MMiro
09.07.05,11:34
Ahojte Poraďaci,

cim viac si citam niektore porady (temy), tym viac sa mi niektore veci zdaju byť nejasnejsie ;-) (nie vsetky). Niekto zada temu, aby sa mu veci ujasnili. Dostane odpoved s roznymi nazormi (vela krat) s osobnym vysvetlenim a pochopenim zakona, co vsak nie je vzdy spravne.
Niekto Vam nieco najskor potvrdi a v zapati to niekto spochybni...

Chyba mi tu niekto alebo nieco, kto by "erudovane" potvrdil zaver temy z pohladu svojej odbornosti a garancie.

Vseobecne chyba nejaky garant (institucia), ktora by garantovala spravnost postupu uplatnovanych v oblasti personalistiky, miezd, podnikania a podobne....

Co vy na to?
Richard
09.07.05,09:39
Ak to mám napísať všeobecne tak takto:
Táto inštitúcia sa volá parlament a žiaľ zákony, ktoré prijíma náš parlament nezagarantuje nikto :-(, lebo ani oni sami nevedia čo schvaľujú....
všetko sa robí narýchlo a tak to aj vyzerá...
evina
09.07.05,09:47
Ja len dodám - a veľakrát niektoré rôzne ministerstvá nechávajú v platnosti metodické pokyny, ktoré sú v rozpore s novelizáciami zákonov. Keby všetko jasne písali možno by sme ani Poradu veľakrát nepotrebovali-viď posledný zmätok o registratúrach.
slnko
09.07.05,09:52
A preto my obyčajní ľudia si tu na porade navzájom vymieňame svoje skúsenosti a radi sa so svojimi podelíme s ostatnými. A to je myslím dosť dobrá garancia, aj vysvetlenie, prečo toľko ľudí s radosťou navštevuje poradu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
durisovad
09.07.05,09:55
Ahojte Poraďaci,

cim viac si citam niektore porady (temy), tym viac sa mi niektore veci zdaju byť nejasnejsie ;-) (nie vsetky). Niekto zada temu, aby sa mu veci ujasnili. Dostane odpoved s roznymi nazormi (vela krat) s osobnym vysvetlenim a pochopenim zakona, co vsak nie je vzdy spravne.
Niekto Vam nieco najskor potvrdi a v zapati to niekto spochybni...

Chyba mi tu niekto alebo nieco, kto by "erudovane" potvrdil zaver temy z pohladu svojej odbornosti a garancie.

Vseobecne chyba nejaky garant (institucia), ktora by garantovala spravnost postupu uplatnovanych v oblasti personalistiky, miezd, podnikania a podobne....

Co vy na to?
Ja si myslim, ze by tu mal byt "zamestnany" nejaky sudca, lebo udajne len sudy maju pravo vykladat zakony. Ale zasa na druhej strane nie som si ista, ci by jeho nazor zdielal aj dalsi sudca. Mozno by malo vahu vyjadrenie ustavneho sudcu.....
Ale ti su zaneprazdneni podaniami z parlamentu, takze budeme aj nadalej tapat a robit podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia.
elli
09.07.05,10:07
[QUOTE=durisovad]Ja si myslim, ze by tu mal byt "zamestnany" nejaky sudca, lebo udajne len sudy maju pravo vykladat zakony. Ale zasa na druhej strane nie som si ista, ci by jeho nazor zdielal aj dalsi sudca.

50 na 50 ze nie.
Zvlast ked mame sudcov, ktori sa hned po skole stali cakatelmi a potom sudcami, a v zivote nemali kontakt s praxou iny nez cez papiere... cest vynimkam.
Prave preto boli, podla mojho nazoru, uzitocni tzv. sudcovia z ludu, resp. prisediaci, ktori zvlast v pracovnopravnych sporoch skor hladali "spravodlivost" nez "pravo", co nie je vzdy to iste.

Ale na druhej strane - pri tom chaose, ktory u nas existuje, ked sa novelizuju zakony ako na beziacom pase, niektore este predtym, ako vobec zacnu platit, im tiez nie je co zavidiet. Preto suhlasim s Richardom a dufam, ze aspon clenovia porady si rozmyslia, koho volit...
Denda
09.07.05,10:13
A je ešte koho voliť?
durisovad
09.07.05,10:18
A si myslis, ze nova garnitura to bude robit inaksie? Asi si este veeelmi mlada, ked tomu veris.
Denda
09.07.05,10:25
No coment.
MMiro
09.07.05,10:29
Vďaka za Vaše reakcie, vidim, ze tu je priestor pre takeho niekoho :-)

Co tak si ho zvolit priamo z PORADA.sk?
elli
09.07.05,10:36
Vďaka za Vaše reakcie, vidim, ze tu je priestor pre takeho niekoho :-)

Co tak si ho zvolit priamo z PORADA.sk?

Hm, len na porade vidim prevazne normalnych ludi, z ktorych nikto netrpi komplexom, ze ma patent na rozum a jedine pravee riesenie. Prave preto sa vysledok zvycajne vybrusi v diskusii, lebo tu nie su taki zadubenci, ktori by nepripustili iny nazor.
Paula
09.07.05,10:40
Garant by sa zišiel, najlepší by bol právnik, ktorý rozumie nielen zapeklitým vetám zákonov právnych , ale aj zapeklitým vetám zákonov účtovných. V ideálnom prípade by mal mať osobnú skúsenosť s vlastným účtovníctvom a vlastným DP.:) Veľký pes je zakopaný v tom, že právnik "nepustí" len tak radu zadarmo. Česť výnimkám! Ospravedlňujem sa vopred výnimkám :)
elli
09.07.05,10:42
Vďaka za Vaše reakcie, vidim, ze tu je priestor pre takeho niekoho :-)

Co tak si ho zvolit priamo z PORADA.sk?
Ze by sme transformovali PORADU na 120. politicku stranu na Slovensku? :)
ondrejvla
09.07.05,10:45
Miro, my sme tu väčšinou ľudia z praxe, každý pridá svoje poznatky a skúsenosti, učíme sa jeden od druhého. Aby tu bol garant, musela by to byť úplne iná inštitúcia, a to by už nebola Porada. Tá naša, správna a pravá. Práve tá Porada, kde cítiť človeka. A myslím si, že žiaden garant nenahradí človečinu, i keď má určité nedostatky, ale práve preto.

Želám ti, aby si našiel správneho garanta pre všetky pochybnosti v živote.
evina
09.07.05,10:50
Podľa môjho názoru treba priebeh porady zanechať tak ako je - na dobrovoľnosti a ochote nás všetkých si vzájomne pomáhať v našej neľahkej práci. Ako náhle sa naruší dobrovoľnosť, alebo by boli požiadavky na garantov atď., určite sa naruší zmysel porady. Ak sa chce každému vždy čítať všetky príspevky k danej téme som presvedčená, že záver si nájde :)
elli
09.07.05,10:52
No coment.
Kludne komentuj, ta jej prechadzajuca poznamka bola mierena na mna, ako ju poznam :)
Denda
09.07.05,10:59
Kludne komentuj, ta jej prechadzajuca poznamka bola mierena na mna, ako ju poznam :)A teraz kde? Tu, alebo na šúťáku.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
MMiro
09.07.05,11:08
Skor som mal na mysli, odbornikov, ktori tu pravidelne prispievaju a myslite si, ze Vam vedia poradit....., resp. odborne a spravne poradili.

Vsak funguje rating (suhlasov, nesuhlasov jednotlivych pouzivatelov).

V podstate by to mohlo nejako pomoct...aspon si to myslim.
Zuzka
09.07.05,11:18
Podľa môjho názoru treba priebeh porady zanechať tak ako je - na dobrovoľnosti a ochote nás všetkých si vzájomne pomáhať v našej neľahkej práci. Ako náhle sa naruší dobrovoľnosť, alebo by boli požiadavky na garantov atď., určite sa naruší zmysel porady. Ak sa chce každému vždy čítať všetky príspevky k danej téme som presvedčená, že záver si nájde :)
Prsne tak, dobrovolnosť a ochota si pomáhať, to je zmyslom porady.
lubos f
09.07.05,12:00
Ked ma niekto problem, zada temu. Kazdy k tomu moze pridat svoj nazor a to velmi rychlo (co je casto dolezite). Nikto nie je neomylny, to zadavatel temy vie a zo vsetkych nazorov si vyberie tu spravnu cestu pre seba. Ked si ju potrebuje na 100% potvrdit, tak sa obrati na nejeku instituciu, alebo pravnika.
Tazko by niekto mohol dat garantovanu odpoved, keby sam nemal garantovane, ze pozna vsetky okolnosti. Cize by sa musel pytat, overovat si ci to je tak alebo tak...
Teraz je tu mnozstvo nazorov, ktore v ramci temy niekedy mozno ani nedavaju odpoved pytajucemu sa, ale zasa pomozu inym a tema sa vyvija... A ked su nazory mylne, urcite sa niekto ozve a opravi ich...
Keby to bolo inak musela by sa Porada premenovat na Poradnu
Jana Acsová
09.07.05,12:03
Vsak funguje rating (suhlasov, nesuhlasov jednotlivych pouzivatelov).
Tak ten si myslím, že by mal fungovať. Podľa môjho názoru spôsob vyjadrovania súhlasov zatiaľ nie je úplne objektívny a plne v súlade so zámerom admina.
ondrejvla
09.07.05,13:23
Kludne komentuj, ta jej prechadzajuca poznamka bola mierena na mna, ako ju poznam :)
Elli, buď rada, keby to mne niekto povedal, som len pyšná! Určite to bolo myslené v dobrom, my starší závidíme vám vašu mladosť, ale len v dobrom!
Richard
09.07.05,13:31
Tak ten si myslím, že by mal fungovať. Podľa môjho názoru spôsob vyjadrovania súhlasov zatiaľ nie je úplne objektívny a plne v súlade so zámerom admina.
Správne... je to tak ako som predpokladal... teda, že sa dáva súhlas aj mimo odborných tém... veľa súhlasov s napr. vtipnými poznámkami a pod....
ale neva, sú aj tam kde ich treba :-)
predsa tu nezomrieme na pravidlá .-)
Zuzka
09.07.05,14:27
Nemôžem predsa preniesť svoju zodpovednosť na niekoho. Každý zodpovedá za svoju prácu. To by zvádzalo pri chybách sa vyhovárať na "garanta", že chybne poradil. Bol by potom za chyby aj zodpovedný? Asi ťažko.

A čo sa týka súhlasov, za dobu čo existuje porada je tu veľa ľudí, ktorých príspevky si vážim a sú kvalitné. Pritom neprispievajú často, to by potom znamenalo, že sú menej kvalitní, keďže nemajú dostatok súhlasov. S tým nemôžem súhlasiť.
Jana Acsová
09.07.05,14:39
Mne pri vyjadrení súhlasov chýba jedna vec. Spravidla sa do príspevku zapojí súbežne alebo postupne viac ľudí. Problém sa vyvíja a niekedy dokonca "úplne zvrtne" v riešení. Do príspevku sa postupne pridávajú súhlasy, ale správne riešenie ich má spravidla najmenej (niekedy žiadny).
Samozrejme, že iná situácia je, ak sú riešenia variantné, tam je to namieste.

Keby som bola nezaiteresovaná, tak by som asi predpokladala, že príspevok s najviac súhlasmi je tým pravých riešením, alebo východiskom, z ktorého je potrebné vychádzať (inak vyjadrenie súhlasov stráca svoj zmysel). Listovala som včera na nete a každý 10-ty (skoro) odkaz na Poradu ... až som sa zľakla.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

A ešte jedna vec ma napadla: "mýlim sa, ale nemýlim druhých" - minimálny efekt. Je nás tu ako "šafranu" (už tento výraz používam druhý krát) čo sa podľa toho riadime. Keby sme postupovali v zmysle pôvodnej myšlienky toho hesla, boli by sme aj sami "tak trochu garantom".
Zuzka
09.07.05,14:51
Mne pri vyjadrení súhlasov chýba jedna vec. Spravidla sa do príspevku zapojí súbežne alebo postupne viac ľudí. Problém sa vyvíja a niekedy dokonca "úplne zvrtne" v riešení. Do príspevku sa postupne pridávajú súhlasy, ale správne riešenie ich má spravidla najmenej (niekedy žiadny).
Samozrejme, že iná situácia je, ak sú riešenia variantné, tam je to namieste.
Keby som bola nezaiteresovaná, tak by som asi predpokladala, že príspevok s najviac súhlasmi je tým pravých riešením, alebo východiskom, z ktorého je potrebné vychádzať (inak vyjadrenie súhlasov stráca svoj zmysel). Listovala som včera na nete a každý 10-ty (skoro) odkaz na Poradu ... až som sa zľakla.


S týmto plne súhlasím. Vlastne mala by som stlačiť "súhlasím" , aby som zbytočne nezahlcovala tému, myslím, že aj k tomu slúži táto "ponuka". Je zbytočné písať: "Áno aj ja to tak robím, alebo áno, som toho názoru". :)
MMiro
16.10.05,12:07
vsak práve preto, potom tak vyzerá aj účtovanie :-( , každý to robí inakšie

hala-bala
evina
16.10.05,13:22
vsak práve preto, potom tak vyzerá aj účtovanie :-( , každý to robí inakšie

hala-bala
Tu mi chýba tlačítko nesúhlasím. Účtovanie určite nerobíme hala bala, ak sú odchýľky tak minimálne napr. v niektorých účt. triedach /služba alebo spotreba? a pod./. Problémy vznikajú z hľadiska uznateľnosti daňových výdavkov /nákladov/ a zahrňovania príjmov /výnosov/, ktoré sú odrazom nepresných formulácií v zákonoch zo strany zákonodarcov...
bryan
16.10.05,17:25
NIE NECHYBA!
Ak by to robil jeden clovek, bolo by to subjektivne aj ked profesionalne.
Tu sa radime o tom, ako to NAOZAJ chodi v beznom zivote.
Manual
16.10.05,18:20
vsak práve preto, potom tak vyzerá aj účtovanie :-( , každý to robí inakšie

hala-bala MMiro, hala-bala to nenmôže byť, pretože účtovanie sa musí vykonávať v zmysle určitých zákonov, ktoré sú pre každého účtovníka záväzné, dúfam že ich poznáš a keď nie a nerešpektujú sa, potom je to hala-bala a pri kontrole sa znášajú dôsledky...:mee:
Pekný večer želám...
ALDA
17.10.05,08:14
Napadla ma poznámka jedného daňového poradcu:" Strete sa 6 daň.poradcov a rovnaký názor majú iba dvaja". Dodávam, že to neznamená, že tí čtyria nemajú pravdu. Veď vidíme, že aj právnici sa nevedia dohodnúť na jednom zákone..:D..a čo potom my. Táto stránka je dobrá práve v tom, že pomáha zorientovať sa a dáva možnosť si uvedomiť, že pri najlepšom vedomí a svedomí si myslím, že to robím dobre a nakoniec zistím, že sa to dá aj lepšie a jednoduchšie! A kto si to dokáže priznať..vyhráva..:)
Preto mi garant určite nechýba!!

Hela
MMiro
17.10.05,08:32
Napadla ma poznámka jedného daňového poradcu:" Strete sa 6 daň.poradcov a rovnaký názor majú iba dvaja". Dodávam, že to neznamená, že tí čtyria nemajú pravdu. Veď vidíme, že aj právnici sa nevedia dohodnúť na jednom zákone..:D..a čo potom my. Táto stránka je dobrá práve v tom, že pomáha zorientovať sa a dáva možnosť si uvedomiť, že pri najlepšom vedomí a svedomí si myslím, že to robím dobre a nakoniec zistím, že sa to dá aj lepšie a jednoduchšie! A kto si to dokáže priznať..vyhráva..:)
Preto mi garant určite nechýba!!

Hela
potom si tu mozeme pisat do aleluja a nikdy neviem co je vlastne spravne - nehnevaj sa :-)
ALDA
17.10.05,08:39
potom si tu mozeme pisat do aleluja a nikdy neviem co je vlastne spravne - nehnevaj sa :-)
Mrzí ma, že si to nepochopil! Podľa mňa je dobré tak ako to je:)..musíš mať aj svoj názor a vedomosti, nespoliehať sa iba na nejakého garanta!!.

Hela
Evanka
17.10.05,09:09
potom si tu mozeme pisat do aleluja a nikdy neviem co je vlastne spravne - nehnevaj sa :-) Inštitúcie, ktoré preberajú zodpovednosť za rady, existujú. Samozrejme nechajú si to aj patrične zaplatiť. Tiež nie je isté, že ich odpoveď je správna, pretože jednotný názor nemajú mnohokrát ani daňoví kontrolóri. Ak ti však poradia nesprávne, nesú aj finančnú zodpovednosť oni. A kto už by tu také niečo mal robiť? Sme radi, že Porada existuje a že si všetci navzájom radíme. Nakoniec sa takmer vždy dopracujeme k správnemu výsledku. Takže moja vďaka patrí všetkým aktívnym prispievateľom Porady, ktorí venujú príspevkom nemálo svojho voľného času!
webguru
17.10.05,12:59
Ak chces garanta zaplat si poradcu - ten Ti bude garantom, lebo si plati poistenie ktore ho kryje - ak by Ti dal nespravnu radu a Ty by si ho zobral pred sud pokial by to bolo v ramci jeho poistenia tak by poistovna platila. Ktokolvek ale spravuje stranku ako toto diskusne forum robi prakticky vsetkym sluzbu, nie to este platit poistenie... Su ale viacere fora na internete kde je rada garantovana, cim dalej tym viac je to popularna cesta ako podnikat. O par rokov, ktovie - za poradu sa bude platit clenske, bude sa to moderovat, a moderator na zaver kazdej diskusie da "zavaznu" radu - ta potom bude garantovana. Teraz si predstavte kolko z Vas by tu este v takej situacii bolo :-)
Richard
17.10.05,13:07
Tak ako píše webguru, Porada je o porade, nie o poradenstve.
Daňové poradenstvo zadarmo a ešte aj s garanciou... to sa tu nedožijeme .-)
Muška
17.10.05,13:14
Škoda :(

Ale aj tak sme zamilovaní do tejto stránky a jej členov :)
jana
17.10.05,17:57
Garanta nepotrebujeme, každý kto sa zaoberá účtovníctvom si je sám sebe garantom. Ak nie sme istí s riešením, opýtam sa na porade, prečítam si názory ostatných, ale problém si musím vyriešiť sama. Takisto daňové priznanie musím urobiť, musím prečítať kopec literatúry, idem na školenie, ale samotné vypísanie daňového priznania musím urobiť sama. Ja som povďačná, za všetky názory, a hlavne na tie, ktoré mi presne ukážu na § v zákone. Dík všetkým.
ajobs
17.10.05,19:37
ondrejvla
17.10.05,19:49
potom si tu mozeme pisat do aleluja a nikdy neviem co je vlastne spravne - nehnevaj sa :-)
MMiro, dôležité je najskôr vedieť sám a potom súdiť, či je to do aleluja. Tu chodievajú ľudia, ktorí "chcú" pomôcť a to je dôležité. Nik nemusí, ale môže, nik nie je povinný, len môže byť ochotný. Je veľa literatúry, je veľa daňových poradcov, ktorým platíš od hodiny za rady, mám návrh, skús ísť 1-2 krát za daňovým poradcom, kopec koruniek nie je tvojich a pochybujem, že ti pomôže vyriešiť toľko problémov ako porada.
Takže je dôležité najskôr vedieť a potom sa poradiť, či si na správnej ceste. Keď si tu nájdeš správnych ľudí, svoju krvnú skupinu, nájdeš tu aj odpovede na svoje otázky. Len potom môžeš súdiť, keď budeš vedieť viac, ako títo ľudia.
kukučka
17.10.05,20:48
Napadajú ma dve porekadlá:
kura chce byť múdrejšie ako sliepka, alebo: za málo peňazí chce veľa muziky
a teraz ma napadlo aj tretie: podaj palec a utrhne ti ruku :D :D :D
tvrdohlavý ako baran atď
aladin
18.10.05,03:40
Ak to mám napísať všeobecne tak takto:
Táto inštitúcia sa volá parlament a žiaľ zákony, ktoré prijíma náš parlament nezagarantuje nikto :-(, lebo ani oni sami nevedia čo schvaľujú....
všetko sa robí narýchlo a tak to aj vyzerá...ešte by som dodal že mnoho x sa schvali novela ktorá ruší tu ktorú časť zákona ešte pred samotným začiatkom jej platnosti vid napr. preddavky 24.000 sk na dan z pravnických osob (schmognerová) , alebo použivanie zimných pneumatík povinne (malcharek)
Richard
18.10.05,05:28
Na koniec by som pridal ešte jeden postreh.
Literatúra, ktorú si mnohí z Vás kupujú je tiež "iba" názor toho kto píše a nemôžete ho brať na zodpovednosť. Publikuje mnoho ľudí, ktorí ani nie sú daňovými poradcami.

Publikovať a robiť daňové poradenstvo sú dve rôzne veci. Publikovanie je napísanie odborného komentára k určitému zákonu, prípadne problému. Nie je to záväzný právny výklad.
Daňové poradenstvo je ak Vám niekto konkrétne poradí ako máte postupovať aby to bolo v zmysle zákona. Za túto radu nesie priamu zodpovednosť. Tiež sú tu dva rôzne spôsoby daňového poradenstva:
1. konzultácie (tieto sú "lacnejšie" a garantovateľnosť je pochybná, pretože to nie je vyjadrenie, ktoré je na papiery)
2. písomné vyjadrenie s riešením a postupom v určitom prípade (tu už možno hovoriť o garancii, respektívne zodpovednosti za odporúčaný názor)
Medzi iným daňové poradenstvo popísané vyššie môžu robiť len členovia komory daňových poradcov, inak porušujú zákon (toto Mikloš navrhoval zrušiť).