Michelle22
29.03.09,15:11
Ahojte poraďáci,viem že sa budem opakovať,ale čítam dookola príspevky týkajúce sa tých účtovných odpisov,no som z toho trošku mimo. V roku 2005 SZČO kúpil vysávač,keďže od roku 2008 je potrebné urobiť aj účtovné odpisy z akej ceny ich mám vyrátať? Zo zaraďovacej alebo zostatkovej?Tu na porade som si stiahla šikovné prepočty odpisov.
Ešte jedná otázka,do ročného výkazu uvediem len účtovný odpis za príslušný rok? Ďakujem a netrpezlivo čakám na vašu odpoveď.
Katarina
29.03.09,13:21
Vypracujte si odpisový plán , resp doplnte spätne na roky predchádzajúce roku 2008 v ktorom uvediete, že daňové odpisy = účtovným odpisom. Utovné odpisy začnite robiť len na nakúpený DHM v roku 2008. Do výkazu sa úvádza účtovná zostatková cena za príslušný rok. Ak ste v roku 2008 nenakúpili DHM vo výkaze uvediete daňovú zostatkovú cenu,ktorá sa v tomto prípade rovná účtovnej ZC.
Janurka
29.03.09,14:23
Ahojte poraďáci,viem že sa budem opakovať,ale čítam dookola príspevky týkajúce sa tých účtovných odpisov,no som z toho trošku mimo. V roku 2005 SZČO kúpil vysávač,keďže od roku 2008 je potrebné urobiť aj účtovné odpisy z akej ceny ich mám vyrátať? Zo zaraďovacej alebo zostatkovej?Tu na porade som si stiahla šikovné prepočty odpisov.
Ešte jedná otázka,do ročného výkazu uvediem len účtovný odpis za príslušný rok? Ďakujem a netrpezlivo čakám na vašu odpoveď.
Michelle, len dnes som si všimla Tvoju otázku ohľadne odpisov v príspevku, kde sme rozoberali odpis počítača a to: či nebudú odpsiy zaradené dvakrát do výdavkov. Musíš si ujasniť jednu vec. A to: daňové odpisy v JÚ zaradíš do PD - réžia a ovplyvňujú Ti základ dane. Účtovné odpisy zaznamenáš na kartu majetku a do výkazu ide ZC účtovných odpisov a nie samotný odpis.
Michelle22
29.03.09,18:10
Veľmi pekne ďakujem.Nehnevaj sa Janurka,ale toto bol trošku iný prípad,tak len pre istotu :o).......ešte raz všetkým ďakujem.
L-M
24.04.09,06:21
Vypracujte si odpisový plán , resp doplnte spätne na roky predchádzajúce roku 2008 v ktorom uvediete, že daňové odpisy = účtovným odpisom. Utovné odpisy začnite robiť len na nakúpený DHM v roku 2008. Do výkazu sa úvádza účtovná zostatková cena za príslušný rok. Ak ste v roku 2008 nenakúpili DHM vo výkaze uvediete daňovú zostatkovú cenu,ktorá sa v tomto prípade rovná účtovnej ZC.
Takže ak tomu dobre chápem- ak máme všetok DHM zaredený do užívania pred rokom 2008 nemusím v programe rátať ÚO- len urobím plán ÚO od roku v ktorom bol majetok zaradený? A už odpísanáho majetku sa to netýka- tam nemusím robiť spätne odpisový plán ÚO? Len ten ktorý sa aj v r. 2008 ešte odpisoval?
Lebo už sa v tom naozaj nevyznám.
Ďakujem za radu
Manual
24.04.09,06:55
Takže ak tomu dobre chápem- ak máme všetok DHM zaredený do užívania pred rokom 2008 nemusím v programe rátať ÚO- len urobím plán ÚO od roku v ktorom bol majetok zaradený? A už odpísanáho majetku sa to netýka- tam nemusím robiť spätne odpisový plán ÚO? Len ten ktorý sa aj v r. 2008 ešte odpisoval?
Lebo už sa v tom naozaj nevyznám.
Ďakujem za radu
Pre komplexný pohľad na zaradený a odpisovaný DHM pred r. 2008 a ktorý sa odpisuje aj v r. 2009, prípadne 2010 by bolo dobré pre takýto DHM spraviť plán účtovných odpisov. (Ja som postupoval takto) Pretože DO sa nemusia rovnať UO. A potom nastane situácia, keď DHM je už daňovo odpísaný ale účtovne ho budeš odpisovať napr. ďalšie 3 roky.
m.aj.a
25.04.09,20:24
Súhlasím a pripájam, že to zrejme môže byť aj opačne, keď sa majetok daňovo neodpisoval - daňové odpisy boli prerušené.Tak môže nastať stav, že majetok je už účtovne odpísaný, no daňovo ešte nie.