mondes
29.03.09,20:52
Dobrý deň, prosím Vás, mám klienta, ktorý bol v roku 2008 pol roka zamestnaný v Čechách a pol roka mal živnosť. Zo živnosti nemá žiadne príjmy a zamestnávateľ mu poslal potvrdenie o príjme, samozrejme v českých korunách. Aký typ tlačiva potrebuje a akým kurzom urobiť prepočet(k akému dátumu)? Vďaka.
mzdarka renca
29.03.09,19:00
Dobrý deň, prosím Vás, mám klienta, ktorý bol v roku 2008 pol roka zamestnaný v Čechách a pol roka mal živnosť. Zo živnosti nemá žiadne príjmy a zamestnávateľ mu poslal potvrdenie o príjme, samozrejme v českých korunách. Aký typ tlačiva potrebuje a akým kurzom urobiť prepočet(k akému dátumu)? Vďaka.

Ak nemal žiadne príjmy zo živnosti a ani výdavky, tak podá DP typ A. Kurz može použiť, aký mu vyhovuje - priemer z tých mesiacov, ktoré má na potvrdení, alebo priemerný ročný kurz 1,255.

§ 31
Prepočítací kurz


(1) Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve, 121) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
mondes
29.03.09,21:02
Ďakujem za odpoveď, ale bol by problém ak by podal daňové priznanie typ B? Podľa mňa nie, ale prosím opravte ma. Dik.
mzdarka renca
29.03.09,21:04
Ďakujem za odpoveď, ale bol by problém ak by podal daňové priznanie typ B? Podľa mňa nie, ale prosím opravte ma. Dik.

jasne, kľudne podaj s nulovými príjmami a výdavkami, aj ja osobne to tak riešim a viem, že ma kôli nulovým príjmom DÚ nebude vyzývať.
mondes
29.03.09,21:26
Ale ak by som mu predsa urobila tlačivo typ A, tak za obdobie odkedy bol živnostník a nemal žiadny príjem treba napísať nejaké čestné prehlásenie, že nemal žiadny príjem? Veľmi pekne ďakujem.
evina
29.03.09,21:28
Ale ak by som mu predsa urobila tlačivo typ A, tak za obdobie odkedy bol živnostník a nemal žiadny príjem treba napísať nejaké čestné prehlásenie, že nemal žiadny príjem? Veľmi pekne ďakujem.

Nemusí priložiť.....ale nevylučujem, že správca dane by ho vyzval.
mzdarka renca
29.03.09,21:30
Ale ak by som mu predsa urobila tlačivo typ A, tak za obdobie odkedy bol živnostník a nemal žiadny príjem treba napísať nejaké čestné prehlásenie, že nemal žiadny príjem? Veľmi pekne ďakujem.

ak spravíš B-čko, tak už nemusíš nič iné písať. je to na tebe, ako sa rozhodneš. Pre mňa je jednoduchšie urobiť DP typ B.