R_R
30.03.09,10:48
Potrebujem poradiť či môžem umiestniť plyn. kotol do stavebného priestoru
širokého 45 cm. Kotol má šírku 41cm. Ďalej, či sa môže kotol nachádzať pri komíne. Nad kotlom je napojenie rúry do komína a pod ním dvierka na čistenie komína.
V prospektoch na kotol sú uvedené montážne rozmery, do strán by mal byť 30cm voľný priestor. Je to nutné dodržať?
220870
30.03.09,09:07
Všetky miery sú napísané v príbalových letákoch.Zrejme sa nič nestane,ale ak sa stane ,potom môžete byť trestne stíhaný vrátane toho čo ten kotol namontuje.
kero64
30.03.09,13:36
Ak to tam výrobca napísal, asi vie prečo. Kotol sa zohrieva a tiež potrebuje okolo seba priestor na cirkuláciu vzduchu. Preto tie rozmery. Radšej si podľa možnosti vyber alebo iné miesto alebo iný kotol. Ja však neviem, či je na trhu kotol s ešte menším rozmerom. Tu by som neriskoval, s kotlom nie sú žarty. Ak to tam namontuješ, v najlepšom prípade ti ho bude ochrana vypínať pri prehriatí. A v tom horšom.............hm
R_R
31.03.09,05:38
Vďaka za odpovede. No na jednej strane vidím plynové kotle zabudované v kuchynskej linke, ktoré sú úplne nadoraz umiestnené v skrinke. Tie už nepotrebujú miesto okolo seba na odvetranie? Závisí to od výkonu , značky či od čoho?
legolas
31.03.09,07:10
...jednu základnú vec si nenapísal a to, aký je to kotol, či závesný do komína, či turbo do komína, či samostatný, to je dôležité lebo každý má iné parametre na zabudovanie.
R_R
31.03.09,07:52
Takto ja ešte kotol nemám, iba dopredu plánujem ,kde by mal byť. Prerábam kúpeľňu v RD spolu s kotolničkou. Preto potrebujem vedieť či môžem o tomto riešení uvažovať. Kotol by mal byť závesný, plyn,bez TUV, odvod spalín do komína prípadne do plast.rury cez stenu von ak kondenzačný. Vďaka za všetky dobré rady.
kero64
31.03.09,13:58
Samozrejme, že to záleží od kotla. Sú kotle, ktoré sa skutočne dajú zabudovať aj do kuchynskej linky, ale tie sú na to uspôsobené. Dobrá správa je, že kotol ešte nemáš. Aspoň máš možnosť voľby. Ak ti môžem poradiť, skús Ferolli. Kedysi som sa tým zaoberal, sú to veľmi dobré kotle.
R_R
01.04.09,10:18
Mal som vytipovaný kotol Protherm panther. No kedže si vyžaduje tých 30cm volneho priestoru od zvislých stien, tak naň môžem zabudnúť. To by som potrebolval 1m, aby som ho mohol nainštalovať. Nasiel som u Immergas kotle tam im stačí 3 cm . Viessman kotle tie nepotrebuju odstup od horlavych stavebných dielov. Tak tých 50cm šírky mi bude stačiť. Ak sa v niečom mýlim dajte vediet.
dad111
01.04.09,20:45
Ten voľný priestor je viacmenej potrebný pre prístup pri opravách a údržbe. Povrchová teplota predsa nemôže byť tak vysoká, aby to bolo nebezpečné. Akú by mal asi taký kotol účinnosť, keby z neho sálalo teplo ako z kachlí?
Ak tam bude toho placu málo, oprava bude náročná. Ak ale budeš mať šťastie a kotol sa nepokazí ani si nespomenieš.