anize
08.07.05,20:34
Vopred dakujem za odpoved. Chcem sa opytat ci musim platit dan z predaja bytu pokial mam tam 2 roky trvale bydlisko, ale odkupeny do OV ho mam iba 1 rok. Dakujem Anize
Roxana
08.07.05,20:23
Nie nemusíš platiť daň. Príjem z predaja bytu je oslobodený od dane ak tam máš dva roky trvalé bydlisko. Práve pripravujem kúpnu zmluvu na predaj bytu. Môžeš mi prosím ťa poradiť? Je k tejto zmluve potrebný aj posudok znalca?
anize
08.07.05,20:54
Dakujem za radu. Ak pripravujes zmluvu tak znalecky posudok tam nieje treba, iba ak by si kupujuci bral Hypouver, alebo stavebne sporenie a to iba kvôli banke a ruceniu. Pri normalnom predaji za hotovost nieje treba urcite.
Sany
09.07.05,07:53
Dakujem za radu. Ak pripravujes zmluvu tak znalecky posudok tam nieje treba, iba ak by si kupujuci bral Hypouver, alebo stavebne sporenie a to iba kvôli banke a ruceniu. Pri normalnom predaji za hotovost nieje treba urcite.A nežiada to náhodou kataster pri návrhu na vklad? Podľa mňa k návrhu na vklad treba doložiť aj znalecký posudok. ( Aspoň tak tomu bolo v minulosti - dokonca pred dvoma týždňami som podpisovala na družstve odkúpenie garáže a zmluva tiež citovala znalecký posudok.
anize
09.07.05,08:24
Nie pretoze pokial sa nehnutelnost predava od 1.1.2005 tak netreba znalecky posudok, lebo rozhodujuca je trzna cena, iba pre ucely banky treba vypracovat znalecky posudok. Ved ked sa zrusila dan z prijmu tak naco by im bol znalecky posudok. Len ja som si nebola ista tym, že či sa oslobodenie vzťahuje aj na trvaly pobyt lebo niekde som čitala že tam musi byt 5 rokov aby sa neplatila dan. Ine je osobné vlastnictvo to viem určite, že po doch rokoch sa daň neplati. Tak neviem je to na 100% tak?
Sany
09.07.05,08:44
Nie pretoze pokial sa nehnutelnost predava od 1.1.2005 tak netreba znalecky posudok, lebo rozhodujuca je trzna cena, iba pre ucely banky treba vypracovat znalecky posudok. Ved ked sa zrusila dan z prijmu tak naco by im bol znalecky posudok. Len ja som si nebola ista tym, že či sa oslobodenie vzťahuje aj na trvaly pobyt lebo niekde som čitala že tam musi byt 5 rokov aby sa neplatila dan. Ine je osobné vlastnictvo to viem určite, že po doch rokoch sa daň neplati. Tak neviem je to na 100% tak?Platí dva roky.
anize
09.07.05,09:14
Takze daň z predaja bytu neplatim ak tam mam trvaly pobyt 2roky. A ešte posledná otázočka a čo daň z príjmu tam je to ako?
Roxana
09.07.05,09:36
Daň z príjmu je tá tvoja daň z predaja. Inú daň už neplatíš, lebo daň z prevodu a prechodu nehn. bola úplne zrušená. Boli tu dve rôzne odpovede na moju otázku ohladne posudku preto ak má niekto skúsenosť s predajom bytu v tomto roku prosím poraďte. Treba posudok znalca, alebo netreba?
anize
09.07.05,09:50
Práve som si to nalistovala v Relalitnom časopise Reality a Slovensko kde právnička radi a konkrétne piše: Nakoľko mal znalecký posudok opodstatnenie len v prípade výpočtu dane z prevodu od 1.1.2005 ho nevyžadujú správy katastra ako prílohu k návrhu na vklad vlastníckeho práva,keďže od tohto termínu neexistuje povinnosť uhrádzať daň z prevodu a prechodu nehnutelnosti. Anize čau!
anize
09.07.05,14:00
Chcela som sa opýta ešte jednu vec ak môj manžel v byte nemá travlé bydlisko 2roky, ale iba 1rok a ja mám 2roky pri predaji sa to rieši ako? Stačí, že som tam ja aby sme boli oslobodení od dane?
anize
09.07.05,15:05
Takže ešte raz ja mám byt v OV 1rok. S manželom sme kúpili družstevný byt a žijeme tu 2 1/2 roka. Ja som si bola hneď prehlásiť trvalý pobyt a môj manžel až po roku. Takže ja tu mám trvalé bydlisko 2 roky a on iba 1 rok. Dočítala som sa tu , že stačí ak mám trvalé bydlisko 2 roky a som oslobodená od dane z príjmu. Ja si ten zákon neviem vyložiť, lebo ty mi hovoríš, že musím splňať obidve podmienky aj OV. Tak ako to vlastne je??????? Ďakujem anize
Pepa
09.07.05,15:26
Listujem zákone o dani z príjmov, s účinnosťou od 1.1.2005 bola podmienka dvoch rokov vlastníctva nehnuteľností vypustená. Avšak vzťahuje sa to na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1 januárom 2004, dosiahnutý po 31.decembri 2004. Takže u teba by mala byť splnená len podmienka trvalého pobytu.
anize
09.07.05,15:33
Super takže stačí ak tam mám trvalé bydlisko 2 roky čo spĺňam. A nevadí že môj manžel sa bol prihlásiť na trvalý pobyt iba pred rokom? Lebo sme vedení obidvaja ako majitelia bytu!Ďakujem Anize!
Pepa
09.07.05,15:41
Čo sa týka trvalého pobytu tvojho manžela a dane z predaja bytu:
Tvoj manžel podmienku dvoch rokov trvalého poytu nesplňa avšak: podľa §-u 4 ods 8 zákona o dani z príjmov platí, že príjmy ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pome u každého z nich, AK SA NEDOHODNÚ INAK. Zákon v danom prípade umožňuje určitý stupeň daňovej optimalizácie príjmov manželov, keďže je dovolené sa dohodnúť, že príjem z predaja bytu v BSM si zahrnie do základu dane jeden z manželov /v tvojom prípade ty/ pretože u teba je to výhodnejšie z toho titulu, že spľňaš podmienku pre oslobodenie od dane.
anize
09.07.05,15:48
Veĺmi pekne ďakujem takže v pondelok podpíšeme zmluvu pekný víkend. Anize