sea
09.07.05,14:08
Vyrábam potlač na textil, často preto kupujem náplne - cartridge - do tlačiarne ktorú práve používam len na túto činnosť. Ako zaúčtovať bloky z nákupu týchto náplní - do prevádzkovej réžie alebo do materiálu, alebo je to jedno ?

Ďakujem ! Sea
lubos f
09.07.05,12:15
Nie som uctovnik, ale vidim to na material. Farba vstupuje do vyrobku a stava sa jeho sucastou. Trochu moze mylit, ze su to cartridge, ale aj farba na natretie plota je material aj vratane plechovky, v ktorej je zabalena. Dufam, ze sa nemylim.
lubos f
09.07.05,12:32
Nie som uctovnik, ale vidim to na material. Farba vstupuje do vyrobku a stava sa jeho sucastou. Trochu moze mylit, ze su to cartridge, ale aj farba na natretie plota je material aj vratane plechovky, v ktorej je zabalena. Dufam, ze sa nemylim.
...material samozrejme ak ten plot vyrabam a nie ked nim mam ohradenu svoju haciendu...
ondrejvla
09.07.05,13:17
Vyrábam potlač na textil, často preto kupujem náplne - cartridge - do tlačiarne ktorú práve používam len na túto činnosť. Ako zaúčtovať bloky z nákupu týchto náplní - do prevádzkovej réžie alebo do materiálu, alebo je to jedno ?

Ďakujem ! Sea
Pravdepodobne sa jedná o JÚ, áno? V tom prípade je to materiál, ale keby si ten cartridge kupoval do tlačiarne, lebo potrebuješ tlačiť faktúry, v tom prípade je to réžia. Réžiou je všetko, čo súvisí so zabezpečovaním činnosti, alebo prevádzky - PHM, energie, poplatky, kanc.materiál na prev.činnosť, ... ale keby si ten kanc.materiál - napr.papier potreboval na výrobu letákov, v tom prípade by to bol materiál.
Mikolajova
11.07.05,05:49
Chcela by som sa poradit ako by ste zauctovali v JU prepravky, na malinovky, ktore su bez DPH. Tento problem sa mi objavil vo fakturach Metro, kde okrem nakupu materialu a tovaru fakturuju aj to. Dakujem
Paula
11.07.05,06:41
Tie prepravky sú "vratné", je možné ich ďalej predať, alebo sú v konečnom dôsledku pre teba odpadom? Nie som celkom v obraze. :)
Mikolajova
11.07.05,07:24
Tie prepravky su vratne a tymto sposobom si vlastne metro zabezpeci, ze ked im ich zakaznik nevrati tak o nic nepride lebo peniaze za nich zinkasoval. Je na zakaznikovi co s nimi urobi.
Mikolajova
11.07.05,08:43
Mozem poprosit o Vas nazor?
Paula
11.07.05,10:04
Mohol by ti poradiť niekto, kto účtuje o prepravkách - ale dodaj viac informácií. Čo s nimi ty robíš? Ak v nich len prepravuješ nápoje a nepredávaš ich (prepravky) ďalej, účtovala by som ich do réžie. Teda nie ako materiál, nie ako tovar. Nemám s tým skúsenosť, počkajme na radu múdrejších :)
Mikolajova
11.07.05,10:08
My ich vyuzivame len cisto na prepravu napojov nie je toho vela ale chcela by som to uz doriesit lebo stale ked to uctujem spekulujem nad tym kde to dat.
Paula
11.07.05,10:24
V prípade, že po nové nápoje idete s už kúpenou prepravkou (na výmenu) a časom prikúpite ďalšiu, zaúčtovala by som ich do réžie - ako "nákupnú tašku :D :D " .
Mikolajova
11.07.05,10:30
Len ako potom, ked obcas aj vrati. Ako potom zauctovat tuto "nakupnu tasku"?
Jara
11.07.05,10:37
Len ako potom, ked obcas aj vrati. Ako potom zauctovat tuto "nakupnu tasku"?
Há, há há - ako ostatný príjem - vrátka tašky :D :D :D
Paula
11.07.05,10:40
Pri nákupe to bude výdaj (réžia) ovplyv. ZD, pri vrátení to bude príjem (ostatné) ovplyv.ZD. Vidím to tak, že pri vrátení ju vlastne predávaš rovnako, ako predtým predali tebe.....
Úprava dodatočná: Jarka - nesmej sa :D :D
Mikolajova
11.07.05,10:43
Paula vidis to velmi dobre s tou cenou. Naozaj, bud to vratim alebo mi to ostane.
Jara
11.07.05,10:54
Paula vidis to velmi dobre s tou cenou. Naozaj, bud to vratim alebo mi to ostane.
A to vlastne ako mysliš? Buď to vrátim alebo mi to ostane.

To je teda fakt, ak to nevrátiš tak ti to ostane niekde na sklade, ale čo potom s tými obalmi? Možno budeš mať živnosť na predaj obalov, nie? Či jeden sklad na obaly? :D :D :D :D :D

No a Paula to ako vidí s tou cenou? Pauli je to biznis? :D :D :D


Už Vás nebudem pliesť, sľubujem...:p
Paula
11.07.05,11:12
Stále mi nie je jasné, či sa v tomto prípade obchoduje s nápojmi a teda aj prepravkami (zákazníkovi ich ďalej predávam, ak má záujem), alebo sa nakupujú nápoje pre vlastnú prevádzku. V prvom prípade by som prepravku videla ako tovar, ale aj mňa by zaujímalo, ako by som zaúčtovala vrátenie tohoto tovaru (a teda svoj príjem). :(
Mikolajova
11.07.05,11:21
Pavla v mojom pripade ide o ten druhy pripad, kde mame prevadzku a tie prepravky sluzia na manipulaciu tohto tovaru.
Paula
11.07.05,11:52
Zostaňme pri: nákup = výdaj réžia ; vrátenie = príjem ostatné, resp. réžia mínusom, ak dovolí soft (mínusom sa mi to viac páči) :)
Mikolajova
11.07.05,12:01
Paula diky za trpezlivost a vytrvalost.
Jara
11.07.05,12:02
Stále mi nie je jasné, či sa v tomto prípade obchoduje s nápojmi a teda aj prepravkami (zákazníkovi ich ďalej predávam, ak má záujem), alebo sa nakupujú nápoje pre vlastnú prevádzku. V prvom prípade by som prepravku videla ako tovar, ale aj mňa by zaujímalo, ako by som zaúčtovala vrátenie tohoto tovaru (a teda svoj príjem). :(
Ak by si účtovala ako príjem tovar, tak keď by Ti vrátili prepravku, tak storno príjmu tovaru. Já to tak robím, pretože fľaše sa nakupujú spolu s tovarom a aj pivo napr. aj kofola v obaloch, teda sudoch. Nerozlišujem, ale dávam nákup tovaru a pri vratke storno nákupu tovaru, teda akoby dobropis. Ono sa to účtuje cez sklad položkovite a podľa položky ako obal al. flaša alebo sud a pri vratke storno. Pri inventúre sa snažím všetko vynulovať, t.j. vrátiť obaly a tak aby som mala kon. stav nulu. Alebo aspoň inventúrny k 30.11. bežného roka
Paula
11.07.05,12:20
Ďakujem Jarka, to storno nákupu (keď ja vrátim obal), ma zaujímalo. :)