lucilali
30.03.09,13:13
zdedím byt, garáž a záhradu po smrti môjho otca. Som priamy dedič, mamka sa týchto nehnuteľností v môj prospech vzdá. Následne chceme tieto nehnuteľnosti predať - darovať, v závislosti od toho, aby sme sa vyhli dani z predaja - darovania.
viem, že dan z dedičstva neplatím. Budem povinná zaplatiť dan z príjmu? Aká zmluva je pre mna výhodnejšia - darovať / predat?

dakujem
L
UBIKA25
30.03.09,11:19
mne sa zdá že keď si to podedila môžes to kludne predať a neplatit dan z prijmu...si priamy dedič a otec to vlastnil určite dlhsie ako 5 rokov...
lucilali
30.03.09,11:22
ano? ako priamy dedic nemusim platit dan? a plati to, ak sa mamka na dedicskom konani vzda?
L
UBIKA25
30.03.09,12:08
ano? ako priamy dedic nemusim platit dan? NEMUSIS a plati to, ak sa mamka na dedicskom konani vzda?
L
Myslim si že áno...
UBIKA25
30.03.09,17:26
Od dane je oslobodený príjem § 9

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
lucilali
01.06.09,08:29
dakujem za dotazy. Este Vas poprosim - 5 rokov musi uplynut od kupno - predajnej zmluvy kt. moj otec (po nom dedim) nadobudol nehnutelnost, 5 rokov od dna vkladu nehnutelnosti alebo 5 rokov od pravoplatnosti vkladu (den prechodu nehnutelnosti nanho)? dakujem L
lucilali
01.06.09,08:30
a este dotaz - z coho potom platim dan, ak jej podlieham. Z rozdielu hodnoty nehnutelnosti v case nadobudnutia mojho otca a hodnoty za kt. nehnutelnost predam? dakujem
lucilali
01.06.09,08:40
plati to takto? Daňové oslobodenie sa posudzuje pri príjmoch podľa bodov 1 až 4 z predaja nehnuteľností (byty, domy, ostatné) u predávajúceho (prevodcu) podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku, alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr. Platí to bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období (kalendárnom roku) kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Pozri § 9 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z. z.
lucilali
01.06.09,08:50
a rovnako - dolezite je, kedy ja uzavriem zmluvu o predaji, alebo kedy bude vlozeny vklad do katastra? dakujem velmi vsetkym L
Chobot
01.06.09,08:53
dakujem za dotazy. Este Vas poprosim - 5 rokov musi uplynut od kupno - predajnej zmluvy kt. moj otec (po nom dedim) nadobudol nehnutelnost, 5 rokov od dna vkladu nehnutelnosti alebo 5 rokov od pravoplatnosti vkladu (den prechodu nehnutelnosti nanho)? dakujem L

Ako ustanovencie zákona o dani z príjmov uvádza:

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)

Nadobudnutím nehnuteľnosti sa považuje deň, kedy bol povolený zápis do katastra. Na darovacej či kúpnej zmluve tento dátum uvedie katastrálny úrad.
Mária.K.
01.06.09,09:24
plati to takto? Daňové oslobodenie sa posudzuje pri príjmoch podľa bodov 1 až 4 z predaja nehnuteľností (byty, domy, ostatné) u predávajúceho (prevodcu) podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku, alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr. Platí to bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období (kalendárnom roku) kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Pozri § 9 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z. z.
Začiatok päťročného obdobia potrebného na oslobodenie od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm. a) až c)ZDP sa počíta odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov). Koniec obdobia sa posudzuje v súlade s § 9 ods.4 ZDP podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastane skôr. Pri nadobudnutí nehnuteľnosti kupujúcim od vás už nie je podstatné, v ktorom zdaňovacom období kupujúci, ktorému ste nehnuteľnosť predali nadobudne k nehnuteľnosti vlastnícke právo.
lucilali
01.06.09,09:33
ĎAKUjem, takže ak to správne chápem - začiatok je deň povolenia vkladu do katastra a koniec obdobia je napr. datum uzavretia zmluvy resp. prijatie platby za predaj. Teda - podlieham dani, ak predaj neposuniem. Z coho platim dan? Z rozdielu hodnoty nehnutelnosti v case nadobudnutia mojim otcom a mojej kupno-predajnej ceny?
dakujem
lucilali
01.06.09,09:50
Ako ustanovencie zákona o dani z príjmov uvádza:

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)

Nadobudnutím nehnuteľnosti sa považuje deň, kedy bol povolený zápis do katastra. Na darovacej či kúpnej zmluve tento dátum uvedie katastrálny úrad.

ahojky, dakujem. Len - povoleny vklad alebo pravny ucinok vkladu.. lebo s kolegynou - vid dalej, si odporujete a ja uz z toho nevyjdem.. dakujem, velmi. L
Chobot
01.06.09,09:56
a rovnako - dolezite je, kedy ja uzavriem zmluvu o predaji, alebo kedy bude vlozeny vklad do katastra? dakujem velmi vsetkym L

Najprv sa ťa opýtam - v zmysle zákona o dani z príjmov ti vyplýva povinnosť platiť daň?

Napíš kedy tvoj otec nadobudol byt, garáž a záhradu. Ak je v prípade garáže a záhrady viac ako 5 rokov, tak nie je čo riešiť. V prípade bytu, ak tam mal trvalý pobyt aspoň 2 roky, tak je tiež bezpredmetné riešiť daň, lebo nie si povinná ju platiť.
Chobot
01.06.09,10:04
ahojky, dakujem. Len - povoleny vklad alebo pravny ucinok vkladu.. lebo s kolegynou - vid dalej, si odporujete a ja uz z toho nevyjdem.. dakujem, velmi. L

Vôbec si neodporujeme, obaja sme napísali, že je to dňom nadobudnutia vlastníctva a vlastníctvo sa nadobúda dňom povolenia vkladu. Tu ide o hranie sa so slovíčkami (povolenie vkladu, vklad do katastra), písal som o tom aj tu:

http://www.porada.sk/779184-post8.html

Právny účinok vkladu nastáva dňom jeho povolením. Samotný zápis môže nastať aj neskôr, ale dôležitý je ten dátum, ktorý je uvedený na zmluve (taká doložka katastrálneho úradu o povolení vkladu).
Mária.K.
01.06.09,10:16
ĎAKUjem, takže ak to správne chápem - začiatok je deň povolenia vkladu do katastra a koniec obdobia je napr. datum uzavretia zmluvy resp. prijatie platby za predaj. Teda - podlieham dani, ak predaj neposuniem. Z coho platim dan? Z rozdielu hodnoty nehnutelnosti v case nadobudnutia mojim otcom a mojej kupno-predajnej ceny?
dakujem
Ak príjem nie je od dane oslobodený, postupuje sa podľa § 8 ZDP
§ 8 ods. 5 ZDP:
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

Podľa § 25 ZDP ods. 1 písm. c) ZDP je v tomto prípade vstupnou cenou reprodukčná obstarávacia cena.
lucilali
01.06.09,10:27
ahoj, dik. prave toto: zmluva o prevode na otca bola uzavreta 18.6.2004, vklad do katastra urobila notarka 4.10.2004, pravny ucinok vkladu je dna 1.12.2004. Teda prestanem podliehat dani v juni, oktobri alebo v decembri? dakujem.
lucilali
01.06.09,10:29
uz chapem, som si precitala Tvoju odpoved vyssie. 5.10.2009 to teda nepodlieha dani. L
Chobot
01.06.09,10:33
ahoj, dik. prave toto: zmluva o prevode na otca bola uzavreta 18.6.2004, vklad do katastra urobila notarka 4.10.2004, pravny ucinok vkladu je dna 1.12.2004. Teda prestanem podliehat dani v juni, oktobri alebo v decembri? dakujem.

Notárka nemohla urobiť vklad, ona asi napísala návrh na vklad (čo je rozdiel). Vklad môže povoliť (vykonať) len pracovník katastrálneho úradu. Odkiaľ máš ten právny účinok vkladu? Je to na zmluve? AK áno, tak od tohto dátumu sa počíta lehota.
Chobot
01.06.09,10:34
uz chapem, som si precitala Tvoju odpoved vyssie. 5.10.2009 to teda nepodlieha dani. L

Mne to vychádza, že až 2.12. 2009 to nepodlieha dani.
lucilali
01.06.09,10:38
ano, je to na zmluve. Taka peciatka :) a na nej je vklad č. .. + datum a nasledne pravne ucinky vkladu..
tak dakujem. ano, pri tejto garazi zial podlieham dani. Skusim ten predaj nejak posunut. Bude stacit mozno uzavriet zmluvu s ucinnostou od 2.12.? Mozem uzavriet zmluvu s tym, ze ucinnost nabera az v tento den? dakujem, posledna otazka, slubujem :) L
Chobot
01.06.09,10:48
ano, je to na zmluve. Taka peciatka :) a na nej je vklad č. .. + datum a nasledne pravne ucinky vkladu..
tak dakujem. ano, pri tejto garazi zial podlieham dani. Skusim ten predaj nejak posunut. Bude stacit mozno uzavriet zmluvu s ucinnostou od 2.12.? Mozem uzavriet zmluvu s tym, ze ucinnost nabera az v tento den? dakujem, posledna otazka, slubujem :) L

To ti nepomôže, lebo by išlo o zmluvu o budúcej zmluve a tá sa posudzuje rovnako ako kúpna zmluva.

Ty musíš tú garáž predať až po 2.12.. Skús sa so záujemcom dohodnúť na predaji až po tomto termíne. Alebo si navýš cenu o pár sto EUR, aby ti pokryli daň, veď v prípade garáže nepôjde o veľkú sumu, najmä keď máš zaobstarávaciu cenu v otcovej kúpnej zmluve (teda pôjde len o rozdiel týchto dvoch cien a to bude vymeriavací základ).
lucilali
01.06.09,10:51
ano, tak je. dakujem
lucilali
01.06.09,10:56
prave zaobstaravacia cena tu nie je. Je to darovacia listina na dve nehnutelnosti - zahrada a garaz a hodnota oboch je 30 tisic, ale hodnota jednej nie..
lucilali
01.06.09,10:59
takze rozdiel z hodnoty pri zdedeni alebo rozdiel z hodnoty pri darovani otcovi..?
Chobot
01.06.09,11:08
takze rozdiel z hodnoty pri zdedeni alebo rozdiel z hodnoty pri darovani otcovi..?

Sorry, zle som to napísal - je to nadobúdacia hodnota, teda hodnota garáže v čase, kedy si ju ty nadobudla do vlastníctva. Predpokladal som, že v zmluve bude kúpna cena a neuplynulo tak veľa času, aby sa výrazne zmenila hodnota garáže. Ak to predáš teraz, asi by si potrebovala znalecký posudok na garáž, čo ale bude stáť nejakú tú srandu.