mirec28
09.07.05,00:42
Vytvorím vlastný softwér. Mám teda naň autorské práva. Nepredávam softwér, ale licenciu, že?

Kupujúcemu by som mal dať nejakú "Licenčnú zmluvu", alebo niečo podobné, v čom mu určím podmienky, za ktorých môže softwér používať. Mal by som to opečiatkovať a podpísať, a zákazník tiež, ako normálnu zmluvu? Nemáte niekto nejaký vzor?
Ako to vyfaktúrujem vo faktúre? Ako licenciu za softwér? Alebo ako tovar?
Ako to potom zaúčtujem do účtovníctva? Na daňovom priznaní som videl nejakú rubriku o licenciách. Účtuje sa to teda zvlášť?
Ďakujem.
mirec28
19.07.05,19:27
naozaj sa nik nechyta?
sea
19.07.05,20:30
Len tak pre zaujímavosť - pozri Autorský zákon - je na www.zbierka,sk (http://www.zbierka,sk) zbežne som pozrel napr. §8 a súvisiace, možno pomôže - držím palce !
mirec28
19.07.05,20:46
nejde ani o autorsky zakon, skor o uctovanie. Ale aj tak dik.
Vevey
19.07.05,21:51
Ano, predavas licenciu a nie softver a rozhodne nie tovar, cize skor sluzby a vlastne vyrobky. Ja to sice uctujem len v JU: do trzieb za vlastne vyrobky a sluzby a nie za tovar. V PU navrhujem ucet 601 lebo ide o vlastny vyrobok. Ale ak niekto da viac: 602, tak mozme rozvinut debatu. Ano, odovzdas podmienky pouzivania sw spolu s fakturou a sw na cd alebo inom mediu.
Vevey
19.07.05,22:01
Ziadne zmluvy, kto by tolko toho vypisoval? (Ale zase mozes, aby si nepovedal, ze ja som ti zakazala!) Totiz i objednavka je navrh kupno-predajnej zmluvy a ak ju podpisu obe strany a ma nalezitosti zmluvy, tak aspon podla nasho pravnika je to ok. Daj si do objednavky "pouzivanie len v sulade s podmienkami pouzivania" a mas to tam. S Podmienkami ti neporadim, muster nie je mojim osobnym vlastnictvom, ale inspiruj sa na www strankach ,ktore ponukaju sw, maju tam Podmienky casto pripnute. Vela zdaru!
mirec28
19.07.05,22:06
No super. :) Zlata si. Som spravil teda aspon nejaky pokrok. Ja mam tiez JU. Takze podla Teba staci uctovat ako sluzby. OK. Ak nebudu ine nazory, budem tak aj ja robit. Podla mna je to celkom rozumne.
Vevey
19.07.05,22:11
Ked mas JU, teda aspon ja pouzivam taky penazny dennik co ma kolonku trzby za vlastne vyrobky a sluzby, patri to medzi prijmy podliehajuce dani a tam vpises celu sumu, ak nie si platitel dph. Ak si, tak to rozclenis na 2 polozky a sumu DPH zapises do ineho stlpca: DPH na vystupe.
Janca
20.07.05,07:48
Mirec28 a kto robí servis - teda upgrade k tomu Tvojmu vlastnému softvéru ?
mirec28
20.07.05,08:13
Mirec28 a kto robí servis - teda upgrade k tomu Tvojmu vlastnému softvéru ? Ja robim inštaláciu aj servis aj upgrade. Aj keď s inštaláciou a servisom to nemusí vždy tak byť, môže sa stať že to pôjde cez inú firmu, ktorá z toho dostane podiel. A aj vykoná inštaláciu. Ale nikdy ho nepredáva ako svoj softwér. Vo väčšine prípadoch by som chcel dávať licenciu na koncového užívateľa.
Prečo sa pýtaš? Mení to niečo na veci?
Janca
20.07.05,08:40
Lebo na predaj aj servis sme robili predajné a zvlášť servisné zmluvy, kde v nich bolo všeličo dohodnuté. Iné je to niekde v predajni, kde predávajú takýto software ako tovar. Keď si to tak vezmeš určite to robí aj MRP aj KROS, hoci sú to možno väčšie firmy. Účtovanie v PU - predaj 601 xxx, servis 602 xxx. Prešlo to aj kontrolou DU, tak dúfam, že sme to robili vtedy správne.
mirec28
20.07.05,08:58
Dve zmluvy? Moze byt. Ale...
Po kupe davam support zdarma na urcite obdobie. Servisy dokazem robit online, takze to ani nepotrebujem mat velmi zaplatene. To vsetko sa da podla mna zachytit do predajnej zmluvy, ci nie?
A ked vyprsi lehota, tak moze uzavriet so mnou servisnu zmluvu, ak ma zaujem. Ale v mojom pripade nejde o pravidelne servisy, len sem tam nieco. Takze zmluva moc nie je treba. Na stranku dam cennik sluzieb, a do kupnej zmluvy by sa mozno hodil bod o tom, ze po vyprsani lehoty servis podla platneho cenniku. Bla bla. Treba dalsiu zmluvu? Si myslim ze nie. Ide o zriedkave zakroky.
Janca
20.07.05,09:02
O.K. Ak s tým súhlasí aj odberateľ, nevidím v tom problém.