Bizzy
30.03.09,07:44
Dobry den, chcem sa opytat ked nam ako obcianskemu zdruzeniu danovy urad zasle 2% ktore nam jednotlivci darovali, mam ja nejaku moznost aj ziskat zoznam kde presne uvidim kto kolko nam dal? Lebo je to pre nase zdruzenie dolezite nakolko mame cinnosti na dvoch miestach a kazdy si zhanal darcov pre svoju "cast" aby sme si tento prijem z 2% vedeli spravodlivo rozdelit. Poskytne mi danovy urad tento konkretny zoznam? Dakujem
hanelie
30.03.09,05:47
daňový úrad tento zoznam neposkytuje, preto je dobre v žiadostiach, ktoré rozposielate, prípadne v oznamoch v médiach uviesť, aby vám prispievatelia zasielali kópie dokladov o poskytnutí 2% - inak nemáte šancu zistiť od koho 2% sú
lu_lu
30.03.09,09:10
Ano, jediny sposob, ako sa to da zistit, je zo strany tych, ktori 2% poskytli. Ti mozu spolu s vyhlasenim alebo DP dat pisomnu ziadost Danovemu uradu o potvrdeni poukazania 2%.

Pokusim sa prilozit vzor takejto ziadosti. Najlepsie je, si priamo do tejto ziadosti predtlacit udaje o Vasej organizacii. Jedinym problemom by mohlo byt, ze tym darca 2% straca anonymitu. Osobne sme to nikdy nepouzili, ale snad Vam to pomoze.
Bizzy
30.03.09,16:05
Dakujem aspon som teraz mudrejsia. Urcite vyuzijem tuto ziadost.
lu_lu
31.03.09,01:02
este ma napada: 2% posiela kazdy Danovy urad podla miesta trvaleho bydliska poskytovatelov 2%? ak by to tak bolo, dalo by sa to s urcitymi nedostatkami vyuzit: napriklad jedna pobocka organizacie sidli v Bratislave, druha v Ziline - z toho vyplyva aj okruh FO a PO, ktori budu osloveni a podla DU, ktory to posiela, by sa dalo vydedukovat, pre koho su 2% urcene.
hanelie
31.03.09,05:33
áno je to tak - vo výpise z banky je údaj o tom, ktorý DÚ a akú čiastku zasiela
hajdum
10.09.09,08:12
Drzala som sa rady na tejto stranke - podla vzoru ziadosti, ktoru som tu nasla sme - jednotlivi darcovia 2% dane ziadali DU v Brezne o poskytnutie takej informacie. Odmietli nas - udajne take informacie neposkytuju.
victoria
10.09.09,08:37
Aj ja mam skusenost ze danovy urad neposkytuje ziadne blizsie informacie tykajuce sa poukazovania 2%.
Sany
10.09.09,08:51
a aká je potom záruka, že poukáže ozaj všetko tak, ako bolo vo vyhláseniach?...hlavne, že každý musí vedieť preukázať všetko, len DÚ nie....och...
hanelie
10.09.09,09:28
a aká je potom záruka, že poukáže ozaj všetko tak, ako bolo vo vyhláseniach?
záruka nie je žiadna,
a preto by bolo nanajvýš vhodné, aby sa do mechanizmu 2% zakomponovala povinnosť DÚ zasielať výpisy o poskytovateľoch podielu
skaspa
10.09.09,09:38
záruka nie je žiadna,
a preto by bolo nanajvýš vhodné, aby sa do mechanizmu 2% zakomponovala povinnosť DÚ zasielať výpisy o poskytovateľoch podielu
je otázne, či by to bolo vhodné; ak by totiž daňový úrad pri poukazovaní 2% zasielal aj zoznam "darcov", vedel by si prímateľ jednoducho vyrátať daňovú povinnosť, t.j. aj základ dane; a takéto údaje sú predmetom daňového tajomstva; neviem ako by sa aj tebe páčilo, keby takýmito údajmi narábali ľudia napr. v nejakej nadácii, kde nemáš žiadnu záruku, že tieto informácie sa nedostanú ďalej a že nebudú zneužité;
hanelie
10.09.09,10:04
neviem ako by sa aj tebe páčilo, keby takýmito údajmi narábali ľudia napr. v nejakej nadácii, kde nemáš žiadnu záruku, že tieto informácie sa nedostanú ďalej a že nebudú zneužité;
vôbec si neviem predstaviť, na čo by bolo komu dobré si vypočítavať ZD poskytovateľa - okrem iného týmito údajmi disponuje také množstvo inštitúcií, že by sa dalo povedať, že údaj / ZD/ je všeobecne známy - / DÚ, SP, ZP, banky a rôzne pôžičkárne - ak sa žiada o úver ap.
a takisto zisťovať ZD podľa sumy nie je dosť možné, lebo nemôžem vedieť, či mi subjekt dal celý podiel, alebo časť podielu venoval inej organizácií

btw - takmer každý daňovník nám zasielal kopiu vyhlásenia a potvrdenia
victoria
10.09.09,11:10
V pripade pravnickych osob su navyse vsetky udaje uctovnej zavierky verejne dostupne v zbierke listin takze tiez si myslim ze akakolvek neziskova organizacia by bola rada ze dostala peniazky a skor by riesila ako poskytovatelovi osobne podakovat nez ako vypocitavat jeho zaklad dane, ktory by navyse ani vobec nemusel byt relevantnym lebo poskytovatel mohol rozdelit svoje 2% dane medzi xy institucii.
hajdum
31.10.09,18:09
Tak uz toto nie je pravda, co som tu napisala, ze ma urad odmietol. Danovy urad mi neskor vyhovel - vysvetlil mi, ze poskytnu informaciu osobne nahliadnutim do osobneho spisu. Nesla som tam osobne hned, preto mi urad zaslal pozadovane potvrdenie na moju adresu (teda nie na nejaku cudziu). Takze potvrdenie sa da ziskat. Danovy urad v Brezne to dokaze urobit.