jozmas
29.03.09,16:29
Dobrý deň.

Prehľadal som Poradu krížom krážom a našiel som kopec užitočných informácií, bohužiaľ ešte mi ostali isté nezodpovedané otázky, keďže väčšinou sa práca na autorský zákon riešila spolu so živnosťou.

Čiže, som zamestnancom firmy A, pre ktorú programujem a toto chcem aj naďalej. Keďže však mám veľa volného času (no dobre, tak skôr chuť privyrobiť si), tak by som chcel programovať aj pre firmu B. A pod programovať mám na mysli tvorbu softvéru, prípadne webov.

V čo mám docela jasno:
1) Musím ísť na daňový úrad a požiadať o DIČ, to potom použijem pri vystavovaní faktúr.
2) Musím sa zaregistrovať v literárnom fonde.
3) Softvér (alebo weby) budem robiť na základe autorského zákona a teda na základe zmluvy o dielo.
4) Okrem zmluvy o dielo budem musieť uzatvoriť aj licenčnú zmluvu.
5) Budem si môcť uplatniť 40% paušálne náklady

V čom mám teda stále guláš:

1) Čo presne sa schováva za tým, ísť sa zaregistrovať do literárneho fondu? Je to nejaká jedna konkrétna inštitúcia, alebo je ich viac a ja si môžem z nich jednu vybrať? Registrácia je bezplatná? Členstvo je bezplatné?

2) Na základe autorského zákona môžem mať príjmy za vytvorenie diela, za licenciu alebo za oboje?

3) Musím vystavovať faktúru, alebo môže objednávateľ diela považovať aj zmluvu o dielo za daňový doklad?

4) Bez DIČ môžem asi programovať, ale mať príjmy nie, že? Teda, aby mi mohol objednávateľ zaplatiť, musím už byť zaregistrovaný na daňovom úrade, musím mať DIČ. Musím asi byť zaregistrovaný aj v literárnom fonde, že?

5) Zdravotné a sociálne poistenie. Podľa možnosti nechcem z príjmov z autorskej činnosti platiť žiadne ďalšie dane ani odvody. Zdaniť ich budem musieť, ale podla možnosti nechcem platiť odvody do ZP ani SP. Musím platiť do ZP a/alebo do SP aj keď som už zamestnanec vo firme A? Neplatím tým, že som zamestnanec vo firme A?

6) Platenie DPH. Môžem byť platiteľom dane aj keď som zamestnanec? Radšej by som asi platiteľom dane nebol. Platiteľ dane budem, ak prekročím určitý objem. Rátajú sa do tohto objemu aj moje príjmy od zamestnávateľa, alebo iba príjmy podľa autorského zákona?

Ako som to pochopil ja a dúfam, že je to tak, je nasledovne:

Pracujem pre spoločnosť A, keďže som zamestnanec, zamestnávateľ mi strháva príspevky do SP, ZP a preddavok dane.

S firmou B uzatvorím zmluvu o dielo a popri práci pre firmu A vytvorím softvér pre firmu B, pre ľahšie počítanie povedzme v hodnote 6000 EUR. Firme B vystavím faktúru, kde uvediem ako dodávateľa uvediem seba (meno, adresa, bankový účet, DIČ). Tiež firme B vystavím licenciu.

Firma B mi po dodaní softvéru vyplatí 98% z ceny (5880 EUR), 2% (120 EUR) odvedie do literárneho fondu. Ja z peňazí neplatím ani do ZP ani do SP.

Nasledujúci rok budem musieť robiť ročné zúčtovanie dane. Toto si budem robiť sám a do príjmov bude musieť zarátať aj tento príjem. Otázkou ostáva, ako. Či ho uvediem celý (6000 EUR), alebo len 60% (3600 EUR) - teda ostatok po odrátaní paušálnych nákladov, alebo ešte inak.

Tento istý rok budem musieť robiť aj ročné zúčtovanie ZP a tu mi tiež nie je jasné, či tieto príjmy budem musieť do tohto zúčtovania zarátať a ak áno tak v akej výške.

Vopred Vám ďakujem za odpoveď na akúkoľvek otázku či potvrdenie alebo vyvrátenie mojich predstáv.

Jozef.
Coosom
30.03.09,10:24
Jozef,
v tomto smere ti asi nikto neodpovie.
Neviem prečo, ale je to akesi TABU ?
Ja som sa na to pýtal 2x v priebehu 1 roka a nikto neodpovedal.
Buď to nikto nevie, alebo to nechcem napísať zadarmo.

Ja to rieším cez živnosť - počítačové služby, ale chcel by som svoje diela chrániť autorkých zákonom.

Osobne by som bol rád, ak má niekto v tejto oblasti vedomosti a vie mi poradiť, aké kroky mám urobiť, kde sa mám ako zaregistrovať, napíšte mi súkromnú správu prosím.
Za túto poradenskúcinnosť Vám zaplatím aj vopred !

Našiel som zatiaľ len 2 právnikov, ktorí by mi vedeli poradiť, ale nemali čas, odsúvajú to.. a mne je jedno, kto mi poradí, hlavne aby to vedel..
jozmas
01.04.09,07:06
To sa mi až nechce veriť, toľko hláv a nikto nepozná aspoň čiastkovú odpoveď? V čom to je? Je ten autorský zákon natoľko komplikovaný, alebo ako?

Ďakujem,
Jozef