Michaela45
30.03.09,14:59
Čaute poraďáci,

prečítala som si množstvo príspevkov o materskej dovolenke a živnosti, ktoré ma posunuli v mojom pátraní ďalej, no mám ešte dáke medzery...
Idem si zakladat živnosť a chcem si od začiatku platiť všetky odvody pre prípadnú budúcoročnú materskú dovolenku. No a tu mám zmätok.
Platiť teda chcem do zdravotnej a sociálnej poisťovne tak, aby mi vyšla čo najvyšia možná materská (585 -605 EUR)
To znamená budem platiť maximum nemocenské poistenie povinné aj dobrovolné a socialne poistenie?
Maximálne dobrovolné nemocenské poistenie je vraj zo sumy 30219,- sk (1003 EUR) ale z akej sumy sa vypočítava maximum pri povinnom nemocenskom poistení a socialnom poistení?

Vopred ďakujem za radu

Michaela
Farks
30.03.09,13:10
V prípade, že si chceš platiť odvody kvôli materskej, tak sa stačí prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie.

V prípade, že si chceš platiť všetky odvody, tak sa môžeš prihlásiť, ale všetko len ako dobrovoľný platca. Na nemocenské z maxima a na ostatné poistenia si môžeš zvoliť sama vymeriavací základ.
adulique
30.03.09,18:14
Dobra rada...v pripade, ze chces dostat od socialnej poistovne nejake peniazky, tak si skor ako prejdes na matersku vyrovnaj kazdy halier,ktory im dlhujes. Inak nedostanes ani cent.
Michaela45
31.03.09,08:15
Dakujem obom velmi pekne...
janka marenistakova
09.06.09,11:38
ďalšie riešenie je, že niekedy pred nástupom na MD prerušíš, prípadne zrušíš živnosť a uzavrieš niekde riadny prac.pomer s prac. zmluvou, kde máš aspoň papierovo hrubú mzdu, ktorá sa rovná max. VZ , stačí odrobiť 1 deň a mat. sa ti počíta z tohoto pp.
Zatiaľ to platí, poznám pár prípadov, otázkou je, kto s tebou pp uzatvorí, ale ak máš nejakého známeho zamestnávateľa, tak to stojí za pokus, nemusíš platiť DNP. Janka