieť sa nad tým.

Prečo to nefunguje aj tu pri Bratislave. Prečo tu každý platí, ako sprostý a niekto napíše, že dom za 30.000 € sú kecy.

Ja som napísal, že so mnou a s trochou rozumu postavíš aj za menej.
Dokonca za 35.000 € aj s pozemkom.

Pri osobnom stretnutí ti to hodím aj na papier. Žiadne kecy, len logika a fakty.

:D :D :D
Tak reálny dom, alebo počarbaný papier alebo logika?
Ja by som brala tú prvú možnosť. :) ;)
AndrejG
21.09.09,16:24
Treba si to poriadne prečítať a zamyslieť sa nad tým.

Prečo to nefunguje aj tu pri Bratislave. Prečo tu každý platí, ako sprostý a niekto napíše, že dom za 30.000 € sú kecy.

Ja som napísal, že so mnou a s trochou rozumu postavíš aj za menej.
Dokonca za 35.000 € aj s pozemkom.

Pri osobnom stretnutí ti to hodím aj na papier. Žiadne kecy, len logika a fakty.

Snad nechces rozoberat preco su v Bratislave ine ceny. Lebo su tu ine pracovne moznosti, ine platy, ine moznosti vyzitia a blizko dalsie velke mesta, kde mozu ludia pracovat a v BA byvat...tych faktorov je milion. To je v prvom rade logika...a nie cakat, ze tu niekto kupi pozemok za taku cenu ako v Presove.

p.s Ja viem, ze sa da postavit dom aj za milion...ale v takom dome by som nechcel byvat, lebo by som sa to bal domom nazvat. To radsej v panelaku, tam je vyssi standard ako v dome za milion.
Ferdosondo
22.09.09,04:44
Stále sa tu bavíme o dome.Nie je však dom ako dom. Jar88, vedel by si ho trochu popísať ?
pepa78
22.09.09,04:54
Myslím si, že Jar88 to bere takto...predpokladám, že má vyhliadnutú lokalitu / pozemok / za určitú cenu, ktorá pre neho samotného je nezaplatitelná a preto potrebuje ľudí, ktorí pôjdu do toho s ním...to znamená, že kúpia spolu pozemok aj ornú pôdu / preto asi hovorí o nízkej cene pozemku /, mimo zastavaného územia nejakej obce. Spolu s ostatnými majiteľmi sa pokúsi o zmenu územného plánu a bude sa snažiť docieliť aby dané územie bolo určené na výstavbu. Možno tam chce stavať radovky, prípadne menšie bytovky t.j. max. 4 byty v jednom dome a v tom prípade by tá cena jedného bytu mohla byť do 35 tis. € / pri byte do 58 m2/ najmä ak sa zoberie, že sa hovorí o "výrobnej cene" bytu 600 € / je to reálne ciners alebo 220870 ? / Lenže pokiaľ jeho zámer je takýto zabúda na ohromnú byrokraciu našeho systému a podobné veci...úplatky, úplatky a zase úplatky
jar88
22.09.09,06:10
Myslím si, že Jar88 to bere takto...predpokladám, že má vyhliadnutú lokalitu / pozemok / za určitú cenu, ktorá pre neho samotného je nezaplatitelná a preto potrebuje ľudí, ktorí pôjdu do toho s ním...to znamená, že kúpia spolu pozemok aj ornú pôdu / preto asi hovorí o nízkej cene pozemku /, mimo zastavaného územia nejakej obce. Spolu s ostatnými majiteľmi sa pokúsi o zmenu územného plánu (požiadame a zmeníme územný plán - jar88)a bude sa snažiť docieliť aby dané územie bolo určené na výstavbu. Možno tam chce stavať radovky, prípadne menšie bytovky t.j. max. 4 byty v jednom dome a v tom prípade by tá cena jedného bytu mohla byť do 35 tis. € / pri byte do 58 m2/ najmä ak sa zoberie, že sa hovorí o "výrobnej cene" bytu 600 € / je to reálne ciners alebo 220870 ? / Lenže pokiaľ jeho zámer je takýto zabúda (nezabúdam na ňu, viem o nej a hrá mi to do kariet - jar88)na ohromnú byrokraciu našeho systému (systém treba vyhžiť vo svoj prospech a nenechať sa zožrať - jar88) a podobné veci...úplatky, úplatky a zase úplatky

Pepa78 popísal si to skoro presne. Ja naviac počítam s tým, že je najviac 1/5 ľudí, ako ty. Ostatné 4/5 sú presvedčené a zmierené s tým, že stavebný pozemok treba draho kúpiť, lebo inak to nejde.
Čo sa týka tej ohromnej byrokracie.
Viem o nej a na tom je môj zámer vlastne postavený. Pre mňa je to výhoda, lebo moji kamaráti a priatelia sú aj byrokrati. Úplatky nepotrebujú, majú ich až, až, lebo...
O zmenu sa nebudeme snažiť a pokúšať, ale ho zmeníme.
Po obvode zóny budú dobre zarábajúce gerzonky (po 20-25.000 €), ďalej smerom k stredu zóny vysnívané radovky (po 90-100.000 €), a v strede veľký park.
Po obvode parku parádne parcely v skutočnosti zadarmo, lebo ich zaplatia tí zmierení, čo túžia celý život platiť hypotéku.
Tak že jednoduché počty.
Za 35.000 € kúpiš 3500 m/2.
Neskôr predáš po 50 €/m2 napríklad 3000 m/2 tým na radovky a máš 150.000 € na dom a zostane ti 500 m/2 pri parku v strede zóny.
To znamená dom, plus pozemok za 35.000 €
buchač
22.09.09,06:33
Kuriatko sa vykľulo z vajíčka ......

Konečne ...:rolleyes:

Inak to bolo a je všetko balada o ničom ...o xxxxx...;)


Ako to raz povedal starý tulák v " Tisícročnej včele " ...:

Na vojnu sú potrebné tri veci :
- peniaze
- peníze
- peňeži

Ja pridám aj štvrtú , t.j. - love ...

S bytmi alebo domami je to rovnaké....:rolleyes::confused:
jar88
22.09.09,06:54
Kuriatko sa vykľulo z vajíčka ......

Konečne ...:rolleyes:

Inak to bolo a je všetko balada o ničom ...o xxxxx...;)


Ako to raz povedal starý tulák v " Tisícročnej včele " ...:

Na vojnu sú potrebné tri veci :
- peniaze
- peníze
- peňeži

Ja pridám aj štvrtú , t.j. - love ...

S bytmi alebo domami je to rovnaké....:rolleyes::confused:

Prečo sa radšej nepridáš ?
Nemáš na to a tak povieš, nechcem, aj tak sú kyslé, alebo nezrelé.

Alebo povieš, že je to pyramída ?
Toto nieje pyramída, ani lietadlo, toto je len normálny rozum.
pepa78
22.09.09,07:19
Pepa78 popísal si to skoro presne. Ja naviac počítam s tým, že je najviac 1/5 ľudí, ako ty. Ostatné 4/5 sú presvedčené a zmierené s tým, že stavebný pozemok treba draho kúpiť, lebo inak to nejde.
Čo sa týka tej ohromnej byrokracie.
Viem o nej a na tom je môj zámer vlastne postavený. Pre mňa je to výhoda, lebo moji kamaráti a priatelia sú aj byrokrati. Úplatky nepotrebujú, majú ich až, až, lebo...
O zmenu sa nebudeme snažiť a pokúšať, ale ho zmeníme.
Po obvode zóny budú dobre zarábajúce gerzonky (po 20-25.000 €), ďalej smerom k stredu zóny vysnívané radovky (po 90-100.000 €), a v strede veľký park.
Po obvode parku parádne parcely v skutočnosti zadarmo, lebo ich zaplatia tí zmierení, čo túžia celý život platiť hypotéku.
Tak že jednoduché počty.
Za 35.000 € kúpiš 3500 m/2.
Neskôr predáš po 50 €/m2 napríklad 3000 m/2 tým na radovky a máš 150.000 € na dom a zostane ti 500 m/2 pri parku v strede zóny.
To znamená dom, plus pozemok za 35.000 €

Jar88: Toto všetko čo píšeš vyzniava dobre, dokonca ja logicky ALE, poviem ti to takto...pokiaľ budete kupovať 20 kupujúci jeden pozemok v extraviláne nejakej obce, t.j. pozemok, ktorý ani nemá schválenú UPI tak to budete musieť kupovať do podielového spoluvlastníctva...vieš si to predstaviť keď jednej veci rozhodujú 20 majitelia? A čo sa stane keď niektorý zomrie, prídu dediči a bum zrazu má pozemok 24 majiteľov atď. To je jedna vec, dalšia je zmena územného plánu, to nemeniš ty, ale poslanci daného zastupiteľstva, ale dajme tomu, že ti to schvália. Potom budete potrebovať zastavovaciu štúdiu, geometráky,prípojky, komunikácie...čo keď niekto s tých 24 majiteľov sa dostane do situácie, že nebude mať peniaze na to aby vám prispel na to? zaplatíte to za neho? alebo budete čakať? Preto takéto projekty riešia developery, ktorý na to majú peniaze, ľudí a zase peniaze...ja riešim svoje pozemky na Záhorí a ver je nás tam dokopy 5 ľudí a aj tak máme problém sa dohodnúť...lebo každý chce niečo ale nechce prísť ani o x m2 na cestu...vieš preto je môj názor pesimistický

P.S. kludne keď chceš a máš niekoho kto by do toho išiel, tak sa ozvite a ja vám svojich 3000 m2 po 33 €/m2 predám :-)
jar88
22.09.09,08:26
Kuriatko sa vykľulo z vajíčka ......

Konečne ...:rolleyes:
S bytmi alebo domami je to rovnaké....:rolleyes::confused:

Pre Buchača:
Možno to nevieš, ale sú aj ľudia čo si vedia spojiť dve a dve. Ty k nim určite patríš. Si inteligentný a nemáš problém si to spojiť. Len si neuvedomuješ, že sú aj ľudia ako ja.

Viem si spojiť dve a dve, rovnako ako ty, ale na viac si viem spojiť aj päť a päť. Ty sa pritom tváriš, že o päťke ani nevieš. Dokonca niekedy aj spochybňuješ existenciu tej päťky.

Ja si na rozdiel od teba uvedomujem, že sú aj ľudia, ktorým stačí zazrieť sedmičku a okamžite im zapne, že je to dva a päť.
Buchač, viac po lopate to nejde, jednoducho neviem.

Ešte k tomu tvojmu odhaleniu, konečne sa vykľulo kuriatko (prečítaj si môj príspevok č.42 a aj č.18) Tam to vysvetľujem a píšem tam aj o svojej obave, že sú aj ľudia čo vedia, že sedem a päť je dvanásť. Ja na viac predpokladám, že sa môže stať, že ovládajú dokonca násobilku. To by bola pohroma, ktorú si ty nedokážeš ani len predstaviť.

Je tu ale ešte jedna možnosť. Možno poznáš aj násobilku a myslíš si že ostatní nevedia ani sčítať. Je to omyl, aspoň u mňa, je viem aj veľkú násobilku.

Viem že je to tvrdo napísané, ale je to tak.
Napíš si čo chceš, je mi to jedno. Alebo nepíš nič a aj to mi bude jedno.
jar88
22.09.09,08:33
Jar88: Toto všetko čo píšeš vyzniava dobre, dokonca ja logicky ALE, poviem ti to takto...pokiaľ budete kupovať 20 kupujúci jeden pozemok v extraviláne nejakej obce, t.j. pozemok, ktorý ani nemá schválenú UPI tak to budete musieť kupovať do podielového spoluvlastníctva...vieš si to predstaviť keď jednej veci rozhodujú 20 majitelia? A čo sa stane keď niektorý zomrie, prídu dediči a bum zrazu má pozemok 24 majiteľov atď. To je jedna vec, dalšia je zmena územného plánu, to nemeniš ty, ale poslanci daného zastupiteľstva, ale dajme tomu, že ti to schvália. Potom budete potrebovať zastavovaciu štúdiu, geometráky,prípojky, komunikácie...čo keď niekto s tých 24 majiteľov sa dostane do situácie, že nebude mať peniaze na to aby vám prispel na to? zaplatíte to za neho? alebo budete čakať? Preto takéto projekty riešia developery, ktorý na to majú peniaze, ľudí a zase peniaze...ja riešim svoje pozemky na Záhorí a ver je nás tam dokopy 5 ľudí a aj tak máme problém sa dohodnúť...lebo každý chce niečo ale nechce prísť ani o x m2 na cestu...vieš preto je môj názor pesimistický

P.S. kludne keď chceš a máš niekoho kto by do toho išiel, tak sa ozvite a ja vám svojich 3000 m2 po 33 €/m2 predám :-)

Ja to mám komplet vyriešené za 7,73 až 6,50 €/m2.
Keď píšem že komplet, tak to znamená komplet. Od pôvodného vlastníka, cez kataster, obec, pozemkový fond, až pozemkový úrad a samostatný list vlastníctva "C". Od začiatku do konca.
jar88
22.09.09,09:02
Stále sa tu bavíme o dome.Nie je však dom ako dom. Jar88, vedel by si ho trochu popísať ?

Pre Ferdosondo
Nehnevaj sa, ale nevedel by som, do určitej miery to správne pochopil pepa78.
Ja hľadám ľudí, čo to chápu a majú záujem si pomôcť.

Ja nemám takú trpezlivosť, ako napríklad CIMOM, čo radí ľuďom v stavebnom zákone.
Viem že pre neho je ľahké chytiť rybu a dať ju záujemcovi o radu. Ja to jednoducho nechápem a neviem sa s tým stotožniť. Je to päť zákonov a pár vyhlášok. Nechápem tu jeho nekonečnú trpezlivosť, keď odpovie desiatim na to isté a nenechá ich prečítať si radu čo dal prvému, alebo nech si nie naštudujú, ale aspoň prečítajú zak.50
Prečítaj si jeho poradu a uvidíš, jedna sprostá otázka za druhou a pritom o dve strany predtým, má odpoveď. CIMOM mu odpovie a on sa ešte dva krát opýta, či aj to a či naozaj.
buchač
22.09.09,09:59
Prečo sa radšej nepridáš ?
Nemáš na to a tak povieš, nechcem, aj tak sú kyslé, alebo nezrelé.

Alebo povieš, že je to pyramída ?
Toto nieje pyramída, ani lietadlo, toto je len normálny rozum.

mimotemy
Na nejaké blbosti nemám čas , náladu a ani chuť ....

O pyramíde som nespomenul ani slovo ...
Normálny , hm , pre niekoho je to všetko jednoduché , pre niekoho nie ....
Priznávam sa , že som sa do toho až tak nezahľbil , ale aj tak sa mi akosi z toho všetkého vyrážky robia ...

P.S.:
Ozaj , postrehol som správne , alebo nie - si urazený ?????
Veď ja vravím len svoj názor , veď o to ide ...či ....?
A pepa78to vystihol najpresnejšie , ani ja by som tak nevedel ...

P.S.:
Ešte k tým cenám . Sused kúpil poblízku garáž , nič moc , cca 3 x 4 m , len elektrina , nič iné .
Za 8.300 € / 250.000,-........LEN ......
jar88
22.09.09,12:43
mimotemy
Na nejaké blbosti nemám čas , náladu a ani chuť .....

P.S.:
Ozaj , postrehol som správne , alebo nie - si urazený ?????
Veď ja vravím len svoj názor , veď o to ide ...či ....?
A pepa78to vystihol najpresnejšie , ani ja by som tak nevedel ...

P.S.:
Ešte k tým cenám . Sused kúpil poblízku garáž , nič moc , cca 3 x 4 m , len elektrina , nič iné .
Za 8.300 € / 250.000,-........LEN ......

O tých kadibudkách je to lepšie, chápem. Tam je skupina, čo ťa podrží v názoroch a svorne si dáte aj za pravdu.

Trošku dlhšie mi to trvalo, ale už som konečne pochopil, ako to tu codí.

Ešte som chcel dodať, ale zdržím sa.....demokracia aj v názoroch - chápem.
AndrejG
22.09.09,14:35
jar88, nechcem ti brat iluzie, ale vidim, ze v praxi si to este neskusal, lebo teoria je v tom na mile vzdialena praxi. Ja som kupil pozemok ako ornu podu kde uz bolo prakticky vsetko vybavene, obec o tom vedela a suhlasila s tym a aj tak kym vsetko prebehlo a bolo povolenie na stole, prebehli 2 roky. Keby si isiel do toho uplne od nuly, iba pole, nebudes stavat skor ako za 5-10 rokov. Ale nechcem ta znechucovat, chod do toho a sam uvidis. Len chcem varovat tych ludi, ktori do toho daju peniaze, ze nech to planuju skor pre ich deti, ze tam raz budu stavat, nech do toho nejde nikto kto potrebuje rychlo byvat.

p.s. Musi prebehnut nielen byrokracia ale aj samotny predaj. To tiez nebude trvat mesiac. Samotna reklama a prezentacia projektu je tiez pekna suma, minimalne milion-dva by som na to pripravil.
jar88
22.09.09,16:12
jar88, nechcem ti brat iluzie, ale vidim, ze v praxi si to este neskusal, lebo teoria je v tom na mile vzdialena praxi. Ja som kupil pozemok ako ornu podu kde uz bolo prakticky vsetko vybavene, obec o tom vedela a suhlasila s tym a aj tak kym vsetko prebehlo a bolo povolenie na stole, prebehli 2 roky. Keby si isiel do toho uplne od nuly, iba pole, nebudes stavat skor ako za 5-10 rokov. Ale nechcem ta znechucovat, chod do toho a sam uvidis. Len chcem varovat tych ludi, ktori do toho daju peniaze, ze nech to planuju skor pre ich deti, ze tam raz budu stavat, nech do toho nejde nikto kto potrebuje rychlo byvat.

p.s. Musi prebehnut nielen byrokracia ale aj samotny predaj. To tiez nebude trvat mesiac. Samotna reklama a prezentacia projektu je tiez pekna suma, minimalne milion-dva by som na to pripravil.

Andrej, nechcem ti oponovať, ale prečítaj si príspevok č.78
Viem o čom píšem, ja nerobím nič na slepo.
Nechodím sa pýtať po úradoch, čo mi dovolia, povolia a kto mi to potvrdí a na ktorom poschodí mi dajú razítko. A či áno a či nie.
Ja naozaj neuvažujem formou "a čo ak sa niečo stane, čo potom?"
AndrejG
22.09.09,16:31
Ved ja nehovorim, ze to neschvalia...ale ta byrokracia trva dlho aj ked ide vsetko podla planu, na vsetko su totiz zakonne lehoty. A treba sa pripravit na to, ze majitelia susednych pozemkov sa budu odvolavat.
dušinka
22.09.09,17:27
Jar88,
keďže syn uvažuje o stavbe domu, zablúdila som do tejto témy. Poviem Ti, nič také záhadné, ako Tvoje vyjadrenia som dávno nečítala.
Jedno viem. Bývame v novom 3 roky, zrejme sme stavali v najhoršej dobe - trvalo nám to 2 roky, zostáva nám už len záhrada, inak je hotové - podľa rozpočtu potrebujeme 5000 Eur..Veľmi presne viem koľko sme minuli doteraz a to sme nestavali palác - Celú našu hotovosť 2 mil Sk, a potom postupne 600 tis. Sk. a 500 tis. Sk. Ostatné, keďže som ich nemala na kôpke neviem, ale viem že za tých 5 rokov sme nič neušetrili. Opakujem: šetrili sme, nerozhadzovali zbytočne ale nevolili sme najlacnejšie riešenia. Je pravda že v tejto sume je aj zariadenie celého domu, predpokladám že stálo cca 200-300 tis. Sk. Na eurá prerátaj. Takže doteraz sme na náš vysnívaný 4-izbový prízemný dom podpivničený minuli cca 3 300 tis. korún- 3 500 tis.korún . Takže keď prišiel syn s tým, že dom za milión, veľmi rýchle som ho schladila.
A ešte dodám pre objektivitu. V tom je už aj tzv.hospodárska budova, terasa, chodníky, oplotenie celého pozemku, kované oplotenie z ulice.
220870
22.09.09,17:35
Napíšem to ešte raz.Za komančov rodinný dom cca 150m2 stál cca 250 000Kčs.To sa toho kopu pokradlo ,pomocné práce robila celá rodina a nestavalo sa tak precízne ako dnes.
jar88
23.09.09,05:34
Jar88,
keďže syn uvažuje o stavbe domu, zablúdila som do tejto témy. Poviem Ti, nič také záhadné, ako Tvoje vyjadrenia som dávno nečítala.
Jedno viem. Bývame v novom 3 roky, zrejme sme stavali v najhoršej dobe - trvalo nám to 2 roky, zostáva nám už len záhrada, inak je hotové - podľa rozpočtu potrebujeme 5000 Eur..Veľmi presne viem koľko sme minuli doteraz a to sme nestavali palác - Celú našu hotovosť 2 mil Sk, a potom postupne 600 tis. Sk. a 500 tis. Sk. Ostatné, keďže som ich nemala na kôpke neviem, ale viem že za tých 5 rokov sme nič neušetrili. Opakujem: šetrili sme, nerozhadzovali zbytočne ale nevolili sme najlacnejšie riešenia. Je pravda že v tejto sume je aj zariadenie celého domu, predpokladám že stálo cca 200-300 tis. Sk. Na eurá prerátaj. Takže doteraz sme na náš vysnívaný 4-izbový prízemný dom podpivničený minuli cca 3 300 tis. korún- 3 500 tis.korún . Takže keď prišiel syn s tým, že dom za milión, veľmi rýchle som ho schladila.
A ešte dodám pre objektivitu. V tom je už aj tzv.hospodárska budova, terasa, chodníky, oplotenie celého pozemku, kované oplotenie z ulice.

Pre dušinku
Pekne a jasne si opísala problematiku financovania bývania. Trošku nesúhlasím s tým, že ste zrejme stavali v najhoršej dobe. Začali ste v roku 2004 a to ešte nebola tá najhoršia doba. Pravda je, že stavebné pozemky sa už vtedy ťahali nad 1.200 Sk a niekde aj nad 1.800 Sk.
Tá najhoršia doba bola v rokoch 2007 – 2008 a to ste už bývala. V rokoch 2007 až 08 nastal vrchol a aj za role pýtali 1.400 Sk a aj ich dostali. Následne so sieťami stáli aj 2.800 Sk a viac. Dnes sú za tú cenu nepredajné, ale aj tak sa niečo so zľavou predá.

Na druhej strane si myslím, že pre vášho syna bude podstatne výhodnejšia, lebo jar 2010 prinesie lacné stavebné práce a euro bude mať ešte stále svoju hodnotu.

Ak ten váš pozemok je vhodný na ďalšiu stavbu (dom pre syna), máte vyhraté. Vy to určite zvládnete za milión, alebo dokonca za 30.000 €.(popísal som to v príspevku č.18)

Horšia situácia vám nastane, ak máte malý, alebo dokonca nevhodný pozemok a syn si bude kupovať nový pozemok a stavať samostatne na svojom. V tom prípade bude na tom rovnako, ako vy. Určite zaplatí 120 až 150.000 €.
Ja si myslím, že je celkom iné zaplatiť 120.000 € a iné je zarobiť tých 120.000 € a iné je nasporiť 120.000 € a celkom iné je splatiť tých 120.000 €.
V príspevku č.23 píšem: Cez rôzne spoločnosti sa pretransformuje roľa na stavebný pozemok a na jednom hektáre (10.000 m2) urobia aj 10 miliónov zisku. Ten zisk zaplatí kupec pozemku (veď je to len 1000 Sk/m2).

Toto je výsledok našej legislatívy a mentality našich občanov. Aj keď im to vysvetlím, neveria a hľadajú, ako sa nechať ožobráčiť.

Príspevok č.38 na štvrtej strane popisuje dosť jasne, kto si užíva náš potenciál a ako ho môžeme využiť sami pre seba a pre svojich.


Naozaj neviem, čo je na tom záhadné. Jednoducho sa chcem vyhnúť zbytočným finančným nákladom.
Spoločne sa vieme zariadiť aj za 30.000 €, lebo tých 30.000 je v skutočnosti cez role 300.000 € (9.000.000 Sk) 9 miliónov korún.
jar88
23.09.09,05:40
Ved ja nehovorim, ze to neschvalia...ale ta byrokracia trva dlho aj ked ide vsetko podla planu, na vsetko su totiz zakonne lehoty. A treba sa pripravit na to, ze majitelia susednych pozemkov sa budu odvolavat.

Ak je v zákone lehota, že rozhodne do 90 dní, neznamená to že za 90 dní.
Naviac ak sú napríklad 3 lehoty v troch zákonoch, tiež to neznamená 180 dní (1/2 roka), ...

Susedov nemám, kupujem všetko a každý sused sa rád pripojí, lebo má z bezcennej role stavebnú rolu.
Možno bude stavebná rola za 30 €/m2 a v roku 2012 za 88 €/m2 (cez to nejde vlak, lebo je to tak a aj v roku 2012 to bude tak)

Je možné predpokladať, že v roku 2011 budú stavebné pozemky za 15 €/m2, možno za 20 €/m2 ? Ja to nepredpokladám, ale možno sa mýlim a budú za 10 €
jar88
23.09.09,07:01
Pre dušinku
Pekne a jasne si opísala problematiku financovania bývania.

Príspevok č.38 na štvrtej strane popisuje dosť jasne, kto si užíva náš potenciál a ako ho môžeme využiť sami pre seba a pre svojich.


Naozaj neviem, čo je na tom záhadné. Jednoducho sa chcem vyhnúť zbytočným finančným nákladom.
Spoločne sa vieme zariadiť aj za 30.000 €, lebo tých 30.000 je v skutočnosti cez role 300.000 € (9.000.000 Sk) 9 miliónov korún.

Trošku zmením
Príspevok č.38 na štvrtej strane popisuje dosť jasne, kto si užíva náš kapitál a ako ho môžeme využiť sami pre seba a pre svojich.

To slovo kapitál je u nás nepopulárne, ale výstižnejšie.
Ak máte 30.000 € je to kapitál. Je to váš kapitál. Za tých 30.000 môžete byť naozaj za vodou.
AndrejG
23.09.09,09:17
No kazdopadne ti drzim palce, tak daj priebezne vediet, ci to vsetko prebehne tak hladko ako si myslis. Budem len prijemne prekvapeny.
dušinka
23.09.09,09:58
Súhlas s
AndrejomG a len dodám, pretože otázka zadávateľa témy bola, čo si myslíme o dome za milión - je to nemožné ak hovoríme o klasickom murovanom a pomerne malom dome. Je to sci-fi. Hoci by aj cena práce v r.2010 klesla. A to neriešim ešte pozemok a všetky ostatné s tým súvisiace náklady.
ciners
23.09.09,10:33
Cela tema je paraadna hadka. Radsej mohol niekto zavolat alebo napisat priamo na dom za milion a tvarit sa,ze ma zaujem. Predavaju stvorec obytnej plochy za 500eur, za to sa to neda ani vyrobit. Bolo by zaujimave zistit,kde je ten figel, ci je cena klamstvo a potom sa navysuje, alebo ci to stavaju zo slamy, alebo kde je proste pes zakopany :)
kero64
23.09.09,14:31
Ak je to niečo takéto, tak sa to možno dá. I keď je to mierne nad. Nie som stavbár, tak to neviem posúdiť, ale opravujem chalupu a vidím, koľko to stojí, hoci si väčšinu prác robíme sami.
http://www.kexik.sk/inzerat/dom-za-babku-ivet-3103755
ciners
23.09.09,15:45
Ak je to niečo takéto, tak sa to možno dá. I keď je to mierne nad. Nie som stavbár, tak to neviem posúdiť, ale opravujem chalupu a vidím, koľko to stojí, hoci si väčšinu prác robíme sami.
http://www.kexik.sk/inzerat/dom-za-babku-ivet-3103755

Tam ponukaju aj vacsie domy a ako sam vravis, robite si kopu veci sami, dom za milion je na kluc, to na tej cene nechapem :confused:
kero64
23.09.09,16:12
Tam ponukaju aj vacsie domy a ako sam vravis, robite si kopu veci sami, dom za milion je na kluc, to na tej cene nechapem :confused:

Tu cenu nechápem ani ja, ale videl som ponuku na montovaný jednoizbový dom za 17 000€. Je uplne malý, ale je. Samozrejme nieje murovaný, ale v čase núdze.....Neviem, je to z dreva a postavia ho aj na záhrade. Za 22 000€ je už dvojizbový. Ak nájdem tu stránku, potom priložím.