sara
09.07.05,23:28
Prosím o radu, živnostník má v majetku zaradený automobil,ktorý je už celý odpísaný, teraz založil s.r.o. a automobil chce vložiť do s.r.o., ale nie ako zákl.imanie, to už má splatené. Ako to má urobiť, predajom, darovaním? A v akej cene?
mudroš
12.07.05,13:53
Predpokladám, že auto mal zaradené v podnikaní.

Ak ho s.r.o.-čke daruje, tak ho tá nebude môcť daňovo odpisovať, lebo vstupnou cenou je daňová zostatková cena u darcu.
Účtovne darované auto v reprodukčnej obstrávavcej cene s.r.o. zaúčtuje 042/413, zaradí ho 022/042 a bude odpisovať.

Ak ho s.r.o.- čke predá, tá bude kúpu účtovať ako keby ho kúpila, t.j. vstupná aj účtovná cena bude kúpna cena. pozor ale na cenu obvyklú, lebo ide o spriaznené osoby.
Fyzická osoba ale bude musieť tržbu z predaja zdaniť.
Zdena
13.07.05,06:11
Treba pri takomto zaradeni aj znalecky posudok? Alebo opytam sa inak v akych pripadoch je nutne dat vypracovat znalecky posudok na to auto?
durisovad
13.07.05,10:47
Treba pri takomto zaradeni aj znalecky posudok? Alebo opytam sa inak v akych pripadoch je nutne dat vypracovat znalecky posudok na to auto?Znalecky posudok je potrebny, ak sa auto vklada ako zakladne imanie. Ale podla mna aj v pripade zaradenia do podnikania je dobre posudok mat, aby sa predislo roznym dohadom a upodozrievaniam. Zvlast ak je viac spolocnikov.
Znalecky posudok stoji okolo 2 tisic a da sa zahrnut do nakladov.
sway
13.07.05,11:15
...podľa príspevku 4 , by som znalecký nerobila (ZI majú spaltené) a aby sa vyhli zbytočným daňovým a účtovným operáciám, ja by som ho len vložila do s.r.o. ako nepeňažný vklad - nič by sa neodpisovalo, len aby figurovalo v majetku firmy a dala by som ho potom prepísať na s.r.o. (zrejme ide o to aby sa mohli naň uplatňovať náklady PHM, opravy a tak...), tak načo investovať do posudkov alebo do odkupovania, to by predošlý živnostník zasa musel účtovať do príjmu a také rôzne komplikácie... - môj názor.:)
Zdena
13.07.05,11:21
Dakujem za reakciu. Mam konkretny pripad - nasa spolocnost s.r.o., kupila od obcana (bol jedinym vlastnikom) starsie (8rocne) auto. Na to, aby som mohla auto zaradit do majetku a odpisovat mi staci kupna zmluva alebo musim dolozit aj znalecky posudok?

dakujem
sway
13.07.05,11:36
Dakujem za reakciu. Mam konkretny pripad - nasa spolocnost s.r.o., kupila od obcana (bol jedinym vlastnikom) starsie (8rocne) auto. Na to, aby som mohla auto zaradit do majetku a odpisovat mi staci kupna zmluva alebo musim dolozit aj znalecky posudok?

dakujem
no, ak ho chcete vo firme odpisovať, ja by som trvala na tom znaleckom posudku.:)
valimeka
13.07.05,15:23
Vies aj pravny predpis podla ktoreho treba znalecky posudok?
Jana Acsová
13.07.05,17:35
Dakujem za reakciu. Mam konkretny pripad - nasa spolocnost s.r.o., kupila od obcana (bol jedinym vlastnikom) starsie (8rocne) auto. Na to, aby som mohla auto zaradit do majetku a odpisovat mi staci kupna zmluva alebo musim dolozit aj znalecky posudok?

dakujemV tomto prípade by som znalecký posudok vyžadovala, ak sa jedná o spriaznené osoby. Znaleckým posudkom sa deklaruje tzv. cena obvyklá.
Ak kupujúci a predávajúci nie sú vo vzťahu spriaznenom, platí "cena dohodou", t.j. kúpna cena podľa zmluvy.
bendži
29.06.06,13:56
...podľa príspevku 4 , by som znalecký nerobila (ZI majú spaltené) a aby sa vyhli zbytočným daňovým a účtovným operáciám, ja by som ho len vložila do s.r.o. ako nepeňažný vklad - nič by sa neodpisovalo, len aby figurovalo v majetku firmy a dala by som ho potom prepísať na s.r.o. (zrejme ide o to aby sa mohli naň uplatňovať náklady PHM, opravy a tak...), tak načo investovať do posudkov alebo do odkupovania, to by predošlý živnostník zasa musel účtovať do príjmu a také rôzne komplikácie... - môj názor.:)

Zdravím
takto nejako by sme chceli vložiť auto do podnikania, aby nevstupovalo do základného imania, ale stalo sa majetkom s.r.o-cky.. ZI je splatene. Teda spravím to ako nepeňažný vklad, podľa citovaného príspevku. Ako to zaúčtujem? Ďakujem...
bendži
29.06.06,14:25
prosim vie mi niekto poradit?
dalilada
11.07.06,18:22
Vies aj pravny predpis podla ktoreho treba znalecky posudok?

Obchodný zákonník § 58 a 59. ;)
KEJKA
11.07.06,18:59
Znalecký posudok je potrebný len ak ide o vklad do ZI spoločnosti. Inak nie. Účtuje sa tak, ako bolo na začiatku uvedené. Teda ak ide o vklad spoločníka.
zápis 042 / 413.
Inak bezodplatné nadobudnutie je 042 /648 podľa úpravy Postupov účtovania.
gita
18.10.06,10:10
Začínajúca s.r.o - manželia chcú poradiť s autom. Kúpili ojazdenú dodávku na súkr. osobu. Už majú výpis z OR. Poraďte, či je lepšie urobiť znalecký posudok a dať auto do majetku s.r.o, alebo ho bude používať konateľ ako súkromné?
Robí si pritom cesťáky a uplatňuje aj paušálne náhrady ako živnostník, t. j. vychádza sa z km, má zaplatiť aj daň z MV?
Milan Benka
18.10.06,10:16
Auto nechať v súkr. vlastn.. Daň z MV neplatí.
A potom už len jazdiť a robiť cesťáky s náhradou za PHM a opotrebovanie (paušálna náhrada SK /km)
daja
14.07.09,07:19
...podľa príspevku 4 , by som znalecký nerobila (ZI majú spaltené) a aby sa vyhli zbytočným daňovým a účtovným operáciám, ja by som ho len vložila do s.r.o. ako nepeňažný vklad - nič by sa neodpisovalo, len aby figurovalo v majetku firmy a dala by som ho potom prepísať na s.r.o. (zrejme ide o to aby sa mohli naň uplatňovať náklady PHM, opravy a tak...), tak načo investovať do posudkov alebo do odkupovania, to by predošlý živnostník zasa musel účtovať do príjmu a také rôzne komplikácie... - môj názor.:)

Chcem sa vrátiť k tejto téme. A v akej hodnote ho potom vložím do s.r.o.čky /ide o auto fyzickej osoby u neho odpísané/
johny18
20.09.09,19:23
SZCO si chce zaradit do majetku traktor, ktory kupil ako sukromna osoba pred niekolkymi rokmi. SZCO je od maja 2009. V akej hodnote ho moze zaradit? V nulovej? Alebo je nejaka moznost ho zaradit v nejakej cene, aby sa mohlo odpisovat?

Budem vdacny za kazdu radu.
Lenka1979
21.09.09,08:43
SZCO si chce zaradit do majetku traktor, ktory kupil ako sukromna osoba pred niekolkymi rokmi. SZCO je od maja 2009. V akej hodnote ho moze zaradit? V nulovej? Alebo je nejaka moznost ho zaradit v nejakej cene, aby sa mohlo odpisovat?

Budem vdacny za kazdu radu.

Prečítaj si túto tému, je tam napísané ako sa určí vstupná cena pre dlhodobý hmotný majetok (tam je konkrétne budova, ale platí to všeobecne).

http://www.porada.sk/t119978-zaradenie-budovy-do-om.html
johny18
21.09.09,09:38
Vdaka, precital som si, len dilema je, v akej cene moze SZCO zaradit do OM, ak je ten traktor starsi, a nevie uz ani najst doklad o kupe, kde by bola preukazana nejaka cena tohto traktora.
Co by bolo napr. ak by nejaky doklad predsa len nasiel, dajme tomu na sumu 100.000 Sk, spred 10 rokov - to by ho mohol zaradit aj teraz do majetku s takou OC 100.000 Sk a odpisovat?
Roza
15.01.10,07:14
Ahojte Poraďáci, stále v tom nemám celkom jasno, chcem vložiť ako začínajúci živnostníck vlastné auto do podnikania. Ako to budem účtovať v JU? Založím inventárnu kartu v cene?, tú zistím napr. znaleckým posudkom, iný spôsob si neviem predstaviť, auto budem odpisovať. Vznikne mi záväzok voči sebe ako fyzickej osobe, pretože som vložila súkromný majetok do podnikania?
IvetaH
15.01.10,16:54
Mne sa stále nezdajú tie znalecké posudky. Veď mám staré auto, vkladám cena obvyklá a prečo by som ju mala dokladovať znaleckým posudkom? Cena obvyklá je cena bežná na trhu v čase a mieste. No tak doklad ak si stiahnem z netu ponuky áut príslušnje značky porovnateľné vekom, počtom najazdených km, a iných technických údajov, tak podľa mňa je to cena obvyklá a obhájiteľná. Ked v Žiline v 5 autobazaroch mám v ponuke 5 ročnú octáviu 1,6 najazdené cca 100 tis km za ceny od 3,5 tis € do 4 tis €, tak načo to potrebujem kým odobriť.
marjankaj
15.01.10,17:13
Ahojte Poraďáci, stále v tom nemám celkom jasno, chcem vložiť ako začínajúci živnostníck vlastné auto do podnikania. Ako to budem účtovať v JU? Založím inventárnu kartu v cene?, tú zistím napr. znaleckým posudkom, iný spôsob si neviem predstaviť, auto budem odpisovať. Vznikne mi záväzok voči sebe ako fyzickej osobe, pretože som vložila súkromný majetok do podnikania?

Z akého dôvodu ho chceš vložiť do majetku? Ak ho vlastníš viac ako štyri roky, nemáš nárok na odpisy.
Roza
16.01.10,17:27
Využívať ho budem na podnikanie a chcem si uplatniť náklady.
marjankaj
16.01.10,17:54
Využívať ho budem na podnikanie a chcem si uplatniť náklady.

A aké náklady? Odpisy si uplatňovať nemôžeš. A to ostatné si dáš do nákladov aj keď ho nevložíš do majetku.
Roza
17.01.10,12:04
80 % nákladov na PHM môžem uplatniť, len ak mám auto vložené do podnikania.
A keby malo auto len napr. 3 roky?
Roza
20.01.10,18:08
Prečo nemôžem odpisy? Bolo súkromné, neodpisované. Ja ako fyzická osoba ho "predám, alebo dám" sebe živnostníčke v cene obvyklej a myslím, že ho môžem aj odpisovať. A aj opravy, údržba auta sú náklady.